Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

FrankSusta

Konečně. Prostě konečně! A jsem tak moc nadšenej, že jsem byl až málem v kině vzrušenej (úplně jak kámoš, se kterým jsme o tom básnili od snad první chvíle, co jsme se potkali (protože střední filmařská bejby)). Je to naprosto neuvěřitelný a já jsem až dojatej, že je toto český film. A to i přes to, že to vypadá pomalu světově (co se vizuálu týče, příběhy totiž dokážeme samozřejmě občas předčít i ten svět - ale jak všichni ví, není to pravidlo), tak si to stále uchovává titul český film, co se nějakých scén, témat, záběrů či myšlenek týče... a musím říct, že to vůbec není na škodu - a svět samotný by se mohl těmito věcmi občas inspirovat. A to i přes to, že to stálo ''pouhých'' 45 milionů korun (styď se Žižko!). Ale abyste byli tedy v obraze... rozhodně na to nesmíte koukat jako na velkolepé sci-fi s hromadou velkolepých záběrů a plným CGI, protože skutečně plně-trikových záběrů tu je něco přes 2 minuty, zbytek už je jen krásně udělaná výprava se sem tam nějakým počítačově dodělaným pozadím či detailem... a je to naprosto nádherný. Nejvíce ze všech sci-fi, mi to připomíná Potomky lidí (kterými se film inspiroval, jak řekl sám režisér Robert Hloz (btw, výtečnej debut, tenhle toho dokáže ještě hodně - nejen pro českou kinematografii)), což je něco, což je v mém osobním TOP10, takže mi to samozřejmě celé ladění tohoto filmu sedlo. Ale pokud se ptáte, tak ne, nejde o nějaký chaos, beznaději či tak (či myšlenky žádné budoucnosti kvůli žádným dětím), ale jde o malé detaily, co oba filmy předávají, což se jim výtečně oboum daří díky realistickému znázornění budoucnosti. Tak třeba zde, sociální vrstvy (město/vesnice (i když tu vesnici bych chtěl a možná i očekával trochu jinak)), terorismus, preference, otázky života a smrti, praktičnost (co se třeba policejního vyšetřování týče), ''podsvětí''/underground, odpírači a popírači, medicína, vliv angličtiny na mluvu, nepraktičnost, apod. (a fakt bych se divil, kdyby většina věcí takhle nakonec nebyla). A jsem opravdu šťastnej z toho, co vše tam dokázali nacpat, aniž by to jakkoliv vyrušovalo či vybočovalo z dané atmosféry filmu. Co se jinak samotného filmu týče, tak to je sakra pěkně natočený (něco mezi Villeneuvem a Fincherem - nejvíce mám na mysli filmy Zmizení a Sedm a nějaká scifi)), má to zajímavý příběh, který pěkně sedí (a nepůsobí dojmem ,,tak natočíme český sci-fi, máme ňáký prachy, ňáký efekty, teď už jenom příběh'' , prostě jde o něj a není vycucán z prstu), má to nádhernou až severskou kameru, která krásně dopomáhá k takové ponuré atmosféře, úžasnou propracovanou výpravu, kostýmy, nad kterými se přemýšlelo (i na detailech), úžasný efekty, ale především herce, kteří prostě film kradou úplně pro sebe (i když ze začátku trochu strojené, ale pak se to nádherně rozjelo), především pak Andrea Mohylová s Matějem Hádkem, ale především mým oblíbencem panem Václavem Neužilem ml.... Kolem a kolem, co víc říct, já jsem nadšený jak dítě na Vánoce, ke všemu příslib obdobných originálních českých filmů, co má podzim co nabídnout, mě činí neuvěřitelně šťastným. Opravdu. jsem hrdý Čech. 8/10 Něco ZDE: () (menej) (viac)

KajusaK

Zajímavý český futuristický film. Snad první co jsem z naší tvorby viděla. Pěkně zpracovaný, ale děj byl na mě příliš zdlouhavý a milionkrát předělaný. Průměr. Andrea Mohylová v hlavní roli skvělá. ()

LasT_Olt

Nejlepší české scifi od Ikarie XB-1, takže za posledních šedesát let. Na Bodu obnovy jde stejně jako u skvělého Upgrade vidět, že producenti s režisérem neměli zas tak přestřelený rozpočet, což filmu dělá neskutečné dobro. Vizuál je úchvatný, není přestřelený a i v rámci cyberpunkového futurismu vypadá uvěřitelně a hrozně fajn. Kdyby to natočili pro Netflix, dostali by na to sto mega a ve výsledku by za ty prachy nacpaly do Prahy všemožné ulítlé hovadiny nad kterými se jde jen pousmát a navíc působí rušivě jak cyp. V tomhle ohledu tedy 1*. Co se týče příběhu, tak jsem trochu doufal v něco víc ambiciózního, máme tady zase další kriminálku, kterou sice takhle vytvořený svět přímo vybízí, ale už jsme ji viděli mnohokrát a dokáže lehce unavit, navíc to často smrdí takovými těmi klasickými čecháčskými krimi případy, které naše televize plodí v cirkulaci už přes třicet let. Když ale vezmu hlavní linku na milost, tak to lorově není zase tak odbyté jak by mohlo být, pár věcí jsem moc nepochopil, ale celkově mi to nepřišlo scénaristicky úplně odbyté, všechno okolo bylo vlastně docela fajn. Nechci a nebudu tomu filmu nadržovat, jen protože je náš, to mi přijde debilní, ale v porovnání s takovým Žižkou od Jákla, o kterém každý mluvil půl roku předem a půl roku po, je tohle o dvě třídy profesionálněji udělaný film. Jsem zvědavý s čím režisér a tým přijdou dál, znám mnoho celosvětově známých režisérů, kteří jako svou prvotinu natočili daleko větší blbosti. (Warning: tento komentář jsem napsal v posteli s horečkou 39,2, omlouvám se za pravopisné chyby a celkovou strukturu komentáře). ()

tomeek

A just tam prdnu 5, protože jsem byl velice příjemně překvapený. Pátá hvězda navrch, protože po dlouhé době jsem byl v kině na českém filmu, který není o komunistech nebo v něm nehraje Langmajer. Super efekty, super atmosféra. Nevěřil bych, že je to české. Mám radost. Skvělá stylizace, futuretro a celkový vizual. ()

CatcherBlock

Nová naděje českého filmu a nová krev Robert Hloz se vynořil odnikud a roztříštil zatuchlou představu toho, že v naší zemi Nemůže vzniknout velkolepá akční Sci-fi s trikovými záběry a perfektní Cyberpunk-Noir Atmosférou.... Ale kdeže: Může        S rozpočtem nějakých 55 milionů Korun Českých! Se tady konají dechberoucí kamerové nálety na digitální budovy a města, hologramy, diskotékové scény jako z matrixu ( S hlubším poselstvím i vizuálem) a ještě zbylo dost prostoru pro všelijaké futuristické vymoženosti, displeje, automobily a vychytávky. Celkově dá snímek vzpomenout na Opuletní kolegy jako jsou Blade Runner, Minority report a nebo Vyměřený čas, ale jde si svou cestou a má vlastní tvář s výraznou osobní tvůrčí stopou. Hned první záběr s burácející velkolepou hudbou upozorní, že tady se pojede jiná liga, než je v našich končinách zvykem a kvalitu si to udrží až do konce. Samozřejmě: Pořád se to musí brát tak, že " Na naše poměry", to dá rozum, ale i tak- Klobouk dolů                          Viděno v kině 3-krát ()

AdaMM

atmosféru to mělo, hlavní hrdinka příjemně překvapila a lecjakou drobnost jim jde odpustit - celkově za mě dobrý a jsem rád, že jsem na to do kina šel :) ()

sator

🎈Pokud nám film nabízí pochopení že Systém je vystavěn na strachu ze smrti - tak sláva... Tohle je podle vás vyšší dobo? Jenom chráním Systém který chrání nás všechny...🎈 ()

alchac

Tenhle Ranr je sice místy Bledý více, než by mu to slušelo, resp. na můj vkus se zbytečně stydí pořádně ukázat svého Dicka, nicméně kvalitního sci-fi, které není jen přebarvičkovanou pohádkou pro požírače pražené kukuřice, ale je hodno svého žánrového označení, je v posledních letech silný nedostatek tak nějak globálně, přičemž v našich luzích a hájích pak jde o úkaz tak vzácný, že to už spíš jeden narazí v MHD na dobrotivého altruistického slovenského miliardáře. Z toho důvodu tedy velkomyslně odpouštím většinu drobných vad a nedodělků a uděluji čtyři celé, byť připouštím, že příčinou bude možná částečně i odkrvení mozku způsobené silně hypnotickými horními partiemi Hrobovic Andy. ()

Sharlay

Nejpozději v půlce stopáže jsem si vzpomněl na dávný hype kolem seriálu Pustina. Zatímco celý svět západní seriálové produkce jednoznačně sázel na abstraktní mustr quality TV, v Čechách se přesto rodily kriminálky podle konkrétního mustru low produkce normalizačního období (čest výjimkám typu Dobrodružství kriminalistiky), a do toho hodila vidle Pustina, která vypadala lépe, měla zajímavější zápletku... ale furt to byl průměr, nic světobornýho, nic přelomovýho. A přece se to všude hemžilo komentáři typu "konečně, taky Češi si umí natočit něco hustýho". No ani hovno, přátelé, protože Pustina furt byla průměr, jen v komparaci s lokální produkcí šlo o překvapení, ale schopnosti točit pořádně jsme jistě měli, techniku a řemeslníky taky – jen na to všici jebali, protože pupkáči u televize chtějí lahváča a k němu klídek, ne odvážnou produkci (to je ostatně důvod, proč se nikdo, ale absolutně nikdo od té doby ani nepokusil jít ve stopách Pustiny). Bod obnovy je nemlich totéž – vypadá to lépe než Devadesátky, má to lepší hudbu než Četníci z Luhačovic a zápletku spletitější než Místo zločinu: [doplň název sudeťáckého krajského města]. A přece je to pořád jenom průměr, když se podíváme za humna. Ono totiž aby něco mělo kredit i v porovnání se zajímavou audiovizí ze zahraničí, na to potřebujete hlavně schopného dramaturga, co má nakoukáno a načteno, a režiséra se scénáristou, co s tím dramaturgem budou spolupracovat. Protože to se evidentně nestalo, dostalo se nám: zaprvé scífko odvozené od jiných filmů, aniž by na ně rafinovaně pokukovalo nebo je v nějakých drobnostech zkoušel kreativně překonat (takže inspirace sloužila jen k ulehčení "literární" práce), zadruhé detektivka skrz naskrz ochuzená o to, že by si při jejím konstruování někdo lámal hlavu s vnitřní logikou nebo uvěřitelností jednání postav (je skoro zázrak, že Václav Neužil dokázal ze své hloupoučké postavy vytěžit parádní záporácké momenty). Absolutní tragédie je finální scéna, kdy detektivka, která není schopná na začátku filmu pořádně zahrát Debussyho Clair de lune, ho po vyšetřování zahraje naprosto bezchybně. Film, který byl po celou dobu extrémně doslovný, najednou nutí diváka se zamyslet, jestli: 1. se detektivka bez cvičení jen tak posunula na vyšší úroveň hraní na klavír (totální blbost, viz dramaturg dostal kafe a pak měl mlčet); 2. jestli při obnově dostala "dáreček" (omg, to fakt museli Hloz a spol. přebrat tu největší pitomost z Demolition mana?); 3. jestli teda když dostala "dáreček", jak se to mohlo stát, když Hádek předtím přece jasně říkal, že ty "dárečky" nikdy neuvedli v provoz (a proč ho teda dali jemu, když ho obnovovali?). V úhrnu tedy nejde o žádný přelom, jen někdo vyseděl a vypiplal formu, čímž filmu zajistil pozornost, ale obsah zůstal klasicky "český", tedy nedomyšlený, bez hloubky, s promarněným potenciálem. ()

NiWi

Další příjemný přírůstek do českého rybníčku rebelující proti tuzemské (ne)kvalitě. Bod obnovy oslovuje především líbivým minimalistickým vizuálem, kterému co do zpracování nelze nic vytknout. Praha blízké budoucnosti působí realisticky, výprava je na české poměry až velkolepá, je tu zřejmá inspirace podobnými kousky jako Ghost in the Shell či Blade Runner. Zápletka jako taková je sice poněkud fádní, a v rámci příběhu nepůsobí tak velkolepě jak by asi chtěla, ale scénář nabízí konflikt hned několika pohledů na věc. I díky tomu jsou dialogy o něco stravitelnější i přesto, že tvoří většinu stopáže. Jinak je snímek spíš chladnějšího rázu, emoce v něm nefungují tolik, ale zachraňují to strojově přesní herci a sympatická hlavní hrdinka. Stejně tak závěrečné rozuzlení mohlo být údernější. Rozhodně však dobrý počin v našem malém rybníčku, a Robert Hloz se tak stává dalším z nastupující generace českých režisérů, jejichž cestu bude stát za to sledovat. ()

Lachtaan

Česká kinematografie překračuje další veledůležitý milník, v soudku filmů zaměřujících se jen na rádoby vtipné romantické patosy nebo neustálou potřebu věnovat se těžkostem poválečného a socialistického Československa se konečně objevila snaha o doposud spíše ryze západní žánr a v českých kulisách a s několika českými herci vzniklo něco nečekaného - sci-fi film. A ne ledajaký. S absolutně vypiplaným vizuálem a nosnou myšlenkou, která nenudí a nešustí papírem, takže pokud fakt chcete, aby se to v Česku hnulo už i tímhle směrem, dejte tomu šanci! [viděno v Cinema City Slovanský dům 12.9.2023] ()

Idego

Z hovna bič neupleteš aneb chtěli jsme natočit světový film, ale dopadlo to jako vždycky. Dialogy psal někdo s prstem v prdeli, takže herci hrajou jak prkna z ochotňáku, i kdyby nakrásno s lepším textem uměli líp (u Hádka pochybuju), a jejich postavy se chovají nepřirozeně schematicky. Dementním dialogům sekunduje plejáda předvídatelných žánrových klišé a směšný děj plný logických chyb. Sci-fi aspekt zůstává naprosto nevyužitý, vůbec se tu neřeší nějaké etické, společenské nebo filozofické dopady možnosti zálohovat vědomí, naopak zůstává u té nejlacinější formy povrchního sci-fi na efekt, kde věci dělají bžžt a boing a nic víc z toho. V jádru celý Bod obnovy ale ani sci-fi být nemusí, protože ve skutečnosti je to jenom blbá laciná detektivka, stejná jako ty desítky blbých laciných televizních kriminálek, který se u nás točí jak na běžicím pásu. Že tentokrát jednu z blbých laciných kriminálek zabalili do pěknýho vizuálu, z ní kvalitní film nedělá. ()

kjakob

Ačkoliv si ultimátní hodnocení nezaslouží, nemůžu jinak. Bod obnovy se natolik vymyká české tvorbě, že je potřeba na něj ukázat. Třeba pak dostaneme víc šikovně natočených snímků, kde se zapracuje i na scénáři. ()

SniperG1

Na české poměry ohledně sci-fi žánru velmi slušný kousek. Příběh sice trochu jednodušší, ale tak nějak mě to ani nevadilo, aspoň jsem nemusel tolik přemýšlet :) Herecky dobře obsazené, jen mi tam prostě neseděl Václav Neužil ml... Jinak ještě za mě velká škoda, že není celý film natočený v duchu roku 2041...70% ()

Motinski

Bod obnovy je bežné krimi s futuristickými prvkami. Námet je ohraný, často predvídatelný v merítku svetovej kinematografie, ale povedzme si úprimne, nachádzame sa v Českej tvorbe. No a tam som dlho nezaznamenal podobne sympatický projekt. Pekne natočený, miestami naozaj napínavý, s jemne Zimmerovskou hudbou a hercami z ktorých ma ani jeden neiritoval. Hlavne Andrea Mohylova príjemné prekvapila. S ňou by som si kľudne pozrel nejaké pokračovanie. Film bude musieť prejsť skúškou času, podvedome cítim že štvrtú * dávam vďaka kino zážitku a nádherne vyzerajúcim sci-fi vychytavkam, no keďže ide o tuzemsku produkciu, viem odpustiť nedostatky v scenári. A hlavne sa teším že aj v našich končinách môže vzniknúť niečo ambiciózne a svojim spôsobom progresívne. ()

Remivsremi

Filmařsky velmi zdařilé a nápadité. Největší slabinou je scénář, který je někdy příliš útržkovitý a šabloidní. Chtělo si to ještě pohrát s jednotlivými nitkami příběhu, více je obalit do tajemná či zahrnout do mlhy neznámá. Taky hlavní hrdinka postrádá nějaký větší vhled. Nedokázala vyvolat emoce, páč sama byla jak robot. Odříkala svůj text a šla dál. Film se ale dokáže pevně obhájit. Pokud by u nás vznikaly snímky podobné kvality, byl bych nadšený. Krásných 70% ()

Script

Jakože i když vývoj toho filmu trval roky, tak přes tu snahu mě finále nijak extra nenatchlo. Vadili mi konverzace, kde protagonista položí jednoduchou otázku a další postava na to odpověděla jinou jednoduchou otázkou. Je to takové to hraní na to, kdo je víc zajímavější, a kdo ne a ve výsledku to je strašně otravné. Taky jistou pachuť v ústech mi zanechaly i jisté herecké výkony (bylo to moc bez emocí). Nápady s různými vizuálními triky oceňuji a svět je relativně uvěřitelný s jeho problematikou. Ten film by mohl mít něco do sebe, kdyby se na scénáři zapracovalo a uvolnili by se i jisté možnosti pro herecké projevy. Zároveň by bylo fajn, kdyby měl občas divák v jistých momentech možnost vydechnout. Film je sestříhaný způsobem, že se ve filmu furt něco děje a výsledek je ten, že po čase to začne už taky rušit. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky