Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

mm13

Že sa z filmu, ktorý je taký neoriginálny až je bezvýznamný, stal národný fenomén, to svedčí o otrasnom stave kinematografie v našich slávnych post-republikách viac, než akákoľvek poctivá analýza. A o diváckych nárokoch (a de-mentalite) ani nehovoriac... sám pridávam hviezdičku, lebo veď je to "naše" a nie je to úplný nezdar; má to nevyhnutnú dramaturgiu aj celkom normálne dialógy, šikovnú výpravu a herecké výkony sú tiež akurát... no to je ale slávy, čo? Toľko úspechov v jednom filme. Nevídané! :-/ ()

Lucasion

Těžko uvěřit, že se něco takového natočilo u nás. Tuzemská tvorba totiž není skoro znát. Velmi ambiciózní výprava i nápad. Na začátku nás čeká Zimmerovská hudba a hned se ocitáme v blízké budoucnosti. Kdyby postavy nemluvily česky, tak bych i zapomenul, že koukám na tuzemskou tvorbu. Tady se nic takového netočí a je to škoda. Protože Bod obnovy je fantastickou první vlaštovkou, že to jde! O to víc je úchvatné, že to natočil pan Hloz jako svůj debut. Film už od začátku dokáže maximálně vtáhnout. A na poli sci-fi detektivní žánrovky rozehrává příběh, který vás možná nepřekvapí, ale bude vás bavit od začátku do konce. Vše jen umocňuje velmi dobře zmáknuté lokace a výprava. Tam kde mohli tvůrci použít moderní stavby, tak to udělali (zdravíme Kotvu). A jen přidali něco to málo, aby to bylo ještě více futuristické. Geniální tah. Do toho hraje i velmi vkusná hudba. Nejlepší však na celém filmu je Andrea Mohylová. Naprosto fantastický herecký objev. A opět těžko mohu uvěřit, že to je její filmový debut. Doufám, že se od ní dočkám dalších skvělých filmů. Bod obnovy možná nepřinesl perfektní příběh s nečekaným twistem na konci. Ale přinesl velmi vkusnou detektivku, která má naprosto fenomenální atmosféru. A vzhledem k tomu, že v našich končinách se nic takového netočí, tak s klidem mohu říci, že se jedná o nejlepší český film za posledních mnoho let. Teď už vyhlížím Krvavého Johanna. (90 %) ()

Rohy212

Převládá u mě radost. Nejvíc tomuhle příběhu morálního dilematu o restartu života podraží nohy scénář, ale krásně se na to kouká a upřímně chtěla bych z toho světa vidět víc. Pozitivní je, že pro většinu tvůrců jde teprve o začátek. (KVIFF) ()

Lacike

Česi natočili film, ktorý vyzerá ako americké béčko. Cool. Vizuál je fakt nádherný. Jak kamera, tak všetky tie gadgety, ktoré uveriteľne vykresľujú blízku budúcnosť. Bohužiaľ príbeh je totálne nezáživná kriminálka, ktorá ma ani na jedinú sekundu vôbec nebavila. Takže celkovo síce nádherná ale hrozná nuda. 4/10. ()

Gwaihir

Radost mi tentokrát udělaly hned dvě věci, za prvé samotný návrat vědecko-fantastického žánru do českého filmu, za druhé jeho úroveň ukazující schopnosti našich tvůrců. Jakkoli tu samozřejmě můžeme nalézt různé zdroje inspirace, je zde stále i poměrně vysoká míra originality a nápaditosti, a to jak z hlediska audiovizuálního, tak po stránce dějové, které dohromady tvoří realisticky působící a uvěřitelnou podívanou, jejímž středobodem rozhodně není kriminální zápletka a jejíž oporou je zjevně promyšlený a funkční svět. 90 % ()

BoPo

Svet konečne dorazil do českých končín. Dosť bolo filmov o komunistoch či z druhej svetovej. Teraz nasledujú roky ladenie toho, čo svet už dávno vyladil a medzi časom zasa stihol preladiť až rozladiť. Bod obnovy vyzerá skvelo a na české pomery grandiózne. Užíval som si tú vizuálne kvalitu a nemalé množstvo vyladených lokácií. Príbehovo fajn detektívka využívajúca sci-fi rozmer. Mix filmov Já, robot, Vyměřený čas, Memento. Bohužiaľ postavy sú tým, čo všetko toto zbytočne zráža späť do priemerného výsledného zážitku. Nevytvoríte si k ním žiadny vzťah a ich dialógy smrdia neživotom. Totálne je Vám u prdele, čo sa s nimi stane. Predovšetkým hlavná hrdinka bola extra prkená. Akčné scény boli len a len o tom, že dvaja stoja proti sebe so zbraňou v ruke, a dlho kecajú. Škoda, ale len tak ďalej sandáloví bratia. ()

Borrtex

Na české poměry velice precizní filmařina, za kterou není třeba se v zahraničí stydět. Tvůrci odvedli skvělou práci jak v technickém zpracování, tak ve vyprávění příběhu s velmi originálním a dobře zpracovaným nápadem. Od scénáře, přes vizuál až po herecké výkony, vše pečlivě promyšleno a zrealizováno. Díky a jen tak dál. ()

argenson

Od příslibu sci-fi jsem asi čekal podstatně víc, dostalo se mi ale docela slušné kriminálky s futuristickými prvky. Myšlenka bodu obnovy je dost děsivá a samozřejmě není překvapením, že se stane předmětem manipulace a kšeftů. Krimi zápletka je chvilkama trochu nepřehledná, ale závěr je naštěstí srozumitelnej. A navzdory četným vizualizacím města budoucnosti mě moc potěšil exteriér stránovského viaduktu. ()

JohnCZ

Působí to sice jako sci-fi béčko, ale jako sakra dobré sci-fi béčko západního střihu. A přesto v rámci žánru neokoukaném prostředí střední Evropy a s velice přízemní detektivní zápletkou. Skvělý design, parádní práce s kamerou i celkovou náladou, dobrá režie i herecké výkony, skvělá hudba (i když ta úplně nejlepší práce s hudbou byla už v traileru). Jedinou výtku bych směřoval k nehodící se závěrečné titulkové skladbě, která spolehlivě zabila celou atmosféru. A kromě toho tenhle příšerný rap působí ták strašně nevkusně východoevropsky. ()

joehot

Blade Runner bez poezie a existencialismu. Potomci lidí bez atmosféry a úzkosti. Vyměřený čas bez sociálního komentáře. A přesto jsem byl nesmírně překvapený, jak dobře může český film vypadat! Práce se scénou, kamerou, designem rekvizit, střihem i herci na velmi dobré úrovni. Změnil bych závěr (Spoiler: mnohem lepší by bylo, kdyby dárek nepřišel, nebo doktůrek předtím dostal dárek jiný), nejvíc scifi bylo, kolik se toho v Praze stihlo postavit a digitální noviny jsou nesmysl! ()

Padme_Anakin

Pro mě osobně příjemné filmové překvapení, v hlavní roli neokoukaná tvář s krásnýma očima, herecký ansámbl sympatický, vizuální stránka podmanivá, hudební podmaz zajímavý.. Příběh o vyšetřování dvojnásobné vraždy manželského páru mě zaujal a vydrželo mi to až k závěrečným titulím.. ()

Expendable

Moje očekávání nepředčilo realitu. Zpracování je hezké, efekty, jestli se to tak dá říct. Děj je jednoduchý a předvídatelný, bohužel po chvilce začne dost nudit a člověk se v tom lehce ztratí. Neubráním se pocitu, že je to klasická vykrádačka serialu Půjčovna masa. Nechci nikomu zkazit požitek z filmu, jde vidět, že se Česi snažili, ale mě to opravdu nijak nezaujalo a znovu bych si to už nepustil. ()

salisbury

Režisér Robert Hloz započal svojí éru několika krátkometrážními snímky a nyní rozbouřil poklidné vody českého sci-fi filmu svým celovečerním debutem s názvem Bod obnovy. Film je obalen future vizualizací, která na naše poměry snímku lahodí a vypadá až nezvykle dobře. Herecky si není nač stěžovat a velmi zdařilý je i hudební podkres, který film po celý čas věrně doprovází. Dějová linka se mrská v mezích normálu, ale to nebrání tomu, aby se Bod obnovy jako celek dal s úspěchem prezentovat i v zahraničí, kde spíše jsme na tento druh filmu zvyklí. ()

agentmiky

Teď si všichni řekněme na rovinu...Kdy naposledy z našeho malého rybníčku vzešlo něco tak světově vypadajícího? Nevíte? Já si popravdě taky nevzpomenu. Tvůrčí tým okolo mladého a šikovného režiséra Hloze si na svá bedra nabral neskutečně těžký úkol...Ale za sebe mohu říct, že se jim to povedlo. Už úvodní minuty naznačily, že nás coby diváky čeká něco monumentálního. Čuměl jsem jako malé dítě poprvé v cukrárně...Neboť tolik úsilí, co autoři věnovali samotným exteriérům, designu a world-buildingu jsem dlouho neviděl. Jistě, když by člověk chtěl, tak vidí inspiraci (ať už příběhovou nebo vizuální) v mnoha amerických blockbusterech, ale coby Čech jsem filmu ochoten něco odpustit. A co ten příběh? Dlouho se omílalo, jestli to vůbec bude za něco stát. Je pravda, že jsem během sledování narazil na nějaké menší logické lapsy ve scénáři. Ale nejednalo se o nic, co by mi nějak narušilo výsledný dojem. Ta hlavní ústřední myšlenka s Bodem obnovy dává smysl. A to považuji za hlavní. Konec sice klišovitý, ale potěšilo, že to nějak smysluplně uzavřeli. Možná časem půjdu výše, ale teď to vidím na takovou solidní sedmičku. A jméno Hloz budu od dnešního dne sledovat (a stejně tak i Mohylovou...velice nadaná herečka). Bod obnovy si odnáší 7/10 P.S. Mazejte na to do kina, ať podpoříte tento u nás netradiční žánr. Film si to zaslouží :) ()

Adasin

To, že u nás něco takového udělat nejde, byly opravdu jen kecy, protože vizuálně je ten film opravdu nádherný, obzvlášť, když si vezmete ten ne zrovna velký rozpočet. I zvukově, zejména soundtrack, který fakt místy připomíná toho Zimmera. Akorát ty postsynchrony jsou zase mimo, fakt by zajímalo, čím to je, protože je to snad u každého nového českého filmu. Tady to ještě trošku podtrhuje slabší dialogy - ty šustí papírem, jsou celkem klišovité a ještě k tomu zní divně. Vzkazky o tom, že příběh je klasická detektivka se vším, co k ní patří - se všemi klišé, dějovými zvraty a typickými postavami - je bohužel pravda. Člověk si pak řekne, že když už putovalo tolik snahy do vymyšlení toho světa, jeho zákonitostí (což mi všechno přijde fakt super) a vůbec do jeho realizace ve filmu, proč si tvůrci nedali práci i s tím příběhem? Trochu škoda, ale i proto bych bych byla ráda za pokračování, kdy už by tvůrci měli základ v podobě toho světa a mohli se víc soustředit na jeho rozvíjení a na vymyšlení lepšího příběhu. ----------- Inspirace zahraničními sci-fi je opravdu značná, kdo má sci-fi jen trochu nakoukáno (stačí pár klasik), určitě tam něco pozná nebo bude mít pocit, že tohle už někde viděl. (Btw. byla jsem na projekci s tvůrci a podobnost hudby s Ghost in the Shell u jedné scény vysvětlovali tím, že autor hudby u Bodu obnovy GitS předtím nikdy neviděl. Vzhledem k extrémní podobnosti - nedivila bych se, kdyby to někdo označil jako kopírování - mi tohle vysvětlení s prominutím přijde jako pěknej kec.) ---------- Musím ocenit i fakt, že film byl prost debilního humoru a tvůrci se do něj nesnažili cpát debilní vtipy. A tvůrcům patří velké uznání za to, že to přes všechny ty komplikace v produkci dotáhli až do konce. V kině si film i přes ten slabší příběh zaslouží podpořit, česká kinematografie rozhodně potřebuje víc podobných filmů. 7/10 ()

maddy

Na český film jednoducho paráda a dôkaz, že hollywoodsky vyzerajúce sci-fíčko, resp. v tomto prípade kriminálku v sci-fi kulisách, aby som bol presnejší, je možné natočiť aj u nás. Nie je to síce nič akoľkovek originálne a pripomenie to ako slávny Minority Report, tak Blade Runner, ale už keď tunajší film odpozeráva vzorce zo zahraničných filmov, tak nech to robí aspoň tak dobre ako Bod Obnovy. Kvalita efektov, kulisy, rôzne sci-fi vychytávky a nápady, na to môže byť Bod Obnovy v rámci akejkoľvek českej konkurencie za posledné dlhé roky právom pyšný. Bohužiaľ, nie až tak veľmi na tie ostatné veci. Tuctová réžia a nezaujímavý scenár, ktorý by vystačil na jednu pol hodinovú epizódu priemerného amerického sci-fi seriálu, ktorý tu je natiahnutý na celovečerný film však bohužiaľ po väčšinu stopáže iba mláti prádznu slamu a prezentuje jedno žánrové klišé za druhým. Navyše s hercami, ktorí podávajú čisto česko-slovenské herecký výkony, ktoré znejú ako keby svoje repliky prednášali z pamäti na školskej besiedke, než sa skutočne zžili s postavami. A to je problém pokiaľ má takýto film stáť na ústrednej postave, ktorú takto stvárňuje Andrea Mohylová. Svoju úroveň hollywoodskeho vyzerajúceho filmu v českých kulisách tak zhadzuje práve príliš české podanie. Usledovať to z pozície našinca je tak skôr smutným pripomenutím, že na to ešte stále nemáme, aby sme sa porovnávali, či už s Hollywoodom alebo aj okolitým európskymi krajinami. Vo výsledku je tak Bod Obnovy na jednej strane pekným a aj obdivuhodným dôkazom, že keď sa chce, ide sci-fi natočiť aj u nás, na tej druhej však len tuctovým, neoriginálnym filmom, ktorý kvôli chýbajúcemu napätiu nijako nestrhne a zaujme našinca skôr svojim vizuálom, než príbehom alebo postavami alebo nejakou myšlienkou. Kebyže sa v tom filme hovorí anglicky, tak nad tým každý mávne rukou ako nad ďalším sci-fi Béčkom, napr. z Netflixu, zvýšený lokálny záujem Bod Obnovy skôr vzbudzuje kvôli krajine pôvodu, než čomukoľvek inému. A to je trocha škoda, že toto je jeho hlavný atribút. CELLKOVO: 5/10 ()

SaNcHeZ_cz

Ačkoliv chápu názory některých komentářů zde, nemůžu jinak. Jako fanda béčkových sci-fi jsem v kině měl radost, že ani jednou nemusím zohledňovat myšlenku "na české poměry dobré" a naopak jen svým způsobem zíral, že se dá i u nás natočit poctivé žánrové řemeslo bez potřeby omlouvat cokoliv. Jasně, filmové a videoherní audiovizuální inspirace film neschová i kdyby se sebevíc snažil, nicméně ani na moment jsem se nepřistihl, že by mi to vadilo. Obrazově podmanivá futuristická verze slovanské země se všemi krásami i špínou, nepříliš objevná ale přesto stále neméně relevantní hlavní myšlenka i s méně obvyklými zákrutami a příjemně depresivní atmosféra. Bod obnovy mi dal přesně to co jsem se bál od českého sci-fi očekávat a ještě přidal několikrát navrch. Navíc i to místy až divadelní herectví mě ani na moment nevytrhlo z příběhu a ve světě futuristické prahy jsem vydržel až do konce. Ba co víc, digitálně díky postupu méně je někdy více, dokáže tenhle kousek strčit do kapsy i několikanásobně dražší projekty ze zahraničí aniž by to působilo nahodile, nuceně nebo zbytečně. K tomu i výprava na jedničku a pro mě zážitek v kině, jaký jsem nečekal že v kině po filmech posledních let, natož s český pasem, zase zažiju.  Takže jako fanoušek béčkových komornějších sci-fi (zde inspirační Equilibrium mám rád dodnes) a estetiky a témat cyberpunku, nemám moc co vytknout a asi ani nechci. Proto si dovolím protentokrát trochu nadhodnotit už jen z principu. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky