Karanténa smrti

• USA Sick

Ideální dovolená v karanténě se zvrtne, když nečekaný vetřelec rozpoutá šílený boj o přežití. (HBO Max)

Omnibus

"Kdo nám vleze do srubu, tomu dáme přes hubu!" Solidně vyvřískaný nakažlivý slasher, zručně natočený, s uvědomělým scénářem a jednou nedodržovanou (!) karanténou, aneb virus je pomíjivý, lidská blbost je věčná. Kterak dvě nezodpovědné kikiny málem vyvraždily celé USA, ale nakonec se spokojily jen s kompletním zrakvením nebohé čtyřčlenné rodiny, úzkostlivě dodržující zásady bezpečného slasheru. Nejvíc mě chytla za srdce matka rodu, chytrá jak rádio (evoluční biolog Flegr hadr), přitom s logikou silně na štíru (dtto), neb na VZÁJEMNÉ cicmání bez roušky musí být, to dá rozum, vždycinky dva. Což jí ostatně Parker, typově zajímavá nerdy-teen, během volných chvilek při igelitové variantě waterboardingu, oprávněně omlátila o hlavu: "On mě taky cucal bez roušky!" KVÍZOVÉ VIROVÉ OKÉNKO: [][] Co nejhoršího vás může potkat při pandemii? A) Koronavir. B) Inverzní paroháč, čili blbec nasazený na parohy. C) Pandemická bába, vyzbrojená útočnou paralyzační rouškou.  [][] Správná odpověď je D). Debilní roušky! Rovnou čtyři, sichr je sichr. ()

kingik

Kdo by si byl pomyslel, že se Kevin Williamson, proslulý scenárista slasher série Vřískot (1, 2, 4), se po letech odříkání vrátí k hororové filmové tvorbě, a vyplodí horor na téma covid epidemie, která donutí dvě kamarádky uchýlit se do odlehlé chaty u jezera. A tam je s noži v ruce vydatně terorizuje maskované duo zabijáků. Williamson v podstatě udělal dobře, že po letech oprášil, naleštil a nabrousil čepel svého oblíbeného vražedného nástroje. Nůž už sice s léty postupně ztratil na své působivosti, stále je ale znát, že napětí a dynamiku si umí zjednat. Slabiny se neodbouraly. Určitě by nezaškodilo zalovit mezi pohlednějšími herečkami mladé generace. Gideon Adlon má rozteklou postavu už v 26 letech, její kamarádka Bethlehem Million potěší jen příznivce čokoládové kůže. Nevybral jsem si ani jednu. Poněkud pitomě může vyznít rozuzlení, respektive důvody, proč vrazi tolik chtěli zabít ta děvčata. Mně to přišlo, že do parodického vyznění nebylo moc daleko. Pokud ovšem budu hodnotit průběh a natočení filmu, je to celkově na optimistické známky. John Hyams, syn slavnějšího Petera Hyamse, umí navodit znepokojivou atmosféru. Film poměrně záhy nabere na obrátkách, hned poté, co se žárlivě a romanticky vykecá třetí do party, kamarád děvčat Dylan Sprayberry. Film pak pádí bez ustání kupředu, najde se i nějaká kvalitně podaná drastická scéna či skon a má to švih a spád. Prostředí odlehlé chaty také sehrává svoji roli a noční scenérie nejsou natolik tmavé, aby to celé mělo nějaký rušivý divácký prožitek. Nezapracovalo se nikterak na maskách útočníků. Klidně bych uvítal něco mnohem originálnějšího a děsivějšího přes ksicht, než jen čapky a šátky a mezi tím otvor pro bulvy. Nůž v akci už pomalu bere za své. Nedokážu si představit, že v dalším pokračování Vřískotu (když už jsme u toho Williamsona) bude zase vzduchem svištět čepel. Pokud ovšem známý scenárista potřeboval tvůrčí regeneraci, pak mu může být jen přáno, aby se od hororů nedistancoval. 7/10 ()

Kudly4

To jsem přesně potřeboval no, po takový době, opět slyšet a vidět ty coviďácký sračky. Scénárista Vřískotů, nepřišel vůbec s ničím novým, tohle je prostě Vřískot SARS-CoV-2. Dvě - tři povedené mordy, jinak mě to moc ničím nezaujalo, na Gideon Adlon se ještě jakž takž dívat dalo, no ta její kámoška byla na pěst. A do kolen, mě pak dostala ve finále ta kreténská rodinka - #pařbapřikoncisvěta #srátnato #Covidmámuprdele #2020jepěkněnahovno #srátnacovid. Háhá. Haleluja, chvalte Pána. Slabší tři. ()

Arsenal83

Slasher s čipernou hrdinkou a zaujímavým nápadom. Niektorým to príde ako pocta obdobiu plandémie, mne to však prišlo skôr ako chcený alebo nechcený výsmech všetkým tým pravidlám a orúškovancom s tromi boosterami, ktorí nosia pre istotu niekedy aj rúška dve, hoci veria, že už jedno funguje. Nie je to môj žáner, ale z tohto hľadiska pobavilo. ()

Chrustyn

Intenzivní naháněčka a současně kritika kolem Covidoveho šílenství. Vyústění přitažené za vlasy, strach nulový ale jako napínák funkční, svižný a hlavně profesionálně natočený s hravou kamerou a parádním audiem. Dlouho jsem neviděl takhle podařenou žánrovku, která si zaslouží pozornost. ()

rollman1

FILM, NAD KTERÝM SVĚDCI COVIDOVI BUDOU MASTURBOVAT TAK 8X DENNĚ. Na Covid mám svůj názor, takže nebudu řešit kraviny. Takže k filmu. Slasher mixnutý s home invasionem, kde vrah nahání dvě nesympatické pipiny po jednom letním baráku. Oceňuji přístup k civilnějším vrahům, kteří když dostanou pánví přes držku, tak jde vidět, že je to fakt bolí. Takže nečekejte žádné Jasony ani Hatchety. Tentokrát se dá považovat za menší úspěch i to, že oběti se snaží vraha hned dorazit, což je příjemná změna, protože jinak bych asi vyhodil televizi oknem. Potěší krátká stopáž, celkem dost krve, ačkoliv nějaké gore orgie tady nejsou, dvě hezké smrti zde najdeme. Příběhově jsme někde na průměru, kdy máme jeden celkem dobrý twist, ale jinak se to nese v duchu žánrových hranic. Motiv zabijáka je každopádně k smíchu, ale líbí se mi jak zakomponovali COVID do hororu. To fakt cením. Za mě tedy příjemná, občas dementní žánrovka, která nenabídne nic nového pod sluncem, ale je tak krátká a svižná, že nudit vlastně nestihne. Nikdy si to nejspíše už nepustím, ale ztráta času to určitě není. Ps. Jedné z hrdinek jsem přál kudlu v krku už od prvních minut. Proč? Protože znázorňovala přesně typ lidí, kterými jsem za COVIDU pohrdal nejvíce. Ti, co měli 20 roušek na ksichtě, 10 v rukávu a když šli srát, tak si radši vzali 2 s sebou. Při spaní jich měli pro jistotu na sobě 15. HNUS!!! ()

TheEvilTwin

Sympatická home invasion naháněčka, která kromě své vyspělosti těží i ze skvělé “parodie” na dobu covidovou, která je povedeně trefná. Většina slasherů upadá na debilitě hlavních postav, tuctovosti zabijáků, nedostatku inovace či nezajímavém prostředí, ale tohle vše rozhodně není problémem Sick(u). Postavy i vrah jsou v rámci žánru přiměřeně inteligentní, prostředí vily na samotě u jezera je dostatečně atraktivní, aby diváka naháněčky okolo sousedů bavily a aby neztratil zájem film dosledovat a po technické stránce je film taktéž oukej. Na slasher subžánr je Sick určitě to lepší, co v poslední době vzniklo a díky krátké stopáži jde o celkem svižnou zábavu na večer. ()

BoPo

Kevin Williamson, scenárista série Vřískot, sa vrhol znova na to isté, len na miesto masky nasadil rúšky. Určite poznáte tie filmy, kde je dom ako keby samostatnou a výraznou vedľajšou postavou. Tak tu fakt neplatí. Mňa ten barák vizuálne strašne nebavil. Nebavil ma ani ten strašný amaterizmus útočníkov. Najviac potešila nechcená komediálna scéna s nástupom do auta. Zároveň potešilo, že Sick dokázal, že účasť kozatých blbiek má svoje opodstatnenie a tu by rozhodne neuškodila. ()

Astaroth12

Nebolo moc pekné si pripomenúť časy z roku 2020, keď Covid naberal na sile a zo všetkých strán sa hrnuli len príkazy a zákazy. Už som nejaký ten film o tejto pandémii videl a bol to napríklad aj Host a ten ma až tak neoslovil a bol som zvedavý ako u mna dopadne tento obsahovo celkom odlišný film. Hneď na začiatku mi boli nesympatické postavy a to hlavne Parker, ale žiadna z postav nemala moje sympatie. Je tu slabší rozbeh a celkovo tých killovačiek tu nie je veľa, ale keď už nejaká príde, tak najprv nasleduje intenzívna , srdcervúca a bolestná (ako pre koho) naháňačka a potom príde koniec alebo nie, vrahovia sú nezmari. Mne sa to nepáčilo hlavne preto, že celkový ten štýl vrahov bol od začiatku až do konca prebratý z iných znamych filmov, ale najviac určite zo  Screamu. Bolo tu veľa vaty, nezmyselných chovaní postav alebo náhod, ktoré lovenej zveri určite život nemali uľahčiť. Na to som u slasherov zvyknutý, tak najväčší problém u mna je v tom, že i keď intenzita vraha bola presne taká, akú mám rád, tak mi to strašne pripomínalo Scream a preto mi to prišlo trocha zbytočné a prázdne. 3* dávam hlavne za dynamické tempo od druhej polovice filmu, ale za niekoľko dní si na film už určite nespomeniem. ()

maddy

Jednoduchý slasher, ktorého hlavné klady spočívajú vo veľmi rozumnej stopáži na podobný typ filmu a prekvapivo hutnej réžií, ktorá vie všetky tie naháňačky s vrahom efektne predať. Navyše často s priamou konfrontáciou s vrahom, kde postavy nie sú len ďalšie mäso na porážku v poradí, čo je v rámci žánru príjmené osvieženie. Vrahovi tu síce chýba nejaká aura osobnosti alebo hrozby a aj motív a celý sociálny komentár v závere je príliš zjednodušený a na smiech, ale nič čoby v rámci žánru nejako skazilo celkový dojem. Vo výsledku tak svižná, efektná jednohubka bez väčších zádrhelov, ale aj väčších prekvapení. CELKOVO: 6/10 PS: pozerám, že covidoví dezoláti sa nezabudli združiť aj v CSFD užívateľských recenziách. Raz by som chcel vidieť do hlavy ľudí, ktorí sa zo svojej zaprdenej stoličky niekde vo Frýdku-Místku majú nutnosť duchaplne vyjadriť k celosvetovej pandémií ešte aj na česko-slovenskej fimovej stránke. So f*cking triggered kvôli jednému filmu. ()

raimi

John Hyams má talent pro akční scény. Bylo to vidět v čtvrtým Univerzálním vojákovi, a je to vidět i tady. Ten boj o život, kterej tady oběti provádějí je filmařsky uvěřitelnej a parádně natočenej. Ale zároveň jsou ty jeho filmy takový matný, hnusný a berou se moc vážně. Občasná nadsázka by jim jenom prospěla. Kevin Williamson svý scénáře už dlouho vaří jenom z vody, občas se teda ještě blýskne nějakým tím vtipným nápadem. S covid tématem pracuje poměrně citlivě, aby nenasral ani jednu stranu, a celkem se mu daří nebýt moralizující idiot. No a protože má film dvě hlavní ženské postavy, tak je samozřejmě nutný přizvat bezejmennou scénáristku bez zkušeností. To by tak hrálo, aby ženský dialogy psal chlap. Tyhle hrůzostrašný časy už jsou dávno pryč, že ano. Podle traileru jsem teda čekal trošku víc satiry, ale ta jen občas vystrčila růžky, aby se náhodou někdo na twitteru neurazil. Hlavní ženský postavy jsou, jak už je poslední dobou zvykem, nesnesitelný, věčně otrávený, narcistní krávy. Pardon, chtěl jsem napsat sebevědomé, hrdé a body positivní mladé ženy (takže protivný oplácaný mandy). Černoška je (jak jinak) nejchytřejší, nejzodpovědnější, nejempatičtější, nejsebevědomější, nejaktivističtější a nejafričtější hrdá žena. Takže absolutně otravná a nesympatická filmová postava, jejíž první věta ve filmu je "Kde máš roušku?". Potěšilo, že její kámoška, hlavní hrdinka, se během filmu "polidštila", a byla z ní celkem fajn baba. Takže v Hollywoodu furt nic novýho, rasový kvóty jsou furt povinný, provokativní humor víceméně zakázán, proud women movement furt v plné síle. Jednou snad tyhle ideologický bullshity zajdou na úbytě. Jen za minulej rok woke Hollywood ztratil přes 500 miliard dolarů tržní hodnoty, tak doufejme, že ten očistnej mechanismus bude pracovat rychle. ()

Remedy

Scéna v autě s rouškou aspiruje již v tuto chvíli na komediální vrchol roku. Velmi povedený slasher od scenáristického boomera, který dal světu jeden z prvních meta-hororů a který i po smrti svého režijního parťáka stále dokazuje, že do starého železa ještě rozhodně nepatří. Motivace ústředního záporáka je vzhledem k tomu, s čím se celý svět před dvěma lety potýkal, uvěřitelná, a tak nějak smysluplně rámuje celý příběh. Dobré akční scény a sympatické naplnění většiny žánrových pravidel. [65%] ()

Philcze

Famózně kinetická akce, víc nárazů do skel a zdí než v hongkongském bojovém filmu, ale mám pocit, že jindy žánrově podvratný (a výborný) Williamson tentokrát spíš štěká s náhubkem, než že by skutečně rafl. Jakmile odhalí motivaci vraha, právoplatně čekáte, že film prozkoumá i jinou perspektivu, která by zatřásla se vztahy k postavám, ale to se nikdy nestane. Takhle by zhruba vypadal Barbarian, kdyby měl o kolečko míň. 60 % ()

grogodil

Akých pár detailov v takomto hororovom žánri rozhoduje o tom, či to bude pozerateľná záležitosť, alebo len ďalšia nudná home invasion žbrnda. Stačí mať záporáka, ktorý nie je nesmrteľný (že Michael?), postavy, ktoré vás nerozčuľujú, lebo sa nechovajú ako úplní dementi, keď ich niekto naháňa s nožom a proste vedieť natočiť tých pár súbojov aspoň trochu intenzívne a fyzicky, že z nich cítiť každý bolestivý úder. Check, check, check... a za tri zelené fajky a zábavný covidový podtext navrch tri spokojné hviezdy. ()

BoredSeal

Scénárista Vřískotů napsal další variantu téhož a je to už bolestivě předvídatelné a trapné, jak jinak charakterizovat film, kde podle záběru kamery (používající známé provařené úhly a zakotvení) a situace v předstihu odhadnete, odkud a jak zaútočí vrah, kdy se v ději objeví další osoba? Bolestivé je i občasné hloupé chování postav nebo pláč ženských hrdinek v té nejnepochopitelnější chvíli. V jeden moment jsem myslel, že už přišel alespoň absurdní humor a vyklubal se z toho dementní zvrat, nad kterým budou zřejmě jásat popírači covidu (anebo lidi, co z něj měli největší hrůzu). Nesnesitelně promrhaný čas. ()

M.i.k.e

slušná jednohubka, které sice nepřináší žádnou redefinici žánru jako kdysi dávno Vřískot, ale ona se o to ani nesnaží a přináší pouze poctivý slasher se slušnou fyzickou akcí, překvapivě (většinou) logicky jednajícími postavami a ne úplně hloupou pointou. V rámci dnes skomírajícího žánru celkem příjemné překvapení...70% ()

bourec

Jediný s čím můžu souhlasit je, že naháněčky jsou kurva intenzivní. Jinak pointa trapná. a navíc bohužel i pravdivá. Moc by nás nezbylo, kdyby to takhle chtěl řešit každej magor. Film spíš slabej. 30%. ()