Boli časy, keď sa hovorilo, že deti narodené z lásky budú mať šťastie - už sa to nehovorí! V tejto budúcnosti vám genetickí inžinieri namiešajú správne ingrediencie pre vášho potomka, ktorý bude ako elita spoločnosti pripravovaný v tréningových strediskách Gattaca Corporation. Kto z rodičov by odolal? Vincent (Ethan Hawke) má smolu, že je jedným z posledných, kto bol ešte splodený klasickými postupmi a macocha príroda v súťaži s optimálne vyladenou genetikou neobstála. A tak sa ocitol v nižšom spoločenskom segmente pomocnej údržbárskej komunity, v miestnom žargóne príznačne nazývanom "ln-Valid". Lenže Vincent sníva o svojej účasti v kozmickom tíme, a keď dostane šancu použiť falošnú genetickú identitu, nezaváha ... (TV Dajto)

TheEvilTwin

Celkem se i stydím, že jsem se k filmu dostal až teď. Slušné tehdejší scifi, které dnes už scifi není, protože nejsme daleko k tomu, aby takhle v nedaleké budoucnosti vypadal reálný svět. Ethan Hawke a jeho one man show na maximum užitá, stopáž rychle odsýpá a i přesto, že se ve filmu nenajde akce a je spíše komornějšího rázu, napětí umí vybudovat šikovně. ()

Nazghul

Skvělé originální sci-fi s výborným Ethanem Hawkem, ještě lepším Judem Lawem a krásnou Umou Thurman. Jen nedokáži pochopit, jak je tento vysoce kvalitní a silný film, tak přehlížen! ()

eraserhead666

Nádhera. Nikdy mě moc nebavilo sci-fi (ač ho mám rád), které se bombasticky honosí okázalými městy budoucnosti a tisícem a jednou technickou vychytávkou a různýma hračičkama a..... a to je všechno, víc tyhle sci-fi nenabídnou a to je pro mě žalostně, ale žalostně málo (výjimkou je snad Aeon Flux). Naštěstí Gattaca není tento případ - tohle je právě to sci-fi, co mám rád - ne sci-fi technikou, okázalostí a hračičkami, svou vizualitou, ale sci-fi příběhem, který žádné tyhle věci nepotřebuje. Sci-fi o životě v podstatě ve fašistické společnosti nadřazených a podřízených (s krásnou hláškou, že krev nezná hranice a národnost - což by se mělo zapsat do análů filmových mouder), kde váš osud neurčují vaše znalosti, schopnosti, zapálení pro věc atd, ale příslušnost ke genetické třídě, ve společnosti, která je segregovaná na různé skupinky, jedny privilegované, druhé ne. Ale nebyl by to lidský druh, jeho vůle a snaha, aby hranice, zvyky,tradice a pravidla této společnosti neojebal a všechny je nepřechcal (místy doslovně!) ()

AlfaNumerO

Ač ne úplně známý, tak velice kvalitní snímek, který mě byl doporučen poprvé někdy před 10 lety a od jeho prvního shlédnutí ho mám v TOP 10 a každému ho doporučuji. 83% ()

Thomick

Blood has no nationality. --- No one exceeds his potential. --- I only lent you my body. You lent me your dream. --- Krásné teze v krásně zpracované otázce krize identity s výborným Judem Lawem ve vedlejší/hlavní roli. Takový vědecký rasismus z budoucnosti; a já si to dovedu živě představit. ()

Sofia

Melancholické, velmi napínavé, detektivní sci-fi :-) klobouk dolů před scénáristou. Vůbec mi nevadilo, že film byl evidentně hodně levný, že tam nejsou vůbec žádné triky, tady šlo fakt jenom o děj a o dialogy. A děsí mě představa, že by se to všechno mohlo jednou stát realitou. Celou dobu jsem Vincentovi (Ethan Hawke) strašně držela palce, aby mu to fakt vyšlo. "Alespoň jeden náš atom byl kdysi součástí hvězdy...tak možná neletím pryč, ale vracím se domů..." ()

Ištván87

Postava Vincenta ( skvělý Ethan Hawke ) je přesně ten charakter, kterému prostě musíte fandit. Ale stejně mám radši Jeroma, který je mi jak svým naturelem, tak díky skvělému Judu Lawovi o něco bližší. Na tenhle film se můžu koukat znovu a znovu a vždycky v něm najdu něco nového k obdivování. Perfektní sci-fi o boji s vlastním osudem. ()

becki_tu

There Is No Gene For The Human Spirit. Gattaca je místo, kde žije společenství "dokonalých" lidí a kde je bohužel i dostatečně velké místo pro předsudky. Mám rád filmy pohrávající si se tématem, jakým směrem by se mohlo vyvíjet lidstvo v nepříliš vzdálené budoucnosti. Ne náhodou jsem si párkrát vzpomněl i na Bayův Ostrov, jeden z mých oblíbených filmů. Líbí se mi, že Gattaca přehnaně nefilozofuje, není artově natočená a není příliš těžká na pochopení. Když k tomu připočtu výborné herecké výkony tria Hawke - Law - Thurmanová, magickou Nymanovu hudbu a fantastický, upřímný a dojemný závěr, nemůžu prostě hodnotit jinak. Andrew Niccol si tak opět velmi hlasitě říká o místo v mé režisérské topce. Po Obchodníkovi se smrtí u mě uspěl i s Gattacou a já se těším, s čím příjde příště. ()

MáŠa

Hmmmm, jsem tak trochu bez názoru. Prostě takové drama. Špatně vyvedené to nebylo, ale nějakou dobu to znova vidět nemusím. ()

JASON_X

Vizuálně velmi povedený, pohledný film, s dobrou výpravou, kamerou, herci a já nevím s čím ještě, ale zároveň s tak plytkým, obehraným a rádoby dojemným dějem, že výsledkem je nemastný neslaný nudný průměr. Hlavní hrdina (typově dobře vybraný Ethan Hawk) je protivně až nesnesitelně ambiciózní mrňavý a neduživý chcípáček, který se všemožnými podvody a předstírkami snaží vecpat mezi geneticky nadprůměrnou elitu. A samozřejmě se mu to daří, neb je to film americký pro plebejské americké publikum. A to neustálé šachování se chcankami bylo nechutné. ()

MonaSax

Na tenhle film jsem se chystala už déle a shlédla jsem ho náhodou po propadáku In Time, nevím asi to nebyl dobrý nápad, protože jsem si z něj nesedla na zadek, což jsem očekávala podle ohlasů. Určitě oceňuji zajímavý námět i výkony herců, ale něco mi tam úplně neladí, přijde mi to někdy až moc chladný a prázdný, staré filmy mně prostě svým způsobem děsí, asi jsem natolik zmlsaná novými, že ty staré dobré kousky už neocením a je tohle vůbec dobrý kousek nebo se za něj jen vydává jako Vincent za Jeroma? ()

Richie666

V blízké budoucnosti - při určitém zneužití genetiky člověka společností - hrozí, že i ti nejlepší z nejlepších astronautů budou muset těsně před nástupem do raketoplánu načůrat do kelímku. Přesto se k cestě do vesmíru může vypracovat i ctižádostivý popelář, bude-li se poctivě drbat. A abych nezapomněl - do kosmu se od nynějška lítá v saku. ()

jhrasko

Skvelá filmárina. Nepamätám si detaily, ale ostávajú mi pred očami farby a atmosféra. K tomu zaujímavé herecké trio..jeden z najprekvapujúcejších filmov svojho žánru, 4,5 * ()

hendrich6

Parádní režisérský debut režiséra,kterého znám především díky skvělému Obchodníkovi se zbraní.Neokoukaný námět,celkem slušné herecké obsazení a vynikající příběh dělají z tohoto filmu špičkové pětihvězdičkové sci-fi,jaké už jsem dlouho neviděl.Gattaca je pro mě velkým,ale příjemným překvapením.Pro mě je to lehce nad 90 % ()

ScarPoul

Zo začiatku som mal pocit, že je to celé emočne chladné. A ono to vlastne je. Až ku koncu to núti k úsmevu, alebo k slzám. Vtedy sa ten robotický prejav všetkých hercov začne prehlbovať s myšlienkami, ktoré režisér chcel do filmy vložiť a podarilo sa mu to. Gattaca je iné sci-fi. Je o odhodlaní. O prekročení nalinajkovaného osudu. O tom, že aj tí najhorší môžu byť najlepšími. Bavilo ma to. Herecky, významovo aj vizuálne. Najkrajšie je aj tak, keď sa pozeráte na Umu Thurman a uvedomujete si, že bola svojho času asi najnádhernejšou babou v celom Hollywoode. ()

Lacike

Za mňa najlepší Niccolov režisérsky počin. Tentokrát sa mu ešte dokonale podarilo vybudovať jak originálny svet blízkej budúcnosti, ale hlavne sa sústredil na pútavý komorný príbeh dobre napísaných a zahraných postáv. Pomalá atmosféra mi tentokrát nevadila. Film pôsobí podmanivo a kľudne by som fungovanie toho sveta spoznával podrobnejšie. Ale žiť by som tam teda nechcel. Fenomenálne sa vydaril kasting. Jak ústredné duo Hawke - Thrumanová medzi ktorými to sakra iskrí, čoho výsledkom bola ich skutočná dcéra, ako vždy charizmatický Jude Law, tak aj kopa skvele obsadených postáv. Výnimočne mi nevadilo, že tam je aj veľká detektívna línia a ani žiadna akcia alebo triky neboli potrebné. Za mňa perfektne napísané a natočené komorné sci-fi. 8/10. ()

BoPo

Skvelý príbeh, navyše pravdepodobnosť, že sa to môže stať je dosť vysoká, lepšie povedané ono sa to určitým spôsobom už deje. Ak si budem niekedy zostavovať rebríček najlepších sci-fi aké som kedy videl, tak Gattaca tam má svoje miesto isté. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (viac)