Boli časy, keď sa hovorilo, že deti narodené z lásky budú mať šťastie - už sa to nehovorí! V tejto budúcnosti vám genetickí inžinieri namiešajú správne ingrediencie pre vášho potomka, ktorý bude ako elita spoločnosti pripravovaný v tréningových strediskách Gattaca Corporation. Kto z rodičov by odolal? Vincent (Ethan Hawke) má smolu, že je jedným z posledných, kto bol ešte splodený klasickými postupmi a macocha príroda v súťaži s optimálne vyladenou genetikou neobstála. A tak sa ocitol v nižšom spoločenskom segmente pomocnej údržbárskej komunity, v miestnom žargóne príznačne nazývanom "ln-Valid". Lenže Vincent sníva o svojej účasti v kozmickom tíme, a keď dostane šancu použiť falošnú genetickú identitu, nezaváha ... (TV Dajto)

ClintEastwood

Velice podařený příspěvek Andrewa Niccola do šuplíku inteligentních filmů vědecko-fantastického žánru. Kvalitní sci-fi s vynikajícím Ethanem Hawkem, neméně dobrým Jude Lawem a s nádhernou Umou Thurman v pozadí. Gattaca stojí rozhodně za zhlédnutí a stojí za to o ní popřemýšlet, protože i když ji nehodnotím maximálně - její myšlenka pětihvězdičková je. ()

Dan9K

Genetická manipulace a s ní spojená genetická diskriminace je v ruku v ruce s čipovou totalitou jedním z mnoha závažných rizik pro lidstvo, alespoň v dohledné době. Snímek Gattaca poměrně velmi zdařile vykresluje ony v budoucnu hrozící poměry, ale vkládá do toho silné záblesky (bláhové) naděje a lidské soudržnosti a solidárnosti. Hlavně ke konci jí je tolik, že je tomu už dost těžké uvěřit, i přes skvělé výkony herců, a je to tak jedním z mála důvodů, proč vlastně nedávám plné hodnocení. ()

ripo

Sci-fi, ktoré si zamilujú i ženy, nakoľko sa tam nepoužívajú kvázivedecké pojmy typu : fázer, transmutácia, mimozemský život a pod. V sterilnej a takmer dokonalej spoločnosti niet miesta pre obyčajných ľudí. Ale aj títo majú svoje sny. Aj oni chú lietať do vesmíru. Ale ako, keď sú nedokonalí len tým, že boli privedený na svet tou najprirodzenejšou formou a bez genetických manipulácií ? Výborné výkony Ethana Hawkeho, Umy Thurman a Juda Lawa na pozadí krásnych záberov kamery a hudby akoby ušitej priamo na telo k nim. ()

PinokKio

Kdo podvádí více - ten kdo něčeho chce vlastní vůlí dokázat nebo někdo dokonale vyšlechtěný, který nemusí hnout ani brvou? Niccolovo komorní sci-fi o obyčejné touze překonat svůj osud s výbornou dvojicí hlavních představitelů Hawke/Law. ()

Divočák

Dva roky mrazil chcánky, aby mohl letět do vesmíru.;) S vypovídajícím hodnocením raději počkám na opakované shlédnutí. ***Věděli jste, že: Chladně odlidštený charakter sídla korporace Gattaca mají za vinu prostory budovy County Civic Center v kalifornském San Rafaelu, dokončené v roce 1959 podle projektu klasika americké architektury Franka Lloyda Wrighta. Ve stejných prostorech se natáčel už Lucasův celovečerní debut THX 1138 z roku 1971. Spolu s přilehlými stavbami se místo stalo inspirací pro architektonický sloh praktikovaný na planetě Naboo, kterou známe z nové trilogie "Hvězdných válek".*** ()

Phobia

Jak mě to poprvé nebavilo a zklamalo komorním dějem, nedostatkem akce a dechberoucích efektů...! Jak já jsem si podruhé nadávala do zabedněné dyliny, která nepozná kvalitu, ani když je zmíněnou kvalitou razantně kopána v těžké obuvi přímo do prdele, kde chudák kvalita doufá najít alespoň náznak dylinina zakrnělého mozečku. Někdy v roce 1998 na HBO se to nepovedlo, ale o nějakých 10 let později se kvalita přece jen dočutala k uspokojivému výsledku: dylina si "Gattacu" nesmírně užila a navzdory několika drobným výhradám se těší, až si jednou tohle neokázalé, inteligentní scifko pustí potřetí. 85% ()

Hrabka

Povedené sci-fi s téměř žádnými efekty. I tak se dá natočit film z budoucnosti. Docela zajímavý příběh o tom, že když si jde někdo odhodlaně za svým snem, tak udělá všechno a může mít nakonec i úspěch. Pro mě to ale určitě na plný počet není, to by mě musel příběh mnohem více chytit. Vlastně si po dvou týdnech jen ztěží vzpomenu, co přesně se tam stalo. Ale jinak dobré pokoukání, ale nic extra. 70% ()

cheyene

Hvězdné herecké trio, resp. kvarteto (Hawke, Thurman, Law + Borgnine) vdechlo život postávám k zajímavému sci-fi snímku, v němž mě zaujala ústřední zápletka, tj. záměna osob, podvod, kterým se splní hlavnímu hrdinovi sen. Ethan Hawke mi tu nebyl protivný, což často bývá, takže i tímto faktem jsem byl příjemně překvapen. Svým způsobem mi Gattaca v určitých svých pasážích připomínala i jiné sci-fi snímky, např. Vyměřený čas, THX 1138, Equilibrium či Potomci dětí. Přes nesporné klady však tento film nemohu hodnotit lépe než 3*. ()

ajuska

Další z neradostných vizí o tom, kam až může vědecký pokrok lidstvo dovést, je výborně zpracovaná a zahraná. Zaobírá se pouze psychikou člověka, neodklání se k žádným technickým vynálezům ani ničemu podobnému, co obvykle ve sci-fi vídáme, a i když je to vlastně jen další film o touze a odhodlání, dokáže zapůsobit. ()

lamps

Tak koukám, že právě píšu svůj tisící komentář, takže se budu snažit o něco alespoň trochu smysluplného-) Gattaca je fajn sci-fi, má velmi originální příběh, skvělé herce a podmanivou atmosféru, která od začátku chytne za pačesy a jen tak nepustí. Ale není to žádná revoluční vize budoucnosti ve stylu Umělé inteligence nebo 12 opic, mnohem více se zde pracuje s postavami a jejich vztahy a skutečné sci-fi prvky se objevují spíše na pozadí příběhu, i když jsou jeho hlavní podstatou a záchytným bodem. Vlastně celý film utáhne hlavní myšlenka dokonalých a geneticky vytvářených lidí, s níž si Niccol náramně pohrál a připravil pro žánrové fandy 100 minut neopakovatelné a nápadité zábavy, která má mnohem větší půvab, než světelné meče nebo válčící roboti. Všechno pak podtrhuje ústřední herecké trio, které nemohlo být vybráno lépe (i ta Uma tu vypadá zatraceně dobře). Snímek si zřejmě vyžádá druhou projekci, takže hodnocení je pouze předběžné. ()

Jacinda

Komorní...v každém druhém komentáři je toto slovo obsažené, někdy i víckrát. Proto se raději zaměřím na hudbu a tu budu vychvalovat...ale ted vážně. tento film je prostě vynikající a velmi originální. V nenásilné formě ukazuje to, co by se mohlo stát. Dál bych se jen opakovala v tom, co už někdo napsal. Aspon tedy dodám, že výborný je český dabing. ()

Big Bear

Zrovna nedávno jsem někde četl na internetu a tuším, že to bylo v Británii, že v případě kdy by mohlo dojít k narození postiženého dítěte, bude možný zásah do DNA. A já se opravdu zděsil. Samozřejmě tu stojíme před opravdu těžkou otázkou. Když si člověk představí, že čeká potomka a on se má narodit postižený, nekompletní, života dlouhodobě neschopný... Samozřejmě každý rodič bude chtít aby se tak nestalo, aby dítě bylo zdravé. V té chvíli se asi zásah do DNA či cokoliv jiného možného co lékařská věda dokáže jeví jako jediná rozumná cesta... Ale nepřekonali lidé již jisté bariéry poznání, přes které se nemělo lidstvo dostat? Nezačli jsme už v kuchyni samotné paní přírody dělat pokusy ačkoliv nám to nepřísluší? Osobně si myslím, že již sama gentická úprava potravin není vpoho a to nejsem rozhodně žádný ekoterorista. Co až přijde čas, kdy si bude moci do nějakého formuláře zakřížkovat jaký náš potomek má být? Zdravý, vysoce inteligentní, oči modré, vlasy blond, krevní skupina A... Nikdo nebude chtít mít nemocného hlupáka pochopitelně. Nevznikne tu jednou podobná sorta lidí druhu Homo genetikus jako ve filmu? Kdo bude dohlížet nad tím aby se tak nedělo? --- Andrew Niccol tak trochu předběhl svými myšlenkami dobu. A je opravdu nad čím přemýšlet! Film byl zajímavý, zajímavá byla i ona nedatovaná blízká budoucnost, ve které bych já žít nechtěl. Celkové zpracování budoucnosti bylo velmi minimalistické a lehce futuristické, tedy až na auta, která ač elektro se ponechala leckdy design z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Herecké obsazení luxusní, mně potěšil hlavně Arkin v roli detektiva... Bohužel ke konci se to krapet táhlo a tak nedávám za plnou sazbu. Za mně je to tedy za 4 zkumavky krve. * * * * ()

JohnnyD

Veľmi originálne temné civilné sci fi s nadčasovou tématikou genetickej modifikácie a bombastický debut Andrewa Niccola. No S1M0NE mám ešte radšej. ()

petaspur

Vincent by chtěl jednou letět raketou ke hvězdám, ale nemá pro tuto činnost správnou genetickou výbavu. Jeho matka byla totiž oplodněna při vášnivých kopulačních pohybech, nikoli při preferovaných laboratorních kouzlech a proto z Vincenta není potřebný Homo geneticus, ale pouhý společenský invalida. Jenže Vincent má nezlomnou touhu splnit si svůj sen, umí zfalšovat svůj původ a jeho sveřepě kakabusoidní výraz je dostatečný pro nepravdivé konstantování, že jeho život povstal ze zkumavky. Vincent svým cílevědomým počínáním neomylně směřuje do kokpitu vesmírného přenášedla a je mu zcela jedno, že na jeho hrudi visí jmenovka Jerome Morrow. ()

salahadin

Je to vynikající film. O genové černé ovci v bílém stádečku. Na vině mého nízkého hodnocení je fakt, že mi tahle hlavní myšlenka, tak moc oblíbená dnešní společností, je paradoxně ze srdce protivná. Mnohem více než k dokonalým a silným hrdinům jsem vždy tíhnul k lidem, kteří v životě něco zvorali, něco nedokázali, na něco nestačili. A pak se s tím vědomím museli poprat a domlátit se až do stavu osobní pokory, což je podle mě nejvyšší ctnost člověka. Tyto a podobné filmy jsou super, člověk pevnou vůlí, pílí a odhodláním dokáže skoro všechno - a to je mi protivné jako každá jiná pýcha. Riziko vaření dětí z genové kuchařky zobrazeno parádně. Jen by mě zajímalo, jak řešili antikoncepci nebo jestli vůbec ten odporný a nechutný styk dvou osob opačného pohlaví nezakázali úplně (ftip). Je to výborný film po filmařské stránce - byť neustálé odběry chcánek by navozovaly dojem, že jde o dokument pro mediky - příběh mě ale nenadchnul. Pro pár okamžiků ale stojí za to film vidět - nikde jinde nebylo tak strhující něco tak obyčejného, jako je zdolávání schodů, ani ve filmech o výstupu na K2. A Uma Thurman v roli ženy, která mi byla mnohem sympatičtější než ten roubenec. ()

Disk

Andrew Niccol je borec. Podařilo se mu natočit sci-fi, které zase až tak sc-fi není. Budoucnost, kde nejvyšší postavení mají jen krásní mladí lidé a ti ostatní smí dělat pouze nevýznamné věci. Herci jsou dokonalí (chemie mezi Ethanem Hawkem a Judem Lawem fungoje skvěle) a hudba je též čarokrásná. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (viac)