Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

maddy

Film dvoch rôznych polovíc, kde tá prvá je fantastickým slow-burn hororom skvelo sa pohrávajúcim s očakávaním diváka, príjemne stiesnenou atmosférou s priam dokonale budovaným napätím, ktoré navyše vyvrchlolí do šokujúcej hororovej scény, kde na moje prekvapenie neskusený hororový režisér Zach Cregger vie narábať s atribútmi žánru priam majstrovsky. Škoda, že v podobnom duchu sa nenesie nakoniec celý film. V druhej polovici sa totiž Barbarian pretaví do absolútneho hororového Béčka s veľmi odľahčeným, až humorným podaním a pomerne za vlasy pritiahnutým príbehom (no nič čoby sa v horore nedalo ospravedlniť). Našťastie Zachovi Creggorvi stále skvelo idú práve tie hororovejšie scény, no bohužiaľ v tej druhej polovici akosi pominie akékoľvej napätie, film stratí atmosféru, silne začne abstinovať aj logika chovania postáv, celá tá odhľačená forma (postava Justina Longa, ale aj všetky scény s policajtmi) to skôr zhadzuje a záver je už takým nijako intezívnym vyvrcholením, hlavne v porovnaní s predošlými minútami filmu. Vo výsledku tak film dvoch rôznych polovíc, kde v tej prvej som bol potešený z priam ukážkovej hororovej práce, zatiaľ čo v tej druhej pomerne sklamaný z nenaplneného potenciálu. Zacha Creggera čoby hororového režiséra sa však rozhodne oplatí sledovať do budúcna, Barbarian má ako nápaditú formu (príbehové rozdelenie akoby do troch samostatných častí, ktoré sa neskôr spoja dohromady), tak vynikajúcu prácu s kamerou, zvukom a rozhodne sa jedná o hororový debut tohto roka, akurát škoda, že sa nedržal v tej umiernenej forme z prvej polovice po celý čas. Vo výsledku tak vznikol síce silný horor, ale pomerne rozporuplný film s dvomi diametrálne odlišnými polovicami, ktoré so sebou až tak neladia. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

To co bylo? :D Doporučuji si před zhlédnutím o filmu nezjišťovat, protože takové kvantum zvratů jsem nečekal. Film je rozdělen na tři pomyslné kapitoly. Z nich jednoznačně vychází jako vítěz číslo 1...Ono dát do kombinace zapadlý barák v hnusné části Detroitu a Billa Skarsgaarda, to už i na papíře vypadá slušně. Atmosféru v této části filmu jsem si užíval plnými doušky..A ten twist na konci se mnou zamával, jako kdybych byl nějaká hadrová panenka. Bohužel, tempo nevydrží. S nástupem Justina Longa začal film malinko ztrácet na atraktivitě. A hlavně se snažil jakýmkoli možným způsobem diváka šokovat. Nechci znít nějak zaujatě, ale ke konci to žánrově spadlo spíše až do nějaké grotesky. A samotný konec tomu nasadil korunku. Kdyby se to drželo čistě hororového aspektu z první třetiny, užil bych si to více. Za mě 6/10 ()

Korbitch

Vy si ze mě děláte regulérně prdel. Úplně každý se tu chová iracionálně. Žádná holka by do domu, kde najde cizího typa, nešla. Za hodinu se chovají jako nejlepší kamarádi. Celý další děj opět stojí na iracionálním chování úplně všech. O nějakém napětí nebo strachu se nedá vůbec hovořit. To co tady plácá jasm a další tataři je vyloženě k smíchu. Vše má své výjimky a pro jednou souhlasím s místním hororovým exkrementem Psychorem. Tohle je totiž nebetyčně nadhodnocená pičovina. Neuvěřitelně hloupé a předvídatelné. Verbale, seš furt stejnej ubožák :DD ()

havLord

Zprava pro kohokoliv, kdo by se snad mel nechat zmast pozitivnim hodnocenim: neni to nejak extremne spatne natoceny, ale je to desne pitomy, je to uplne o nicem a od poloviny uz to ani neni napinavy ()

Bordoshut

7,5/10 – Barbar je jedním z těch filmů, do kterých se vyplatí jít tak, že vůbec netušíte, co máte očekávat. Samozřejmě je zcela na místě se dopředu informovat o tom, že se jedná o horor, abychom se případně v sále vyvarovali nenadálých infarktů, ale tato základní znalost bude bohatě stačit. Kupříkladu já, který jsem ani nevěděl, o jaký typ hororu se jedná (a že jich je), jsem byl až asi do čtyřicáté minuty, kdy na nás Zach Cregger nemilosrdně vytáhl svůj velký trumf, velmi příjemně napnutý. Následně příjemně zaskočen. Hned poté však režisér tasil své další eso v rukávu – novou dějovou linku. A další. Ano slyšíte správně. Tento hororový snímek je, když se to vezme kolem a kolem, netradiční především svým originálním uchopením, kdy postupně sledujeme více hlavních postav, které se posléze potkají. Režisér Zach Cregger ve svém hororovém debutu nabízí osvěžení standardního postupného vraždění s lineární kompozicí a zajímavě balancuje na pomezí mezi kompozicí paralelní a rámcovou. Jinak se ovšem jedná o prachobyčejný atmosférický horor s jednou dost nechutnou potvůrkou, který nemůže divákovi dát nic než zabavení a mírné postrašení. Dosti mu na celkovém vyznění ubírá závěrečná venkovní noční naháněčka, která se neobešla bez několika až bolestně směšných pochybení s bohužel fatálními důsledky a také jedné scény alias jestřáb za letu, kdy se každý člověk s funkčním mozkem mezi ušima buďto otráveně chytá za hlavu, anebo šklebí od ucha k uchu. Naštěstí při závěrečných titulkách doplněných o prostřihy se atmosféra jakž takž vrátila, leč pachuť už si odmyslet nelze. A také je celá ta premisa vlastně docela dost na palici, ale to u dnešních hororů už asi nemá cenu jako kolovrátek rozebírat. Verdikt: "Dohromady moc milé překvapení. Co? Už jste to někde slyšeli?" ()

Freemind

Místy klišé, místy překvapivé závany originality. Nenápadná povídka o chybě AirBNB postupně košatí do nečekaných směrů a končí solidním brutálkem. Dvě hvězdy nahoru za herce a vizuál. Jedna hvězda dolů za sušený cecek. ()

Makky

Nič nečítajte, nezisťujte, jednoducho si Barbara pustite. Snímok vo svojej prvej polovici zakončenej desivou, skvele atmosféricky vybudovanou, scénou, je takmer bezchybný. Neskoršie pokrivkávanie a takmer až prepálený potenciál sa dajú odpustiť, obzvlášť s humorným nádychom, ktorý jedna z hlavných postáv prináša. ()

slord

Z filmu, od ktorého som nič moc nečakal, sa stalo príjemné prekvápko. Režisér Zach Cregger, ktorý mi až donedávna nebol známy sa mi tu predstavil vo veľmi dobrom svetle, od toho čo tu predviedol som nevedel spustiť oči. Páčilo sa mi ako sa hrá s diváckym očakávaním, aj keď sa zdalo, že viem kam to bude smerovať, tak som bol mimo, táto hra sa mi páčila. Nie je to dokonalé, napriek tým super twistom, tu občas figuruje aj tá predvídateľnosť a chcel by som preskúmať viac z toho čo tento film len načrtol, ale v konečnom dôsledku som s touto hororovou trefou do čierneho veľmi spokojný. 8/10 Edit: Dozrelo 9/10 ()

Remedy

Slušně budovanou atmostéru v první polovině bohužel střídá naprosto neuvěřitelná scenáristická jalovost, která přináší nechtěně kouzelné komediální prvky (Justin Long se svinovacím metrem je můj takový soukromý highlight). Scény v exteriéru svou estetikou připomenou It Follows a celé to vlastně docela dobře odsýpá i vypadá, ale ve výsledku je to neskutečná kravina, která to stěží odtáhne na 3*. Jako jednohubka ano, ale jako žánrovka je to jen bohapustý průměr. [60%] ()

topi

Ani nevím, kdy jsem naposledy viděl kvalitní horor, každopádně Barbarian mě velice potěšil. Efektivní zvraty, perfektní vizuál, krásná práce s kamerou, špičkový zvuk a ambietní lomoz. Dokonce jsem se u některých scén vyloženě připosíral, což se také dlouho nestalo. Podtrženo, sečteno - hororová jízda bez novodobě trendových genderových blábolů. Na druhou stranu moc nechápu, proč je zrovna tento snímek tak vyhajpovanej, podobných témat už tu bylo spousty. Ale je fakt, že je to natočeno s přehledem a s velkou láskou k žánru jako takovému. A to se v dnešní době cení! ()

Helo

Nejdřív zkoukněte a pak teprve čtěte, protože vedle slušnýho řemesla, zajímavých a kupodivu i zábavně napsaných postav tenhle film hodně staví i na neznalosti, neurčitosti a nečekanosti toho, kam se to vyvine. ()

Vidly10

Velmi povedený a šikovně natočený horor, kterému nechybí dobrá hudba, kamera a nápad. Dobře vystavěný (a chytře propletený) příběh, který vás nutí si něco myslet, aby vám později ukázal opak. Postavy, které nejsou naprosto dementní a umí uvažovat tak, aby v prvém případě přežily. To vše ve skvělé atmosféře a příjemných 102 minutách se skrývá na Disney+/Hulu. 8/10 PS: Zach Cregger přijde na OTW list. ;-) ()

a.keram

Výborný začátek který by mohl soupeřit s jakýmkoliv hororem. Kreativní použití několika hlavních postav je také výborné. Bohužel staré dobré pravidlo, že nevědomí je daleko děsivější než jakákoliv příšera opět vyhrává. Jakmile je paní Hory mají oči odhalena, film se přesune z 5/5 hororu do slátaniny která naprosto zkazí dojem celého filmu.  Trošku přepsat konec, pár věcí vystřihnout a tohle mohl být hororoví masterpiece. ()

AffectedFace

Spíše thriller, než horor, ale to vůbec nevadí! Jelikož celý film napětím plesáte a čekáte co bude dál. Nechci spoilerovat, ale tohle twistovalo fakt hezky! Jakoby snímek byl záměrně natočen pozpátku a zároveň dával opravdu hlubší smysl, bez zbytečného bordel scénáře, rovnou k pointě a budovaní sympatii k hlavním hercům. Bill Skarsgard předvedl opravdu vynikající představení! Zach Cregger je odteď režisér, od kterého budu potřebovat víc, protože lepší "thrillerohoror" jsem snad letos ještě neviděl. Jen je škoda té stopáže, občas se trochu zbytečně natahovalo slow-burn tempem bez dialogů či lekaček, na dané téma by stačil hodinový kraťas, který mohl klidně vzniknout v sérii American Horror Stories. Díky tomu nemůžu jít do plného počtu, i když si to snímek zaručeně zaslouží. Ty hluchá místa tam prostě jsou. Na druhou stranu musím ještě pochválit práci s kamerou, opravdu úžasné! Vizuálně špičkové, soundtrack občas dokázal nahnat husí kůži. Silné čtyři hvězdy Barbariánovi s radostí napálím a můžu doporučit všem milovníkům spíše mysteriózních thrilleru. ()

Trevor

Béčkové horory ja môžem a v tomto kúsku funguje takmer všetko. S čistým svedomím môžem povedať že tento film považujem za najväčšie prekvapenie roku 2022, prvá pomalšia polovica bola rovnako dobrá ako svižnejší záver, toto naozaj veľmi potešilo. Ostáva veriť že podobných projektov bude pribúdať nielen na Disney+. ()

grogodil

Uznávam, potenciál som tam videl. Na začiatku. Pri tom pomalšom nádejnom rozbehu to je len o pár prížmúrených pomrknutiach nad chovaním postáv, ale nič, čo by nešlo tolerovať a čo by kazilo zhusťujúcu sa atmosféru. Ale v poslednej polhodine trpezlivosť došla a už to šlo definitívne všetko doslova strmhlav kamsi do pr..do preč. No a nejaký spoločenaký presah hľadať v takejto kravine, to je rovnako smiešne, ako sledovať poslednú tretinu filmu. Radšej sa na tom totiž smiať, než sa v minutových intervaloch rozčulovať nad zhovadilosťou každej scény... Fakt chcem od béčkového hororu priveľa, že či by v ňom nemohla fungovať aspoň trošku čo i len elementárna logika a fyzikálne zákony? ()

kajas

Platforma Disney+ láká nové předplatitele zejména na klasiku i novější příspěvky do kolekce animovaných disneyovek, na rodinné filmy a samozřejmě na marvelovky. Někdy se ale mezi touto standardní nabídkou objeví třeba i horor. A v tomhle případě se jedná o zajímavý mix napínavého hororu (první třetina) a drsné komedie (druhá třetina), který ale trochu kazí překombinovaná závěrečná třetina ve stylu "čím víc úrazů má, tím víc je záporák živější". Každopádně si předem nezjišťujte nic k ději a budete možná příjemně překvapeni. ()

dyfur

......72% ? .....ozaj nie.....ak o niečo išlo tak všetko v tme...tmavé.....horor? to sa mám báť drakov v rozprávke? tu podobné  : nejaká nadpozemská bytosť žije v dome, kde pivnice sú ako katakomby pod hradom, nikto tam nechodí, oblasť bez ľudí, nejaký bezdomovec ,kt. tam žije 15 rokov a občasne vidí tú príšeru.....a pre istotu tam stále bude bezdomovcovať, nie aby zmenil trvalé bydlisko.....a to dievča čo tam stále chodilo....? .......ja som sa nudil a čakal som už na koniec a dúfal-neúspešne-že mňa niečo prekvapí....našťastie to trvalo len cca 1,5 hod.....do budúcna sa netreba vracať k tomuto filmu. ()

ilemas

V celku slušný horůrek svou atmosférou hlavně v prvním dějství, pak to trochu upadne a konec už mě přišel klišovitý. Co měla znamenat ta vsuvka s opravářem městských vodovodů? Nádech na druhý díl? ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana