Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

verbal

Někteří přitroublí kokotci, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „vkusní a erudovaní diváci z dělnických rodin“, jímž jakýkoliv nešablonovitý a pestrý děj s dialogy přesahujícími obvyklé hlavněproudé „vžžžžuuuum, sviiiist a splašššš“, a nedejsatan s více příběhovými linkami, způsobuje neurovagetativní zkraty, to evidentně příliš nepobrali, nebo je zmátlo přeslabikování anotace. Zde se totiž nejedná ani tak o dobře napsaný, kulantně porežírovaný a vskutku originální napínač či neotřele vkusný horor, nýbrž, laicky řečeno, o aparentní glorifikaci mateřství, profunditní adoraci feminity a expertní studii neoliberálních maternálních instinktů v kombinaci se senzitivním urbanistickým exkurzem do domurbistických habitací fabulózní aglomerace Deathtroit, hic et nunc obývané již jen veskrze altruistickými, konciliantními a excelentně asimilovatelnými entitami, vesměs rasistické dermální kolorace. Na tomto místě patrně mnozí výše kategorizovaní zmateně tápou, tudíž to pro hladší úzus chápavých končetin raději simplifikuji na prostší „Kdo tomu dal míň než tři, je totální pičus“. ()

POMO

Je fajn, že Disney+ boří mýtus rodinného VoD a premiéruje zajímavé horory. Ale Barbarian je přehajpovanej. Scénáristu a režiséra Zacha Creggera baví hrát si s formou a v první třetině slušně graduje napětí z neznáma. Ale pozdějším rozkrývaním tajemství odhaluje tvůrčí slabinu pouhého půjčování si klíčových prvků z průlomových kousků žánru a ve finále sklouzává do nechtěné sebeparodie. Přičemž si myslí že je cool. Tohle měl splodit neotřelý řezník ideálně s evropskými kořeny, který by se nebál využít i potenciál děsivého obsahu videokazet. ()

J*A*S*M

Hlavně si to nenechte vyspoilerovat, opravdu nechcete vědět, kudy se zprvu poměrně jednoduše vyhlížíjící premisa vydá. Už těch pár komentářů, co tu teď je, by mi bývala zážitek lehce pokazila.  Barbarian je hororovej debut snů. Nejlepší a nejméně předvídatelná žánrovka za poslední roky, o Zacha Creggera by se teď měli hollywoodští producenti porvat. Bez spoilerů se o tomhle filmu každopádně velmi špatně mluví, tak snad jen velmi náznakově uvedu, že je to snímek tří částí. První z nich přetéká napětím a vrcholí infarktovou a kurevsky strašidelnou sekvencí. Druhá část tón snímku odlehčí, humor ale není nijak vlezlý, vyplývá spíše z toho, že se fokus přesune na zábavnou postavu. Třetí část je pak hororová jízda s kapkou gore. Celková storka je možná ve výsledku lehce divoká, člověk tomu musí jít trochu naproti, aby "uvěřil". Což je jediná výtka, kterou k tomuhle zjevení můžu mít. Za zvláštní zmínku pak stojí zvuk - toho si obyčejně moc nevšímám, ale Barbarian je opravdu skvostně nazvučen, že to až trkne do uší. ()

Enšpígl

Jako žánrovka dost dobrý, sice se tradičně hlavní hrdinové chovali jinak než bych se choval v klíčových situacích já, ale musím říct, že závěr má tahle libůstka zdařilej. ()

T2

║Rozpočet $4,5milióna║ Tržby USA $40,543,713║ Tržby Celosvetovo $43,280,985▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Šmákocina! Po Wanovom gore Malignant z roku 2021, tu máme ďalšiu vychytávku. Výborná atmosféra, dejové zvraty, prekvapenia. Fungujte to aj keď ten dejový strih medzi vetveniami príbehu môže pôsobiť dosť agresívne ale v konečnom výsledku to do seba zapasuje a sami si od dobroti nevie vybrať kto je väčší záporák, špina, hajzel. V tomto prípade by som bral aj nejakú nádstavbu v podobe pokračovania, potenciál tam teda je.   Rok 2022 je v rámci tých podarenejších hororov zachránení. /80%/ ()

Marigold

Semknutá první třetina s báječným Billem vládne, druhá má nečekaný komediální edge (při twistu z jumpscaru do realitní frašky jsem zařval smíchy), třetí třetina je guláš s pěti knedlema, ale... originální směsice inverzního home invasionu, laktační instruktáže, VHS snuff sběratelství, dramatu o krutém mateřství a černé komedie o MeToo mě prostě držela uvnitř, i když některé dramaturgické volby jsou hodně pochybné a film místy sotva drží pohromadě. Jako další z kánonu detroitských high concept hororů (zmiňme skvostné a v lecčems příbuzné Smrt ve tmě či alegoričtější It Follows) opravdu víc než důstojný počin. Místo, kde se rozložila společnost, přeje barbarství. ()

Algernons

Zach Cregger je poslední člověk od kterého bych letos čekal velmi kvalitní hororový kousek. Barbar začne jednoduchou premisou, kdy žena dorazí do pronajatého domu a na místě už je jiný MUŽSKÝ nájemník. Člověk se ihned dosadí do její role a vydá se s ní na cestu o tom komu důvěřovat a komu ne. Film se časem drastický vydá jiným směrem, než byste čekali. Metodika díky které působí hlavní postava chytře a opatrně jen dopomáhá s ní sympatizovat. Film je efektivně natočený plný úžasných pomalu pohybů kamer vypovídající za vše, které jsou v kontrastu se zběsilejší a děsivější kamerou v hororových situacích. Barbar pozvedá ale to, co je mezi řádky a to satira obohacená sociálním komentářem. Je to trochu až moc očividný a do očí bijící? Ano! Ale nic to nemění na tom, že se jedná o neuvěřitelně parádní podívanou, která nikdy nespadne do kázání a neobětuje charakter postav, jen aby se něco snažila sdělit. Neuvěřitelně nepříjemné a klaustrofobické scény jsou jedny z těch děsivějších věcí, co jsem letos viděl. Film si dle mě může naprosto s klidem užít kdokoliv, kdo i ocení  zakomponování témat vtahů mužů a žen a důvěry, kterou v někoho vkládáme, jen kvůli povrchním věcem a naopak v koho důvěru nevkládáme. 8/10 ()

Fr

„KDYŽ UDĚLÁTE KOPII KOPIE KOPIE, VZNIKNE NĚCO TAKOVÝHO…“   Když pomineme fakt, že Tess je píča, tak je to zajímavě napínavý. A taky kurva hororový! A taky blbý, protože se chovaj jak píčusové…. hlavně proto, aby to bylo zajímavý. Z tohohle důvodu tyhle filmy moc nemusím, protože pak negativní myšlenky převažujou nad těma pozitivníma… Ale jestli se třeba chováte jinak než já…     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Co se stane, když si zřídím AIRBNB v Chánově?  2.) Zjistím, že nemám otevírat cizím lidem. (A rozhodně s nima nebydlet!)  /// Thx za titule „Vít Bezdíček“.                   PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  ** ()

EvilPhoEniX

Řádně intenzivní divočina, která mi svou náladou připomíná mou oblíbenou pecku Incident in the Ghostland. Jsem rád, že se každý rok urodí nějaký talentovaný a neznámý hororový tvůrce, který bude ukojovat naše potřeby v příští řadě let. Zach Cregger natočil velmi divácky vděčnou hororovou podívanou, která nemůže nikoho vyloženě nechat chladným. Barbarian má perfektní technickou stránku a řemeslo ( zvuk a kamera je Wanového ražení) Georgina Campbell i Bill Skarsgård perfektní ( Justin Long o něco méně, ale přežiju). Úvod je lehce pomalejší, ale jakmile se dění přesune do sklepení, tak začne sakra nepříjemná, mrazivá a intenzivní hororová ODNOŽ s hodně nepříjemným a klaustrofobickým prostředím, řádně creepy villainem- nejlepší villain tak za posledních 5 let. Film i důrazně klade důraz na racionální chování postav, což je velmi příjemné zpestření. Filmu se taktéž daří diváka několikrát příjemně i nepříjemně překvapit, funguje tajemno i hutná atmosféra i strach z neznáma. Došlo i na pár infarktových jumpscarů a ovšemže došlo i na GORE, prostě tady došlo úplně na vše, co v tomhle žánru chceme vidět. Tleskám ve stoje, rvu vlasy a ŘVU Hell Yea. Kdo bude na ten film zlý, tak budu zlý já na něj. 9/10. ()

novoten

Nevědomost je opravdu sladká. Málokdy se už dnes stane, že bych šel do filmu naslepo, bez sebemenší znalosti premisy nebo hereckých účastí. U Barbara je to výhoda dvojnásobná, protože se otazníky začnou kupit hned v prvních minutách. Škoda, že právě úvodní kapitola je i zdaleka nejlepší. Každý sebemenší zvrat umí přivodit prvotřídní mrazení a poslední dvě minuty mě přikovaly tak pevně, že jsem chvíli ani nechtěl pokračovat dál. Bohužel druhá i třetí část jsou v přímém srovnání jen naředěnou podvratně vyprávěnou báchorkou, která je tím slabší, čím je jasnější, co, kdo a jak. Když se ve finále začnou porušovat i vlastní sympaticky racionální pravidla a showdown se spustí tak náhle, až jsem se musel ujišťovat, že jsem omylem nepřeskočil patnáct minut stopáže, přišlo mi to vzhledem k obřímu a relativně brzy vystřílenému potenciálu skoro líto. ()

tron

To máte tak, keď sa vás Pennywise s úsmevom spýta, či vyzerá ako monštrum. Sranda je, že viac ako dvojmetrový Matthew Patrick Davis by si tohto nešťastného klauníka dal na večeru a ešte by sa mu málilo. Neviem, čo od toho budete čakať, ale v druhej polovici sa toho nedočkáte. Začnem tým lepším. Barbar je pre mňa jedným z najlepších hororov roka. Postavy sa správajú divne a nelogicky, ale mal som tušáka, že preto, lebo na nás tvorcovia chystajú fajnovú habaďúru. A veruže chystajú. Barbar v priebehu svojej stopáže viacnásobne reštartuje dej. Bez spoilerov sa o tom baviť nedá, ale je to fakt výživné. Nie šokujúcim spôsobom á la Šiesty zmysel, ale kvázi rafinovanejším, keď narastá počet zvratov, ktoré samy osebe nie sú prvoplánovo omračujúce, ale príbeh vďaka nim začneme vnímať z inej perspektívy. Až na konci sa to začne prepájať do tu viac, tu menej kompaktného celku. Georgina Campbell, Bill Skarsgård (ktorý to spolu s legendárnym Arnonom Milchanom aj produkoval), Justin Long (toho mám v obľube od Jeepers Creepers a veľmi rád som ho po dlhom čase znova videl v niečom poriadnom, naposledy sa to totiž odohralo v pradávnom roku 2014, konkrétne v Tusk) a mrazivý Richard Brake (3 from Hell, Doom) predvádzajú skvelé výkony. Ale, ak vezmeme do úvahy to, o čo ide, sú to skôr figúrky na šachovnici, než plnokrvné charaktery. Barbar v prvej polovici pôsobí ambiciózne, ale zároveň nudne, a v druhej polovici sa preklopí do niečoho, čo je naopak totálne neambiciózne, ale o to náruživejšie som si to užil. V prvej polovici sa vyskytne viacero divných okamihov a vy si vravíte, že sa to vysvetlí, nuž ale ono sa to vlastne nevysvetlí a spätne musíme uznať, že šlo o slepé uličky, ktoré mali za úlohu zmiasť (Keithova nočná mora, prehnaná reakcia ženy na pracovnom stretnutí, keď jej Tess povie, kde býva). Okrem úžasne nepredvídateľného scenára  a slušných, hoci možno asi až zbytočne dobrých hereckých výkonov, musím vyzdvihnúť fantastickú atmosféru a výpravu post-apokalyptickej štvrte, ktorá je nesmierne ťaživá, depresívna a zbavená akýchkoľvek (i posledných) ilúzií. Snímka v tomto pripomína Neutečieš alebo Muža v temnote. Barbar je skvelý, istým spôsobom výnimočný horor, avšak zvraty nemusia sadnúť každému a faktom je, že v poslednej štvrťhodine zhlúpne miestami do neakceptovateľnej miery, pripomínajúc paródie z rangu Leslie Nielsen (skok). Zvyšok komentu obsahuje spoilery. V štvrti to vyzerá ako po konci sveta, všetky domy zničené a neobývané, žije tu len jeden bezdomovec, napriek tomu sa nájdu peniaze na verejné osvetlenie. Fungovanie polície komentovať nebudem, neverím, že TAKTO (ne)funguje americká štátna polícia. To sa AJ nebál v štvrti, kde je všetko zničené a kde žije len jeden bezdomovec, vlastniť v rámci možností luxusný dom bez kamier a alarmu? Ako v noci vychádzala von, ak v dome bývali podnájomníci? Dverami ťažko, však? Disponovala nehnuteľnosť tajným podzemným východom? Ak áno, prečo sme ho nevideli? Prečo si obľúbila Tess, keď sa za desaťročia dostala do kontaktu s množstvom iných žien? Čím kŕmila seba a otca? Zo začiatku mohla drancovať okolité neobývané domy, no to v nich pôvodní obyvatelia nechali jedlo na štyri desaťročia dopredu? () (menej) (viac)

dO_od

// První půlka big NOPE, v té druhé je to už o něco tradičnější a někdy až moc bizár, ale letos jsem vlastně lepší horor neviděl. Skvělý obsazení. 7/10 ()

Bebacek

Ameriku miluju, ale není nad naše bezpečné sklepy, kde to nejděsivější, co můžete najít, jsou naklíčené brambory. Bill Skarsgård využitý skvěle. Ti, co viděli, pochopí, a pro ty, co ještě ne, nespamuju! A jdu si do sklepa pro lahváč. Ha. ()

Marceloo

Mladá žena prichádza do prenajatého domu v Detroite. S prekvapením zisťuje, že v dome už jeden nájomník je. Keďže sa v meste koná významná konferencia, nedokáže nájsť iné ubytovanie. Našťastie jej Keith, ktorý dorazil do domu pred ňou, dovolí zostať. Tento dom ale skrýva desivé tajomstvo, kvôli ktorému sa ocitnú v obrovskom nebezpečenstve. - Velmi, ale fakt velmi zvláštny horor, ktorý ani nie je s čím porovnať. Dej začne s velmi sympatickými postavami Tess a Keithom, pričom to vyzerá, že z toho bude nejaký kidnap thriller alebo niečo podobné, ale po vkročení do sklepa sa začína vynikajúca hororová časť. Tá je vo svojom vrchole prerušená strihom na úplne inú postavu stvárnenú mojím neoblúbeným Justinom Longom, ktorá sa podobne ako prvotná dvojica ocitne v nesprávny čas na nesprávnom mieste, teda v onom Airbnb dome. Jeho osud tiež nie je zrovna najpríjemnejší a aj on objaví desivé tajomstvo, ktoré sa v pivnici skrýva, ale počas vyvrcholenia nasleduje ďalší strih na segment s Richardom Brakeom, ktorý zahral tradične vynikajúco. V závere sa všetky tri dejové línie pôsobivo pretnú a začne sa desivá naháňačka s antagonistom, ktorý sa bez problémov vyrovnáva slepému mužovi, ktorý okupoval v posledných rokoch ulice Detroitu na hororových plátnach. Za mňa velmi slušný hororový debut, ktorý ma zaujal hlavne formou, ktorú režisér zvolil. Tá síce nebude sedieť každému, ale mne osobne to prišlo svieže a osobité, čo už je v dnešnej dobe moderného hororu skôr raritou. ()

Morien

To byla tedy jízda. Subjektivně mi přišlo, že film trval několik desítek hodin, během první půl hodiny stopáže jsem asi padesátkrát zvažovala, že film ani dokoukávat nebudu a několikrát ho přerušila, v jednu chvíli toto předsevzetí vydrželo asi týden, ale pak jsem se stejně vrátila, protože jsem slyšela spoustu lidí říkat, jak skvělý zážitek to byl, a já sama vím, že některé moje nejoblíbenější filmy jsem při prvním zhlédnutí nenáviděla a podobně. Zdá se mi, že hodně divákům se ta první část líbila nejvíc, ale mně to přišlo jako nekonečně nezajímavé čekání na "to", pro mě se thrillerové napínání nekonalo. Oba herci mi přišli nezajímaví/nedostatečně charismatičtí, aby ten nijaký dialog a trapné postávání utáhli (ano, vím, rouhání, promiň Bille, ale tak jsem to cítila), a reakce jejich postav mi přišly dost neadekvátní situaci, aniž by z toho film doopravdy těžil. Potom se tedy konečně začalo courat do sklepa, a tady se zase do cesty mezi mnou a skvělým zážitkem postavila nezkušenost scenáristy/režiséra. S takovou premisou se nabízí tolik možné mytologie, a to, co z ní nakonec uvidíme, mi přišlo nedostačující. V podstatě jenom jedna prázdná chodba, jeden prázdný pokoj a jeden sice přecpaný, ale i tak vzhledem k okolnostem docela prázdný pokoj, a to bylo všechno. Přece jen bych čekala, že při procházkách chodbami postavy najdou víc "věcí", taky třeba aspoň náznak, co se stalo s Billem, a vůbec. Na strašidelnosti, resp. barbarství šlo určitě hodně přidat, ve výsledku mi to vlastně přišlo docela krotké. Takže jako již tradičně říkám debut: nápad sice svěží, ale provedení je míle za jeho potenciálem, bohužel. ()

choze

Cregger umí navodit znepokojivou atmosféru a pak vás udržovat v nejistotě, co z filmu vyleze, až do úplného konce. A občas na vás černohumorně mrknout. Navíc si dobře vybral obsazení, od sympatické hrdinky, přes dvojznačného Skarsgarda a tradičně zábavného Longa, až po představitele pana domácího. Solidní žánrovka. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana