Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

Gilmour93

Laktační psychóza pod schody. Stejně jako v It Follows nebo když řádí Freaky Blinder Stephen Lang funguje strašidelné prostředí vybydleného předměstí Deathroitu, ale po poměrně pečlivě budované atmosféře nejistoty v první pasáži se to začíná pozvolna rozpadat. Spíše úsměvné finále už jen střídá snadno předvídatelné momenty s těmi, které mají být za každou cenu originální a já už jen čekal, že přeživší vteřinu před titulky srazí vůz místního sboru, co v zásadě nepomáhá ani nechrání. S výkřiky o hororové události roku bych byl opatrný. Maximálně čtvrtletí.. Apropo, Skarsgård je s tou svou vizáží a nesebevědomým projevem jak mladý Steve Buscemi.. ()

somnar

To, že je to divoké, je možná pravda, v jednotlivostech je to ale poměrně nedivoce odvozené, tudíž kouzlo rychle vyprchává - zvlášť když to chce Cregger celé zaobalit do nějakého společenského MeToo statementu, v čemž ale zase spíš očividně jede na efekt, než aby byl nějak pronikavý. ()

Eliott

Kdyby se film nesl v duchu první poloviny, bylo by to mnohem zajímavější. Začínalo to náramně, krása skrytá pod rouškou tajemna v podivném domě.  Druhá polovina však dle mého zbytečně fušuje do komedie a obnažené monstrum sice má své creepy momenty, ale jinak výrazněji nezapůsobí. Počáteční strašidelnost díla se rozplyne spolu s příchodem Justina Longa, herce naprosto nehodícího se pro tento žánr. Navíc mne zaskočilo odhalení temné minulosti domu, jenž je tak odfláknuté, až je možná zbytečné to vůbec ve filmu zmiňovat. Vždyť po nalezení tajného pokoje a kamery ze začátku, byla přítomnost nějakého úchyla zaručena. Finále sice opět útočí na čtyři hvězdy, ale prostě jsem čekal něco víc. 69% ()

Botič

Airbnb si příště dvakrát rozmyslím. Barbarian se rozjíždí silně, dost nepředvídatelně, jen škoda, že se ke konci v těch žánrových klišé nakonec stejně vymáchá. Na druhou stranu jsem se u toho od srdce lekl, jako už dlouho u žádného nového hororu. ()

Spiker01

Velmi milé, zprvu velice nenápadné, překvapení. Rozjíždí se to sic celkem pomalu a u zapojení několika postav nechápete, proč figurují v příběhu, ovšem jakmile se to rozjede, tak je to paráda a udělalo mi to radost jako už dlouho žádný horor. Jen škoda, že to Foxové nemohli více rozparádit v kinech a větší parádu to udělalo až na Disney+. Snad na to však lidi koukali, Barbar si to zaslouží. Nic předem si nezjišťujte! ()

Nevka

Škoda toho přepáleného konce, jinak by byl Barbar jedním z nejzajímavějších hororů/thrillerů letošního roku. Jediným štěstím je, že trailer nevyzradil prakticky nic (byl naopak dost zavádějící), díky čemuž tahle žánrová jednohubka dokáže nejednou šokovat a překvapit. Což je fajn - rozhodně stojí za pozornost. ()

castor

Přistupoval jsem k tomu tak, že fakt nic nevím. Jen pár nadšenějších ohlasů ze zámoří. Holku čeká v Detroitu pracovní pohovor a aby se po dlouhém cestování na náročný den dobře vyspala, využije krátkodobý pronájem domku. Ovšem uvnitř najde jiného hosta. Chyba rezervačního systému? Každý by jí doporučil jiné řešení, ona však vejde dovnitř. Tvůrci si nicméně solidně hrají s očekáváním publika a zažitými vzorci, protože mladík s tváří Billa Skarsgarda (s vínem na stole a talkem nad společnými zájmy) jí hlavu řezat nebude. Od toho jsou tady jiní. Zach Cregger má zřejmě rád odbočky a přinesl i několik dobrých nápadů. Začínáme opravdu velmi zajímavě (právě ono očekávání), pokračujeme sympaticky brakově (jakmile se najdou předlouhé schody do sklepení), odbočíme popíchnutím prostředí Hollywoodu, sexismu či genderu, abychom to celé uzavřeli lehce mdlým finále (a několika dramaturgickými přešlapy). Hororová událost roku to není, ale řada skvostných momentů na nás rozhodně čeká. Solidní jednohubka, která se drápe ke čtyřem hvězdám. ()

*CARNIFEX*

Musím uznať, že je atmosféra miestami viac než solídna, a síce tu už v minulosti niečo obdobné bolo, takými silnými kartami daný snímok určite nedisponoval (názov si nespomeniem - doplním). Keď k tomu prirátam ten nečakaný twist v závere, ktorý sa objavil z čista jasna bez zbytočného premýšľania, na ktorý sa divák vlastne ani nedokáže pripraviť, veľmi rád sa pridám do klubu tých, čo hodnotili nadpriemerne. ()

D.Moore

Filmu nemůžu upřít styl, nápady a skvělý pocit neznáma, který jsem při sledování měl. Bohužel mu ale musím vytknout, že je příšerně, příšerně dlouhý, a čím delší je, tím mi připadá tak nějak nafoukanější a otravnější. I vzhledem k tomu, jak je napsaný, by myslím mnohem lépe fungoval jako seriál. Alespoň na mě určitě. ()

Davies182

Ono se to sice dlouho snaží tvářit, že tam konečně jsou nějaké racionálně uvažující postavy, které nedělají úsměvná hororová rozhodnutí, jak to z žánru většinou známe, jenže nakonec se tam pár hloupoučkých momentek stejně najde. Je to nicméně nejintenzivnější a zdaleka nejatmosféričtější horor za dlouhou dobu, a navíc nepřestává překvapovat. [Disney+] ()

gogo76

Horor s hodnotením nad 70% sa nerodí každý rok, preto si nový Barbar zaslúži šancu. Pomalší rozjazd mi nevadil, atmosféra pomaly hustla a v tom najlepšom-strih! Prichádza ďalšia postava, ktorá potrebuje zase nejaký čas na zoznámenie...Zhruba od polovice to začína byť vážne zaujímavé, čierny humor s meraním metrov štvorcových bol super. Hlavná ženská postava dosť pripomína mladšiu verziu herečky Hally Berry. Záver bol celkom fajn až na trochu zosmiešňujúci krátky záber letiaceho monštra, toto trochu nevyšlo. Neviem, či to takto režisér zamýšľal. Záverečná skladba výborne sadla. Myslím, že hodnotenie niekde medzi priemerom a jemným nadpriemerom je tak akurát.  70%. ()

Big_Boss

Barbarian je lehce přehypovaný hororový kousek, který v mých očích není hororem roku, ale rozhodně si zaslouží vaší pozornost. Film krásně buduje v první polovině napětí z neznáma, postavy se chovají překvapivě logicky a oplívají nějakým pudem sebezáchovy, díky čemuž se s postavymi dokážete celkem ztotožnit. Po kinematografiký stránce je film prvotřídní, ale i přesto, že má film nějakou 1 hodinu a 40 minut, tak bych z toho klidně 10 minut vystříhal. Po příběhový stránce nic prozrazovat nebudu, ale rozhodně pokud pujdete na film naslepo bez vidění traileru, tak si troufám říct, že nedokážete odhadnout co vás čeká. Tenhle snímek a další hororové kousky mi dokazují, že rok 2022 je na fanoušky hororu hodně štědrý, ne jenom po stránce kvantity, ale vyjímečně i kvality. Barbarian za mě dostává krásnejch 7,5/10. ()

Xmilden

Film si mě neskutečně dokázal povodit, všude kam si jen přál. Zpočátku se to vše hororově rozjíždí a potom ... ale, ne. Nebudu nic prozrazovat. Tady platí jednoznačně, že čím méně divák dopředu ví, tím více si Barbara užije. Justin Long po čase v luxusní roli a vidět ho jak běhá nadšeně po sklepě s metrem stojí za to. Potřebujeme ho více a častěji než jsme si kdy přáli přiznat. Škoda závěrečné části. Jinak ovšem poctivých 75% ()

darkrobyk

Blbka se snaží zachránit kreténa a ten se jí za to odvděčí. Jak se má člověk ztotožnit s postavami, když je jedna větší magor než druhá. Užvaněný úvod měl alespoň napětí v tom, že se dalo hádat, kým Keith opravdu je. Bohužel v podzemí se z toho stal mnohokrát viděný příběh s přesahem do komedie. Na nějaké šťavnaté gore nedošlo, jelikož rozmlácená hlava během pár sekund a utržená ruka to rozhodně nebyly. Ale já bych se klidně spokojil s mrazivou atmosférou, které se však hlavně směrem ke konci nedostávalo. A i když mě konec zklamal, tak slabé tři dám, anžto pár scének šlo. Jen mi nějak unikl smysl epizodky s pracovníkem vodáren (pokud jím vůbec byl), kde jsem čekal něco dál zejména po prohlídce koupelny. Dle ohlasů jsem se těšil na nějakou bombu, na tuhle petardičku ale nejspíš hodně brzy zapomenu...škoda. A zrovna na Halloween. ()

DJ_bart

Ideální film ke dni matek.... 3 šíleně fázovaný a neskutečně divný příběhy [první třetina se až moc táhne, třetí retrospektivní linka zase měla žalostně málo prostoru], jeden barák, jeden hodně hlubokej sklep, pořádná porce creepy napětí a mateřskýho mlíka k tomu – to vše jako perfektní disstrack na Airbnb..... jeden z těch filmů z ranku "nepochopil jsem to, ale miluju to". Zach Cregger si zde totiž doslova dělá co se mu chce a je mu jedno, co si o tom myslí ostatní. Song Be My Baby nevyženu z hlavy hodně dlouho. Aneb za málo peněz hodně děsivý muziky. 4* nebo odpad, nic mezi tím. ()

lamps

Vlastně asi nejlepší #MeToo věc, co zatím natočili. Nijak nekompromisní, ale rozhodně nečitelná a svůj žánr hravě využívající k silné tematizaci. Napínavý horor se srdcem, překvapeními a poselstvím.. 85 % ()

filmfanouch

Zacha Creggera šlo ještě pár měsíců nazpátek vnímat jako režiséra, který realizuje maximálně zaměnitelné a zapadlé komedie Po čem kluci touží? či Kámoš napořád a filmový svět vlastně nebude mít dvakrát důvod na něj jednou vzpomínat, protože nic zásadního ve své kariéře nerealizuje. A pak přijde nečekaný zvrat. Jeho 3. celovečerní film, který si sám napsal, je totiž pro změnu hororovým thrillerem, který toho o sobě v samotné kampani dvakrát neřekl a vzhledem k Creggerově pověsti film samotný dvakrát velká očekávání nevyvolával. Pak ovšem přišli zvěsti o jednom z kandidátů na hororů roku a faktu, že Creggera zřejmě cosi něco osvítilo. A při sledování Barbara je vlastně radost vidět, že pověsti nelhali. Cregger rázem působí jako neskutečná hračička, který servíruje uvědomělou hororovou podívanou, která za pochodu střídá atmosféru, chvílemi dostává příležitost se vrátit ke svým komediálním kořenům a přitom skutečně servírovat solidní práci s napětím, pro jednou zase funkčními lekačkami a především poměrně drsným průběhem událostí. Skutečně se ovšem vyplatí o průběhu Barbariana vědět co nejméně, na tuto horskou dráhu ovšem člověka stejně nic nepřipraví. Chvílemi to skutečně působí, že Cregger našel své druhé já, které zvládlo přijít s poměrně chytrým scénářem, který přeskakuje mezi moderním thrillerem, komediální satirou  a ryzím uctívačem béčkových hororů. Nemotorovi by se takto komplikovaně vystavěný scénář snadno rozpadl pod rukami, proto je radost vidět, že Cregger zvládl mile překvapit. Ano, v jistých momentech možná Cregger přeci jen zapomíná vypustit páru a samotný scénář se nevyhnul bodům, do kterých je velmi snadné rýpat. Jenomže za pochodu prostě Cregger přesně ví jak pracovat s atmosférou a kdy má jít do tuhého, především i samotný film vypadá po audiovizuální stránce velmi hravě a vyvolává dojem, že se během přeskakování mezi atmosférickým pojetím krapet mění i audiovizuální pojetí. Je to v zásadě šokující, protože Creggerem servírovaný horor ve finále neodolatelně připomene příběh o Pejskovi a Kočičce vařících dort, na rozdíl od morálně poučné pohádky Josefa Čapka ovšem experimentování nedopadne nikterak tragicky a Barbar tak dokáže za pochodu překvapit i tím, že zvládne přes všechny změny za pochodu držet při sobě. V druhé polovině i díky vystavení karet na stůl vlastně Barbarovi krapet začíná padat řetěz a může ve vyvrcholení krapet zaostat za očekáváními, které buduje jeho předchozí vývoj. Nedopečený finiš ovšem automaticky nesmaže solidně vedený průběh. I přes snahu o nějaké ty komentáře (především k Me Too) tu vlastně nevzniká horor, který by měl kdovíjaký přesah, Cregger v tomhle ohledu rozhodně nepůsobí jako další Jordan Peele. Přesto je Barbar přeci jen hororovým zážitkem, který nevzniká každý den a úkaz, že se i s očividně ohraným konceptem dá pracovat hravě a mile s ním překvapit. Tahle štědře pořízená záležitost i přes slabší finiš bez problémů vyvolá úsměv na tváři, především i díky skvělé volbě v oblasti hudební dramaturgie nakonec.  Justin Long tu navíc má svou nejlepší roli od Smrtonosné pasti 4 a to se také cení. Barbar nejspíš bude na konci roku patřit mezi největší filmové překvapení roku, kdy jen nyní bude zajímavé sledovat, kterým směrem se Cregger vydá příště a zda si dokáže udržet nastavenou kvalitu. Rozum by ovšem radil, aby se vydal spíše směrem dalšího hororu nežli návratu ke komediím....  . () (menej) (viac)

Big Bear

Jak jsem již mnohokráte zmínil, nejsem cílovka co se týče žánru horor. Přesto bych se i já rád u těchto filmů bál, nebo alespoň lekl. A kupodivu, tady se to dokonce párkrát stalo. Samozřejmě doporučuji před sledováním úplně vypnout myšlení, protože bychom se asi všichni zachovali úplně jinak už v prvních pěti minutách filmu. Konceptem je to stále to samé. Strašidelný dům, kam se někdo nastěhuje a kde se začnou dít věci. Dál to nebudu spoilerovat, každopádně musím zde ocenit velkou míru originality z hlediska lokací. Tentokráte se nejedná o žádné vyhořelé panské sídlo, dům, kde se kdysi staly vraždy, či opuštěnou chatu kdesi v hlubokých hvozdech. Tady máme relativně úplně normální barák uprostřed městské uliční zástavby, ale v tom je ten háček.  Detroit ležící ve státě Michigan se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Díky firmám Ford, General Motors a Chrysler získal přezdívku Motown a stal se nadmíru prosperujícím městem. V dobách největšího rozmachu v 50. letech minulého století měl Detroit přes dva miliony obyvatel. Před 10 lety, 18. července 2013, ale toto kdysi bohaté město vyhlásilo bankrot a požádalo o ochranu před věřiteli. Tisíce lidí si sbalilo svých pět švestek a odstěhovalo se. Opuštěny zůstaly celé čtvrti rodinných domů i větších sídel. Ty se nejprve staly terčem rabování, bydlením squatterů aby posléze to, co zbylo postupně počal nahlodávat zub času a matky přírody. A v jedné z takových ulic se film odehrává, za což tleskám.  Dávám tedy za 3 láhve mléka. * * * ()

JohnnyD

7/10 Mix ultračiernej komédie a hororu založenom na jednom triku, ktorý ale vhodne replikuje počas celej minutáže. Dobrý casting, skvelá réžia, celkom umne vystavaný príbeh o troch dejstvách... ale čím bližšie ku koncu, tým viac je Barbarian plný klišé a účelovosti (dementní policajti, zbraň, klimax). A aj keď je to bezpochyby solídne desivé, zaokrúhľujem nadol, lebo je to čisto založené na ľakačkách. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana