Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

SpaceOdyseus

Invalida je překvapivě dobrá komedie, která disponuje skvělými a životnými postavami, chytrým rámováním skrz vyprávění a nepřeberným množstvím krutých hlášek. ()

Orthank

Na slovenské pomery až nevídane vydarená rázovitá gansterka, ktorá si konečne poradila s dlhodobo kŕčovítymi akčnými scénami, tak typickými pre stredoeurópsku filmovú produkciu. Veľmi milé a najmä vtipné až do samotného záveru gradujúce prekvapenie s geniálnym hlavným hrdinom, hereckým obsadením a írečitou slovensko-záhorackou náturou. 9/10.... ()

kolemjdouc

K tomuhle jsem ze začátku přistupovala jakože co to bude zas za chujovinu a měla jsem připravený k vidění jiný snímek ,když tenhle po chvíli vzdám.A bum !Dostala jsem nálož..čeho??Gangsterka to není ,ti jsou tam jen okrajově.....není to klasika,takhle ji Slováci netočí.....Prostě parodie na devadesátky.Asi..Je těžké ,tuhle srandu do něčeho zaškatulkovat. Výborný scénář.Famózní režie.Děj pádil jako splašený kůň. Hlášky ,které sedly jak zádel na hrnec. A hlavně nikomu se nestranilo.Doprovodná hudba ,kdy skladatel viděl k čemu hudbu skládá..V závěru zazněla V dolinách. Jakože i tak je Slovensko maličká ,ale nádherná země.Kde se lidi ,přes všechno, umějí zabavit.A slovenští herci mají glanc v každé situaci ()

Paldiny

Karásek zrejme cez koronu nerešpektoval zákaz vychádzania a odskočil si ku Guyovi Ritchiemu na stáž. Inak si nedokážem vysvetliť ako mohla v našich končinách vzniknúť  tak remeselne zvládnutá a zábavná haluz s nábehom stať sa kultovou. Film si robí srandu z toľkých profesií, menšín, národností, orientácií a pritom vyslovene neuráža nikoho. Nedá sa to brať inak ako jedna veľká mozaika bežných vecí v málo pravdepodobných situáciách, ktoré sa udejú jednému inštalatérovi z múzea. A keď vám poviem, že celý ten kolotoč spustí ukradnutý poklop od kanálu, je to len špička ľadovca, aká úvodnú scénku pointuje postupne a vo finále vygraduje do tých najbizarnejších rozmerov. Bavil som sa kráľovsky a pritom ani nevedel na čo do kina idem. Skrátka som mal dvojhodinové okno a akýsi Invalid bol na rane. ()

mclenin

Keď film vyšiel, získal si moju pozornosť a chcel som ho vidieť. Nepodarilo sa mi naň zájsť do kina a s rastúcim hajpom recenzentov paradoxne môj záujem akosi klesal. Napokon som sa k nemu dostal len náhodou počas letnej dovolenky pri mori a "ó ty múj angele", zíral som čo sa mi to odohráva pred očami. Podľa recenzií som vedel, že má ísť o celkom vtipnú komédiu, avšak moje očakávania boli aj napriek tomu vlažné. Prostredná časť filmu ma však rozbila a vlažné očakávania uvarila kombináciou neúprosného čierneho situačného humoru a prestrelených hlášok absolútne netypických na pomery slovenskej kinematografie. Recenzie neklamú, je to film, ktorý je treba vidieť - slovenský Guy Ritchie / Tarantino sa koná a záchvaty smiechu sú namieste. ()

Darth Maul

Hoci považujem myšlienku boja proti neprávosti a grázlom so zbraňou v ruke za veľmi nebezpečnú (najmä v súvislosti so šialene rozoštvanou spoločnosťou 21. storočia), Invalida vnímam ako taký malý slovenský zázrak. Najväčšou prednosťou tohto filmového dielka sú predovšetkým vyšperkované dialógy, inteligentný humor a skvelý výber hercov. Kráľovsky som sa bavil! A to je pri domácej produkcii veľká vzácnosť. ()

janesX

Uau. To sa Jonášovi fakt podarilo. "Exotická" komédia európskej veľkosti so skvelým scenárom, výborným strihom a dobrou kamerou. Najprv to vyzeralo ako "len" paródia na Nedotknuteľných, ale nie, je to omnoho lepšie (než nejaká paródia na Nedotknuteľných) a hlavne je to v tomto čase niečo doslova osviežujúce. Ja si myslím, že pri natáčaní museli mať všetci veľkú srandu a to sa pekne prenieslo do filmu. Nevadí ani to, že sa tu vystriedali všetky neslušné výrazy (v závere to boli definitívne všetky), práve naopak - veď takto sa tu aj autenticky rozpráva. A ten veselo-dojímavý záver nemal chybu. Len tak ďalej pán režisér. 79%. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Ja si necítim nohy." "A moje cítiš? Lebo vravia, že moje cítiť."     Ani si nepamätám, kedy som naposledy videl nejaký slovenský film (čo by stál za videnie), takže z tohto pohľadu ide pre mňa o príjemné osvieženie. Napriek vysokému hodnoteniu moje očakávania neboli vysoké, a tak môžem na konci vyhlásiť, že sklamaný som nebol, dokonca som bol príjemne prekvapený. O nejakej originalite sa tu síce dá hovoriť len ťažko, silne sú tu cítiť rôzne vplyvy (Tarantino, Ritchie, Kusturica), stále však dokáže potešiť, ako vydarene pôsobí prenos v podstate klasického westernového príbehu pomsty do slovenských podmienok. Hoci to humorné zveličenie je zrejmé už od prvej chvíle, spočiatku som aj tak mal trochu problém s tým, ako sa na povrch vyplavujú skutočné slovenské reálie. Tie totiž boli (reč je hlavne o 90. rokoch) všetkým možným, len nie niečím vtipným, ja osobne som z toho mal miestami až skľučujúce pocity. Našťastie sa film postupne preklopí do úplne absurdnej roviny, takže nejakú tú realitu človek prestane riešiť a začne sa baviť. Ten poriadne uletený záver som si už vyslovene užíval ("Ale scelo by to ešte neco, co má porádne gule."). Spokojný som bol aj s hereckými výkonmi, príjemne ma prekvapil napr. mne úplne neznámy Gregor Hološka v hlavnej role.     "Kurva!" "Čo vrieskaš?" "Drž hubu, ty buzerant!" "Ale však Kikinko sa ťa úplne bojípozri." "Kikinko, plepáč. Pusinku." ()

Disease

Vzhledem k obecně tristnímu stavu české a slovenské komedie mi u těchhle filmů stačí, když jsou aspoň trochu vtipné. V tomhle případě mě tvůrci uspokojili mírou vrchovatou. Až mi ve finále přišlo trochu líto, že Zdeněk Godla není Kayser Soze :-) ()

qxkamo

Nemám rád akčné komédie. Znenávidel som ich kvôli nekvalite zahraničnej produkcie, ba až trápnosti dialógov. Trochu som sa bál pozrieť si tento žáner v slovenskej verzii, ale obavy sa rozplynuli po polhodine. Nemilo ma prekvapil Majk Spirit a Rytmus, o ktorých som ani nevedel, že sa vo filme zjavia. Najmä Rytmus ako bengoro, to hral totálne na ho5no, nesedel tam ani cigánsky ani postavou. Zbytočne vyhodené peniaze na film, kde excelovali Hološka a Godla. Ďalší slovenský film, kde po dekádach ničoty sa je na čom zabaviť. ()

mira007

Nejlepší slovenská komedie posledních let? Sice je pravdou, že kdykoliv se objevil Godla v nacistické uniformě tak to bylo úsměvné samo o sobě, jinak tahle revenge jízda jednoho vozíčkáře z muzea v podání jako vždy skvělého Hološka, až tak moc permanentní vtipnou podívanou nebyla. Výborná kamera, podmanivý vizuál, technicky nadprůměrný film, který se dá poslat do světa a mně tento žánrově odvážný počin byl sympatický, akorát bych čekal větší řachandu. ()

bobstock

Funkční retro satira popichující sociální a politický stav našich sousedů, kde se obávám, že se toho moc krom éčka nezmění pokud se opět dostane k vládě populistický dezolát Fico. S nervem Hološkou a romákem Godlou, kterému opět sedla role jako hrnec na prdel sledujeme pomstu s nevyrovnanou silou. Zdenda je mnohotvárnej a neuvěřitelně sympatickej i v té nacistické uniformě a co mu leze z úst to je prostě život. Pochvala za barevný vizuál, který se tvářil jako dražší západní produkce. 70% ()

Untentrauer

Od filmu jsem vůbec nic nečekal. Proboha, vždyť já ani nevěděl, že se něco takového točilo. O to větší ale bylo moje překvapení! Od první minuty jsem se skvěle bavil. Výprava perfektně podtrhovala celkovou atmosféru a to celé ještě umocňovala hudba, spolu s prostředím. Nejpodstatnější pro mě ale byl "černý" primitivní humor a stejně tak primitivní sprosté dialogy, díky kterým dostal tento film punc "lidskosti". Obecně lze říci, že v tomto filmu je primitivní, nebo spíše jednoduché vše. Zejména postavy a jejich problémy. Jenže víte co? Ono to takhle funguje. Například scéna ve které se hlavní hrdina Laco snaží dostat do výtahu "páternoster" mě poslala do kolen. Nicméně každá sranda jednou skončí a zde to nastane po mnou zmiňované scéně. Pak sice lze nalézt pár dobrých skečů jako třeba když se dozvídáme, že jeden z hlavních záporáků je buznička co má doma pejsánka...Ale celkově film pomaličku upadá a již tak krásně nenavazuje na nastavenou laťku. I přes to si toho velmi vážím. Puritáni a slabší povahy si film neužijí tak, jak by si zasloužil. P.S. Karásku! Od teď tě vedu v patrnosti. ()

Zombi

Silné čtyři hvězdičky, opravdu zábavné vyprávění a parádně podané. Světový vizuál, dobří herci a kupodivu i slušné akční scény, když už na ně dojde, jen ta závěrečná byla moc přerušovaná na můj vkus. Super. ()

Cement73

Piata hviezda zato, že je to naše… a napriek tomu to je skvelá čierna komédia. Obidvaja hlavní predstavitelia boli geniálny. Pecka. Pozreté znova a tentokrát čistá 5*. Slovenská tarantinovka ako vyšitá pôsobí ako blesk z jasneho neba v našich filmárskych “vodách”. ()

(Z)denny

Znovu a znovu jsem si musel pročítat, kdo má tento snímek na svědomí. Po jeho shlédnutí jsem si totiž myslel, že si Guy Ritchie odskočil na slovensko natočit něco tak trochu východoevropslého :-) Jediná vada na kráse tohoto snímku byly v kině české titulky. Ale chápu, že dnešní generace by si film v původním slovensko-cigánském znění asi moc neužila :-) ()

Muel

| Azyl Production | Žeby vydarená slovenská čierna komédia, ktorá sa nedrží skrátka, nebojí sa riskovať a baví celý čas? Hell yes! Režisér Karásek sa očividne inšpiroval západnou tvorbou a implementoval ju na slovenský východ - a ono to prekvapivo naozaj funguje. Hlavne herec Godla to komediálne neskutočne ťahá, balancuje na hranici prvoplánovosti a vtipnosti, ale našťastie to do tej prvoplánovosti nikdy nestiahne a je väčšinu času strašne vtipný. Je to šialené, je to východniarske, je to úprimné a hlavne - tešil som sa z faktu, že tu máme fungujúcu slovenskú komédiu, ktorú si očividne užilo veľmi veľa ľudí. Yes! Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Flopik

Slovensko boduje na plnej čiare a ja som sa bavil neskutočne. Rýchly, samonasierací Laco je kráľ príbehu a jeho "mluve" sa budete skvelo baviť. Príbeh je šialený a slovenský ako hrom. Sprosté, vulgárne, presne také, aké bolo potrebné. Viac takýchto komédii, pretože toto môžem. No a podľa hodnotenia aj veľa ďalších ľudí. Za 5*. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD