Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

Autogram

Už po prvých minútach som pochopil, že je to taká Jednotka príliš rýchleho nasadenia prispôsobená slovenskému prostrediu divokých deväťdesiatok. Ten strih a prostredie bolo úžasné, príbeh už trochu menej, keď hlavne na začiatku akosi viazol. No ale postupne sa z toho dostal na pekné štyri hviezdy. –––– Za to, čo spravil, by mal sedieť. –––– On je taký dobrý človek, že keby ma poslal do riti, tak sa na tú cestu budem tešiť. ()

blackkocour

Prvně musím pochválit čobolákov za takú taškaricu, a taky ospravedlenie, že jsem čekal gádžovinu s invalidou kriplom a čorným podržtaškou typu Nedotknutelný z višu, ale namísto toho jsme dostali pěknú rozprávku, o zkorumpovaném štáte, plný smíšených a zábavných postaviček. Gregorko Haluška a Laco Godlaj mají energitečnější duo, snad už na způsob taliánských majstróv jako fantoči a bad spencer, a osobitou režii mladého istého vyhlaslého talentu, na který si nepříjde žádné teploušské Koleso z Prahé, ani múmie Studenková z hnojkárskích panelákovských kokotín. To chce talent, a chalan by měl konkurovať čechůrom až do brakkova, jak se maj točiť komédie. Bravo chalani, u všech čorných, tak dĺho som sa od špeků nezasmál, a pokud je v plánu i dvojka, tak nainštalujte invalidovi do kripel-káry i turbo pohon, aby závodil na Uranu s Vinom Dilinom, a Šutrom Johnsonom. Pokrévní bratia, ale žadný buzeranti, hej? Retro somarina, s nádychom gangstérky, a videopôžečoven. Sorry za maj slovenskij-východnajskej jázyk.. #uhorkovásezóna🥒 ()

kenkaku

Naprosto nečekaný plnotučný mazec… Nejlepší film ze Slovenska, co jsem kdy viděl. Pozn.: pátá hvězdička je za “značkovou uniformu” :D. ()

Maynard.

Ale jo, dám tomu plnej počett hvězdiček, páč sem se fakt nasmál. Od tohodle rejži sem viděl 3 filmy (víc celovečeráků nemá) a zatím všechny za plnej počet, což je unikundum jako prase. Tohle je poblázněná komedie o slovenských cigánech a jednom tak trochu nervákoj na kolečkách. Sem tam se si říkal, že je vůbec možný, že tohle můžou natočit, když je teď každý cikánský uprdnutí rasismus, ale tam to asi jde. Je to verbež tam i tady, na celým světě, ale dívat se na tenhle kousek je fakt strašně zábavný. ()

sedm.1

Stejně jako většina uživatelů, tak i já Invalidu otevřeně nadhodnotím, jelikož co si budeme namlouvat, ptákovina je to strašná a jakýchkoliv výraznějších filmařských kvalit se zde divák taky dočká jen velmi těžko, ale v tomto případě dokáže být publikum asi zřejmě tolerantnější víc než kdy jindy, a to hlavně díky její zábavnosti a možná i trochu té nápaditosti a netuctovosti, kterou film rozhodně disponuje. Základem úspěchu této podívané každopádně je, že se toho tvůrci opravdu nebáli a většinu humoru tak nelze označit jinak, než buď za opravdu hodně černý, nebo případně za již dost hraniční s všeobecným vkusem, tolerantností a nejednou i korektností, nutno v tomto směru ovšem zároveň podotknout, že prakticky pokaždé jim to vyšlo tak, aby daný vtípek opravdu pobavil a vyzněl zábavně a ne naopak aby urazil, či snad dokonce někoho pohoršil. Veškeré vtipné scény, momenty a dialogy jsou pak sice opravdu lacinějšího, až primitivnějšího ražení, nicméně opět lze jejich autory jen pochválit, jelikož vesměs fungují a mají fakt koule. Co se jinak týče přímo zápletky, i tu lze považovat za poměrně fungující záležitost, kdy sice může zase působit jako taková fakt až naivně hloupoučká triviálnost, na druhou stranu má ale vážně svižný spád, jak jsme zmiňoval i pár skutečně nápaditých momentů a pořád se něco děje a něčím baví, takže i v tomto ohledu by se dalo sice nekompromisně kritizovat, ale proč to dělat, když to šlape. Chyba by jinak bylo opomenout i herecké obsazení, které si sedlo jako pověstná prdel na hrnec, tudíž můj verdikt je naprosto jasný, Invalida je hloupá a nekvalitní podívaná, která ovšem dokáže královsky pobavit a právě za to si zkrátka zaslouží ono mé avizované nadhodnocení. ()

netahlo

Jo, takhle se to ma delat! Slovaci vyborne 👍 Holoska - Godla oba vynikajici. Tezce na pohodu film, u nas by tam zase nasrali Langmajera. Maduar na konci dustojna tecka 😁 ()

borec999

V našich podmienkach ide naozaj o zjav. Kamera, strih, réžia, scenár a rozprávanie príbehu, časovanie gagov, všetko na profesionálnej úrovni, za ktorú by sme sa nemuseli hanbiť aj keby pustíme film niekomu z top filmových krajín. Síce znova ide o typ komédie prispôsobený výrazne na naše reálie (cudzinec by sa zrejme bavil minimálne), ale čert to ber. Herci hrajú výborne (výborné ústredné nesúrodé duo: neurotický a výbušný Gregor Hološka vs ľadovo pokojný a flegmatický Zdenek Godla, podporovaný výborným sarkastickým detektívom Ivom Gogálom), scenár veľmi zaujímavo, chytro a nenásilne zapája viacero aktuálnych tématík (menšiny, politika a jej prepojenie na mafiu, populizmus a pol. kampane) ktoré rezonujú spoločnosťou a tie akčné scény... Samozrejme že vzhľadom na rozpočet ich nie je veľa (záver v múzeu by bol pri väčšom rozpočte určite omnoho dlhší a vymazlenejší), ale konečne som sa dočkal toho, že vyzerajú plne profesionálne a že som si ich mohol vychutnať i v slovenskom filme. Jonáš Karásek po Kandidátovi a Amnestiách potvrdzuje, že jeho ďalšiu tvorbu sa oplatí sledovať, pretože Invalid je s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj najlepšou slovenskou komédiou aká vznikla. Bavil som sa výdatne a prakticky nemám čo vytýkať, preto plný počet*. Zatiaľ najväčšie a najpríjemnejšie prekvapenie v r. 2023. 90% ()

Devadesát Dva

Retrospektivní vyprávění, kde Zdeněk Godla v naci-uniformě vypráví svůj příběh dvěma detektivům, o tom, jak se zapletl a spřátelil s údržbářem Lacem (Gregor Hološka), který se snaží takříkajíc dát svoje rodinné vztahy do pořádku, zatímco čerstvě ochrnul a během toho se zaplete do odplaty vůči místní mafii a zkorumpovanému politikovi (s použitím zbraní z muzea). Na Slovensko celkem rozpočet a jde to i vidět. Vizuálně skvělé, se správnou nadsázkou. ()

Zagros

Invalida rozhodně není žádná intelektuální zábava, ani pokus o nekonfliktní a laskavý humor. To ovšem není výtka! Tvůrci si dali za úkol diváka pobavit a to se jim v mém případě podařilo výborně. Podobnou svižnou komedii jsem u nás (mám pocit, že jsme pořád tak nějak společné Československo) už dlouho neviděl. Původně jsem chtěl napsat nekorektní, ale ona není nekorektní, je „jen“ normální. Dělá si srandu ze všech bez rozdílu a to sakra dobře. Hlavní postavu Laca naprosto perfektně ztvárnil Gregor Hološka. Jeho věčně nasratý nervák neměl chybu. Do své role v nacistické uniformě sedl skvěle i cikán (jak o sobě sám říká) Zdeněk Godla. Budu si muset poznačit jméno režiséra Jonáše Karáska. Už jsem od něj viděl pozoruhodnou Amnestii i Kandidáta, ovšem Invalidou postoupil ještě o hvězdu nahoru. ()

jakeer

Veľmi rozpačitý dojem. Komédia, ktorá mi neprišla nejako extra vtipná, ale ani trápna. Chcelo sa to tváriť avantgardne, no napokon to skĺzlo k ľudovosti a "kameňákovskému" humoru (doslova niekoľko z internetu stiahnutých vtipov). ()

Přemek

Umím si to představit jako ještě větší jízdu v případě, že by scénárista zvolil lineární příběh bez vypravěčské linky na policejní stanici, ale i takhle nám to VELMI zpříjemnilo odpoledne. Silné, vtipné, s přesahem. ()

Hanys_

Slovenská žánrovka jako prase, která boduje perfektní chemii hlavních herců (nikdy bych fakt neřekl, že se mi Godla bude v něčem líbit), solidní balkán retro atmosférou i několika hláškami. Na druhou stranu, ne všechny situace se tu daří prodat, a  člověk postupem času dostane akorát chuť pustit si plnohodnotného Kusturicu. 7/10 ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD