Anatómia pádu

• Česko Anatomie pádu (viac)

Úspešná spisovateľka Sandra (Sandra Hüller) žije so svojím manželom Samuelom a jedenásťročným, čiastočne nevidiacim synom Danielom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. A zatiaľ čo Sandra pracuje na svojom ďalšom románe, Samuel renovuje ich priestranné obydlie. Jedného dňa však Daniel nájde pri návrate z venčenia ich psa otca na zemi pred chatou mŕtveho v kaluži krvi. Bola to samovražda, nešťastná náhoda alebo má manželovu smrť na svedomí Sandra, ktorej tvrdohlavá povaha z nej robí hlavnú podozrivú? Verejné vyšetrovanie prípadu odkrýva nielen okolnosti samotnej smrti, ale aj intímne a znepokojujúce detaily ich búrlivého vzťahu. (ASFK)

Aljak

Na tento film som sa veľmi tešil, obzvlášť po toľkých chválach a prestížnych oceneniach. Ale napokon mám z toho dosť zmiešané pocity. Úvod filmu ma síce chytil, ale potom celé to nekonečné vyšetrovanie bez konkrétneho záveru, a navyše nesympatická Sandra, ktorá pôsobí dosť pochybným dojmom. Ani mi jej nebolo ľúto, keď ju tam vláčili po súdoch. V závere som očakával nejaké rozuzlenie - ideálne scénu, ktorá by odhalila, ako to skutočne celé bolo. Ale nič... Takže celkovo skôr sklamanie (resp. nenaplnené veľké očakávania). 2* ()

Streeper

Jeden z adeptů na nominaci na Oscara. Upřímně, nic pro mě. Líbila se mi ta atmosféra filmu a ten velký otazník, který vysel nad celým příběhem, dodávalo tomu to mysteriózno a zajímavost. Nicméně je to příšerně zdlouhavý a vůbec to nemá tempo. Snažila jsem se dávat pozor a asi prvních 40 minut jsem se dívala pozorně, ale pak už jsem neustále koukala na mobil a přála jsem si konec. Nudilo mě to. ()

dubinak

Kvalitní rodinné soudní drama áčkového evropského měřítka, které ovšem postrádá nějaký ten element silného překvapení a šmrnc navíc. Jistý druh prozření a rozuzlení se tu na konci sice najde, ale nevyváží to těch 150 minut čirého sledování postav, ke kterým hledáte celou dobu cestu a snažíte se splynout s jejich situací a zjistit na čí stranu se přiklonit. Režijně a herecky je to skvost, scénář je napsaný opravdu s citem, nicméně postrádala jsem tam ten říz. Film jsem si moc užila, ale při hodnocení se nejvíce řídím podle toho, jak moc na mě film dýchne po projekci a co přesně ve mně zanechá. V tomto případě se toho moc neuchytilo a přesto, že pocity převládaly pozitivní, verdikt je takový, že jsem na něj poměrně rychle zapomněla. ()

C0r0ner

Mohlo to být o kus kratší a konec se mi úplně nezdál, i když samozřejmě chápu, že přesně takový byl schválně zamýšlen. Vše ostatní je ale moc pěkně vystavěné drama o pár lidech, kde si člověk po celou dobu nemůže být ničím jistý. 80% ()

Azrael515

Tak pokud je tenhle film chladny, tak sem asi hypersenzitivni a necham si napsat stabilizatory nalad. Ono mozna zdejsi populace myslela, ze se to odehrava ve francouzkych Alpach a cele je to hnane pres belasy filter. Nebo se mozna protagonistka provinila civilnim herectvim a tuna rozmazane maskary dostatecne nedekodovala  zdejsim analytikum jeji vnitrni stav s nalehave-doslovni intenzitou. Jedine cim sem si skalopevne jist, ze zaverecna pulhodinka byl nejintenzivnejsi death-doom co si vybavuju. TRVE KVLT! <3 ()

campix

Anatomie pádu je vysoce oceňované evropské soudí drama režisérky Justine Triet, které začíná nálezem mrtvého muže pod okny svého domu, bez toho abychom věděli, co se vlastně stalo a vlastně až do úplného konce se nám nenajde rozhřešení a je tak na divákovi, aby si na základě dvou a půl hodinového dramatu udělal rozhřešení zcela vlastní. Všechno to stojí na Sandře Huller a to je pro mě trošku problém, protože přes nezpochybnitelné herecké kvality, tak mě prostě nesedí a úplně ji nevyhledávám. Hlavní stavební kámen jde mimo mě a tak trochu i osudy hlavní protagonistky. ()

BoXBe

Vybroušené, chladné, sebevědomé drama, které kapku více prostoru, než by mělo, věnuje rekonstrukci smrti, která ve finále nemá až tak vysokou přidanou hodnotu a ubírá prostor hlubší analýze rodinných vztahů a psychologii jednotlivých postav, ve kterých se dalo ještě dost slušně dolovat. O tom, že jde o velký evropský film, který přežije v hlavě kdejakou velkou produkci, není pochyb. ()

E=mc2

Prečo vám chcú frantíci vždy vykecať dieru do hlavy tak veľkú že má z toho jedn chuť spáchať samovraždu? Od čias Jules a Jima kecajú a kecajú a kecajú a kecajú diery do hlavy veľké jak francúzska riviéra. 150minut kecania! Ten film mal mať 100 min. Milosrdné 3* Tri krát som zaspal a už je polnoc...sedatívne umenie. Zlaté Palmy sú dobrý liek na spanie! Nespavosť vyriešená. Merci za to že si! No nič, musím lúskať viac Prousta a balíček Aspirínu. Logická hádanka od Horkýže slíže! Uprostred Sahary leží holý chlap, holý chlap Vôkol žiadne stopy iba plno šiat, plno šiat Plno šiat a jedna krátka zápalka, zápalka Logická hádanka Je ten chlapík mŕtvy - Áno Zabili ho? - Nie Spáchal samovraždu? - Áno Zastrelil sa? - Nie Smrť nastala pádom? - Áno Z vrtulníka? - Nie Z rogala? - Nie Z balóna? - Áno Jasný debil - Nieee ()

Vitow

Sice jsem si celou dobu říkal, že snad už dneska by se takto nikdo nechoval, ale když to člověk přijme, tak dostane dávku emocí - vesměs negativních. Film dobrý, stopáž nevadila. ()

UhLee

(8/10). Anatomie pádu, jakožto vítěz letošního festivalu v Cannes, pro mě představoval velice atraktivní film, který mi z pohledu filmového nadšence nesmí uniknout. Nadšené reakce z letošního filmového festivalu v Karlových Varech, jenom přilily olej do ohně a moje očekávání planuly pořád jasnějším plamenem. Podobné pocity jsem minulý rok prožíval u podobně laděného snímku Close.  Režisérka Justine Triet byla pro mě velkou neznámou a byl jsem proto zvědavý, jaké mistrovské dílo se jí podařilo sestrojit, aby si vysloužila tak nadšené ohlasy. Prakticky neznámý casting u mě vzbuzoval pocit, že vstupuju fakticky do naprostého neznáma. Tento pocit však mírně rozmělnil trailer, který jsem viděl před prodlouženou verzí Pána prstenů v kině. Tato zkušenost mě jenom utvrdila v tom, že chci film v nejbližší době bezpodmínečně vidět. Mírně se však vytratil pocit naprostého neznáma, protože jsem z traileru dokázal vyčíst základní premisu. Anatomie pádu bylo hutné drama, které staví především na dialozích. V první polovině filmu jsme svědky chirurgického rozboru vztahu, kterého postihla obrovská tragédie. Nad celou touto událostí se však vznáší oblaky pochybností, které nenechají diváka klidným. Já jsem s velkou chutí přistoupil na režisérčinu hru a ponořil se hluboko do anatomie onoho osudného pádu. S postupem času se začíná rozplétat obrovská pavučina tajemství, která nám byla zpočátku skryta. 150 minut je opravdu pořádná porce stopáže. Navíc si dává kamera ve většině případů opravdu na čas. Tím pádem jde podle očekávání o náročný kus filmového díla, jehož tíhu jsem i já začal ke konci pociťovat. Celkové tíživé atmosféře dodává na intenzitě také mrazivé horské prostředí, kde se celá tragédie odehrává. V první polovině jde spíš o poznávaní hlavních postav, které divákovi začínají odkrývat své vrstvy. V druhé půlce se přesouváme k soudu, abychom byli svědky strhujícího soudního procesu. Excelentní herecké výkony dirigovány fenomenální Sandrou Hüller dodávají filmu potřebné pozlátko. Jedna osoba ji však po stránce herecké dokázala trumfnout. Mladý francouzský herec Milo Machado Graner, který hraje zrakově postiženého chlapce, dokázal předvést neskutečný herecký koncert, který s postupem stopáže graduje. V úplném závěru posune jeho výkon do nebeských výšin a divákovi z jeho dojemného výkonu puká srdce. Objevuje se tady však fenomén, který jsem mohl pociťovat již minulý rok u Trojúhelníku smutku. Přemíra nadšení přede mne postavila příliš vysoká očekávání, která byla až příliš enormní. To snímku bohužel v konečném důsledku mírně podráží nohy. Jinak se jedná o excelentní zpověď chladné manželky, u které si do poslední chvíle nejste jistí, jestli by byla skutečně schopna provést tak zrůdný čin a jestli je opravdu tím monstrem, za které ji většina francouzské veřejnosti považuje. "My love. I just want you to know that I'm not that monster, you know. Everything you hear in the trial it's just.. it's twisted. It wasn't like that." ()

Tosi

Film ověnčenej vavříny vždycky vyvolává velký očekávání a pak někdy o to větší zklamání. Anatomie pádu není ani dobrej ani špatnej film. Vizuálně velká bída, herci dá se říct v pohodě, až na toho malýho kluka, ten na mě působil hodně nepřirozeně a sympatie k hlavní antihrdince se taky nějak nedostavily. Příliš dlouhý, příliš monotónní, u mě bohužel průměr. ()

Lachtaan

Po Trojúhelníku smutku je tu další vítěz Zlaté palmy, co si právoplatně zaslouží širší renomé, protože z Francie přiletělo nepříliš krátké soudní, silně dialogové drama, u něhož jsem si navzdory jeho stopáži přál ještě větší nálož. Ty vyostřené konfrontace v soudní síni i mimo ni bylo napínavé sledovat a Sandra Hüller si skutečně zaslouží, aby byla konečně vidět. Bez debat dílko, které je pro mě nedílnou součástí dost nabitého filmového roku 2023. [viděno v KVIFF.TV 19.1.2024] ()

Johnny.ARN

Dlhá, nudná píčovina, kde by si nominačku zaslúžil žalobca a nie ta nesympatická krava. To už fakt nemáme v európskom priestore lepší film jak toto? A ten záver? To čo malo byť? Pol dňa človek čaká a takto to dopadne? Scenár to ale asi zobere. 2 z 5 ()

Pavlínka9

Přišlo mi to jako vhled do života rodiny - jsou tam situace, které nejsou nějak neobvyklé (hádky, neshody, žárlivost, dluhy...) - nicméně situace, kterou řeší hned od začátku je i na konci filmu pro mě vlastně určitou záhadou a vlastně mi vadí, že tam není ukázané, jak to tedy skutečně bylo... Anglicko-francouzský zvuk byl pro mě velmi zajímavým spojením a zcela rozumím touze obviněné mluvit v jazyce, který je jí bližší, protože při tak náročné situaci prostě nedokáže vše vyjádřit v cizím jazyce...Nicméně - ocenění Oscar bych tomuto filmu nedala ani v jedné kategorii, ve které je nominován. ()

Cushing

Nebudu hodnotit prostřednictvím grafických symbolů, jenom si tu s dovolením postěžuju. Možná to bylo vymyšlené ještě před Brexitem, panička mluví moc pěkně anglicky a asi i slušně francouzsky, i když je to Němka, což je sympatické. Co sympatické není, je vystupování jedenáctiletého dítěte u soudu (nehledě na je ho nehledícnost), ať už svědčí pro nebo proti. Nevím, jak ve Francii, ale je to v dnešním světě blbost, které se nedá věřit, a přitom každý příběh musí být uvěřitelný. Zaplaceno, staženo, dobře ty, Kvifffe, ale nabízíš často hovadiny. Jo, vyhrály cenu, ok. A zklamání. ()

hroubek

Napínavý a perfektně zahraný film. Na konto tohoto filmu jsem slyšel samou chválu. Takže bylo jasné, že se o jeho kvalitách rozhodnu sám přesvědčit. A pověsti nelhaly. Anatomie pádu je velmi dobrý film. Režisérka Justine Triet natočila hodně silný film, který moc dobře funguje a diváka přiková k sedačce. Největší síla filmu je ve výborných dialozích a ve skvělých hereckých výkonech. Film stojí na scénáři a přesných dialogových výměnách, které jsou parádně přednášené. Hodně moc se mi líbilo, že film udržuje diváka v nejistotě a společně s dalšími postavami postupně zjišťujeme, co se nejspíše stalo a co k tomu mohlo asi vést. Osobně se mi líbilo to, že film neodpoví na všechny otázky a spoustu věcí nechá na nás, a abychom se sami rozhodli, co je pravda a co není. Sandra Hüller odvedla velmi dobrý výkon a svou náročnou roli zvládla moc dobře. Swann Arlaud má velké charisma a jeho výkon se mi líbil. Samuel Theis nemá tolik prostoru, ale to nic nemění na tom, že to zahrál parádně. Samotný film jsem si hodně užil, hlavně druhou půlku u soudu, která je dramatičtější a napínavější. Jediný problém, který jsem při sledování filmu vnímal je to, že je to filmařsky až moc "obyčejné". Místy mi to připadalo, jako kdybych sledoval divadlo, a při tom se režisérka klidně mohla více odvázat, zkusit agresivní střih, kamerové jízdy atd. Nechápejte mě špatně, film se mi hodně líbil, ale dovedu si představit, že by mohl být po filmařské stránce zajímavější. Anatomie pádu je velmi dobrý dramatický film a pokud budete mít možnost, tak se na něj koukněte. ()

J.Lajner

Možná příliš dlouhý, místy odtažitě chladný, ale především působivý příběh o tom, jak to může dopadnout, když manželské spory a existenční krize zajdou příliš daleko. Více. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (viac)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (viac)