Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

Morien

Pěkný čistič palety nebo jak se to řekne česky, prostě jako bych si čichla k rozemletým kávovým zrnům a pocítila zase trošku lásky ke kinematografii. Mnoho loňských filmů mi tento pocit nedalo. Jediné, co bych změnila, by byl Georgův proslov na konci. Chápu, proč byl tak doslovný, ale osobně bych byla raději, kdyby nebyl tak doslovný. ()

choze

Shyamalan bez Shyamalana. Znepokojivá atmosféra na jedničku, kamera se snaží, k tomu sympatická herecká skvadra a skvělá scéna s lodí na pláži. Ale v druhé polovině se to poněkud unaví, Ruth mě svou pichlavostí otravovala, zástupy zvířat ke konci už taky a závěr mě - aspoň na poprvé - neuspokojil. Každopádně slušný příspěvek do linie apokalyptických netflixáckých filmů (Bird Box, K zemi hleď!, Bílý šum). ()

Gilmour93

Žádný Bruce vrtající v asteroidu, Aaron vrtající se k jádru a Roland zvrtající všemožná kataklysma. Tahle doba relativně šťastných konců je pryč, nastupuje osobnější přístup přípravy na neodvratné, vyrovnávání se s temnými vyhlídkami a odchod do podzemí kolem obrazu s nápisem Hope begins in the dark (mimochodem, bunkry s reklamou Andora Šándora mají co dohánět). Má mě zaujmout kamera, která prochází podlahami, zdí i dírami v plechové střeše lesního domku, nebo snad neurotická hudba, co přiživuje strach z nebezpečí, jehož původ je nám skryt? Kdepak. Nejvíc mě dostalo uvědomění, že až přijde krize, Apple Pay a sójové latte budou mít proti brokovnici v rukou vidláka s ošuntělou kšiltovkou nulovou hodnotu a my, vzhlížející shůry, budeme muset z toho koně rychle sesednout.. S dějovou linkou ohledně Friends souzním. Taky bych se chtěl cítit dobře a vrátit se do časů, které jako by neexistovaly.. ()

TheDarKnig

Nevím, zda to byl již problém předlohy, Sam Esmail si vybral slabší chvilku, režie filmů mu nejde tolik jako seriálů nebo je jeden z těch tvůrců, kteří jsou zázrační pouze jednou a pak už ne. Dokud od něj neuvidím více projektů, můžu jen hádat. Každopádně po nadějných, správně mysteriózních trailerech se nakonec z filmu vyklubala (ba dum tss) průměrná netflixovka. Sterilní, zbytečně dlouhá a dokonce i vizuálně (prostředím, celkovou estetikou, stylizací) většinu času hrozně vyčpělá. Ani Hawke a Ali nedokázali z představeného vesměs mělkého scénáře svými výkony vytáhnout nějakou přidanou hodnotu. Kritika konzumní společnosti, která měla být zřejmě hlavní myšlenkou, většinu času vyznívala hrozně povrchně. Abych ale nebyl jenom úplnej doomer (heh), na několika místech film rozhodně dokázal prodat správnou atmosféru (škoda jen, že z nějakého důvodu Esmail často přistoupil k budování napětí tím nejvíc lenivým a po určité době hrozně otravným způsobem), pár motivů zaujalo i pobavilo (tím, jak absurdně realistické byly) a nakonec skrze nejzajímavější postavu Aliho film přinesl docela mrazivý a zároveň zajímavý pohled na potenciální křehkost západní civilizace a zároveň ukázal škodlivost až (v kontextu vyřčené křehkosti) nebezpečnost života v neopodstatněné paranoii. Když se tak dívám na náš svět, tohle je rozhodně velmi aktuální. 5/10 ()

Botič

Nech svět světem by se mělo spíš jmenovat Nikdo to tu neřídí. Pár apokalyptických výjevů, hodně slabá společenská kritika odehraná nakonec jednou postavou a jinak sáhodlouhé tlachání u skleničky vína ve dvou a půl hodinovém balení. Strašně vágní. ()

3DD!3

Esmail servíruje pomalý nervák bez jednoduchých odpovědí. Leckoho to naštve, ale mě se tyhle otázky vršící příběhy vždycky zamlouvaly. Satirickou patinou olezlé depresivní drama. Třífázový útok je hodně zajímavé téma. Člověk by malém řekl, že Evropa vplouvá do první fáze, tak hodně štěstí. Formálně brilantní cvičení, se skvělými hereckými výkony. I když opilou tančící Robertsovou mohli klidně nechat na podlaze ve střižně. Když on to Netflix má rád dlouhý. P.S: Povinnost pro fanoušky Přátel a Perryho smrt jako promyšlený marketingový tah? Vtip hodný Chandlera. ()

Lavran

Trochu Delillo. Trochu Pynchon. Trochu Shyamalan. Trochu Peele. Trochu Lanthimos. Ale zároveň to nepůsobí derivativně. Zřejmě nejděsivější letošní film. ()

Spiker01

Již opravdu dlouho jsem neviděl film, který by mě takhle odrovnal. Miluji mysteriózní žánr, o filmu jsem si záměrně nic nezjišťoval a nechal se unášet mrazivou atmosférou, která mě udržovala v napětí až do samotného konce. A nejen to, chci ihned vidět více z tohoto světa, chci seriál, který se zaměří úplně na jinou oblast a sequel, který nepůjde tím očekávatelným směrem ve stylu hry Homefront, ovšem úsporně (z hlediska financí) nám nadělí víc z toho světa, kde vlastně vidíme jen pár postav, plus na pár minut Kevina Bacona, který je určitým stereotypem chlápka, jež něco tuší (Woody Harrelson v 2012) a dokonale sem zapadl. A já chtěl další a další informace, jenže byl najednou konec. Na rozdíl však od žánrově podobných světů typu Tiché místo či Bird box mě tento styl sedí mnohem více a ačkoliv Esmailův seriál Mr. Robot mě tehdy moc nezaujal, nyní mám touhle jej dokoukat. Pusťte si to, a pokud vám to sedne jako mně, půjdou doufám procenta zas nahoru. ()

castor

Není to tak dávno, co Netflix vypustil na Zemi smrtící kometu v angažované a dravé satiře K zemi hleď! Ještě mladší je pak série The Last of Us, kdy civilizaci do prachu země zašlapal houbový virus, a takový M. Night Shyamalan do lidského pokolení šije opakovaně. Čekali, že obří ropný tanker změní směr. Nestalo se a v přítomnosti jedné čtyřčlenné rodinky se zaryl až do přímořského písku. Měla to být pro ně zasloužená dovolená, místo toho vypadnou komunikační kanály včetně internetu a televize a v okolí se začne shlukovat vysoká zvěř. Lehce nasupená matka, dobrotivý a naivní otec, dva otrávení teenageři. Odříznutí od světa navíc přijmou návštěvu muže s dcerou, kteří tvrdí, že jsou majiteli honosného domu a nemají se kde ukrýt. Tvůrci nikam nespěchají a jen velmi pozvolna dávkují divákům nějaká ta vodítka. Zatímco před lety by kravaťáci z Pentagonu na něco „takového“ vyslali třeba partu okolo Bruce Willise, dnes se podobné kousky obracejí k obyčejnému člověku, k jeho chování vůči svým nejbližším i naprostým cizincům. Co umí nebo co všechno v životě dokázali – to zítra nemusí znamenat vůbec nic. Celé to fascinuje svým zneklidňujícím dojmem, svou nedořečeností a snaží se to ohromit diváka něčím, co úplně nefunguje/neexistuje. Ale něco do sebe to má. Kromě solidního řemesla těší dle očekávání zejména herci. Kromě ústředního silného trojlístku mě bavila Myha'la Herrold. ()

*CARNIFEX*

Dejovo to zaberá tak do okamihu kedy divák pochopí, že “o nič nejde”. Potom už len pocitovo dopláva do prístavu, ktorý ho buď očarí, alebo mu to bude úplne jedno, hlavne že je (koniec) na zemi. ()

D.Moore

Takhle jsem doufal, že se mi bude líbit Don't look up!, ale nelíbilo. ani zdaleka. Nech svět světem je mnohem tajemnější, chytřejší, zábavnější, lépe natočený i napsaný film, který vlastně přesně vystihuje mé pocity ze současného světa. Stejně jako ten monolog Julie Roberts v chajdě. ()

Faustka

Když už apokalypsu zrovna při zasloužené dovolené (tomu říkám pech), tak takovouhle, s bazénem a růžovými plameňáky. A praktickou ukázkou 100+1 důvodů, proč si nikdy nepořizovat elektromobil Tesla… Bum! Tak už 100+2 důvodů, hezky na hromadě. Na rozdíl od jiných mám Julii Roberts ráda a čím je starší, tím je lepší. Reklamní agentku s vypěstovaným odporem k lidem jsem jí věřila. Jsem sice hororová fanynka, ale podobné zhroucení světa bych zažít nechtěla. Film byl hodně sugestivní. A teď jsi jdu pustit poslední díl Přátel. Pro jistotu. ()

Davies182

Tuhle sociální nervárnu, u který jsem se o postavy bál úplně každičkou vteřinu, doporučuje 9 Damonů Lindelofů z 10. Film, kterej jsem vždycky toužil vidět v přesně tomhle vysněným zpracování. [Netflix] ()

2Pac

Moze byt katastroficky film, natoceny s minimom hercov a efektov, odohravajuci sa v podstate v jednom dome, skvely? Ano moze... ()

gogo76

Myslím, že film by si zaslúžil o čosi lepšie hodnotenie, no hovorím za seba, že mne to sadlo takmer dokonale. Stačila možno jedna väčšia akčnejšia scéna, ktorá by film trošku adrenalínovo dvihla a určite uspokojila mnoho tých, ktorí filmu dali priemerné 3 hviezdy. Atmosféru som žral, film sa pomaly dostáva pod kožu aj obyčajnými dialógmi, určite jeden z naj bol rozhovor v kuchyni za stolom o jednom vysoko postavenom chlápkovi... Či je film dostatočne apokalyptický nech posúdim každý sám, ale kvalita, atmosféra a skvelé herecké výkony tam sú, preto 4 hviezdy. 80%. ()

pepo

slušný kúsok utápajúci sa v prílišných ambíciách, dĺžke a egách autorov. Stále však dvíham palec hore. Je v ňom mnoho skvelého. Jeho zápory ale vehementne podrážajú finálnemu tvaru nohy. ()

Xmilden

Tak tohle já prostě můžu. Mysteriózní, osazené skvělými herci a dlouhou dobu prakticky nečitelné. Stopáž se může zdát úmorná, ale vůbec by mě nevadilo, kdyby se příběh ještě o něco prodloužil. Dvě scény které vrcholí pádem letadla a Kevin Bacon na verandě byly úplně luxusní. Julia Roberts má roky největší slávy za sebou, ale když bude přicházet v podobným dramatech, zlobit se na ni nebudu. Kevin Bacon potěší v čemkoliv. A když začne vyprávět Mahershala Ali, tak tomu chlapovi visím na rtech. 80% ()

lesumir

Super ale fakt super kamera. Pár top momentů. Dobré herecké obsazení, hezký look. Ztracené dvě hodiny života. Totální blbost. ()

darkrobyk

Že se zhroutí internet, mám pocit už několik let. Akorát jsem si vždy myslel, že se toho nedožiju, ale poslední dobou se mi zdá, že možná ano. Jak vidno, nebylo by to úplně nejhorší, protože vyspělý svět se natolik začíná spoléhat na elektroniku, že její kolaps by měl ještě katastrofálnější následky. Postoj Amandy jistě bude zastávat větší než malé množství ehm lidí, ovšem tam je onen paradox - lidi jsou strašní, avšak zkus bez nich žít. A kdo vůbec jsou, lidi? Příbuzní, kamarádi, známí, anebo ti cizí? Dannyho postoj napovídá hodně - v jisté situaci jsou pro mě cizí i přátelé... Několikrát jsem si během filmu vzpomněl na K. Čapka s jeho vizionářskými a prorockými romány a hrami (doufám, že naplnění R.U.R. se fakt nedožiju). Zlověstný neklid se nese celým filmem a jediný moment, který ho narušil, bylo tančení s hromadou desek v pozadí. Na druhou stranu chápu, že dnešní divák si žádá většinou akci, která se jistě nabízela, ale právě jednání postav a sem tam náznak katastrofy byly naprosto dostačující, čímž snímek možná sklouzává k menšinovému divákovi. Tím více pak vynikly obě scény na pláži. Tísnivě působila zvěř už proto, že ví víc, než ti lidé... Skvělá kamera, zlověstná hudba a solidní herecké výkony. Po delší době, co se týká nových snímků, pro mě filmový zážitek, kdy mi navíc delší stopáž výjimečně nevadila. 4,5* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD