Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

SamGee

Prednedávnom na Netflixe prišiel apokaliptický triler Leave The World Behind od tvorcu oceňovaného seriálu Mr Robot v časoch, keď sledujeme naživo vojnové konflikty, prírodné pohromy a technologické maléry. Tento film sa snaží reagovať na spomínané globálne problémy.   V úvode filmu sa jedna newyorská rodina (Julia Roberts, Ethan Hawke, Farrah Mackenzie, Charlie Evans) rozhodne stráviť víkend mimo civilizácie. Potom, čo sa ubytujú v luxusnej „chatrči“ uprostred prírody, stávajú sa svedkami nevysvetliteľných situácií – ropná loď narazí na miestnu pláž, do ich domu prichádzajú cudzinci (Mahershala Ali, Myha‘la), hlásajúci o sebe, že sú vlastníkmi „chatrče“, divoká zver sa správa zvláštne a kybernetické útoky spôsobujú celosvetový kolaps. Sú tieto katastrofy iba náhodami alebo súvisia medzi sebou?    Režisér postupne buduje paranoidnú atmosféru a udržiava diváka v napätí až do samotného záveru,  v ktorom sa vytasí s vydareným dejovým zvratom. Čo je mi však ťažké tolerovať je otvorený koniec. Hoci sa dozvieme kto stojí za týmito udalosťami, namiesto toho, aby film dôstojne ukončil osobné príbehy, to radšej zdá. Nerozumiem, prečo zo všetkých postáv ukončuje charakterový vývoj len tínedžerka Rose (Farrah Mackenzie), ktorá získane to, čo chce. Filmu neprospieva ani pomalé tempo v prvom dejstve, ktoré trvá skoro 40 minút.    Tieto neduhy ovplyvňujú postavy negatívne. Ich interakcia pôsobí uveriteľne a dostaneme sa pod ich kožu, ale ich vzťah sa neposúva dopredu nakoľko dej sa väčšmi zameriava na vyvolanie strachu. Avšak netreba viniť hercov, ktorí dávajú zo seba maximum. Julia Roberts vyniká v mizantropickej polohe, Mahershala Ali vie byť šarmantný aj tajnostkársky, Ethan Hawke skvelo prezentuje protipól postavy Julii Robertsovej a decká podávajú slušný výkon, hlavne dcéra Mahershala Aliho. Na moment sa objaví Kevin Bacon, chrliaci konšpiračné teórie a brokové náboje.    Z hľadiska techniky najviac kvitujem kameramana Toda Campbella. Jeho rôznorodé zábery, či už za pohybu alebo pohľadu zhora, pomáhajú divákovi sa hlbšie ponoriť do príbehu a Campbell zvláda tieto triky ako profesionál.    Snímka Leave The World Behind sa pokúšala napodobniť dejové zvraty M. Night Shyamalana, no zabudla na zmysluplné zakončenie pre všetky postavy. Ponúka prvotriednych hercov, gradáciu napätia a kameru zachytávajúcu koniec sveta, skôr necháva divákov chladným. Pri tomto trilery s cliffhangerom nemajte vysoké očakávania.     Príbeh, postavy, tempo: 5/10, Záver: 5/10, Herci, paranoja, zvrat: 7/10, Kamera: 9/10, Celkovo: 6,5/10. ()

rigby

Komorní katastrofický film, který má hodně skromné nároky na exteriéry i interiéry, i herecké obsazení je hodně omezeno. Takový post-covidový levný film. Láká především Ethan Hawke a Julia Roberts, která je stále nesnesitelně hysterická. Zkrátka potvrzuje, že nepatří mezi moje oblíbené herečky. Nad prostinkým dějem jsem se víceméně nudil, ale na druhou stranu nemohu film zcela odsoudit, protože znaky propadáku nemá. Jen to téma je značně omleté a zpracování úsporné. ()

Eaton_Hunt

Velice poutavý snímek. Jak už je tady v komentářích několikrát řečeno, konec velmi kazí celkový dojem z filmu, akorát ta cesta k tomu odhalení je naprosto skvělá, především když neznáte žánr. ()

Tomas_PO

Výborné napätie z perspektívneho hororu v úvode pomerne rýchlo prestrieda akési uspokojenie, ktoré prerastie do kľudnejšieho katastrofického sci-fi o konci sveta. A za to skvelé napätie v úvode môže okrem réžie aj výborná herecká dvojica Julia RobertsMahershala Ali. Mierne hororové náznaky síce pokračujú ďalej, no už viac 'thrillerovo'. Záver sa samozrejme neprezrádza, no napokon môže a zároveň aj nemože zato, že hodnotenie ostáva presne v priemere. ()

Draconian

Je to docela dlouhý film. Ani ne akční nebo hýřící ohromným humorem. Ale není nudný. Naopak mě od začátku sejmul hutnou atmosférou, která byla velmi znepokojující. Výborná hudba a pocti tajemství, které chcete odhalit. Rodina se ocitá na dovolené, kde jsou najednou odříznuti od internetu, od televize  a  nevědí, co se to děje. Divoká zvířata se  chovají divně, do na dovolenou pronajatého domu   se vrátí jeho  majitel s dcerou a napětí mezi nimi houstne každou chvílí. Co se děje? Do toho se zvenku ozývá  něco ohromně hlučného, z čeho je třeští hlava a praskají okenní tabule. Film krom atmosféry a hudby nabídne fajn herecké výkony (Hawke  je jistota, stárnoucí Roberts hraje rovněž přesvědčivě), ale i trochu humoru. Působí to místy až parodicky na to, jak jsme vázáni na technologie, na americkou paranoiu, že je někdo napadne. Některé postavy bohužel působí dost protivně, nepříjemně a dalo yb se spousta věcí namítat vůči logice. Ale navození oné apocalyptické atmosféry je zde parádní. Zvláštní, nevšední snímek, co není pro každého, ale mě potěšil. 75% ()

quiquiqui

Začátek dobrej, konec meh. Mohlo to být dobrý, ale bylo to takový nedotažený celý... A to jsem se na to tak těšil. Navíc Julia mě teda vůbec nepřesvědčila, naopak Mahershala byl dobrej. ()

MartyIsMad

Tři hvězdy za úžasnou kameru, realističnost vykreslení následků pádu komunikačních sítí a některé herecké výkony... Nelíbila se mi nedotažená dějová linka s jeleny a totálně umělý způsob komunikace, rozhodování a fungování skupiny v krizové situaci. ()

Owenik

Větší nudu s takovouhle stopáží jsem asi nezažil. Film mě nedokázal vtáhnout do děje a jen jsem se modlil ať už se tam něco stane nebo ať to skončí. Nedoporučuji ()

karnifex

Několik dobrých scén, ale taky spousta balastu a zdlouhavého natahování děje (ne, to opravdu není možné považovat za "postupné budování atmosféry"). A samozřejmě stopáž přes dvě hodiny - to už dnes neexistuje funkce střihače?! Jinak, největším hororem, který zde můžeme sledovat, možná není nastalá apokalypsa, ale způsob manželství amerických příslušníků střední třídy. ()

tchempi odpad!

Geronto Julča, tři mimořádně hnusní teen herci a digitální srnky v nesmyslné kokotině... Satelity kompletně kleknou, ale autonomní Tesly, které si bez GPS ani neškrtnou, se dál prohánějí po silnicích. Černoši se ve sklepě domlouvají na vystrnadění bělochů, ale když chtějí běloši po 15 minutách filmu sami odjet, černoši se jim v tom snaží zabránit. Proboha, kdo píše tak idiotské scénáře?! SPOILER: Protože se ukáže, že za dění ve filmu může člověk, ne příroda, nedávají srnky a plameňáci žádný smysl. ()

Heywood

Na pozadí apokalyptického sci-fi je poselství o tom, že hrstka lidí v západní části světa vrtí zeměmi, národy a v EU je to likvidační antievropská gerilla zeleného moru. Fajn. Tak politika tam na konci byla. A dál? Nic. Pak tam bylo sebemrskačství, že máme papírová brčka a kuřata z výběhu a jsme hrozní. A proč? Pak už k filmu, kde Amanda (JR) je vyhořelá, Ruth rasisticky hnusná a domýšlivá, dva sourozenci, kteří se vzájemně neslyší, tatík (EH), který už dávno neměl sex a jeden černošský chytrák Mahershala Ali (vyznáním v reálném životě muslim), který sice neztratil eleganci, ale tímto to končilo. Dal jsem tři hvězdy na 50%, protože cením to varování před novými nácko-stalinisty, ale film mě jinak moc neoslovil. ()

HellsAngel

Nikdy nesúď knihu podľa obalu, ani film podľa toho, že na prvý pohľad vyzerá ako tuctová jednohubka od Netflixu. Leave the World Behind je totiž veľmi solídnym prírastkom do svojho žánru, prezentujúcim svieži pohľad na začiatok apokalypsy, so skvelými postavami a poriadnou dávkou napätia - bol som neustále ako na ihlách, hoci sa väčšinu času nedialo nič dramatické. Myšlienkovo síce nejde o nič objavné, no minimálne linka s Priateľmi je absolútne fantastická a finále skvelo vypointované. Nezodpovedanie všetkých otázok paradoxne výslednému dojmu tiež veľmi pomáha. ()

F2003F

Na to v akom pomalom tempe a pútavým štýlom rozprávania príbehu sa film celkovo uberal k nedočkavej pointe záveru nechal nakoniec chladnú wtf atmosféru. Zaujme, zhrozí, zarazí (tanec), ale nedostane. Samozrejme prepiato nelogické správanie postáv "nesmie" chýbať. Stiesňujúce napätie fajn. Mix Shyamalana, PeelehoColor out of Space ()

bonovox

Kvalitný snímok od Netflixu. Od začiatku až po koniec výborne budované napätie čo sa vlastne stalo a deje v okolitom svete. Poteší aj výborne a trefne zvolený záver. Herci fajn. Takto by to asi aj vyzeralo v realite… 80% ()

Nugat

No nevim... myslím, že srnkám a plameňákům bylo úplně putna, že mají lidi trošku problém... těmhle prefabrikovaným filmů prostě hodně chybí... ()

Deganawidah

Celkově dávám dvě hvězdy za zajímavé herecké obsazení, disharmonickou hudbu, mysteriózní chvilky, ale celkový dojem je trochu promarněný čas. Pro mě zbytečné natahování filmu mnoha nepodstatnými scénami a dialogy jako například třikrát opakující se informace, že svět napadli hackeři apod. Vůlgární a hysterická Julia Roberts mi taky nesedla, nějak mi to k ní nejde. Závěr filmu naprosto nezvládnutý, žádná zápletka, rozuzlení jako že možná to bylo ono a osudy postav prostě zůstali někde tam, kde zrovna byli. Byli zachráněni nebo ne? Nikdo neví nic. Pokud to byl pokus o nějaký druh noiru, tak to taky nevidím úspěšně, ač oceňuji atmosféru. Za mě tedy palec dolů. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD