Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

carter...

Velké pozitivum při stopáži přesahující 2 hodiny je, že film dokáže udržet pozornost a míru napětí až do svého konce. Tento fakt je o to více překvapující, že snímek je jak nafouklý reklamní obal na tyčinky TWIX, kde při jeho rozbalení zjistíš, že uvnitř se toho vlastně moc nenachází a že prvotní serióznost produktu je ta tam, což film sám ostatně přizná svým až nejapným koncem. Proč vidět: 1) Máš rád, když se svět s tebou točí, což ti zde filmová kamera nadmíru dopřeje 2) Jsi náruživým myslivcem s kulovnicí a jmenuješ se Hubert 3) Máš zájem o taneční lekci s názvem Julie a dvě deci červeného ()

Pete

Obyčejně mám rád filmy, které klamou tělem a pohrávají si s divákovým očekáváním. Zde však nás autoři tahají za fusekli příliš samoúčelně, respektive je to jediná hnací síla celého snímku. Režisér umí vytvořit atmosféru a napětí, jenže konkrétní hrozba se vlastně v žádné scéně nepotvrdí, a zbytečně natahovaný celek tak působí dost neuspokojivě. Obzvláštním zklamáním je pak závěr, který nepřináší žádnou pointu, a celé vysvětlení je příliš jednoduché. Nemohu nevzpomenout velmi podobně vystavěná Znamení, která mě tehdy oslovila mnohem víc. ()

Mkartaylas56

Podobně laděné filmy s mysteriózním tónem a vlezlou nepříjemnou atmosférou mám rád a i s přihlédnutím k tvůrci filmu Samu Esmailovy, autorovi věhlasného Mr. Robota, ve mně před uvedením na Netflixu vzrůstala očekávání, která byla, po dokoukání, vcelku naplněna. Film Nech svět světem můžu jednoznačně pochválit za režii, kreativní kameru (a obecně skvělý vizuál), solidní herecké výkony a právě tu vlezlou atmosféru, která vás neustále znepokojuje a buduje ve vás napětí a hlad po vysvětlení té zvláštní nastavší situace. Ovšem to, kam film nakonec doputuje je tak trochu neuspokojivé. Některé tajemnosti se vůbec neopodstatní, znatelný sociální komentář nevyzní tak úderně, jak by se slušelo a ačkoliv ve finále dostaneme vysvětlení, proč nastal ten takřka post-apokalyptický (či možná před-apokalyptický) stav, tak nejde o nic vyloženě nečekaného či šokujícího, co by film mohlo posunout mezi žánrovou smetánku. A to lze uplatnit vlastně na celý snímek, protože je vlastně dobrý, osobně jsem si ho užil a nevadila mi ani jeho delší stopáž, ovšem chybí mu to něco, co by jej vyšvihlo klidně i mezi nejlepší filmy roku a co by mu pomohlo dostát vysokým ambicím, které jeho tvůrcům (minimálně na papíře) rozhodně nechyběly. I tak jde ale v rámci mnoha nevýrazných filmů napříč současnou netflixáckou nabídkou o zajímavý kousek, kterému by měl každý dát šanci. ()

Solverino

Průměrňákovi na dovolené. Celkem nesympatické obsazení, kdy zašlá hvězdička Julia Roberts hraje třeskutě nesympatickou kravku a jejího ušlápnutého manžela lehce senilní Ethan Hawk. Herecké výkony pak na hranici koukatelnosti, včetně i zbytku osazenstva. Jedinou světlou výjimkou je černý Mahershala Ali, který mi byl sympatický. Dějově je to takový dort pejska a kočičky, kdy jsou smíchané nápady ze spousty jiných katastrofických filmů, ale žádný z nich není dotažen do konce. Nějak mi to připadá, že musela velká část materiálu skončit na zemi ve střižně a film pak celkem nedává smysl, zůstanou jen obehrané staré plesnivé klišé, s tím nejstupidnějším na konci. No nic, celkem ztráta času na to čumět. Ani ty triky nestály za moc a bylo to všechno tak nějak na půl cesty. ()

ratpile

Vtahující a zejména ze začátku příjemně komorní, vtipné a nepředvídatelné. Celkové vyznění bylo v rámci literární módy (ne)příjemně nejasné, což ale na zážitku neubralo. Nebudu na to za rok vzpomínat, ale bavil jsem se. ()

Cermicek

Chňo chňo..konečně zas dílko "Black mirror střihu" a ty já rád! A je to dobrý. Dost dobrý! Dokonce tak, že jsem zvažoval i plnou palbu! Nakonec to ale trochu sráží občasně těžko uvěřitelné dialogy a chování postav. Jo a tu malou čubčí dcerku bych utopil v bazénku mezi plameňákama hned po 5ti minutách! U mě vyhrála nejotravnější postavu ever! Ono když si to člověk tak zrekapituluje, tak jedinej sympaťák tam nakonec byl její fotr..takže určitě byla adoptovaná!👍Tady máte psychologickej rozbor! :P ()

marek29

Hodně zvláštní film s Julii Roberts a sexy drzou černoškou. Má jediné poselství - bůh nás možná varuje a dává nám jasné signály. Na nás už jen je, vyslyšet je. ()

CrazyMarty

Sam Esmail, americký scénárista a režisér jednoho z nejlepších seriálů všech dob Mr. Robot, si pro nás přichystal apokalyptické mysteriózní drama o rodinné dovolené manželského páru (Julia Roberts, Ethan Hawke) a jejich dětí. Rodina má pronajatý luxusní moderní dům na jeden víkend. Jejich pohodu ale uprostřed prvního večera naruší údajný majitel domu (Mahershala Ali) s jeho dcerou (Myha'la)a chtějí zůstat i s rodinou v jednom době. Pár na to po pár rozhovorech přistoupí, ale všem je jasné, že se zde odehrává něco zvláštního a možná někdo netvrdí úplnou pravdu. Hned na začátek musím říci, že jsem snad u žádného snímku z roku 2023 neviděl tak krásně zvládnutou audiovizuální práci. Snad jen s výjimkou Babylonu od Damiena Chazellea. Kamera je naprosto super, přechody jsou kreativní a krásně plynulý a korekce barev je úžasně stylizovaná. Nic není náhodné a vše mi připadá, včetně architektury samotného domu, naprosto skvěle vypointované. Celá kompozice i s příběhem jsou vážně vtahující a  korunu tomu nasazují naše herecká esa, kdy skoro nikdo netahá za slabší konec a každá postava má své místo v příběhu a kvalitní dialogy. Skutečně tu funguje skvěle gradace a napětí, kterému úžasně pomáhá dunící hudba. Místy je snímek až hororový, pořád stupňuje a divák je stále napjatější a napjatější až do konce. Kdy se tedy přiznám, ale bez spoilerů, jsem čekal asi trochu lepší a ne až tak zbrklé ukončení, ale stejně velice funkční. A ano, máme tu i CGI zvířata, která z blízka nevypadají nejlépe, ale myslím, že se to dá jednoduše přejít a stejně působí lépe než většina věcí z posledních filmů od MCU. Navíc pár těch krásných pomrknutí na Mr. Robota pro mě jako fanouška prostě zahřeje u srdíčka. Dávám 4/5. ()

adamix

Dobrá a logická pointa (až na jelene), hravá kamera s výbornou hudbou a prekvapivo skvelými hercami, z ktorých asi najviac exceluje Julia Roberts so svojou pesimistickou Amandou. Perfektne budovaná atmosféra a napätie by sa dali len krájať a celkový štýl, aký film prezentuje, pomocou rôznych konverzačiek, existenciálnych presahov a následne dejového posunu vpred, je dobrý. Občas film pôsobí až moc rozťahane, ale pri tom všetkom dobrom sa mu to dá odpustiť. Za mňa 80%. ()

Tominni

Zajímavý námět o tom, jak by to mohlo vypadat při kybernetickém útoku, jak způsob chaos a vyřadit svět ze svého chodu, jak budou reagovat lidé a jestli si budou ochotni pomáhat. Především první dvě třetiny filmu jsou fajn, atmosféra v domě i mimo dům je dobře vykreslena. celkově ale spíše slabší 4 hvězdy, protože moc není dotažená linie s jeleny a pak především za konec. Jinak ale měl Sam Esmail našlápnuto většinu filmu velmi dobře. ()

koty2201

Vôbec som to nečakal, že film s takým obyčajným popisom, bude vo výsledku až takým dobrým. Bežne to na Netflixe býva opačne. A to, že synopsia vás zaujme, ale výsledok je čisto priemerný. Myslím, že si právom zaslúži vyššie hodnotenia a napriek malých chybičkám krásy, ide o skvelý atmosférický triler. Leave the World Behind vás priklincuje do sedačky hneď od začiatku a nepustí. Sústavne sa tam dejú rôzne zvraty a scenáristi sa s vami 2 hodiny kvalitne zahrávajú. Máloktorý film vo mne vyvolá takýto ťaživý pocit. Ešte ak si uvedomíte, že prezentovaný dej nie je vôbec ďaleko od reality a podobná situácia je dosť pravdepodobná. Častokrát mi z toho až behal mráz po chrbte a jedna scéna mi tu bola obzvlášť nepríjemná a surová.  Dej sleduje rodinu, ktorá je už otrávená zo života, práce a povinností vo veľkomeste a tak idú na víkend na chatu, aby si trochu oddýchli. Lenže hneď od začiatku máte taký divný pocit, že tu niečo nehrá. A postupne sa to časom stupňuje a nabaľuje. Prídu na chatu a krátko na to príde majiteľ domu aj s dcérou k nim, či tam vo svojom dome nemôžu prečkať noc. Scenáristi sa zabávajú na váš účet pretože si začnete klásť otázky - kto sú zač? Hovoria pravdu? Vedia toho viac a niečo taja? Sú nebezpeční? Napätie sa dá len krájať. A viac prezradiť nemôžem, lebo potom by to nemalo zmysel pozerať. Iba naznačím, že nezvaní hostia nie sú problém, ale skôr nevysvetliteľné udalosti vonku a akoby blížiaci sa koniec sveta. Áno, ten koniec filmu je otvorený a to nesadne každému a ani mne. Nemám rád otvorené konce. V tomto prípade mi to však ani nevadilo. Viem, že skôr ide o tú dusnú atmosféru s jemnými hororovými prvkami. A nie o akčňák o záchrane sveta. Postavy sú spracované zaujímavo, pretože každý člen rodiny má čo povedať. Nie sú to len nejaké ploché charaktery ako také krovie. Otec ústrednej rodiny Clay (Ethan Hawke) nie je veľmi odvážny a na druhej strane flegmatik. Respektíve sa snaží chovať racionálne a je tak trochu pod papučou. Jeho žena Amanda (Julia Roberts) je skvelá v konfrontácii s Georgom (Mahershala Ali), majiteľom domu, a jeho dcérou Ruth (Myha'la), s ktorou si nerozumie hneď od začiatku. George sa zase snaží pôsobiť pokojne a rozvážne a upokojuje všetky vášne, ktoré vo vypätých situáciách vznikajú. Ruth sa nikto z návštevníkov ich domu nepáči a nedôveruje im. Teda spomínam všetkých, ktorí najviac vynikli v celom filme. Po technickej stránke ide o dosť kvalitnú "podívanú". Tie kamerové zábery sú naozaj luxusné a to je asi to najlepšie na celom filme. Konečne to vyzerá ako film a nie televízna srajda. A tá dramatická hudba? Tá je skvelá tiež a ešte viac dokáže vystupňovať napätie. Je super, že si tvorcovia vystačili v rámci zasadenia deja len s jedným domom a jeho okolím. Teda občas sa dostaneme aj niekde inde, ale 80% filmu sa odohráva v jednom dome. Nejaké tie CGI zábery tu nie sú rozsiahle a teda nevyzerajú zle a nepôsobia ako päsť na oko. Našťastie.  Takže tento film rozhodne musím odporučiť a som rád, že sa na Netflixe nájdu aj veľmi dobré filmy. Raz za čas. Myslím, že to stojí za to, ak máte radi napätie a takéto skôr atmosférické veci ako akčné katastrofické filmy. () (menej) (viac)

kubas369

7/10. Co to zas bylo? Proč se zvířata v tomhle filmů chovají divně? Když to nemá na nic vliv ani vysvětlení? Bez toho by byl film o 20 minut kratší, komplexnější, prostě by dával smysl. A Aliho konečné vysvětlení by nešlo rozporovat. Tohle zabíjí film jako celek a žádná konečná odpověď neexistuje, jen spoustu otázek. Škoda. Přátelé potěší. ()

iz67

Několik zdařilých symbolů, několik zdařilých situací. Pro ukrácení dlouhé chvilky? Proč ne. Nic víc ani míň. ()

Bublaga

Postupné prorůstání blíže nespecifikované apokalypsy do života dvou rodin, které se náhodou sešly v jednom domě. Budování tíživé atmosféry krok za krokem. Pozvolné odhalování lidských charakterů v krizových situacích. Preppeřina těžká dřina. Tak pozor, ať jste připraveni a raději nebuďte sami! ()

wowylgu313

Prvních 30 minut horší 4 hvězdy. Nadcházející hodina horší 3 a ten zbytek 2. Bohužel trailer nalákal na působivý nápad ale v provedení celého filmu to bylo velmi špatné. I kdyby jsem na chvilku bral v potaz že se tohle celé může vlastně klidně teď hned na tomhle světě stát a nastane apokalypsa, tak tady spousta věcí nedávala žádný smysl. Do toho všeho musíme započítat i příběhové "mini-linie" které byli úplně mimo ... Např: (zamilovaný čtyřúhelník, zvířata na kokainu, krom jednoho souseda žádná jiná populace) To všechno ještě krásně dodělal katastrofický herecký výkon v podstatě všech zúčastněných. Začátek byl ještě víc než přijatelný za ten nápad... Pak to velmi rychle upadalo. Na konci jsem si uvědomil že jediné co zde bylo vlastně napínavé bylo to zda : mladá slečna dokouka ty "Přátelé" ... Jako celek dávám 45-50% ... ()

JasonV

Na jednej strane majstrovsky budované napätie, vcelku realistická zápletka a dokonalé herecké výkony, na druhej satirický koniec, ktorý sa polovici divákov bude páčiť, ale druhá ho bude nenávidieť, nejasné významy (jelene, plameniaci) či strácajúce sa dejové línie (chata). V sumáre veľmi schopný triler s pár slabými miestami práve tam, kde sa snaží byť niečím viac. ()

Facerr

Mistrně stavěná atmosféra, soundtrack jaký jsem už dlouho neslyšel. Ukázkově stavěné napětí bohužel nakonec vyznělo trochu do prázdna, ale i tak to stálo za ty víc než dvě hodiny času. ()

a0001

Originálne, nápadité, tajuplné, zaujímavé, napínavé, pri tom stačilo tak málo. Od začiatku do konca drží v napätí. Veľmi príjemné prekvapenie. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD