Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

Gilmour93

Žádný Bruce vrtající v asteroidu, Aaron vrtající se k jádru a Roland zvrtající všemožná kataklysma. Tahle doba relativně šťastných konců je pryč, nastupuje osobnější přístup přípravy na neodvratné, vyrovnávání se s temnými vyhlídkami a odchod do podzemí kolem obrazu s nápisem Hope begins in the dark (mimochodem, bunkry s reklamou Andora Šándora mají co dohánět). Má mě zaujmout kamera, která prochází podlahami, zdí i dírami v plechové střeše lesního domku, nebo snad neurotická hudba, co přiživuje strach z nebezpečí, jehož původ je nám skryt? Kdepak. Nejvíc mě dostalo uvědomění, že až přijde krize, Apple Pay a sójové latte budou mít proti brokovnici v rukou vidláka s ošuntělou kšiltovkou nulovou hodnotu a my, vzhlížející shůry, budeme muset z toho koně rychle sesednout.. S dějovou linkou ohledně Friends souzním. Taky bych se chtěl cítit dobře a vrátit se do časů, které jako by neexistovaly.. ()

Kudly4

Tísnivá a znepokojivá atmosféra, od samého začátku, se skvělou kamerou a výborným, hudebním doprovodem. Jen kdyby to nebylo občas tak zbytečně ukecaný a mohlo se klidně přitvrdit nějakým tím útokem navíc. Každopádně, dobrá podívaná. Co by asi dělali v dnešní době influenceři a modelky z Instagramu, kdyby došlo pouze k vypnutí internetu =) Btw, Julia je stále kost. (top scény - pád letadla, zuby !). Slabší čtyrka. ()

DJ_bart

"I fucking hate people." ___________ Výborná katastroficko-apokalyptická satira o black-outu/civilizačním kolapsu na pozadí idylky amerického venkova, která je přitažená za vlasy natolik, až je zároveň děsivě hyper-realistická. Casting perfektní; budování napětí skrz drobné náznaky a paranoiu je fakt mistrovský; režijně a řemeslně bravurně zvládnutý. Sam Esmail ví, jak divákovi zamotat hlavu nejmíň o 360 stupňů.... tož abych začal před koncem světa sledovat Přátele, haha. ()

Malarkey

Přesně ten druh filmu, u kterého chápu, že bude u mnohých oscilovat od odpadu k pěti hvězdám. Vlastně se v něm neděje nic, ale zároveň všechno. Apokalypsa v přímém přenosu, během které se nic nedozvíme, ale zároveň těžíme z nitěrně tísnivé atmosféry, která nemá obdoby. Jediné mínus tohoto filmu vnímám v tom, že v něm není více zapamatování hodných scén. To málo, co tam je, je ale totálně boží. Takhle nicméně i tak oceňuji především to, že z atmosféry, u které nikdo nic neví, tvůrci dokázali udělat film plný dokonalého napětí. A když už se schylovalo ke konci, a stopáž překročila dvě hodiny, které bych ani nepoznal, pomalu jsem se bál, že Amíci to tu tradičně poserou nějakým kdoví jakým vysvětlováním. Zde ale k mému hlubokému překvapení ne. Tady přijde pointa taková, že je vlastně dokonalá. Pro daný žánr vlastně i nezbytná. ()

gogo76

Myslím, že film by si zaslúžil o čosi lepšie hodnotenie, no hovorím za seba, že mne to sadlo takmer dokonale. Stačila možno jedna väčšia akčnejšia scéna, ktorá by film trošku adrenalínovo dvihla a určite uspokojila mnoho tých, ktorí filmu dali priemerné 3 hviezdy. Atmosféru som žral, film sa pomaly dostáva pod kožu aj obyčajnými dialógmi, určite jeden z naj bol rozhovor v kuchyni za stolom o jednom vysoko postavenom chlápkovi... Či je film dostatočne apokalyptický nech posúdim každý sám, ale kvalita, atmosféra a skvelé herecké výkony tam sú, preto 4 hviezdy. 80%. ()

• Scény ve filmu, při kterých se objevují jeleni, jsou odkazem na řeckou mytologii, kde je zvíře spojováno se smrtí kvůli řecké bohyni Artemis. (NumeranS)
  • Scéna s hrou „Jenga“ chytře předznamenává společenský kolaps, k němuž ve filmu směřuje. (NumeranS)
  • White Lion je meno lode, ktorou boli v roku 1619 privedení prví zotročení Afričania na americký kontinent. (sqwer)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD