Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

a0001

Originálne, nápadité, tajuplné, zaujímavé, napínavé, pri tom stačilo tak málo. Od začiatku do konca drží v napätí. Veľmi príjemné prekvapenie. ()

xxmurphyxx

Chlpaté pazuchy. Presne toto si z tohto filmu odnášam, spomienku na hnusné chlpaté pazuchy tej krpatej arogantnej opice. Zhodou okolností, toto je po Bodies Bodies Bodies už druhý film, ktorý som s dotyčnou nehygienickou pičokoládou videl a ktorý mi totálne skurvila svojim odporným arogantným chovaním a kobercami v podpazuší. Neviem, aký mentálny problém má ta negramotná opica, ale ak si myslí, že tým že bude behať pred kamerou s chumáčmi pod rukami, dá najavo svoju emancipovanosť, tak ju musím sklamať. Nech skúsi vyniesť chladničku na tretie poschodia paneláku s pokazeným výťahom, potom získa môj rešpekt a môžeme zbehnúť na jedno chladené. Dúfam, že tento jeblý trend chlpatých ženských partií, ktorý tak vehementne v poslednej dobre pretláčajú všetky woke pičakolády spoza oceánu ostane tam kam patrí, amerika afrika. Späť k filmu. Nejako začne, nejako skončí. Respektíve nijako skončí. Toto je jeden z tých hovnometov, kde sa inžnieri z niggaflixu zasekli niekde v polke príbehu a zistili, že nevedia kadiaľ kam a tak to zahrajú na strašne mocný art a film jednoducho utnú. Bez vysvetlenia, bez katarzie, bez hlbšej myšlienky. Zato s tonou rečí o hovne. Prípadne rečami o celosvetovom spiknutí albínov proti nonstop utláčaním negrom. Za tie sračky, čo tá malá čierna kurva vypustila v posteli s fotrom v polke filmu, by si zaslúžila zaparkovať lakeť na prašinu a pelendrekom po krížoch. Keby hentaké hovná vypustil niekto biely vo filme, tak opice vypália pol západnej civilizácie. Mimo to film je jebnutý, nudný, namotáva a dáva prísľub niečoho , čo nepríde, človek vie hovno na začiatku, vie ho v strede a vie ho na konci. Nič sa tu nedeje, len sa tu chodí, kecá o hovne, sem tam príde nejaký jeleň, sem tam niekomu zajebe ( pozdravujem Julia ) prípadne niekomu začnú padať zuby z huby ( to má degeš sprostý za tú samohanu v posteli ) a to je asi tak všetko. Všetci ma tu srali, jedine Hawke bol ako tak v pohode, aj keď byť hentak zašermovaný doma pod papučou od starej, sa asi jebnem zo skaly. Anyway, kto sa rád nudí, masturbuje na chlaptým pornom, alebo patrí do sekty woke kokotkov a kokotíc, kľudne nech si šupne k hodnoteniu ďalšie štyri hviezdy. ()

Reiner

Film o ničem. Bez šťávy, dobrých herců. Trend sprostých slov v každé větě je spíše smutný doplněk tohoto "thrilleru" ... ()

Kinofil

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Bývá zvykem, že se čas od času zrodí v produkci Netflixu něco hodně zajímavého, co nakonec doplatí jednak na přepálenou stopáž, doslovnost, nebo nedostatek tvůrčích schopností vs velké ambice. Stejné je to i v případě Nech svět světem. Přirovnání k horšímu M. N. Shyamalanovi je naprosto trefné. Tak jako Stalo se mělo velmi slibnou premisu a úvod, bohužel s postupem času se uchýlilo k podivným, až vyloženě trapným scénám (mluvení s kytkami), se Světem je to stejné, avšak trochu jinak. Zde je úvod neskutečně rozvleklý, až jsem začal pochybovat, zdali sleduji onen apokalyptický film s blbým koncem. Rodinka newyorčanů je extrémně nevýrazná a za celou dobu se ani nic zásadního o ní nedozvíme. Roberts mě tu chvilkami svým "angry mum" projevem štvala, Hawk byl v pohodě jako všude a jejich děti ve filmu jsou jen proto, aby je mohli dokola hledat. Až s příchodem Aliho a jeho stejně nezajímavé dcery se konečně něco začne dít. Alimu pak stačí vypadat sexy, aby jeho postava aspoň něčím vynikala, což mimochodem Roberts o sobě už říkat nemůže. Zbývající cca 1,5h se dějí vcelku náhodné scénky, které nijak zvlášť nedávají smysl, alespoň prohlubují paranoiu postav stejně tak i diváka, pakliže se naladí na stejnou notu. Vzhledem k tomu, že mám tyto typy apokalyptických filmů velmi rád (raději než ty ryze akční), dokázal jsem si spoustu věcí domýšlet. To nakonec není dobrá zpráva pro tvůrce ani pro mé hodnocení. Zaprvé to znamená tvůrčí selhání. Esmail chtěl být druhý Shyamalan nebo Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), bohužel se mu velmi zajímavý koncept rozpadl ve vlastním scénáři, který je ze všeho nejdůležitější. Film totiž jinak vypadá docela dobře, známí (a nepochybně drazí) herci plus pár katastrofických výjevů, to tu je. Po příběhové stránce film neví, jestli chce být tím akčnějším, byť hloupějším, Stalo se, nebo ultra komorním Cloverfieldem o paranoie dvou cizích rodin. Obojí je tu dokola nakousnuto, o pár chvil zase zadupáno do země. A tak pořád dokola. Musím se však přiznat, že mě film dokázal v několika scénách strhnout a uhranout pokusem o realističnost ("tohle se může stát") a finálním vyzněním. Holt se ale u toho nesmí až tak moc přemýšlet, jinak přecházíme do béčkových vod kanadských apokalyptických filmů. Škoda. Netflix si mohl připsat další K zemi hleď!, které přeci jen vědělo, co chce říct a kam tím míří. Pořád radši toto než rádoby akční-komediální sračky s Reynoldsem a Rockem. 65%. ()

kingpsch

Nečital som pred tym obsah a urobil som dobre ,taky film neviem či by som si pustil. Ale prekvapenie ,vyborný zvuk,atmosféra a kamera!malo to spád a napätie! ()

AndrewNewman

Pekným post-apo nikdy nepohrdnem. A toto by bola úžasná bomba, ak by sa to neodohrávalo na Long Islande ale v New Yorských činžiakoch. Síce by to bolo gýčové, ale strhujúce a časom by z toho mohla byť kultová záležitosť, ako sú Bird Box či Cloverfield ba čo viac. S týmto pomerne netradičným námetom by to možno Esmail vytiahol ešte o level vyššie, pretože do konceptu nevniesol emzákov ale reálnu hrozbu, ktorej sa ľudia možno aj v tichosti boja. Tak je to síce pekne zahraná, zdramatizovaná a slušne napísaná jednohubka, ktorá vždy len boostujúcou hudbou navnadí na niečo brutálne, ale nakoniec sa k výslednému efektu nedokope, aspoň rozhodne nie tak razantne ako Jordan Peele pri svojom majstrštyku. Spomínaná razancia chýba aj pri scénach, ktoré ju vyslovené potrebujú (monológ Julie Roberts v chatke, Aliho vysvetlenie v aute, na dvore Kevina Bacona). Za tie tri brutálne natočené scény (tanker, lietadlo, Tesly) a za vyššie zmienené herecké výkony a solídne dialógy si to však tie tri hviezdy zaslúži. ()

Unterschleif

Film na míle ďaleko od pseudo artistického prdu White noise. Toto ma držalo od začiatku do konca. Zaujímavá kamera a strih. Herci dobrí. Neviem čo by ste ešte chceli. ()

Habanera

Idylický víkend se mění v noční moru a i když se svět řítí do velkých nesnází, přeci je zde naděje očistit svou duši a dojít k smíření se sebou samotným a s ostatními. Btw…Nikdy jsem neslyšela z úst Julie tolikrát padnout slovo “f*ck” jako tady a přišlo mi to hloupé a zbytečné. ()

Derseus

Neskutečná práce s kamerou, navíc udržet si takovou atmosféru, kterou film nasadil hned po cca 15 minutách je také obdivuhodné. Julia Roberts už sice nemá mladý okouzlující vzhled, hravě to však nahradila hereckými zzkušenostmi. Nejlepší apokalyptický film posledních X let. ()

caMen

Má to (ne)spád, ale člověk je furt napjatej. Mám rád náznaky, strach z neznámýho, nevyřčenýho. Sedlo mi to. Včetně F.r.i.e.n.d.s tématiky. ()

Trumper

Navoněná bída. Dusná atmosféra je jediné, co ve filmu aspoň ze začátku funguje, zbytek jsou jen neurčité výjevy, pod kterými si člověk může představit cokoliv. /50% ()

Sebule

Velice tísnivé, podmanivé a chytré. Skvělý scénář, jenom tedy konec mohl být lepší. Herci naprosto skvělí a to samé hudba, která vzbuzuje v divákovi nervozitu. Hodnocení: 8/10 ()

Rudy77

Mám moc rád (starého) Shyamalana a po celú dobu sledovania Leave the word behind sa mi vynárali spomienky na niektoré shyamalanovské diela s ktorými má minimálne v rámci atmosféry mnoho spoločného, ale to vôbec neznamená, že sa tu kopíruje. Ltwb je z dejovej stránky v post-apo žánre pomerne inovatívny a ponúka mnoho aktuálnych tém na zamyslenie. Bol som v napätí od začiatku do konca a aj keď záverečná pointa nebola nijak šokujúca ani desivá, zostala vo mne pomaličky pôsobiť aj dlho po dopozeraní filmu. Jej desivosť totiž spočíva v tom, že nie je vôbec nereálna....PS-Uvedomil som si jednu dôležitú vec....že je mi z ľudí na vracanie. 😉 ()

Gortyna

Pro srovnání doporučuji přečíst si i knihu. V originálu není Ruth Georgova dcera, nýbrž manželka. V knize také absentují akční scény (loď, mrtvola, letadlo). I konec je trochu jiný. Ale kniha je zbytečně užvaněná jako film. Ale jinak dobré. ()

joszefcz

Já nevím, ale aby malá 13tka v době apokalypsy utekla z domu od své rodiny, mi přijde trochu zvláštní. To že ji matka vlastně nehledá a povídá si s úplně cizí holkou kterou nesnáší,  v nějaký boudě je divný ještě víc. Film jako odraz dnešní doby, a zamyšlení se nad naší populací je fajn a možná to vlastně bylo celé o tom. Kamera je kapitola sama o sobě, jen možná díky ní, jsem byl schopný to dokoukat. Jak je vidět tak ani 4 filmový superstar nestačili na to, aby z toho bylo nakonec něco víc, i když díky nim, jsem to vlastně pustil. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD