Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

helraiser

Naprosto parádní podívaná, diváka to vtáhne a už nepustí. Celou dobu vlastně divák stejně jako postavy nevědí o co gou a až na úplným končí se něco málo dozví. Konec byl opravdu hodně povedenej. Tohle se povedlo. ()

FeriusParfax

Nějak mi ty apokalyptické filmy dělají dobře. Stejně jako u K zemi hleď jsem cítila jakousi pohodu, když měli všichni pomřít, tak tady mi bylo taky pohodově a cítila jsem klid v duši. Líbil se mi postoj, který účinkující zaujali. V klidu si sedli s vínkem a čekali, co přijde. V celém snímku mě trošku znervózňovala všudypřítomná modrá barva. Nevím, jestli to byl jen rozmar režiséra, nebo záměr, ale bylo to zajímavé. Nápad nechat si pod barákem vybudovat protiatomový kryt se mi moc líbí a nejednou jsem nad tím přemýšlela. Hezky se zásobit a pro jistotu mít vše po ruce. Smlouvání s připraveným chlápkem mi připomnělo knihu SUCHO, kdy se podobně připravenému pánovi všichni vysmívali, ale nebylo jim trapné si jít potom pro trošku vody… Snímek mě nadchnul. Hlavně v první polovině jsem byla napnutá (čemuž pomáhal skvělý zvukový doprovod), co se bude dít. Postupně jste začali zároveň s hlavními hrdiny zjišťovat, o co jde. Moc se mi líbil proslov J. Roberts v chatce. Ten byl překrásný a pustila jsem si ho 2x. A potom popis apokalypsy, jak ho podal hlavní černoušek. Všichni ví, že se lidstvo zabije samo. Je jen otázkou, kdy.  P.S. zvířata jsou fantastická stvoření! ()

KUFI

Docela ouk. Vahal jsem mezi 3 a 4 hvezdama, ale tri jsem dal vetsim močkám. Hawke je od Sinisteru jeden z mych top horrorovych hercu, ten se na to doslova hodi, to samy Kevin Slanina. Takze za 4. ()

Shizle

Jeden z nejnovějších filmů od Netflixu, do jehož křesla zasedl tvůrce, režisér a scénárista mého milovaného Mr. Robota, Sam Esmail, dopadl daleko nad má očekávaní. Netradiční, velice přehledný a nápaditý film, který prozkoumává jednu z možných variant konce světa, nebo v tomto případě minimálně státu. Zde použitá varianta onoho rozpadu společnosti je hodně přízemní a přichází postupně v jednotlivých vlnách, to je taky asi hlavní důvod obecně nižšího hodnocení, za to je ale na rozdíl od většiny podobných scénářů poměrně "dost" reálná/možná. O to víc je taky film ve finále temnější, než se může na první dojem zdát. Hlavní postavy jsou za velmi krátký čas poměrně do hloubky vykresleny a všechny mají mezi sebou navzájem ukázkově vykreslenou atmosféru. Především dynamika a vývoj vztahu mezi Amandou (Julia Roberts) a G. H. (Mahershala Ali), přidává spoustu pointů a metafor, vůči v pozadí se dějícímu útoku. To platí ale i pro všechny ostatní dějové linky. Jednotlivé známky kolapsu společnosti viz pády letadel, náraz lodi, varování zvířat, mezi jazykové bariéry, selhání elektro aut a téměř závěrečná konfrontace dvou ozbrojených ex-přátel, krásně vykreslují závažnost a následky podobných katastrofických událostí a všechny z těchto scén si budu minimálně nějakou dobu přehrávat v hlavě. Výborné téma, které je aktuální víc než kdy jindy. Závěrečný ironický payoff s přáteli je výborný a jsem hrozně rád, že to končí takhle, i když chápu, že to je pro někoho neuspokojivé. Jako poslední musím zmínit jednotlivé gradující sekvence, kterých je ve filmu hned několik, a společně s ťukavou hudbou a skvělým vizuálem jsou ve výsledku na celém filmu asi tím vůbec nejpoutavějším. Esmail je rozhodně zajímavý tvůrce, a už od Mr. Robota jde vidět, že má podobná sociální témata v malíku, a to jak režijně, tak scénáristicky. A CONSPIRACY THEORY ABOUT A SHADOWY GROUP OF PEOPLE RUNNING THE WORLD IS FAR TO LAZY OF AN EXPLANATION... ESPECIALLY WHEN THE TRUTH IS MUCH SCARIER. NO ONE IS IN CONTROL. NO ONE IS PULLING THE STRINGS. ()

Vabr

Tak za mě třeba lepší než K zemi hleď!, které je ze stejného soudku hlubších Netflix apokalyptických filmů. Herce to zde mělo všechny parádní, za mě však vede Myha'la a její vtipné urážení (viz. čůrání do bazénu) a Julia Roberts se svými oduševnělými monology. Ty byly parádní a trefné, vždy tak náhodně vytrženy z jinak plynulého děje, přesto však dobře načasované. Škoda jen, že tam takových nebylo mnohem víc, dodalo by to na celkové naléhavosti sdělení. Také chválím apokalyptické příhody, které častokrát zamrazily nebo překvapily (kontejnerová loď, letáčky, automatická auta,...), ty tvořily v podstatě ty nejzajímavější části filmu. Co se mi rovněž líbilo, byla celková pointa, kterou jsem úplně nečekal; musel jsem pak o ní nějakou dobu ještě přemýšlet. Takže na Netflix poměry dost cením. Bohužel bych ale filmu vytknul trochu zbytečně dlouhou stopáž vzhledem k tomu, že se tam za 2h a 15min až tolik nestalo. Ano, atmosféra byla sice tajemná a úplně jsem netušil, co se bude dít dál, ale celý film to taky nejde takhle táhnout. Čekalo by se, že konec to nějak všechno vysvětlí, ale to taky ne. Vím, že hlavně na ten si plno lidí stěžuje, mně však zas tak moc nevadil, možná bych i řekl, že byl docela dobře zvolen - perfektní ukázka bezohledné (americké i neamerické) laxnosti, na kterou se zde x-krát poukázalo nebo se i o ní otevřeně mluvilo. Takže tak. Mohlo to být rozhodně lepší, mohlo to být konkrétnější a podrobnější, mohlo to vytvořit trochu ukotvenější myšlenku, mohlo to nabídnout ze světa plného náhlých katastrof "bez vysvětlení" víc, ale dostali jsme, co jsme dostali, a já jsem poměrně spokojen. Lepší 3⭐. Vyhodnocení: A v tu chvíli my došla jedna velice důležitá věc. Že je mi z lidí na blití. P.S. Stěžovat si na tančící Juliu Roberts je fakt blbost ()

Hellierer

Jedna z lepších Netflixovek. Trochu sestřihnout a jsem dost spokojený. Omamné, plíživé a komorní s brilantní prací kamery, která i přes kolísající tempo dokáže udržet pozornost. Není to vyloženě divácké a mohlo by se jít hlouběji do psychologie rozpadu společnosti, nicméně napínák to je. Docela slušných 7 z 10. ()

Psycho.R

Nekdo tu psal, že to připomíná Shyalamana s Peelem. S prvnim jménem nesouhlasím, protože M.Night má vše mnohem více propracované, atmosféru, te by se dala krájet a i ten nejslabší film má velmi dobrý zvrat (leč zrovna u posledního Nekdo klepe na dveře se zo říct nedá) a Peeleho nemám rád, Uteč je sice fajn, ale u dalších filmů ukázal, ze si o sobě dost myslí. Nech svět světem má režii, která jede samospádem. Postavy jsou lehce ploché, ale diky dobrým hercům se to tak zdát nemusí. Hodne hsem se tesil na Kevina Bacona, který tu ma, ale jen čestnou roli pět minut. Ale co je podstatné - na film, který je od Netflixu si me to dokázalo udržet hodně dlouho v dobrém rozmaru. Závěrečná pointa je, ale hodně slabá, čekal jsem něco originálního. Takhle to dopadlo, jako by tvůrce nic nenapadlo, tak to zakončili nejlehčí cestou. I tak musim dat 4*, protože na netflikovský film je to nadstandard. ()

crackonosh

Nedovedu se rozhodnout, jestli jsem viděl nějakou hodně nataženou episodu Bakalářů, nebo spíše jeden nepříliš povedený díl Black Mirror. Všechno, co se ve filmu naznačí, má potenciál chytit a nepustit, a zároveň prakticky nic z toho, co vidíme, k ničemu nedospěje, a tak většinu stopáže sledujeme jakési scénáristické konversační cvičení, které bychom mohli shrnout do dvou holých vět. Přihlašte ten film někdo na Festival promarněných příležitostí nebo Přehlídku zbytečných dialogů, tam to bude mít stoprocentně úspěch. ()

vikino1

Zbytečně přepálená stopáž kvůli scénám - nebo spíš výjevům, které film nijak nevysvětlí. Například scény  s jeleny (mimochodem jeden je i na plakátu) nemaj ve filmu vyšší význam. A závěr ? Přivítal bych spíše emzáky, nevěřím, že by někdo na této planetě dokázal USA takhle rychle vypnout. Na tohle téma jsou podstatně lepší filmy, kde se jde až na dřeň do lidské duše a psychiky. ()

nwx odpad!

Julia Roberts za zenitem v odpadním nudném bijáku. Jako bonus digitální jeleni, kteří i v roce 2023, tedy desítky let po tehdy průlomovém Jurském parku, stojí trikově totálně za prd. Ohledně pohybujících se živých tvorů se 3D efekty nikam neposunuly, rušivá umělotina na první pohled. ()

Likan7

Nefunkční postapo. Nevím jak je na tom knižní předloha, ale film musí fungovat sám o sobě. Nebudu si po filmu číst knihu, jestli je v ní něco víc pochopitelného. Ve filmu toho totiž moc není. Je sice fajn sledovat "měšťáky", kterým skončil moderní svět, ale to je bohužel jen lehce naťuknutý, stejně jako většina věcí. A ta druhá část nějak ztrácí význam (jeleni?) nebo je nechtěně vtipná (křičící Julia Roberts je kandidát na Zlatou malinu). Je tu jedna, dvě fungující a solidní scény (tanker, závěrečný pohled na město), ale to je neuvěřitelně málo, zvlášť na přepálenou, 2,5 hodinovou stopáž. Herecky nejlepší Mahershala Ali, nejspíš nejlepší herec současnosti, jemu sežeru fakt všechno. Škoda, že hraje tak málo... a v takových filmech. ()

John80

Apocalypticka dráma jednej rodiny, ktorá si prenájme dom a ich rodinnu atmosféru narušia pôvodný majitelia domu, ktorý sa chcú úkryt pred hroziacou katastrofou sveta 2* ()

rublik05

Na poměry Netflixu se jedná o povedený drama/thriller, jehož největší předností je jednoznačně tíživá, tajemná atmosféra, kterou se povedlo udržet po celou dobu a je skutečně podmanivá. Snímek je také docela slušně natočený, triky v rámci možností taktéž ujdou. Herci odvádí velmi dobrou práci, každá z postav je dobře zahraná, nikdo mi nijak zásadně nevadil. Stopáž bych si pak představoval klidně o trochu kratší, nelíbil se mi prapodivný závěr, výhrady bych měl ale i k příběhu jako takovému, který mi nepřišel úplně promyšlený, možná je to do jisté míry i tím, že tvůrci nechávají spoustu věcí na divákově fantazii. Zkrátka spousta otázek, minimum odpovědí, což je ve finále ohromná škoda, neboť kdo čeká nějaké šokující zvraty či závěrečný twist, bude patrně zklamán, stejně jako já. Mohlo to být lepší, ale žádná hrůza, takový lepší průměr. 6/10. ()

waska

Překvapení. Skvělý zážitek, ještě teď se mi derou do úst otázky. A ano, nebude tomu dlouho a takto náš svět skončí, ta doba se blíží a nebudu od pravdy daleko, když řeknu, že toto zažiju ještě já a moje děti. Bohužel. Skvělý herci, perfektně budovaná atmosféra, skvělá hudba. Jedině snad ten Ethan, kterého mám fakt rád, ale je mu nějak těžko uvěřit, že má opravdu strach o svého syna.. ()

Gienah

Veľmi váham či 2 alebo 3 hviezdy. Chápem, že budovali atmosféru, ale on sa ten film taaaaaaaaak vliekol... (a to píšem ja, ktorej najobľúbenejší film sú Madisonské mosty a čítanie Balzaka a jeho kníh so siahodlhými opismi). ()

Shaddy1

Obsahově to není kdo ví co. Hodně se mi líbila kamera, statické záběry, hudba a atmosféra. To bylo něco, co jsem si užíval. Nevadilo mi dokonce ani pomalé tempo, kterým snímek přibližuje konec světa. 4 slušné hvězdy! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD