Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

sedm.1

Na úvod bych rád zmínil, že se upřímně krapet zdráhám označit Leave the World Behind přímo za apokalyptický snímek, jelikož pod tímto označením si představuji přeci jen jiný filmový obsah, respektive zápletku, než to co nabízí právě tato podívaná, nicméně pokud bych k tomu ale přeci jen byl nucen, tak si to v tom případě pak ale celé dovolím brát jako ten nejrealističtější apokalyptický film vůbec, a to nejen kvůli způsobu, jakým tu by bylo onoho cíle, tedy v tomto případě všeobecného chaosu, dosaženo, ale především kvůli zpracování lidských reakcí, o které zde jde v první řadě a které jsou skutečně až autenticky mrazivé, přesvědčivé a prostě asi nejtrefněji odpovídající realitě. Každopádně je důležité zmínit, že Leave the World Behind je opravdu výjimečná, originální, nápaditá a svým způsobem i vážně strhující podívaná, kdy si v první řadě zaslouží upřímný aplaus tvůrci, kteří si vystačili s opravdu málem k dosažení až nevídaného maxima, tedy s minimem lokací a postav dosáhli luxusně fungující filmového zážitku, plného výrazných emocí, napětí, vygradovaných dramatických scén a závěru, který happyendem opravdu nazývat nelze, o to víc ale silnější je. Nemalou zásluhu na podmanivosti celého tohoto filmu jinak má dále samozřejmě ale i parádní obsazení, stejně tak mě bavila i naprostá dějová nepředvídatelnost, chybou by bylo opomenout i až doslova tíživou atmosféru a vlastně i hudební podkres dodával celému filmu parádní grády. Leave the World Behind je tak zkrátka podívaná, která má šanci i přes především komornější a hlavně konverzační obsah oslovit široké spektrum obecenstva, jelikož nabízí skutečně silný, nápaditý a nevšední zážitek, který by bylo škoda ignorovat. ()

Soweek

4,5* Takový Shyamalanův The Happening, akorát s trochu jiným rozuzlením. Esmail má s tematikou zkušenosti z Mr. Robota a nedovedu si ani představit lepší volbu na režisérskou stoličku. Problém mám v podstatě jen s hereckou omladinou, která mě rozhodně nepřesvědčila, za to půl hvězdy dolu. ()

666Carnage

Super atmosféra, celý film nevíte co se vlastně děje. Super herecké obsazení a dokonce i ty dvě a čtvrt hodiny, utekly hrozně rychle. Bavila mi kamera a prostřihy nebo přechody mezi jednotlivými scénami. Konec super a tak jak jsem čekal. 75% ()

klukluka

Asociuje mi to loňské K Zemi hleď! s Leem DiCapriem. Celovečerák od Netflixu nasazenej snad na den přesně ve stejnou dobu, obsazenej áčkovejma hollywoodskejma stars, angažovaný téma… Ale zatímco K Zemi hleď! poukazovalo na to, co už se nám reálně děje a my to odmítáme vidět, natož abychom to byli ochotni řešit na úkor svého pohodlí, Nech svět světem je lekačka vystavěná na hypotéze, kterak rozvrátit technologicky vyspělou společnost. A aby toho nebylo málo, přimíchali k tomu matoucí prvky v podobě podivně se chovajících zvířat, záhadných chorob a nevysvětlitelných zvuků. Je to slušně udělaný, ale není to důležitý. My, co rádi trávíme čas u bedny, si z toho odnášíme jediný ponaučení: A sice, že pár set nasyslených filmů někde na hard disku se vyplatí nemazat a navzdory X předplatným u různých streamovacích platforem ještě někdy můžou přijít vhod. ()

iXtr3m3

Slabšie štyri hviezdy. Prečo? Fantastické vtiahnutie do deja, fantastická gradácia, fantastické mysteriózno, fantastické očakávania, fantastický kasting (až na decká), fantastické originálne kamerové nálety a hudobné aj zvukové spracovanie... tantasticky "odje.aný" záver. WTF? Čo to bolo? Zbožňujem seriál, ktorý tam hrá jednu z úloh, ale toto zakomponovanie, WTF? Dal som tomu síce rovnako štyri hviezdy ako aj Don´t Look Up, ale to je ďaleko pred týmto, keď to zoberiem ako celok, pretože tu 95% filmu ťahalo snímok na plnú palbu, len aby to WTF záverom zabilo totálne k hovnu, čo je preveľká fakt preveľká škoda. Ale ok, beriem, nejako má nasranosť opustí po čase a takéto snímky si vždy rád pozriem, pretože idú presne proti všetkému, čo je mainstream, ktorý sledujem väčšinu času, takže ozvláštnenie uvítam vždy. P.S. Fakt audiovizuálne spracovanie, nie čo sa týka do počtu alebo objektívnej kvality CGI sekvencii, ale čo sa týka ich dopadu na diváka (katastrofické scény, zvukový útok, nálety a uhly kamier), tak to bola topka topiek. Veľmi silný dojem na divákove vnemy, fakt že silný. Páčil sa mi aj kasový prepadák The Happening, takže toto by zaradil k žánrovo podobnému dielu, len odlišné spracovaním, pojatím a zakončením. :) Sem s ďalšími dielami. ()

dudyvan odpad!

Absolutně nechápu, že tahle slátanina má hodnocení 67% přijde mi, že většina uživatelů sledovala naprosto jiný film! Stopáž naprosto zbytečně přepálená, dialogy mezi postavami často naprosto zbytečné se snahou nahodit tu psycho náladu z konce světa, scény s jelenama, bombardování už tak naprosto zničeného New Yorku, modré pilulky co zachrání od teploty a žárověn i vypadávání zubů, cesta strašidelně divný dcerky dokoukat posledni díl přátel..... to bych blil z toho co dnešnímu divákovi stačí k tomu aby tohle ohodnotil na skoro 70 % těžká degenerace průměrného diváka pokračuje!!! ()

borec999

Úvodných 30-45 minút som bol vcelku spokojný, pretože film mal dobrú mysterióznu znepokojivú atmosféru toho, že sa deje niečo zlé a tešil som sa, čo bude ďalej. Ďalej však nič moc zaujímavého nebolo. Film len prešľapuje na mieste, opakuje videné a s trochou nadhľadu sa dá povedať že až do konca sa v ňom nič zásadného nestane. Ústredné herecké kvarteto je fajn, po technickej stránke je to tiež okej, ale mne len toto k spokojnosti nestačilo. Väčšinu času sa totiž len kecá, pričom dialógy a jednotlivé scény sú s postupujúcim časom viac a viac o ničom, divné (pri pár scénach som sa čudoval že sa na to Julia Roberts dala nahovoriť) alebo s opakujúcimi sa motívmi. V skratke: čo s pekným tanierom, keď je prázdny? 45% ()

Devadesát Dva

Za tu slušnou ukázku destabilizace systému a plameňáky. Suspension of disbelief, co vás táhne až do finále, kde to ale je jaksi jen "its program duuh", jaksi čekáte dvě a půl hodiny na to, že se vlastně dozvíte takové jednoduché, leč racionální, zdůvodnění, po všech těch opičárnách, kterými si tam postavy projdou. Nedivím se, že pro někoho to vyšumí dolů... a nebo dokáže ubíjející stopáží nudit... herci jsou ale skvělí, hlavně a opět Mahershala Ali (!), nemůžu se dočkat jeho Bladea. 7/10 ()

Hanys_

Plno mouder jak jsou lidi na hovno, hektolitry vína a exhibiční kamerová cvičení. Tuhou atmosféru umí i na malém prostoru Esmail vytvořit parádní, jenom nevím jestli to potřebovalo 140 minut. 7/10. ()

SpaceOdyseus

Je to plné mysteriózních kousků, které nikam nevedou. A on vlastně ten celý film nikam nevede. Je to dlouhé jak Lovosice, občas zbytečně doslovné, občas nedořečené. Ale stále to je dobře vypadající, ale celkově nudné. ()

Vadriano

Nastiňují budoucnost... predictive programming.. Mattman z Přátel se utopil na narozeniny Julie Roberts.. death to America... soon come ()

Prochy38

Páni. Je to vleklé, velmi. Herecká esa zaručují kvalitní podívanou a musím říct, že jen díky tomu jsem překlenul tu první natolik unylou půlhodinku. Pak už nebylo čeho litovat. Atmosféra diváka (nebo alespoň v mém případě) popadla a vrazila až do posledních minut do pozice hlavních postav, kdy nikdo opravdu neví, co se děje, a to na tom bylo to nejlepší. Včetně konce. Vynikající záběry, to trocha akce, co se objevila neměla chybu. Přes přírodu, technologii i katastrofické scény. Za mě super. Protože já si to takto nějak představuji, takto nějak to začne a myslím, že dřív, než bychom chtěli. ()

mclenin

Najlepšie o tomto snímku pred pozretím vedieť čo najmenej, potom diváka môže len prekvapiť - s týmto nastavením som k filmu pristupoval aj ja a skutočne som sa bavil (miestami desil) po celý čas stopáže, kedy divák (podobne ako aj samotné postavy) tuší, že sa niečo deje, avšak až do konca nie je úplne jednoznačné čo. To vytvára pocit akejsi nepríjemnej tenzie, pričom v kombinácii s prvkom mysteriózna pripomína snímky z dielne M. Night Shyamalana. Obsadenie a kamera dvíhajú spracovanie o úroveň vyššie. ()

Kamas

Navoněná bída.. Kdyby opravdový blackout znamenal, že si ještě 2 dny po něm zatancuju se sousedem taneček při gramofonu a budu popíjet vínko v kuchyni, tak to jsem docela “v klidu”.. ()

filipvrbik

Není to vůbec špatné, má to super atmosféru, takového tajemna a okečávání neočekávatelného, ale že bych si z toho sedl na zadek to zase ne... Abohužel to má sestupnou tendenci - ten konec je takový otevřený a přitom nedodělaný. Prostě se mi líbila první půlhodina a poslední čtvrthodiny, to mezi tím je jenom omáčka. Herci dobří, ale dohromady není co hrát. Vidět to podruhé asi ani nemá smysl, jednou jo...60% ()

Jaro_slav

Ten WTF konec jsem snad vymejšlel já! Jen škoda, že k němu vede chování postav, který neni kdovíjak smysluplný, ale furt málo WTF. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD