Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

BoredSeal

Velmi zdařilý pochmurný film o začátku konce zažívaného dvěma rodinami střední třídy z New York City, kterému bude zřejmě část publika vyčítat nedoslovnost. Vedle fajn kamery a herců je jeho síla v kvalitním zprostředkování tísně a nejistoty, kterou protagonisté zažívají při dovolené po náhlé ztrátě běžných komunikačních spojení a informací a která zůstává i v závěru, protože pokus vše vysvětlit stojí na domněnkách přeživších a jejich pohledech na svět, nikoliv ve skutečné pravdě, tak jak by to bylo i ve skutečnosti. ()

M.i.k.e

Sam Esmail naladil Mr. Robot vibes a přišel s parádním vtahujícím slow burn thrillerem říznutým satirou, který možná nenabízí tunu akce a nenabízí ani uspokojivé vyústění, ale zato nabízí dobře napsaný a dobře zahraný příběh postavený na nepříjemně uvěřitelných základech.  Stopáž je sice opět celkem přetažená, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo a skoro celou dobu sem se královsky bavil. Hitch by měl radost...90% ()

rakovnik

Znepokojivý. Oblíbené slovo posledních let v mnoha filmech. Na tento sedí skvěle. V podstatě se nic moc neděje, polovina filmu je dost pomalá a ta druhá také. Ale v tom je síla, jak jsem pochopil v druhé půli. Napětí z ničeho? Ano, zde to funguje. Konec? Nevíme. ()

Vyhy

Asi jdu lehce proti proudu, ale neoslnilo mě to. Přitom začátek slibný. Budování napětí a tíživé atmosféry fungovalo, skvělí herci, ale pak se něco změnilo a vlastně šlo o 139 minut pouhých řečí a pár (doslova) hezkých záběrů, ze ktreých by mohlo mrazit. Nu a pak přišlo finále, které ... však sami uvidíte, ale díky němu jsem si řekl, proč jsem na film vlastně koukal. ()

Chen

Herecky výtečné, ale tempo silně kolísavé, stejně tak napětí a závěr otevřený ve špatném slova smyslu (byť se více méně drží předlohy). ()

vydumnica

Tak taký napínavý thriller som už dávno nevidela. Zaujímavá kamera, typicky thrillerová hudba, niekedy nepochopiteľné a nejednoznačné chovanie postáv, čiže dobrá hra s divákom. Povedala by som, že Leave the World Behind je vlastne tak trochu aj sofistikovaný film, no možno pre niekoho blbosť, aj to pochopím. Mne sa to veľmi páčilo a dokonca si myslím, že čo sa tam udialo nie je až také nereálne, že by také niečo nemohlo v budúcnosti nastať. Potešilo ma po nejakom čase vidieť Juliu Roberts, pekná pocta Priateľom a ten koniec mohol byť viac dotiahnutý, bola by som dala aj plný počet. Fakt som sa ani sekundu nenudila, film ma maximálne vtiahol do deja, takže vrelo odporúčam - ak máte radi tento žáner. V kine by to bola paráda. Škoda, že "len" Netflix. 80%. ()

Aljak

Skvelá mystery zápletka, ktorá sa nesie takmer celým filmom. Už od samotného začiatku ma to chytilo, hoci som očakával nejaký zvrat najmä ohľadom tých dvoch "cudzincov". Trochu ma prekvapilo, že každá z postáv si išla tak akosi svoje, a hlavne to, že Amanda trávila toľko času s G.H., a nie s vlastným manželom. Najväčší nonsens celého filmu však bol úplne na záver, ale úprimne, aspoň to nebolo klišé :) (hoci Ruth bude asi sklamaná z toho konca Priateľov). Celkovo to bol však určite jeden z tých lepších apokalyptických filmov - a celé to pôsobilo miestami až hrozivo realisticky. 4* ()

Lenka.Vilka

Tohohle filmu jsem se stejnou měrou bála a byla nadšená z představy adaptace. Předloha je naprosto famózní a je mi úplně jedno a zároveň líto, že je nás tak málo z českých čtenářů, narozdíl od těch ve světě, kteří mají podobný názor. ***** Takže jak se povedl film? Hodně moc! Nechci se úplně moc rozepisovat ohledně děje. Ať sem napíšu cokoli, bude to nejspíš strašný spoiler. Tak alespoň zmínim to, že jsem byla neskutečně spokojená. Nikam se nepospíchá, věci se hezky rozeberou, všechna témata jsou perfektně nahozená a gradace napětí je neskutečná. A přestože je stopáž možná na první pohled přehnaná, ve skutečnosti je naprosto ospravedlnitelná. Uteklo to jako voda, a ne jenom proto, že jsem věděla, kde se zrovna v postupu příběhu nacházím. Pár věcí je sice trochu změněných, přesto je Nech svět světem příjemně věrná adaptace. Co ale stojí za velké zmínění je celkové zpracování. Atmosféra brutální, herecky bravurní, hudba vtahující a celý to dohromady fungovalo na 100%. Moc jsem si užívala dlouhé rozhovory, stejně jako všechny dlouhé záběry, které jsou tady prostě mňam. Kamera je naprosto skvělá a všechny blbůstky a kudrlinky jsou hravý a krásný. Tohle si prostě nejde neužít. A to je pro mě asi nejdůležitější. ***** Nech svět světem je vážně povedený film, který budete buď milovat nebo nenávidět. Jistě, na všechny otázky odpovědi nedostanete. Úplně stejně jako v našich životech. Ne? ... ()

cariada

Přesně takové filmy mám rád. Svět se začíná hroutit a nikdo neví nic. Nefunguje internet, televize či telefon. A ten pocit když nevíš co se děje a jen se to zhoršuje. Zvířata se přestávají bát, auta sama jezdí, otravná zvuková vlna. A za vše může jak jinak vládní experiment. Napětí by se dalo celým filmem jen krájet. A nejlepší je že se vlastně nic nedozvíme jen útržky a můžeme spekulovat co a jak. A přesně takhle by měl film vypadat, aby diváka vtáhl do děje a nechal ho pak přemýšlet. Nemusí to být jedna akce za druhou, ale naopak ponuré drama. ()

Nach

Jeden z těch lepších apokalyptických filmů, který očima běžných smrtelníků monitoruje den za dnem pád naší civilizace. Je to děsivé, s řadou podnětů k přemýšlení, hodně pomalé a místy i vtipné. Rozhodně to není tak dobré, jako k zemi hleď, ale pořád jde o snímek jehož kvality dokáži ocenit. Sam Esmail se snažil o filozofickou podívanou se skrytými významy, ale tato práce zůstala jen napůl cesty. Julii Roberts jsem tu nijak nefandil, nedokázal jsem se jí dostat pod kůži, naproti tomu Mahershala Ali a Ethan Hawke mi byli sympatičtí od začátku do konce. Čtyři slunce z pěti a mile rád tomuto filmu dát opět šanci. 80% ()

bourec

Po několika dnech trochu upravím tvrzení o tom , že je to blábol. To vlastně není. Spousta těch hrozeb je vcelku reálnejch. Scény s autíčky, (ač bych tady měk spoustu výtek), a s letadly byly ty nejsilnější, co v tomhle filmu bylo. Jinak ale průměrně natočený se spoustou hlušších míst (lesní zvěř), ale taky dost znepokojivý, hlodající v hlavě. Slibuju, že za dva měsíce to sjedu ještě jednou. Zvednu o jednu Večernici. 50%. ()

Streeper

Kolem filmu byl takový hype, že jsem měla obrovská očekávání a nakonec jsem docela zklamaná. Musím říct, že mi dostvadila ta hudba, přišla mi nepříjemná, i když je mi jasné, že přesně takové pocity měla v divákovi vyvolat, tak zároveň dost spoilerovala, že se ve filmu stane něco zásadního. Taky moc dost zklamal ten konec, očekávala jsem nějaký epický závěr. ()

C0r0ner

Vůbec nic jsem nečekal, ani dopředu nevěděl, modrá čísla vzbuzovala skepsi, ale začátek III. světové války z pohledu pár normálních lidí s hodně hutnou atmosférou a paranoiou to teda byl udělaný naprosto špičkově. Tohle se mi dokonale trefilo do vkusu a někdy bych poprosil seriál, ať se to téma pořádně vytěží. 95% ()

dubinak

Tento film dost úspěšně dokáže budovat napětí a hutnou atmosféru, nepříjemnou nejistotu týkající se záměru zdejších postav a celkovou atraktivitu díky zvolené předloze. Bohužel film buduje a buduje aniž by něco ve finále dotáhl do konce a na to, že stopáž je poměrně neúprosná, asi to nakonec mé chutě po lepším rozuzlení neukojilo zcela. To jsem ale zčásti schopná odpustit, jelikož ta atmosféra to vážně umně vyvažuje. Diváka to pořád ponechává ve střehu a napnutého jak kšandy. Je to zkrátka dobře zvládnutá apokalyptická konverzačka, svým dějem dosti autentická, protože přesně tohle ticho a nevědoucno si vlastně v takové situaci lze dobře představit. ()

Martrix

Hleďme, hleďme, co vypadlo z Netflixu, mlýnku ze kterého v poslední době vytéká spíš woke šlichta, než opravdu kvalitní filmy. I přes relativně vysoká hodnocení jsem překvapený (nesleduju totiž spojlerotrailery a dokonce občas nečtu obsahy, tzn. WTF už od začátku a bez nesmyslných očekávání až do konce). Takže já viděl "thrillor" jako od Shyamalana ve své nejlepší formě....tzn. tak, jak jsme ho přes dvacet let nezažili. Takhle mělo fungovat jeho Stalo se. Marně pátrám v paměti, kdy naposledy jsem viděl film ve kterém mě tvůrci udrželi v napětí a blažené nevědomosti (wtfackovitosti), tak dlouho. Ještě v čase dvě hodiny a pět minut, mohli tvůrci přehodit výhybku a vysvětlit vše nadpřirozenými silami, invazí z vesmíru, přírodní katastrofou, epidemií nebo to dokonce nevysvětlit vůbec. A já bych bal za to nevysvětlení moc rád. Opravdu by mi nevadilo, kdyby ten krátký záběr na město a dvouminutový rozhovor v autě skončil na podlaze střižny. Skvělá atmosféra, hrátky s kamerou, hudba, výborný výběr herců...Roberts jako nesympatická kráva a Ali jako sympatický kliďas hráli tak dobře, že zastínili i jinak skvělého Hawkeho. Triky byly slabší, ale ty vzal čert. A ano, mohl bych zpětně mudrovat, že by to takhle neprobíhalo, nebo lamentovat nad problematickou interpretací chování zvířat. Ale proč? I když to není dokonalý film, tak já byl dvě hodiny maximálně spokojeným divákem. Navíc zaznělo několik důležitých názorů, které s autorem knihy sdílím, resp. které mám už mnoho let. A právě ten bagatel, že mnozí lidé jsou hloupí a zlí a nikdo to tu ve skutečnosti neřídí, mi umožnil sledovat Nech svět světem přes filtr, kterým neproniknou racionální námitky. A nenašel jsem v sobě ani potřebu hledat nějaký druhý a třetí plán, ve kterém by tvůrci servírovali kritiku společnosti, nebo eko agitku. I proto jednu hvězdu přidám, protože kvalitní filmový zážitek můžete mít i přes pár výtek k obsahu a tento film rozhodně patří do červené. Na objektivnější 4* to ale nejspíš stáhnu hned po druhém shlédnutí. PS: záběr na Tesly, resp. představa jak se u něj asi tvářil Elon, mě pobavil. ()

Juto

Pozor tento film je na premýšľanie, nie je to katastrofický film!!! Toto je naozaj dobrý film na pozeranie... je natočený sčasti umeleckým spôsobom ( pripomína mi zábermi filmy Davida Finchera ako napr. ,,Úkryt" či ,,Klub bitkárov") začína pomaly a naberá na obrátkach. Má zaujímavý dej a hviezdne obsadenie. Po zhliadnutí filmu možno už nikdy nebudete pozerať na „Priateľov“ rovnakým spôsobom. Režisér Esmail, ktorý si vyslúžil svoje uznanie ako skvelý showrunner seriálu ,,Mr. Robot", vyniká vo vykresľovaní paranoje svojich postáv. 7,5/10 ()

Flynn

Ackoli Julča neni ma oblibena herecka, tak tady sahla po dobrem filmu. Je to proste fajn natočené. Je tam nekolik nelogickych veci, ale rad je odpustim za fajn dialogy, ktere dokazaly gradovat atmosferu podkreslenou velice znepokojivou hudbou. Jak vidno dobrou atmosferu a "apocalypticky" film se da natocit i bez prehnanych efektu a valecnych vřav. Pianko v jednom domku, kousku lesa a jedne odlehle silnici. Bez hollywodskych hvezd budget klidne do 1 mega usd. Staci napad. ()

Ondatra

--SPOILER-- Rok 2023 byl pro nás zajímavý tím, že Netflix nám nadělil spoustu filmů, které stojí za vidění (Reptile, Pain Hustlers nebo Extraction 2). Konec prosince nám přinesl ještě tento snímek a upřímně nevím, co si o něm mám myslet. Hned na první objevení mě zaujalo herecké obsazení. Julia Roberts, Ethan Hawke a Mahershala Ali, to je uskupení, které bych nikdy nečekal, ale sedlo mi to. O celém příběhu jsem si předem nic nezjišťoval, a o to víc jsem byl překvapený. Je pravda, že i po dokoukání úplně nevím, co jsem si měl z příběhu odnést a o čem to celé vlastně bylo. Pochopil jsem to tak, že buď hackeři, místní vláda nebo někdo z vyšší politické pozice zkrátka chtěl vyburcovat konflikt mezi lidmi. A proto se ve filmu objevují termíny jako je občanská válka, strach, beznaděj, ale zároveň zvědavost. Nejvíc co mě ale na filmu zaujalo je jeho atmosféra. Ta celý film je nenápadná a relativně tichá, ale občas se střídá s velmi silným gradováním, kterému vzrůstá napětí. Do toho samozřejmě vynikající kamera, která vtahuje svými záběry přímo do děje a neustále udržuje pozornost při sledování. 6,5/10 ()

campix

Sam Esmail prozatím nedokázal přenést seriálovou formu z Mr. Robot na celovečerní plátno. Leave the World Behind by byl alespoň krokem správným směrem, ale technicky je to film pouze pro streamovací platformu. Esmail tentorkát ukazuje, jak mohou moderní technologie uspíšit konec světa. Podařilo se mu nalákat velmi zajímavé herecké obsazení a předkládá pod diváka poměrně zajímavou mozaiku nevědomosti, která vede k neodvratitelnému konci. Docela mě bavilo sledovat, co se děje a kam to vede, ale nějak nevím jestli byl pro mě konec nějakým hodnotným uzavřením. Netflix si splnil každoroční škatulku a reálně to nebylo ani špatné. ()

PROCESOR

Tak tohle je přesně můj šálek čaje. Jede se na dovolenou, daleko od domova, a najednou se něco stane a vy nemáte šanci se dozvědět co, protože nic nefunguje. A tak spolehlivě začíná narůstat každým okamžikem strach a paranoia. A počáteční logické a racionální uvažování se postupem času drolí do hysterie. Jenom doufám, že se něčeho podobného nedožiju... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD