Ostřílený detektiv, který pátrá po brutálním vrahovi mladé realitní makléřky, odhalí spletitou síť kriminálních aktivit. (Netflix)

Claw

"Ještěr" do jisté míry pokračuje v tradici nastolené kultovním snímkem "Sedm". Minimálně v tom smyslu, jak kolem postav neustále stahuje smyčku, zatahuje práci do soukromí ženatého a bezdětného protagonisty a vyvolává podezření skoro na všech stranách. Film se odehrává ve světě, kde na každém lpí kousek viny či neúprosných výčitek, kde slunce snad nevychází a největším nepřítelem slušných lidí je jejich svědomí. Kouzlo příběhu netkví ani tak v originalitě, jako spíš v sebejistém provedení, které dává na frak banalitě a schematičnosti většinové tvorby Netflixu. Zpočátku připomíná "Temný případ" a těžištěm je proces vyšetřování, v němž protagonistům evidentně cosi uniká. Grant Singer ostatně distribuuje pozornost tak, aby vždy odkryl jen malou část skládačky. Pomáhá mu v tom neotřelá střihová skladba, která film místy zrychluje, vypouští potenciálně důležité záběry a někdy i zamlčuje, jaká postava se na scéně nachází. Na rozdíl od "Temného případu" ovšem nejsme na stopě maniakálního vraha, nýbrž překvapivého spiknutí. Druhá část 130minutového snímku se víc zaměřuje na vztahy mezi postavami a oprašuje špinavý policejní thriller, který byl populární třeba po přelomu tisíciletí ("Skrytá identita"). Byť už vyústění tušíme, skvěle hrajícímu Del Torovi nejde nedržet palce. A přestože je nasnadě, že snímek nechává vedlejší postavy v čele s přesvědčivě nejednostranným Timberlakem trochu poddimenzované a nevyužité, finále udeří velice silně. Přestože se "Ještěr" na klasiky žánru nechytá, jako plíživý napínák s retro vizuálem je suverénní. /80%/ ()

Pilda17

Netflix po dlouhé době přichází se snímkem, který opravdu stojí za to. Napínavá kriminálka, se skvělou atmosférou, vyváženým dějem a fantastickým hereckým výkonem Benicia. Hltal jsem každou minutu tohoto skvostu, velká škoda, že se karty vyložily na stůl příliš brzy a divák tím ztratí závěr a velkou část rozuzlení zjistí příliš brzy. I přesto klobouček, konečně řemeslně velmi slušně zvládnuté krimi. 8/10 = 88% ()

Arsenal83

Až fincherovský noir s hudobnými tónmi, ktoré sa niekedy zarežú pod kožu aj skúsenému narkomanovi. A Del Doro opäť ukázal, že hrať vie len očami. Ak sa človek nechá ovládnuť nastaveným tempom, tak film cíti, aj keď mu niekedy nerozumie, no nakoniec sa zrno od pleva oddelí a prináša rozuzlenie, na ktoré sa dá prísť. A preto to napätie nemusí byť dokonalé. ()

akisha

Benicio je ňuňací, miluju ho, ať už hraje v čemkoliv, ale tady mě neuvěřitelně mátlo jeho háro a pořád jsem měla dojem, že sleduju nějaký retro či parodii na padesátý léta, a vždycky mě znovu a znovu překvapilo, že je to ze současnosti. Výborná atmosféra a ze začátku příjemně mysteriózní zápletka, ale tolik, tolik neduhů! Pro mě za prvé - nepřehlednost v ději. Fakt nemám ráda dva různý prolínající se děje, kdy např. vyšetřování vraždy je sestříhaný dohromady s rozhovorem tří kamarádek, člověk se v tom moc dobře neorientuje. Dál mě velmi mrzel odklon od mysteriózní detektivky do pro mě nudných a stokrát viděných vod. A teď SPOILERY!!! Kristepane, proč? Proč to zase musel udělat manžel? Osoba nejvíc podezřelá? To teda bylo překvapení, joj, vůbec jsem to od začátku nečekala. Mimochodem, Justin Timberlake vypadal naprosto úchylně a mluví jako ženská. Dále - ta korupce a spiknutí na vyšších místech, to mě taky spíš zklamalo, podle mě by se k tak metaforickýmu ději víc hodila klasická psychologická detektivka. Některý motivy jako např. kousanec na ruce se vůbec nevysvětlily a přišlo mi, že tam byly jenom na efekt. A konečně - zkrátit aspoň o půl hodiny! Bylo to tak strašně utahaný, že jsem měla chuť to převíjet. Škoda, protože potenciál by byl. Snad příště, Singere. KONEC SPOILERŮ!!! ()

gogo76

"A viete čo? Teraz už tú spúšť zmáčknem...Zaujímavé, že?"...Toto sa vážne vydarilo. Mne by stačilo napísať Benicio Del Toro a rovno idem do toho bez ohľadu na hodnotenie. Takýchto kvalitných filmov nájdete na Netflixe len pár. Benicio film nielen herecky prevalcoval, ale ho dokonca  aj produkoval  a spolupracoval na scenári. Vždy som toho chlápka obdivoval. On sa ani nemusí veľmi snažiť, usmeje sa len málokedy, ale ten jeho kukuč je strašne chytľavý. Jednoducho charizma za 10 hercov a takých veľa nemáme. Táto rola mu sadla dokonale. Justin odviedol taký štandard, ale nedráždil. Obdiv si zaslúži niekto, kto vytiahol na svetlo božie A. Silverstone, ktorej to tiež seklo. Príbeh pekne napínavý, dobre napísaný a karty sa odrývajú postupne. Pochválim hudbu, taká pomalá, temná, výborne dotvára atmosféru napr. scéna kde Benicio za stolom vykladá manželke, kto všetko je v tom namočený... A režisér G. Singer? Debut? Vážne? Klobúk dole... Kriminálna s tak dobrou atmosférou tu už dlho nebola. Silné 4*. 80%. ()

• Název filmu vychází z postupné změny povah postav, které se objevují ve filmu. Zpočátku se prezentují určitým dojmem, ale s přibývající stopáží se začnou pomyslně „svlékat z kůže“ jako ještěři. Ukáže se, že postavy nejsou těmi, za které se zpočátku vydávaly. (UhLee)
  • Příběh filmu nese jisté podobnosti s reálným případem nevyřešené vraždy kanadské realitní makléřky Lindsay Buziak. (NiWi)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

24.12.2023

Třetí Sicario vypadá čím dál reálněji

Třetí Sicario vypadá čím dál reálněji

31.10.2023

Je to zhruba měsíc, co jsme informovali o slovech producentů nové krimi od Netflixu Ještěr, kteří uvedli, že se v zákulisí začíná diskutovat možnost třetího Sicaria. Vynikající krimi thriller s Emily… (viac)