Farba z vesmíru

(festivalový názov)
  • Česko Barva z vesmíru (viac)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

Anderton

Expresívne a explicitne zobrazený rozpad jednej rodiny, kde za všetko môže mimozemský artefakt, alebo prenesene aj otec, ako chcete a ako budete film vnímať. Stanleyho zámerom je okrem zachovania lovercraftovskej poetiky asi aj evokácia osemdesiatok. To sa mu síce podarilo, na druhej strane by som ale tento scenár videl radšej spracovaný práve v onej dekáde, asi iba vtedy by to mohla byť skutočná udalosť. Zabudnite na logiku a vysvetľovačky, užite si radšej "iba" béčko zo starej školy. ()

schizmo

SPOILER JAK DEBIL! Když jsem se dozvěděl, že se chystá realizace lovecraftovské povídky Barva z vesmíru, těšil jsem se i bál zároveň. Vždyť všechny pokusy natočit, dle mého, nejlepší a nejhrůznější mistrovu povídku, dopadly zatím docela neslavně, tak proč by to mělo být tentokrát jinak? Naděje umírá naposled, a to i napříč tomu, že v hlavní roli hraje Nicolas Cage, který byl sice výbornej v neonovém masakru Mandy, ale jinak se jeho kariéra dlouhodobě brodí sračkama. Navíc, když se před časem objevil docela navnazující trailer. Kino Art jsem zmeškal, takže jsem netrpělivě očekával první rip, který byl naštěstí dostatečně kvalitní, aby se na to dalo koukat. To, že adaptace bude volná, se dalo čekat dle zasazení děje do současnosti a s tím bych byl docela v pohodě, protože současné prostředí asi nahrává lépe tomu, aby byl koncept děsivější, než při zasazení o 150 let zpět. Nicméně od prvních scén je jasné, že Stanley je velkej úleťák a k obrazu svému si přetavil zbytečně kde co, takže nepočítejte, že se setkáte s původními jmény postav, dokonce ani dodržením pohlaví a rolí. Za další prohřešek považuju zbytečně rozvleklej začátek, ze kterého je paradoxně vypuštěno dost zásadních souvislostí. To, že Gardnerova rodina byla dost divná i před příletem meteoritu, nechávám bez komentáře a satanistickou dcerunku jsem už vyloženě trpěl. Autoři se pokusili udělat prostředí farmy docela psychedelické, avšak přes všechny barevné pokusy vůbec nenechali vyniknout přetváření okolní vegetace a zvířat - divák, který není s předlohou seznámen, si toho možná ani nevšimne. Navíc okolí domu je takové velmi strojené až neuvěřitelné. Nicolas Cage přehrává, seč mu síly stačí, na což jsme ostatně zvyklí, mnohem hůř však nesu nelogické chování postav. V momentě, kdy nastane první gore, začnete být klidnější, zvlášť pokud jste fanoušky nedostižného eposu The Thing - scéna ve stodole je fujky, ale mnohem víc šokující je mutace paní Gardnerové a jejich synka. Dalo by se říct, že některé scény jsou opravdu odporné a řadím je k vrcholu filmu. Zajímavé je, že studna zde hraje druhé housle a nedostane vůbec žádný prostor. Při gradujícím finále, které v knižní podobě opravdu dechberoucí, jsem měl spíš pocit, že se jedná kombinaci lsd tripu a stroje na míchání barev, který se utrhnul z řetězu. Chápu, že dát něčemu tak abstraktnímu filmovou podobu je velmi težké, ale někdy je méně rozhodně více. Film je to ve výsledku ucházející, pokud ovšem nemilujete předlohu, která je naprosto čistá, přehledná, geniálně příběhově vystavěná a u které se opravdu bojíte. Ptám se, jestli by zde nebylo lepší nechat režijní ambice na uzdě a více se držet původního příběhu bez přehnaných exerimentů či modernizací. Za mě tedy zůstal potenciál značně nevyužit a všem doporučím, aby si před filmem dali nedostižnou stejnojmenou audio-podobu, aby měli představu o čem mluvím. Strašně bych si přál, abych moh dát lepší hodnocení, ale na čtverku to nemá, ani přes veškerou snahu všech zúčastněných... ()

honajz odpad!

Opět jednou zcela souhlasím s komentářem verbala. Navíc je to v podstatě jen o hnusu, ty postavy byly divné už od začátku, takže si je možná meteorit nevyhlédl náhodou, nic se nevysvětlí, nic se nedozvíme. Každopádně film, na který se nikdy znovu nepodívám, leda by mě k tomu nutila nějaká fialová barva - třeba rozteklá kráva Milka. Zlatá Carpenterova Věc. ()

Tom_Lachtan

Tohle se mi hodnotí hrozně těžce, protože originální povídka je jedna z mých nejoblíbenějších věcí vůbec a mám ji asi ve třech vydáních, ovšem na druhou stranu chápu, že se podle ní nedá udělat film, aniž by to bylo něco jiného, než psychologická artovina pro pár magorů, ala lighthouse, což by se mi sakra hodně líbilo, ale chápu, že to jen tak nikdo nenatočí a pokud, tak tam neobsadí NIcolase Cage. Jenže tady příběhu spousta změn prostě nesluší a když jsou to změny, co by dávali smysl, herci je prostě neutáhnou a to ani Cageovo taťka rodiny, který se snaží replikovat Nicolsonovo změnu nálad jako v Osvícení. Hrozná škoda je, že je film zasazený do moderní doby, ačkoliv kterákoliv ne-digitální doba bez mobilů a internetu by udělala mnohem lepší službu a tísnivá atmosféra zapadákova, odkud se všude sakra daleko, by byla silnější. Nějaké změny v postavách mě vlastně docela potěšily a pro tenhle druh horroru fungují lépe, než vyprávění o tom, co se stalo před desítkami let. Je tu pár docela dramatických scén, pár zajímavých horrorových momentů (a tím pár tedy myslím jeden, ale chtěl jsem být alespoň trošku hodný). Bohužel ale film selhává v jedné důležité věci a to v tom, že děs v HPL povídkách je nehmotný, nepopisovaný a tajemný - zdejší závěr je ale příliš doslovný a hraný na vizuálno. Kdyby to mělo lepší herce, byla by to průměrná jednohubka pro podprůměrný večer, ale bohužel. ()

Morholt

Nakolik je to věrné předloze nebudu soudit, protože nejsem znalcem Lovecraftova díla a jestli se to drží spisovatelova ducha je mi srdečně jedno. Já viděl film, ve kterém spadne rodince na růžovej šutr v důsledku čehož začnou všichni postupně blbnout. Na začátku to vzala kamera skrz krásně nasnímané lesy, což mě navnadilo. Pak to sice trošku ztratilo na úbytě, ale pořád se na to dalo dívat i díky faktu, že film místy působí jakoby byl natočen v 80. letech. Asi v půlce objala matka syna a začal psycho masakr, který mě zakoval do sedačky a pustil mě až se závěrečnými titulky. Herecky oukej a Cage si u mě trochu spravil reputaci a ukázal, že když chce, tak ze sebe ještě dokáže něco vymáčknout. 80% ()

• Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) má ve svém pokoji vyvěšený plakát hudebního projektu Artkau Eos. V další scéně nosí triko s logem stejné skupiny. (DanteZ)
  • V 10. minutě rodina obědvá pokrm nazvaný Cassoulet. Cassoulet je jídlo pocházející z jihu Francie, které obsahuje maso (obvykle vepřové, husí, kachní a někdy skopové) a bílé fazole. Pokrm je pojmenován podle tradiční varné nádoby, cassole, hlubokého, kulatého, kameninového hrnce s šikmými stranami. Tradiční vlastí Cassouletu je provincie Languedoc, zejména města Toulouse, Carcassonne a Castelnaudary. Složením, postupem i názvem je cassoulet spřízněn se židovským šouletem. (Trajektt)

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

22.01.2020

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate divákům přinese řadu nových oceňovaných snímků (Malý Joe, Vivárium, H0use), které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, ale i nesmrtelné… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)