Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Bauer

Tak sem to zkoukl a sem rád , že to mám za sebou, strašně nudnej film.Bruno Ganz jako Adolf Hitler......to je ale blbost ale hraje dobře to jo.No jo film na jedno zkouknutí a bohatě to stačí. ()

JASON_X

Strhující historicko - filmový zážitek. Před filmem jsem měl trochu pochybnosti o tom, jak se Bruno Ganz zhostí role Führera, protože do té doby jsem ho znal jen coby milého anděla z Wendersových "andělských" filmů. Ale dostal mě, byl hodně přesvědčivý. Celkově je Der Untergang dokonalý příklad toho, jak si já představuju dokonalý historický film - tedy žádná smyšlená ani "vylepšená" historická fakta, nýbrž vpravdě německy důkladné a precizní zobrazení historické skutečnosti, tedy Pravdy. Ve filmu není jeden jediný smyšlený dialog, vše bylo natočeno podle dochovaných očitých svědectví přeživších účastníků tohoto velkolepého "antického" dramatu, nejen od Hitlerovy sekretářky, ale třeba i od jeho komorníka, pobočníka (Götz Otto s vizáží germánského Nadčlověka, který by se svým xichtem i figurou mohl stát jako model nazistickým sochařům), od Alberta Speera (pro zájemce doporučuju jeho úžasnou autobiografii, kterou napsal během svého uvěznění ve Špandavě) a mnohých dalších (viz titulky na konci filmu). Jediné scény, který musely být zrekonstruovány naslepo, byly poslední okamžiky rodiny (a posléze už jen manželů) Goebbelsových, jelikož o nich se žádná očitá svědectví nedochovala. Jsem z tohohle filmu opravdu nadšený a pomyslně tleskám. ()

Lucasion

20. Dubna 1945 Hitler slaví své 56. narozeniny ukrytý ve svém podzemním bunkru v Berlíně. Třetí říše končí v chaosu. Ve dvaceti dnech...Berlín padne. Tento film ukazuje poslední chvíle lidského netvora Vůdce Třetí Říše. Snímek je neskutečně dobře udělán a věnuje se každému detailu. Jako válečné drama to exceluje na všech frontách. Bruno Ganz jako Adolf Hitler podal neskutečný výkon a působí až neuvěřitelně věrohodně. Oscar za nejlepší cizojazyčný film je taky oprávněn. Nedovedu si představit dabovanou českou formou. Musel by to být výsměch. Film v němčině působí mnohem věrohodněji. Film neidealizuje nacisty, jako hrdiny ba naopak ukazuje zrůdnost nacistů a Hitlerovi proslovy o Židech jsou opravdu něčím odporným. Der Untergang pojednává o zrůdách druhé světové války a to jak skončili. Někteří se báli, někteří se zastřelili, někteří utíkali, ale nikdo z nich snad nemohl věřit ve skutečné vítězství. ( 75 procent ) ()

Sawy

Do Hitlerovy sebevraždy špičkové. Pak už se hodně vaří z vody, témata se opakují a spojování dějových linií neplyne úplně hladce, což je velká škoda, protože kdyby si Pád třetí říše udržel kvalitu svých prvních dvou hodin až do konce, šlo by nepochybně o jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. I takhle jde každopádně o jeden z nejdůležitějších, snímek který dokazuje, že střídmost, herecká soustředěnost a dobře uchopené silné téma dokáže i dvouapůlhodinovou a čistě interiérovou záležitost bez větších scén suverénně prodat jako zatraceně působivé svědectví o zvrácené ideologii a jejím rozpadu. Chyby se rozhodně najdou, ale síla celkového produktu dá na většinu z nich zapomenout. 85 % ()

Richie666

Film je to vskutku dobrý, už jen pro svoji hodnotu z historického hlediska. Tu však skýtá kdejaký vydařenější dokument o těchto událostech. O co se zde tedy jedná? Sonda do hlubin Hitlerovy duše aneb skvělý výkon Bruna Ganze. Co ovšem chybí filmu k poslední hvězdičce? Alespoň z mého pohledu je to právě ta depresivita, kterou zde někteří tak vyzdvihují. Mně zkrátka ty bunkry tolik nevadily a kamera mě nijak obzvlášť cítit se ztísněně nepřinutila. Netradiční je taktéž model hlavního hrdiny. Divák je vlastně stavěn do role, kdy mu jeho osud - a že sebevražda není nic pěkného - v podstatě musí přát. Jinak by to v případě Adolfa Hitlera snad ani nešlo, pokud zrovna nejste nějaký vylízaný extremista. Takže pocit, když se Adolf zastřelí, je prakticky docela zvláštní, jelikož smrt hlavního hrdiny jest oním "happyendem". Absence výraznějšího hudebního doprovodu taktéž není žádným plusem. Proto bych já osobně raději volil dokumentární podobu až takto detailních věcí, neboť člověk u filmového provedení tak nějak neví, jaký z toho má mít pocit. Krom toho je stejně všechno známo dávno předem.., což je právě možná ten problém. Jak už jsem ovšem řekl na začátku - vzhledem k hereckým výkonům a přeci jen schopně vyvedené koncepci filmu jako celku (délka mi překvapivě nikterak nevadila) - se jedná o velmi povedený snímek. Dodatek: Sledovat Der Untergang byť i se sebelepším dabingem rovná se přijít o čtyřicet procent zážitku. ()

Handle

Nemůžu si pomoct, ale já tu chválu nechápu. Tenhle film je studený jak psí čumák. Absolutně nic ve mně nevyvolal, absolutně nic mi v něm nepřišlo zajímavé. Opravdu nudný a zdlouhavý film, který si hraje na strašně velký, ale co vlastně tímto filmem chtěli tvůrci říct ? Tady to opravdu hraničí s názorem, že Hitler vlastně nebyl špatný, alespoň já to z toho cítil. Už jsem se setkal i s názory, že Hitler byl vlastně strašně chytrý člověk, neměli bysme ho shazovat a v životě něco dokázal. Hmmm, já takový názor nesdílím a obávám se, že tenhle film byl opravdu přikreslený a neobjektivní. Nelíbilo! Samozřejmně ale musíme uznat, že natočit takovýhle film asi není lehké a po filmařské i herecké stránce to bylo dobré.. ()

Genero

Asi i ten nejmilitantnější antisemita musí uznat, že by nejslavnější malíř pokojů na světě zasloužil za své činy zůstat v pekle nejméně tři sta let po škole. Přesto je neustále vděčným objektem zájmu a ve více filmech se objevil snad už jen Danny Trejo. Tentokrát se přeneseme do chmurného období jeho života, kdy má orlice zaražený hakenkreuz naplocho do prdele, maršál Žukov ťuká na dveře bunkru a sám Vůdce si musí v posledních pár hodinách připadat jako v Matrixu. Jedná se o vcelku nudnou inscenaci odehrávající se na deseti metrech čtverečných a Goebbels vypadá, jako kdyby mu přes obličej přejel poslední vlak do Říše. Ale pan Ganz podává zcela fenomenální výron, včetně patky a knírku, fanatického pohledu, zaťatých pěstiček a vůbec všeho, co ke správnému Hitlerovi patří. Nejeden mladý neonacista by ho jistě nejraději vzal do svých mozolnatých, krví a pivem zbrocených dlaní a láskyplně zabroukal: Dolfíčku, panáčku, já tě budu kolébati... ()

rawen

Do hodin dějepisu fajn, ale jako film slabé... knížka mohla být zajímavá ale na plátno? na imdb.com je tento film dokonce v TOP50 což považuju za nějaký podivný módní výstřelek... 4/10 ()

PROROK14

Dosť dobrý film o konci toho pajka Hitlera. Ten záver asi bol najlepší. Perfektne ukazuje aký bol Hitler šialený a aj napriek už skoro úplnej porážke stále vykrikoval niečo o víťazstve, obrátení vojny v jeho prospech a podobne. Nechcel si pripustiť že nastal jeho koniec a najsilnejšia scéna je ako dávajú deťom ampulky v spánku. ()

maseer2

ubíjející podívaná, jejíž aktuální umístění na 115. místě v TOP 250 na IMDB mi absolutně nejde do hlavy.. Der Untergang je naprosto suchá rekonstrukce posledních dní Adolfa Hitlera (a pár dalších lidí okolo) bez jakékoli přidané hodnoty a bez emocí.. pustit si dokument zabývající se touto problematikou by dle mého bylo stokrát zábavnější a navíc i poučnější.. jediným plusem tohoto filmu je dobrý výkon Bruna Ganze, ze kterého ovšem na rozdíl od ostatních do stropu neskáču.. slabé 2* ()

Tommassi3

"Po téhle válce zbudou jen slabí, protože jestli jste si nevšiml, ti nejlepší už jsou mrtví.." Zoufalá rekonstrukce a veletragický hype.. ()

Agatha

Co na toto říct? Asi jen to, že se jedná o obdivuhodně dobře zpracovaný a věrohodně předložený konec jedné stvůry, která má na svědomí největší počet nevinných lidí v historii planety. Přesto jsou chvíle, ano musim to napsat, kdy mi bylo hlavního aktéra líto - tak perfektně to Bruno Ganz zahrál. Vzápětí však začne podvědomí vysílat signály jako: Bože, vždyť to je Hitler, toho ti nemůže být líto... Nejvíc na mě zapůsobilo, že se tvůrci skutečně zaměřili především na osobu vůdce a jeho posledních chvil na světě a kaluže krve omezili na minimum. Zdá se, že děj plyne tak nějak poklidně, ale ve 150 minutách je dosti silných a vypjatých scén. Ze snímku vyzařovala taková zvláštní nervózní atmosféra, která společně s ponurým podzemním prostředím, neobyčejně zapůsobila. Ostatní herecké výkony taktéž velmi zdařilé. Obzvlášť Corinna Harfouch mě přesvědčila na 100%, Magda Goebbelsová musela mít silný žaludek a zřejmě hodně pevnou vůli, když dokázala zabít svých 5 dětí. Ulrich Matthes jen svým vzhledem vypadá jako z jiného světa, takový divný obličej jsem mezi herci ještě neviděl. A. M. Lara jako Traudl Jungeová působila trošku naivně, ale zahrané to bylo výborně. A Juliane Köhler jako Eva Braunová - nedefinovatelná postava, velmi dobře zvládnutá. Málokterý německý film si u mě vyslouží plné hodnocení, ale Pád Třetí říše, si to zaslouží. Je vidět, že na celém zpracování se nešetřilo, pečlivě se skládalo vše dohromady a výsledek se dostavil. ()

Pink.Panther

Dnes není v televizi Můj Vůdce! Mám abst´ák! Abych to vykompenzoval čumím na dvorku deset minut na chcíplou krysu. Není to ono. Tak beru náhražkou alespoň Bruno Ganze a pouštím si německý film Der Untergang. Z mediálně avizované kontroverze zůstal jen marketingový tah a Hitler - rozkošný to poeta se nekoná (tvůrci asi neměli dostatek fantazie). Zůstal skoro až dokumentární (snad) realistický pohled na konec vůdce a jeho vize. Ničím vyjímečné, průměrné. Jediné plus : i dnes byl Der Führer. No ale jestli budou v TV další takové výpadky, půjde má oddanost do kytek a nakonec ještě přilnu k někomu kdo je v TV častěji, nemá tak fešácký kartáč a jehož pes neskáče táááákhle vysoko. (Třeba ke calouskovi – no potěš kriváň). Produkce: Constantin Film ()

JohnCZ

Poměrně komplexní pohled na poslední dny života Adolfa Hitlera a nacistického Německa celkově. Film, stojící především na geniálním hereckém výkonu Bruna Ganze a tíživé atmosféře, která dopadá na válku prohrávající Němce. Místy by si film možná zasloužil prostříhat, stopáž je dost přepálená a díky tomu je film chvílemi zdlouhavý. Na druhou stranu pak by asi nevynikla ona tíživá atmosféra čekání na nevyhnutelný konec. Zejména za herecké obsazení ovšem velký palec nahoru. ()

m.krudenc

Velmi zajímavý film. Řekl bych, že zejména ti, které válka druhá světová významněji zajímá, se budou vyloženě kochat. Že je Hitler zobrazován jako lidská bytost? To má jako znamenat to, že byl vyřízený z toho, když se mu jeho říše zbortila? Teď by chtělo natočit i vzestup toho to šílence. Šílená doba. ()

M.Macho

Každý režisér jednou za život udělá životní dílo. Pan režisér tohoto filmu ho tímto filmem utvořil. Fenomenálně zahraný Hitler Bruno Ganze je bezkonkurečně nejlepší filmový Führer (divadelně mu může směle konkurovat Petr Jeništa v HaDivadle). Syrovost s jakou Hirschbiegel vypovídá o posledních vůdcových dnech je chladná a ostrá jak břitva. Z filmu dýchá pověstný chlad, expresivita a naturalističnost konce jedné "velké" éry... ()

Marek1991

Bývalé nacistické a fašistická krajina natočili spolu film o svojom páde. Je naozaj výnimočný. Do hlavnej úlohy obsadili Bruna Ganza, ktorý je herecky zatiaľ najvernejším hercom podobou a pohybmi, čo sa týka hrania Hitlera, čo som kedy videl. Začnem od konca. Ten je diskutabilný, kedže o ňom presne nevieme. Takto to však nejak vykreslili a podľa mňa veľmi dobre a hodnoverne, aj keď sa hovorí o inom konci. Mne tu chýbali trocha bojové scény. Scény z mesta a diania medzi nacistickou vrchnosťou sú však hodnoverné. Napriek dobrému vykresleniu je však dej kŕčovitý, napriek svojej dlhej dĺžke trvania, ktorú pri týchto filmoch oceňujem. Pre nejednoznačnosť a rôzne chyby, či nepravdivé výklady v iných filmoch, ale aj mnohé iné nedostatky radšej uprednostňujem dokumenty, aj keď často si musím spojiť zážitky z viacerých, lebo ani tie často nie sú oslnivé. Ešte som asi nevidel film alebo dokument, ktorý by priniesol dlhý, detailný a okulahodiaci opis udalostí, ktoré sa vtedy diali tak, aby sa z neho dalo normálne vyučovať a nahradil by v niečom učebnice. Zatiaľ svoju tému bravúrne zvládajú len filmy okolo holokaustu. Tento film je kvalitný, ale nič viac, dostal sa po svoj strop. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)