Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

castor

Humbuk kolem dalšího německého snímku. Je třeba uznat, že kinematografie našich západních sousedů teď vládne Evropě. Pád Třetí říše si vzal za cíl zmapovat jednání skupiny kolem Adolfa Hitlera v mezní situaci ruského sevření – tedy během posledních hodin před „Vůdcovou“ sebevraždou. Žádných zuřivých bojů se ale nedočkáme, boje se odehrávají mezi jednotlivými nacistickými představiteli, kteří si postupně uvědomují reálnost konce. Bez jakéhokoliv náznaku zodpovědnosti za spáchané zlo kamera přirozeně sbíhá na osobu Adolfa Hitlera, v té době už zbídačené paranoidní trosky. Skleslý, vzteklý, umíněný a především úchvatný Bruno Ganz a naivním mládím poznamenaná osobní sekretářka Traudl Jungeová (hraje ji skvělá Alexandra Maria Lara) jsou kostrou celého příběhu, příběhu, do kterého nepronikne ani paprseček slunečního svitu – pro zajímavost spolu hráli dohromady v již pěti filmech, mj. i v působivém Baader Meinhof Komplexu. A oněch paprsků tam chybí víc.. Ve výsledku rozmáchlá komorní studie bez kýžené katarze.. ()

ClintEastwood

Jasný důkaz toho, že ani při téměř tříhodinové stopáži, se nemusíte vůbec nudit a také toho, že Adolf Hitler nebyl jen fanatik a masový vrah, ale i nejnaivnější člověk Třetí říše. Film dokonale vykresluje poslední dny a hodiny Německa, před neodvratnou kapitulací, ovšem sám velký vůdce si až do samotného konce svých dnů nepřipouštěl možnost, že válka je prohraná. Přesouvá po mapě své již neexistující jednotky anebo plánuje napadení Rusů armádou, která už by sotva vystačila na partu skautů. Bohužel pro něho a bohudík pro dnešní Evropu, byl jeho osud zpečetěn (přesněji řečeno - byl v rukou postupující Rudé armády). Pád Třetí říše, je mistrně natočený snímek, plný ultra silných scén (tvůrci si však mohli odpustit tu s trávením dětí) a famózních hereckých výkonů, v čele s nedostižným Bruno Ganzem, který podává nadživotní výkon. On zde muže s vyzáží Antonína Panenky nehraje, on jím prostě je. Zkrátka a dobře - vynikající podívaná, která vám poodhalí hrůzostrašné zákulisí druhé světové války a asi nejzajímavější německý film, který jsem doposud na toto téma viděl. Jen mě hodně mrzí, že jsem ztratil DVD s Ponorkou (1981), komu já ji půjčil? ()

MM_Ramone

Veľmi dobre natočený výpravný film z európskej produkcie o posledných hodinách života Adolfa Hitlera. Človeka s podivnou ofinou, ešte podivnejším knírkom a megalomanskym nápadom poraziť celý svet a vybudovať nepremožiteľnú tisícročnú ríšu. Snáď každý, kto má dokončené aspoň základné vzdelanie, musí vedieť ako to dopadlo a aké hrôzy boli v mene tejto chorej ideii spáchané. Snímok "Pád Tretej ríše" režiséra Olivera Hirschbiegela je serióznou filmovou pripomienkou konca muža, ktorý rozpútal druhú svetovú vojnu. Muža, ktorý vykúpal svet v ľudskej krvy. Nech sa naveky smaží v pekle! **** ()

Dan9K

Na můj souhlas s Civalem v dané věci 100% nestačí. Avšak musím připustit, že Druhá světová je mi natolik blízká, tatíček Áda je tak majestátní a Ulrich Matthes, jež ztvárnil Goebbelse, ještě o tolik hrůznějsí než byl Goebbels ve skutečnosti, že jsem snímek i přes pomalé tempo hltal. A ještě něco musím říct. Už mi přijde skoro trapná typická barva 2. světové války v nových filmech - jakási vybledlá barevnost. Je to snad úplně všude a už mi to trochu leze krkem. ()

Niktorius

Perfektní casting, herecké výkony a režie (stísněnost nacistických bukrů sevře každého diváka). Rezignace na válečnou akci (válka je takřka výhradně pouze slyšet nikoliv vidět) taky není na škodu, neboť se tak neporušuje komorní charakter filmu...Jenže - je film dostatečně obashově nabitý, aby udržel diváka po cleých 150 minut? Podle mne rozhodně ne. 3 a 1/2 hvězdičky ()

freddy

Film má neobvykle mocnou a mrazivou sílu především ve vypjatých scénách, a to ho dělá zajímavým a pozoruhodným, to k němu přitahuje diváky a to k němu přitáhlo i mne. Musím říci, že některé scény si budu ve své hlavě promítat ještě hodně dlouho (na scénu s otrávením šesti dětí nikdy nezapomenu, je tak úžasně věrohodná, až z toho přechází mráz po zádech), ale film není rovnoměrně vyvážený (vadilo mi hlavně příliš mnoho postav, ve kterých jsem se už asi po půl hodině filmu nedokázal zorientovat), a to je ten důvod, proč nemohu být ve svém hodnocení shovívavější. Mé hodnocení každopádně neubírá na faktu, že jse zde plejáda vynikajících důvěryhodných hereckých výkonů a že jsem měl chvílemi pocit, jako bych se nedíval na herecké představení, ale na skutečné nacisty v přímém přenosu. Tak je film důvěryhodný, a to je také důvod, proč mu dávám tři hvězdičky. Nerad bych však někdy tento film viděl znovu, protože jedno shlédnutí je pro mou náturu dostačující... ()

Spooner

Vynikající film mapující poslední Hitlerovi dny.O kontroveznosti tohoto díla bylo napsána řada věcí a já se zde o svém názoru rozepisovat moc nebudu.Jenom řeknu,že tuto nálepku film nosí neprávem a moc si ji nezaslouží.Bruno Ganz totiž Hitlera podal zcela osobitě a nejspíše i reálně,tedy tak jak se nejspíše opravdu cítil(to ale neznamená že byl lidský).Bruno Ganz podal famozní výkon a je největším kladem filmu.I ostatní role jsou však dobře obsazené a je nutno podoknout,že některé mají možná i více prostoru než Ganz.To ale neni na škodu.Je zde několik vedlejších postav a musim přiznat,že občas se mi ty jména a postavy i pletly.Atmosféra filmu byla výborná hlavně ve chvílích kdy se Hitler špatné zprávy a nebo zradu svých generálů.Je to tedy vynikající film,kterému ovšem ke konci podle mého trochu došel dech,ale i tak se nemají tvůrci filmu za co stydět,a můžou být hrdí na to co natočili,protože něco takového se přece jenom často nevidí ()

Ephemeris

Po filmárskej stránke dokonalosť. A to až taká, že kvôli nej treba hodnotenie znížiť. Prečo? Kvôli tlieskajúcemu publiku v kinách, hajlujúcim náckom, ktorých bolo treba z kina nechať vyviesť ochrankou a podobným zjavom. Tento film až príliš fascinuje a nadchýna neonacistov. A neonacizmus je svinstvo, proti ktorému treba bojovať v úplne každej podobe. ()

petero

Určite sa to oplatí vidieť. No o týždeň si na to ani nespomeniem. Málo emociálne. Chladne podané. Ako keby to tak proste bolo a hotovo. Nieže by to bolo zle. Krutosť gestapákov sme už videli v kope iných vojnových filmov. Toto je proste nemecký film. Obyčajný ľudia behom vojny boli proste nič. ()

gogo76

Najlepšie zahraný a najlepšie stvárnený Hitler za celé obdobie kinematografie. K dokonalosti filmu chýba trošku viac bojových scén, ale napriek tomu dávam plný počet. Odporúčam všetkým milovníkom vojnových filmov aj tým, ktorí sú zvedavý, aké to bolo posledné dni v Berlíne a v Hitlerovom bunkri. Rád by som sa niekedy dostal k tomu director´s cut... 90%. ()

Xmilden

Film, který světu dal parádní scénu k univerzálnímu pobavení. Kromě ní toho divákovi ale moc nedal a neumím si představit koukat na tříhodinovou režisérskou verzi. Bruno Ganz hraje zajímavě, ale znovu už bych na to nekoukal. Když byl Hitler mrtvý, do konce filmu zbývalo ještě pořád moře času. 50% ()

darkrobyk

Pád Třetí říše připomene, že každý národ má své fanatiky, zrádce, kolaboranty i lidi obětavé pro dobrou věc. Potěšilo mě, že se celý film neodehrával jen pod zemí, jak jsem si původně myslel. Po technické stránce průměr - některé počítačové kulisy zničeného Berlína byly hodně odbyté, ale na tom film nestojí. Z řady děsivých scén byla pro mne nejmrazivější ta, kdy se šla paní Goebbelsová rozloučit se svými dětmi.... ()

kinej

Skvělý německý válečný film, který až s dokumentární precizností zachycuje konec Hitlera a jeho kupánů. Nechápu, proč film budí takovou kontroverzi. Myslím, že není co řešit. Hilter už je v tomto stádiu jen doutnající troska a ostatní nebyli na tolik výrazní, aby ho mohli naradit. Bruno Ganz zde ještě přehrál Roberta Carlyleho v Hitler: Rise of Evil. ()

Hrabka

Třetí říše končí, Berlín končí, Hitler končí. Poslední dny pro největšího demagoga v dějinách. Drsný příběh s drsnými scénami, co taky jiného čekat... 65% ()

Jamal

Židé si stěžovali, že Němci zobrazili v tomto filmu Hitlera jako hodně citového člověka s velkým srdcem, po shlédnutí se mi ovšem zdálo, že Hitler byl spíše člověk, kterému nezáleželo ani na vlastních lidech, natož, že by měl nějaké velké srdce. (( :: ()

paascha

Fyzická a duševní ruina, v lepších časech uctívaná coby Der Führer, v posledních, a popravdě velmi bídných hodinách svého života. Také obraz fanatismu zfanatizovaných fanatiků a taky obraz boje za obnovu lidství a zachování posledních špetek lidskosti. Úžasný film o příšerných věcech v příšerné době ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)