Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

messiah

Perfektní dokument mapující poslední hodiny Hitlerova života se skvělým hereckým výkonem Bruna Ganze jemuž vše sezobnete i s navyjákem. Hitlerovo šílenství, Goebbelsovu slepou oddanost i zoufalství "generálů" si zde můžete vychutnat v plné parádě. Do toho zvěrstvo - Hitlerjugend a skvělé záběry bombardovaného berlína... ()

WolfR

Německý snímek Pád Třetí říše, mapuje poslední dny života vůdce nacistů, Adolfa Hitlera a většiny nejvyššího velení. Všichni tito lidé prožívají své poslední dny v bunkru obléhaného Berlína, do kterého, co nevidět vtrhnou Ruská vojska. Předem mě potěšilo, že film se tak skvěle držel historických faktů a důkazů. Celé to vyprávění o Hitlerových posledních dnech, kdy i přes zradu některých svých pobočníků, stále věřil ve vítězství ve 2. světové válce, přestože ta byla už prohraná, je famózní. Naprosto úchvatný film, který vás shrne skvělým dějem a hlavně atmosférou. Do tohoto dechberoucího příběhu, vás ještě více vtáhne mistrovský herecký výkon Bruna Ganze, který zahrál Hitlera opravdu excelentně. Jestli měl někdo v roce 2004(2005), získat Oscara, tak to měl být určitě Ganz, protože on hrál na rozdíl od většiny herců, skutečnou postavu, která opravdu žila a otřásla světovými dějinami. Už z tohoto pohledu je film výjimečný. Jde vidět Hitlerovo podlomené zdraví a jeho velký, avšak hroutící se sen o Germánské říši. Všechno je naprosto skvělé a film obsahuje plno emotivních scén a je doslova nacpaný, skvěle napsanými dialogy. Scénárista, který film napsal, podle knihy Traudl Jungové, která opravdu v bunkru v obléhaném Berlíně v posledních dnech života Adolfa Hitlera byla, si dal opravdu záležet a myslím, že ho nějaká ta cena taky neměla minout. Stejně tak jako režiséra Olivera Hirschbiegela, který to všechno ukočíroval bezvadně. Taky si myslím, že film má naprosto přiměřenou stopáž, vzhledem k tématice filmu, takže nechápu, jak tady někteří z vás píšou, že film je příliš dlouhý, ale to je samozřejmě věc názoru.Vůdce končí svůj život a společně s ním jeho blízcí nebo nejvyšší stoupenci, kteří mu zůstali věrní a nechtějí žít ve světe bez něj. Naprosto gradující závěr filmu, vás prostě nemůže nechat chladnými. Prostě bombastický a autentický film o tom, co se dělo poslední dny největšího konfliktu v dějinách lidstva, zbytečného konfliktu, jak film ukázal, který vyvolal vůdce Německa Adolf Hitler, díky svým zvráceným myšlenkám a pomoci svých občanu, kteří jeho vizi podporovali. 5 hvězd. ()

mortak

Historická rekonstrukce, věřím, že věrná, ale protože neznám, kdo je kdo okolo Hitlera, dost mi unikaly souvislosti. Chybí mi tu úvodní představení všech postav, protože ta závěrečná přehlídka jmen mi nic moc neříkala. Ovšem ten film byl natočen především pro Německo, kde ještě mnoho lidí, stejně jako po dlouhá léta vypravěčka, odmítá připustit vinu. ()

Flyer

Na tomto filmu si cením zejména toho, že podává neskutečně silné scény způsobem, který citově nevydírá a nedrásá, přitom jsou tyto momenty tak působivé, až z toho člověka mrazí v zádech. Dále musím pochválit dokonale depresivní atmosféru, ponurou hudbu, věrohodný děj a naprosto vynikající výkon Bruna Ganze. Škoda jen, že je znát dost dlouhá stopáž, občas totiž Pád třetí říše působí malinko rozvlekle. Jinak ale vynikající snímek, který vřele doporučuji nejen jako učební pomůcku pro zpříjemnění hodin dějepisu. ()

Slavníkovec

Krátká scéna z jinak bohužel dlouhé etapy života duševně vyšinutého fanatika, který se utkvěl v myšlence dobýt svět. Je nepředstavitelné, že tento ubohý člověk, tyran dokázal ovládnout masy lidí, kteří pod jeho jménem šířili zvěrstva, která neměla obdoby. Na nás teď stojí, aby se to již nikdy nemohlo opakovat. ()

Radiq

No tak nevím nevím, moc mě to nebralo. 4 hvězdy zaslouží Bruno Ganz (i když mi vlastně do role Vůdce moc neseděl), ale to ostatní mi přišlo trochu blé blé sakrblé. Moc nerozumím vyskému hodnocení, jakého se tady filmu dostalo. Možná je mysl obyč diváka ovlivněna médii a kritiky. Ale mě nedostanou. Průměr. Jo a bylo to moc dlouhé. Po letech jsem to z nějakého důvodu skoukl znovu a pořád stejnej pocit. Ale ne nadarmo se ta legendární rozčilovací scéna z bunkru stala tak oblíbenou a tak často parodovanou. Je z celého filmu asi nej. Ausgerechnet Himmler!!! ()

kocik1

Průměrný snímek o konci a pádu Heil Hitler. Za zmínku stojí snad jen práce maskéra, protože führer vypadal opravdu jako führer, a možná taky fanatické zbožštění , kterému se těšil u některých svým podřízených a zaměstnanců až do konce. Zajímavý byl i pohled na Adolfa jako rozpadající se trosku, nemůžu si však pomoci, místy jsem měla pocit, že se v nás film snaží vyloudit náznak sympatie i tam, kde jí opravdu nejsem schopna. Bohužel však film není natočen natolik dobře, aby dokázal vzbudit kontroverzi a ukázat rozpor mezi zvířecím chováním na straně jedné a strachem či náklonností na druhé. Max. 50% ()

SeanLSD

Neviem. Je to dojímavé, keď sa rúca niečo veľké... keď zomierajú sfanatizované deti... alebo deti sfanatizovaných rodičov ? Je to ľútosť nad utrpením, zaslepenosťou alebo premárnenými životmi (dejinami) ? Alebo je to len ten pocit, že sa tu práve píše história, že som toho priamym svedkom, podporený nemeckou dôkladnosťou a poctivosťou, ktorá tak chýba v historických filmoch iných národov ? ___ Vedomie konca, ten fatálny smrad - žiadne prekvapenie nás v tomto príbehu nečaká! Rochnenie sa v apokalypse, v nevyhnutnom konci silných osudov, čo písali históriu, Znepokojivá až dekadentná atmosféra bunkra, riadiaceho bodu ilúzie, čo rozhýbala do vojny polovicu sveta, mozaika osudov podstatných aktérov svetovej drámy aj obyčajných prizeračov a nahraditeľných, náhodných pomocníkov v komornom záverečnom akte, rotujúca okolo centra, vyšinutého magora, operujúceho neexistujúcimi armádami a blúzniaceho o konečnom víťazstve, ktorý je človekom, áno, má s tým niekto problém ? - potom sa bojí priznať človeku možnosť zla, ktorá sa v ňom skrýva - zatiaľ čo chodbami vlajú roztrhané sny o večnej ríši... ktoré priamo z prvého radu pozorujú tie veľké, nevinné oči srnky v krásnej dievčenskej tvári. ___ Mám načítané, postavy v tejto skladačke sú mi dôverne známe, a o to viac oceňujem. Prečo ? PÁD TRETEJ RÍŠE nemá presah, nie je umelecky zaujímavý, originálny ani zaujímavo natočený... - ako historikovi mi stačí práve tá poctivosť, že je to presná rekonštrukcia a názorná dejepisná lekcia pre tých, čo sa im nechce čítať hrubé knihy. A tí, čo ich čítali, si to vďaka nemu môžu doslova prežiť - pričom pokiaľ môžem posúdiť, každý detail je ak už nie vyslovene pravdivý a preukázaný, tak aspoň dokonale vierohodný. A pozvoľné tempo filmu zase necháva dosť priestoru na úvahy, ktoré v tomto prípade rozhodne majú mať svoje miesto. ()

andrii

Když se škvíří vysoké galoše. Výbojné bleSSky ztrácejí bronz, na klopě. V hrudi zkratují. Černý knír, opasek šera krátí, tupí, pro něho, tihle májoví "kati." Pro ostatní, šiřitelé světla, rozlitého mezi šeříky jitra. ()

Decker

Velmi zajimava vypoved o poslednich chvilkach Hitlerovske Treti rise. Bruno Ganz zahrava sve histericke chvile coby Hitlerovy klamne iluze naprosto skvele a presvedcive. Cely film se nese v oparu deprese a hlavne opovrzeni nad temi lidmi, kteri dokazali zapricinit smrt 50 milionu lidi a kteri byli fanaticti az do sveho nejzazsiho konce. Jednoduse skvely film, kteremu dodava na autenticnosti nemecka mluva. ()

fantoci

Filmové drama přibližující dobu konce druhé světové války. Děj se odehrává na přelomu dubna a května roku 1945 v Berlíně v Hitlerově hlavním stanu. Aktéry příběhů jsou skutečné postavy tehdější doby. Vyšší hodnocení snímku nedávám, protože se mi zdá, že se tvůrci snažili tyto postavy (Hitler, Himmler, Goebls a další) zlidčtit. Možná jim křivdím. Film rozhodně stojí za vidění. ()

hans500

Herecké výkony jsou doslova fascinující (Ganz je snad nejlepším filmovým představitelem Hitlera, ale nesmíme zapomínat na ostatní herce, kteří si obrovskou pochvalu také zaslouží). Dále má tento film brilantní dialogy, celkově scénář hodný obdivu. Režie je výborně umírněná. Vynikající film, nezůstalo jen u silného námětu, ale i díky zpracování jde o vyjímečné filmové dílo. ()

LeoH

Pro nás narozené dvacet pětadvacet let poté byl Hitler ekvivalentem Satana a esesák cosi jako čert, absolutní zlo ze sfér mimo tento svět. Jejich vyobrazení jako vystresovaných lidí z masa a kostí ale mrazí ještě víc. — Kdo že to ten rok dostal Oscary za zvuk? Úžasňákovi a Ray? Inu, skoro bych řekl, že měla Akademie výjimečně natáhnout ouško za oceán. ()

tatanapope

Film byl s pohledu válečného obdobý docela zajímavý a krásně zachycoval určitý kus fanatismu lidí okolo i samotného Hitlera , kdy odmítal připustit , že zkrátka nevyhraje a vystavil tak životy nemalého počtu lidí , vojáků a tak vůbec . Co se mi na filmu nelíbylo byl fakt , že Hitlera ztvárnili řekněme ne úplně vhodným hercem ze kterého by rozhodně velký respekt u druhých nešel a efekty taky nebyli nic moc , ale jinak koukala celkem dobře . FILMOVÁ VÝZVA od Modiwish ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)