The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

Soweek

4,5* Jsem velice rád, že se Guyovi i přes jeho velkou četnost tvorby daří držet i kvalitu a hlavně i komerční úspěch. Covenant je velmi osvěžující akční válečný snímek, který stále nese typický Ritchiovský gentlemanský "bro code". V podstatě nelze než doporučit. ()

sedm.1

Se nám po akční stránce poslední dobou ten Guy Ritchie nějak rozdováděl, co? Každopádně vzhledem ke kvalitě a zábavnosti těch filmů je to ale jen a jen dobře. The Covenant je totiž velice působivá podívaná, a to nejen právě díky akci, která je tedy jen tak mimochodem opravdu skvěle zpracovaná, je přehledná, intenzivní, efektní a přesvědčivá, a je jen škoda že jí není přeci jen o něco více a není i možná trochu víc nekompromisnější a syrovější, nicméně i tak působí prostě výborně, krom ní tu ale působí velice silným dojmem i ostatní prvky, jako strhující atmosféra, v mnoha scénách úžasně vygradované napětí, na maximum využité prostředí, silné a přesvědčivé emoce a samozřejmě sakra výrazné postavy, zahrané opravdu špičkovými herci, kdy mě ovšem především potěšil parádní Dar Salim, kterého tedy znám už z několika předešlých filmů, a vždy mě opravdu bavil, ale že dokáže strčit ve všech ohledech do kapsy i hvězdu formátu Gyllenhaala, tak to jsem tedy čuměl a pro mě je tak tahounem filmu právě on a jeho postava. Co se jinak ještě týče přímo zápletky, tak ta má sice své kaňky a chvílemi i drhne ve spádu, to je ale asi tak to jediné, co zde mohu této jízdě, plné akce, emocí, napětí a skvělých postav a herců, vytknout. ()

herr_carter

Reálné to zrovna moc není, ale napínavé teda fest a když to srovnám s Lone Survivor, má tenhle film přece jen daleko více lidskou tvář a více se věnuje lidskému dramatu, než-li střílení a válčení. Musím říct, že herec Dar Salim je jedním z těch, kteří nemusí hnout brvou, ale přesto perfektně hrají, Gyllenahaal si zase tradičně , ale herecky nadstandardně mele cosi pod vousy. Slabší 4*.............moje hodnocení = 7 z 10. ()

Wally

Trošku jiný válečný film, ale neskutečně kvalitně odvedená filmařská práce...Jake jako vždy brilantní...k tomu dobrý příběh, krásné exteriéry, střízlivé množství akce a báječná hudba. Skvělé! ()

666Carnage

Guy Ritchie prostě umí a je jedno jestli je to gangsterka, akční film, pohádka nebo válečný film. Má osobitou akci i kameru a jeho filmy jsou prostě dobře natočený. Tohle se hodně povedlo a oddanost obou hrdinů ze snímku je úctyhodná. Dvě hodiny se prostě něco děje a je tam i napětí protože nevíte, jak to vlastně dopadne. Finálová bitka na přehradě je pecková. Hodně povedený válečný snímek co působí i trochu komorněji, i když vlastně není. Jen tak dál 85%. ()

borec999

Chlapácky vojnový triler od Guya Ritchieho primárne zameraný najmä na dramatickú linku medzi jedným vojakom a prekladateľom. Nie úplne dokonalý a určite s potenciálom byť ešte veľkolepejší a zapamätateľnejší. No stále podľa mňa kvalitný. Ritchie zvládol vďaka výbornej výprave vykresliť Afghánske prostredie, prebiehajúcu vojnu, postavy, ich prežívanie, motivácie a tiež prečo mali medzi sebou také silné puto ako mali (veľa scén funguje i bez slov len na základe pohľadov a nevypovedaného) a prečo rozhodnutie Jakea Gyllenhaala niekde v polovičke filmu nepôsobí smiešne a úplne nelogicky, čomu pomohli i slušné výkony oboch hlavných hercov. No a v závere dostaneme aj pomerne dlhú a kvalitne natočenú akciu, ktorá dá veľmi peknú bodku za filmom, ktorý bol iný než som čakal, no aj tak som za neho koniec koncov vcelku rád. A tiež budem rád, ak si Guy Ritchie udrží pracovné tempo (1-2 filmy ročne) a stále si bude robiť to čo chce on a nie veľké štúdiá. Pretože tieto jeho kúsky, ktoré točí viac pre seba a skalných fanúšikov než pre mainstream (Covenant bol v kinách veľký finančný prepadák) ma bavia. 75% ()

iXtr3m3

Extrémne silné štyri hviezdy, ktoré zobrali všetko z Kandaháru (aj keď ten prišiel neskôr) a vylepšili to ešte o úroveň-dve vyššie. Jasný áčkový vojnový triler so správne nepatetickým a nepatriotistickým dejom o vzniku priateľstva dvoch odlišných a neústupčivých chlapov z dvoch totálne odlišných národností, ich cestu k sebe, útrapy a hrdinskú záchranu "na druhú". Dej bol absolútne nepredvídateľný na pomery daného žánru, spracovanie bolo bezchybné, technicky vypiplané, krásna výprava, každý dolár utratený najsprávnejšie, ako sa len dalo, dostali sme akciu, výbuchy, ale zároveň aj drámu a napätie, že by sa dalo krájať. Dostali sme dva totálne odlišné vrcholy v príbehu, kedy prvý zachránil druhého a potom druhý prvého, podľa uhla pohľadu si to môžete prehodiť. Záverečné doslova epické finále dalo spomenúť na jednu z najlepších scén z prvých Transformerov a ja som mal v očiach náznak sĺz šťastia a totálne držaných palcov a satisfakciu, ktorú si obaja hlavní aktéri zaslúžili. Bolo to drsné, bolo to uveriteľné, bolo to extrémne chlapské a napriek účasti Jakea, to nebola druhá Skrotená hora, ktorú som doteraz nevidel a ani vidieť nechcem, samozrejme to bolo myslené obrazne, keďže Jake sa ukázal xkrát ako skvelý herec. Lone Survivor pri tomto bledne, Kandahar napriek snahe je len fakt skutočné béčko, v podstate sme dostali v dvojici Covenant a Kandahar niečo podobné, ako dlhé roky dozadu Armagedon a Drvivý dopad. Možno s tým rozdielom, že v tomto prípade nejde o opulentnú akciu z Armagedonu, ktorá deklasovala na realite viac držiaci Drvivý dopad, ale dostali sme dva uveriteľné snímky, kde sme síce dostali drsných chlapov a ich tlmočníkov v pre amíkov nepriateľskom území, ale ani jeden z nich nebol vyslovený superhrdina a nebúchal si do pŕs, že pre USA urobí čokoľvek, tu hral prim Dieselov nekonečne opakovaný pojem "Family" a v prípade Covenanta všetko jasne a jednoducho a nepriestreľne vysvetlil záverečný preklad slova Covenant. Odporúčam všetkými desiatimi. Dlho som takto nedržal niekomu palce, ako hlavným protagonistom pri jednom aj druhom vrchole filmu. Jake si tu strihol správneho "legionára", vo vedľajších úlohách sa mihli aj Alexander Ludwig a hlavne Antony Starr, ale prim v tomto príbehu hral podľa mňa dokonale hrajúci Dar Salim, ktorému by som za jeho výkon dal určite nejakú cenu. Škoda, že som toto nepozrel v kine. ()

Zagros

Poslední dva filmy Guye Ritchieho (Rozhněvaný muž a Gentlemani) se mi velmi líbily, a proto jsem se s chutí pustil i do filmu The Covenant. Byl jsem zvědavý, jak si poradí s vážným a válečným tématem, kde asi nebude prostor pro jeho klasický odlehčený humor. Poradil si skvěle. Film jsme si pustili v deset večer a přiznám se, že v podobný čas dáme jen málo filmů v kuse. Často usínáme a necháme si zbytek na druhý den. To se tady rozhodně nestalo. Film nás pohltil svým napětím a atmosférou. Guy Ritchie tohle zkrátka umí. Prostředí Afghánistánu, americké vojenské manévry, Talibán… to všechno dokáže udržet diváka v napětí samo o sobě. Když se k tomu navíc přidá skvělá režie, precizní kamera, dramatická hudba a výtečné herecké výkony, vznikne podobně skvělý a napínavý film. Jen drobná výtka k závěru, který byl až moc filmový a klasicky hollywoodský. Celý příběh natažený v podstatě do několika měsíců, vrcholí v rámci několika rozhodujících vteřin. To lehce sráží dojem a poškozuje reálnost celého filmu. ()

Hanys_

Vlastně už od skvělé akce v  Artušovi se dalo čekat, že Ritchie jednou příjde s něčím takovým. Covenant je přímočarý chlapský akčňák. V tom nejlepším slova smyslu, protože žádné zbytečné kecy, skvělá akce, morálka, čest a splácení dluhů tady tak nějak patří k automatismům... a navíc to má velkou sílu díky tomu, že je osud afghánských tlumočníků relativně čerstvé téma. 8/10 ()

Orthank

Veľmi silnému buddy movie vo svojej vojnovej podobe chyba k dokonalosti už len málinko viac sugestívnejšia a osudovejšia časť so záchranou Johna v afganskej pustine. Možno to chcelo venovať tejto pasáži netradične len o niečo viac času pre výraznejšiu záverečnú katarziu.... 90%. ()

Strandmon

Guy Ritchie je démon a servíruje další famozní biják, tentokrát z válečného prostředí. Na The Covenant jsem se těšil velice dlouho, ale po trochu slabším i když zábavném Ruse de guerre jsem ke snímku přistupoval se střízlivým očekáváním a možná i díky tomu Guy opět překonal moje předtuchy ve všech směrech. Casting je dokonalý a jako vždy výbornému Jaku Gyllenhaalovi, skvěle sekunduje sympaťák Dar Salim. Atmosféra je hutná a ta bolest a vyčerpání hlavních hrdinů jsou opravdu hmatatalné. Emoce stříkají na všechny strany a nutno říct, že jsem dlouho takle někomu nefandil. Akce je drsná, chlapská, skvěle natočená a i po taktické stránce extrémně chytrá a reálná. Když k tomu připočitám parádní příběh v neskutečném tempu, výtečné dialogy, nulový patos a takové napětí, že jsem v několika sekvencích opravdu nedýchal, nemůžu Guyovi prostě vytknout vůbec nic. Jen škoda, že jsem si tuhle štavnatou rubačku nemohl vychutnat na velkém plátně. ()

mclenin

Vojnové filmy nie sú zrovna mojim obľúbeným žánrom a tie z prostredia americkej armády niekde na blízkom východe (púšť, žltý filter, PTSD, patriotizmus) už vonkoncom nie. Guy Ritchie ma však veľmi milo prekvapil, nakoľko dokázal namiešať koktejl pozostávajúci zo zaujímavého príbehu, skvelej hudby a napínavých akčných sekvencií, pričom film ani chvíľu nespomalí v intenzívnej jazde skrz (nielen) Afgánske hory. Príbeh pozostáva z troch hlavných dejových oblúkov, a viac než o vojakoch a armáde je o ľuďoch a prežití. Je to skrz naskrz survival akčný thriller, ktorý práve vďaka trom hlavným dejovým líniam pôsobí akosi komplexnejšie a subjektívne zároveň aj dlhšie než je jeho skutočná stopáž, avšak v pozitívnom zmysle slova, pretože film vďaka svojej dynamike zbehne veľmi rýchlo. ()

bobstock

Konečně se nám pan Ritchie pochlapil a po mdlých patlanicích o superšpiónech stvořil spolu s kamarády scénáristy životaschopný armádní kousek z posledních let americké služby v Afghánistánu. Samozřejmě to nebyl žádný med. Úporné sluníčko, špína za nehty, talibánec na každém rohu, člověk neví čemu nebo komu věřit. Pocitově skvěle poskládané vyprávění příběhu o slibu muže muži, kterého prostě nenecháte ve štychu za žádnou cenu, a když je potřeba nožem či pistolí, protože v poušti se nikdo s nikým nemazlí. Akční překvápko s mozkem a citem zatím ARMYTOP tohodle roku. 80% ()

mira007

Guy Ritchie vytvořil mix filmů Na život a na smrt (2013) a Speciální jednotka (2011) , ubral na akčních scénách, přidal psychologie, nezavolal tentokrát Jasona Stathama , ale obsadil výbornou dvojku parťáků Jake Gyllenhaal (1980, USA) a Dar Salim (1977, Irák), ( ten kluk se začíná stávat mým velkým oblíbencem ) kteří bez velkých gest spolu skvěle fungovali na poli emocí a vznikl film o tom, jak jeden afgánský tlumočník zachránil amerického vojáka, který mu to oplatil při stahování amerických vojsk z Afganistánu. Jednoduchý děj, kvalitní řemeslo s výsledkem fajn podívané. ()

Klajnik

Čekal jsem to podstatně horší vzhledem k tomu, že poslední Ritchieův film, kterej mě bavil, je druhej Sherlock. Jeho poslední filmy, Rozhněvaný Muž a Gentlemani, mi přišly otravný, protože se snaží působit stylověji, než jaké jsou, což vrhá pozérský dojem. ____Covenant je však podstatně snesitelnější, protože zde absentuje ten nucený humor a technicky to docela funguje, takže film nezačne nudit, dokáže být v jistých momentech napínavý. Má to výrazný hudební doprovod a kvalitní akci, která je podána realisticky. Také to je natáčeno v reálných lokacích, což přispívá uvěřitelnosti, která napomáhá divácké imerzi - zkrátka to nepůsobí jako nějaká studiová digi-sračka (viz. Red Notice). Snad jen ten scénář má nedostatky: On je působí totiž značně schématicky a emocionálně si mě tedy vůbec nezískal. Dva protagonisté (seržant Kinley a tlumočník Ahmed) se nejdřív moc nemusí, pak ale Ahmed zachrání víceméně bezvládnému Kinleymu život tím, že ho dostane přes nepřátelské území zpět k Amíkům. Když si Kinley uvědomí, že ho Ahmed zachránil, díky čemuž po něm teď jde usilovně Talibán, tak ho prostě musí dostat ze země a vydává se zpět do Afghánistánu. Vztah mezi těmito postavami však nemá žádnou hloubku. Divák sice chápe kauzalitu jednání (mnohé filmy bývají v tomto směru děravé nebo nekonzistentní), ale aby ji chápal, tak by to klidně mohlo být o 30 minut kratší. Citově to k divákovi promlouvat spíše nebude, protože postavy spolu nemají moc interakce (nejdřív maj lehké sváry, pak je jeden z nich nemohoucí a nekomunikuje a v závěru nemají čas mluvit, protože po nich jde zase Talibán) a tedy se jejich vztah neprohloubí dost na to, aby to citově zasáhlo. Je to prostě poněkud strojené a plytké. Také víme, že intervence do Afghánistánu nebyla takhle černobílá, i že skončila fiaskem - umění přeci musí být upřímné. Víc než 3/5 si to nezaslouží. Lidi zase nadstřelujou (2207 ohodnocení, 81%). ()

Renfield

Závazky se mají plnit, vůbec pokud se jedná o životně důležité závazky, jako v případě nedávných událostí. A Guy Ritchie je plní po svém, takže i Covenant má jeho osobitý styl, což mu sedí na výbornou. Úvodní akce nastíní situaci, ty následující rychle budují vztah Johna a Ahmeda přesně tak, jak je pro uvěřitelnost dění třeba. Nechybí jim klasický rychlý střih, současně však naprostá přehlednost a hlavně do určité doby také reálnost. Vrcholem je bezpochyby důl, po kterém přichází první z žánrových obratů. Je tu survival a Ritchie je z něj cítit dvakrát tolik, doslova do něj ve výborné sekvenci upadáme se seržantem Johnem Kinleyem. Kamera v akci umí využít krajinu, tady však ještě povyšuje a předvádí jak v detailech, tak širokých kompozicích fantastickou souhru s hudbou Christophera Bensteada. V atmosféře se mísí napětí a vedro, aby přišel další obrat, je tu chlad a dilema. Herecky asi největší prostor pro Jakea Gyllenhaala, který to zvládá velmi dobře, přesto mu to však nejvíce sedí s Darem Salimem. Návrat zpět slibuje něco podobného, jako byla cesta na základnu. Jenže nekoná se, není čas, tak se to jen tak "sfoukne", ono vlastně doslova. Přehrada rozhodně není špatným závěrem, ale nemám pocit, že předešlé dění potřebovalo něco tak velkého. Ještě v čase, kdy to už už vypadá bezvýchodně. Pocit z předešlého dění a silného tématu vůbec, to však už nezkazí. 80% ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)