Kontroverznú francúzsku vojnovú novinárku Elsu (Diane Krugerová) pôsobiacu v Afganistane unesú členovia Talibanu. Únoscovia zverejnia na internete video s termínom jej popravy. Spravodajská služba odhalí, že Elsa sa nachádza v malej dedine na hranici s Pakistanom. Francúzsko vyšle šesťčlennú špeciálnu vojenskú jednotku do nebezpečnej oblasti, kde vládnu rebeli. Elitní vojaci Kovax (Djimon Hounsou), Tic-Tac (Benoît Magimel), Lucas (Denis Menochet), Elias (Raphaël Personnaz), Victor (Alain Figlarz), Marius (Alain Alivon) úspešne oslobodia Elsu z jej väzenia, ale únik domov sa skomplikuje, keď zlyhá pôvodný plán aj vojenská technika. Najťažšia časť misie na všetkých ešte len čaká - strastiplný útek z Afganistanu do Pakistanu a komplikovaný peší prechod cez divoké, pusté a nehostinné pohorie Hindúkuš na hraniciach Afganistanu so severozápadným Pakistanom. Silná, nezávislá žena a vojaci, ktorí ju zachraňujú, sú nútení spoločne čeliť veľmi nebezpečným situáciám, vďaka čomu medzi nimi vznikne výnimočné citové puto, ostré a dôverné. Nesmierne vytrvalí a neľútostní ozbrojení prenasledovatelia sú im však neustále v pätách a postupne likvidujú členov skupiny, ktorej dochádzajú potraviny, sily a opúšťa ich šťastie. Komu z komanda ochraňujúcim novinárku sa napokon podarí prežiť? (TV JOJ)

Anderton

Neviem či je zrovna súčasná patová situácia vo svete spojená s terorizmom tá pravá látka pre francúzsky priamočiary akčný film. Ale ak nás bude "iba" dobre baviť, tak vlastne prečo nie. Benoit Magimel si pri akcii žuve žuvačku ako kanadský hokejový tréner a je to samozrejme husto cool. Pri čelnej streľbe sa Talibanci nejak ani raz nedokážu trafiť do dvojmetrových tiel, pričom naši trafia zakaždým. Ak tu sú už spomínané nejaké filmy, tak pre mňa je tento film kombináciou tretieho Ramba, Siedmich statočných a Spoločenstva prsteňa. Ak nebudete očakávať artový náhľad do blízkovýchodného terorizmu, nebudete mať s filmom žiaden problém. Asi lepšie, ako podobne ladený Bergov Na život a na smrť. Témy filmu sú iba letmo načrtnuté, posadnutosť západnou ženou oboma skupinami s absolútne odlišnými motiváciami je tu to najzaujímavejšie na nejaké to premýšľanie. ()

Riddick77

Francouzská záchranná mise v Pákistánu, kde je jednou ze skupin Talibanu unesena francouzská reportérka. Snímek se následně soustředí na elitní komando spolu s osvobozenou novinářkou a jejich boj proti přesile a především proti nehostinným afgánsko-pákistánským přírodním podmínkám (Sověti i Američané by mohli vyprávět). Děj je prostinký, pokud se vůbec o nějakém dá mluvit (je to spíš motiv akce a útěku), nicméně zpracování, obsazení, hudba, gradace, vše v pořádku. Výborně natočené jsou především akční scény, přičemž slovo "akční" je na místě, protože o jistých strategických rozhodnutích v akci lze s jistotou pochybovat. Občas to malinko připomínalo counter-strike, ale je to rozhodně efektní. Atmosféricky zvládnuté dobře, herecky vyčnívá především Diane Kruger a pak Djimon Hounsou (tomu jsem toho leadera docela věřil), příběh a někdy i motivace (už samotný důvod zajetí novinářky) či logika malinko haprují, nicméně zábavné to opravdu je. Uvidíme, jak se příští rok předvedou Američané se svým opusem o speciální jednotce "Act of Valor". Škoda, že se trošku více nerozjela počáteční názorová rozklíženost mezi reportérkou a příslušníky komanda, čili pacifisticko-humánní pohled oproti perspektivě vojáka, který nemusí nutně s rozhodnutím politiků souhlasit, ale jelikož je ve službě, tak koná svoji práci (a pak je kritizován). Na to ovšem nezbývá v přívalu akce již čas. Celkově: Těšil jsem se a zklamán nejsem ani trochu. 8/10! ()

S.Quentin QUALE

Nadprůměrná akční střílečkozdrhačka s válečným nádechem jako debut Stéphane Rybojada, který francouzskému filmu ostudu ani náhodou nedělá. Film si na nic nehraje, navíc panuje příjemnou vlastností vtáhnout diváka do děje a nutí jej držet palec partě profíků, kteří mají za úkol vysvobodit teráčema unesenou novinářku. Stručně - francouzská jednotka + Diane Kruger vs. pluk Talibánců, naháněčka přes Hindukůš k tomu. Komentář píšu dodatečně, protože jsem se právě nasral u tohoto americkýho odvaru. Spokojenost s nenáročností. 75% ()

Chrustyn

Stejně jako "Act of Valor" i "Speciální jednotka" se zaměřuje převážně na pomalejší a "reálnější" přístup k akci ale na rozdíl od prvně jmenovaného se o to "Speciální jednotka" opravdu jen pokouší a výsledná podoba ukazuje, že se jednalo o pokus marný. Je to velice slabý a nudný akční film, který se snaží dát mimo akci prostor i emocím ale nedokáže pořádně vykreslit charaktery, abychom dokázali hrdinům držet palce a již zmíněná akce je fádní až hanba a všechny přestřelky jsou nasnímané hodně špatně. Pro příznivce "Call of Duty" raději doporučuji mnohem lépe natočený "Act of Valor", který se jen nepokouší ale skutečně vypadá jako reálný akční film. ()

Snorlax

Francouzská odezva na Slzy slunce by se snad mohla rovnat s filmem Černý jestřáb sestřelen. Ale urážet tento snímek srovnáním s patetickým a sentimentálním Útěkem ze Sibiře je zlolajné. Celou dobu jsem se skvěle bavila. Nejsem voják, takže je mi úplně fuk, jestli akce vypadají reálně, jsem divák, pro mě je důležité, že se mi líbí jejich filmové pojetí. Vzít tohle do rukou Američani, je z toho neskutečně patetický a sentimentální brak. Francouzi se k tomuto svrabu a neštovicím amerického filmu ani nepřiblížili. ()

• Záverečnými titulkami film nekončí. Na konci titulkov možno vidieť krátku scénu ako to s členmi špeciálneho tímu dopadlo. (koba)
  • Natáčelo se ve Francii v Paříži, v Caylus a v Tarn-et-Garonne. Záběry z Pákistánu a Afghánistánu byly pořízeny v oblasti pohoří Pamír v Tádžikistánu a záběry hlavního města pochází z města Dušanbe. Některé scény byly natáčeny také v malém africkém státě Džibuti sousedící s politicky nestabilním Somálskem. (c.tucker)
  • Použité samopaly speciální jednotky s tlumičem byly Heckler & Koch H&K MP5SD3 ráže 9x19mm a Heckler & Koch MP5K (Kurz s tlumičem) stejné ráže, kterým byl vyzbrojen Lucas (Denis Menochet). (c.tucker)