Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (CinemArt SK)

alchac

Když jsem si tu někdy v létě povzdechl nad tím, že režie slečny Kvaj Čang MekKejnové se nechopil můj oblíbený norský jatkář, vůbec jsem netušil, že mě Satan Klaus má tak vysoko na seznamu zlobilů, aby mi mé přání splnil ještě letos! Tedy jak se to vezme. Santovy originální džínsy (zkráceně oridžins), v jejichž rámci Wirkola s grácií sobě vlastní bez mrknutí oka a s kamenným xichtem nejenže kreativně zrecykloval ty největší vánoční klasiky jako Sám doma 1+2 a Smrtonosné pasti 1+2, ale též obdařil ústředního hrdinu velmi sympatickým postojem k nadcházejícím svátkům komerce, přetvářky a obžerství a zejména vskutku kvalitním sívíčkem, kvůlivá čemuž každý znalec mistrova díla musel ve chvíli, kdy Nikomund vběhl do kůlny s nářadím, s blaženým úsměvem na rtech šátrat po lubrikantu (nutno dodat, že naprosto oprávněně!), jsou bez debaty námětem na naprosto ultimativní vánoční porno. Nicméně jak moudře říká úsloví, že by si jeden měl dát bacha na to, co si přeje, neb by se mu to taky mohlo splnit, je i zde samozřejmě skryté čertovo kopýtko v podobě černobílého párečku, jejich ňuňu spratka a souvisejícího móře rodinného patopatohovnotování (a když už, tak proč, kurva, aspoň emancypovaně více nezapojili nesmírně sympatickou paní domu??), což v jednom mně, zapřisáhlém to milovníku silné, černé a hořké kávy, vyvolávalo asi stejný dojem, jako by mu vyhlášený barista do kvalitního espressa namočil růžový maršmeloun, vrazil mu prsty do krku a popřál dobrou chuť. Čili materiál ve výsledku poněkud rozporuplný a opravdu již dlouho jsem tak neváhal, zda tři nebo čtyři. Nakonec tedy z úcty k maestrovi zaokrouhlím nahoru a budu doufat ve dvojku s výrazně vyšším stupněm opotřebení Lebkodrtiče a zapojením paní Santové, ideálně třeba v podání paní Arterton, když už jí tak skvěle svého času padla role Mařky. A slibuji, že budu hodný. Nebo že nebudu? ()

nineweh

Harbour jako permanentně nasraný a/nebo nalitý Santa je samozřejmě k sežrání a krade si film pro sebe. Bohužel všechno okolo něj je neoriginální, nelogická a špatně zahraná nuda s velmi nevyrovnaným tempem, které nepomůžou ani celkem roztomilé odkazy na Die Hard a Home Alone. Těmhle klasikám se bohužel Violent Night přes veškerou snahu nevyrovná. ()

Triple H

Santa Clause meets Bad Santa meets Die Hard meets Home Alone. Zvláštny mix, ktorý v teórii neznie zle, ale nikdy úplne nešlape a vlastne je to dosť blbosť. ()

wader

Jak já jsem se nasmál! Tak svěží překvápko, rychle odsýpající film a scéna ze Sám doma mě zabila. Toto je moje nová vánoční klasika. Miluju a děkuju. ()

Script

Jsem chvilku uvažoval mezi třetí a čtvrtou hvězdou. Přiklonil jsem se k té čtvrté. Co celkem dost snižuje hodnotu filmu je záporák, o kterém nic nevíte (jako třeba jak přišel s tím nápadem oloupit sídlo, jaký má motivy, proč se chová jako idiot, apod.) a nemáte pro něho pochopení i když se to tvůrci pokusili vysvětlit. Jinak průběh filmu není špatný. Některé momenty fungují jako třeba pokus té holčičky s nastražením pastí jako ve filmu Sám doma. Pár komických momentů se tam najde, ale vyloženě jsem ten film až tolik neprožíval. Jako malá předvánoční jednohubka to stačí. ()

rasttea

Čekala jsem ujetou komedii a byla to ujetá komedie, která mě ale tak nějak ujetě bavila. Nejvíc teda David a jeho man-bun. A John Leguizamo hraje ty zláče tak skvěle! Všechen ten kýč byl jemně prosázen i lidskými momenty. A tak se k***a snažte, ať neskončíte na "naughty listu"!!!! ()

Motinski

David Harbour má jednoznačne väčšinový podiel na výslednej kvalite. Jeho Santa McClane je drsňák ale nie nezranitelný. Mágiu využíva iba na cestu komínom, krváca, má slabiny, no keď záporakov likviduje rad radom a v pozadí hra vianočná pieseň Bryana Adamsa, bavil som sa skvelo. Na druhej strane, čakal som že bude viac hláškovať. Príbeh sa dá vyčítať už z trailerov, nečakajte žiadne prekvapenia, keď tak možno pri zabíjani. Tam sa občas pekne vyjašili. Film mixuje brutalitu s rodinnou komédiou, nie vždy ale stopercentne. V jeden moment som si hovoril že pozerám nudnú hovadinu (hlavne v strede sa dosť spomalí), hneď potom ale príde násilný kolotoč plný mŕtvol a bol som spokojný. Najlepšia a najzábavnejšia pasáž je pre mňa tá čo cielene paróduje Sám doma. Tam som sa smial jedna radosť. Zaver bol zbytočne naťahovaný, postavy nič moc (úplne všetky!!), no keďže som vedel do čoho idem, necítim úplne sklamanie. Len si viem predstaviť ako sa dal z námetu vytrieskať ešte bláznivejší výsledok. ()

Lachtaan

Norský šílenec Wirkola se rozhodl přinést řádné osvěžení do nabobtnalého soudku vánočních filmů a Šílenou nocí se pokouší potěšit každého, kdo je přesycen přeceňovanými kousky jako Sám doma či Grinch. A už jen proto, že já rozhodně patřím do menšiny, na kterou duch svátků dýchne spíš skrze takhle netradiční filmy, jsem si tuhle jízdu fakt užil. Explicita a správný černý humor si tu s ničím nezadají a až na potřebné berličky, co Violent Night shazují punc perfektnosti, jde o jednu z největších zábav roku. [ČSFD projekce Cinestar Plzeň 7.12.2022] ()

Johnny.ARN

Keby to Tommyno točil za svoje lóve a nemusel by sa podriaďovať holyúdskym manierom, tabuľkám kvótam, bola by to jazda roka. Takto je to zbytočne natiahnuté, lebo sa musí veľa diskutovať, predvídateľné, Leguizamo na mňa vyskakuje už aj z chladničky a tak celkovo mi tu chýbal ten Wirkolov nadhľad a to také absurdno, ba priam až kokotno. Ale to by sa potom nemohlo premietať v kinách v USAA. Takže akcia je správne krvavá a miestami brutálna, žmurknutie na Sám doma poteší všetkých fans a je to správny vianočný film so Santom. Mocné 3 z 5 (Cinema City Vivo) ()

st.jim

Skvělě zábavná oddechovka. Je vidět, že Santa není žádné ořezávátko a jeho zkušenosti jsou k nezaplacení. Kladivu totiž nikdy nedojdou náboje. Jo a za toho Bryana Adamse dávám hvězdičku navíc :-) ()

viperDavid

Naprosto boží santa alias thor, nebo co to bylo zač, ale na tom až tak moc nezáleží. Vánoční biják pro celou rodinu to není, ale mě to hodně pobavilo. Díky Santo ()

Helmutek

Za mě ten film naplnil to, co jsem od něj čekal - jsem fakt spokojenej a bavilo mě to. Samozřejmě se to (dle očekávání) pohybuje na hraně braku, ale za mě to jako celek fungovalo i přesto, že s dějovou linkou nebo příběhama postav si scénáristi dali menší práci, než mohli. Některý věci byly zbytečně předvídatelný (konečnej souboj i jeho vyústění) příp. nelogický (únos mámy rody na skútru), ale co už - vlastně to beru jako takovou krvavou verzi Sám doma pro dospělý a tam mi podobný nedotaženosti fakt nevaděj. Navíc - za leccos (třeba i za vysílačky fungující jako telefon) asi může to Vánoční kouzlo, když vlastně ani sám Santa pořádně neví, jak funguje, ne? ()

Sfinkter

Tak trochu jiný vánoční snímek, který začíná jako parodie na Santa je úchyl, aby pokračoval jako krvavý thriller. Některé detaily a odkazy jsou povedené, ale ironie na Sám doma a samotný casting se nepovedly - asi už všude musíme vídat černobílé nebo homosexuální páry. ()

oveckaoa

Wirkola se proslavil Mrtvým sněhem pak natočil druhý díl a poslední film před tímto co jsem od něho viděl je Jeníček a Mařenka lovci čarodějnic, který stále čeká na pokračování.  Inspirací pro tenhle film byly filmy  Smrtonosná Past,  Sám Doma a nejspíše i Santa je úchyl jelikož zde máme Santu co chlastá první ligu,  blije a močí na náhodné lidi, ale zatímco u Santa je úchyl to význam mělo tady to nemá. Tenhle Santa jde nadělovat dárky do rodiny kde babička  má předávat impérium a tu rodinu přepadnou nějací chlápci a jedna ženská co chtějí 300 milionů někde v sejfu a jelikož tam jedna holka v něho věří jde jim pomoct . Bohužel ta rodina   je příšerná po herecké stránce a skoro každému z nich až na jednu (ta holka) tu smrt přejete což se bohužel nedočkáte.  Když to porovnám s takovým Better Watch Out nebo oběma Babysitterama vychází mě oba lépe a to jsem dal Better Watch Outu menší hodnocení. Je možná i dobře, že mě kino nevyšlo. P.s. tohle je druhý film po Bring It On: Cheer or Die (TV film) (2022) kdy někdo řekne, že něco umí a přesto je tak neschopný někoho s tím trefit a opět je to ženská postava  60 procent ()

elanius

(1/2023) / Tak tu sa David Harbour fakt našiel. Skvelý nasratý Santa Claus. Inšpirácia je v tomto prípade viac ako jasná, za všetky spomeniem Die Hard a Home Alone. Ultimátne vianočné kombo. Veľmi filmu pomohlo, že šiel aspoň na PG-15. Niektoré mordy boly skutočne originálne a nechýbal ani situačný humor, ktorý pár krát fungoval aj nad úroveň jemného pousmiatia, čo sa vždy cení. Celkom sa podarilo do filmu dostať aj emócie a nepôsobilo to vyslovene silene a trápne. Podarený vianočný akčňák a som zvedavý či toto nasadí dáka odvážna televízia do vianočného primetimu. Kľudne by z toho mohla byť klasika. (7/10) ()

hroubek

Parádní akční výplach. Režisér Tommy Wirkola dostal možnost natočit si černou vánoční akční komedii a tuhle příležitost chytnul za koule a rozhodl se nám ukázat nejdrsnějšího Santu filmového plátna. Je vidět, že se Wirkola velmi dobře bavil a tohle natáčení si užil. Velkou zásluhu na tom má scénář od dvojice Casey a Miller, který krásně vykrádá Smrtonosnou past a Sam doma. Wirkola má řemeslo v ruce a není mu cizí násilí a černý humor, a právě tyhle scény patří k tomu nejzábavnějšímu na celém filmu. David Harbour svou roli zvládl s přehledem a působí uvěřitelně jako zlomený Santa, tak i jako Santa zabiják. John Leguizamo nádherně přehrává a královsky se baví. Alex Hassell a Alexis Louder tvoří sympatickou a uvěřitelnou dvojici a jejich scény jsou moc fajn. Leah Brady je hodně fajn, a má momenty, které si ukradla jen pro sebe. Já jsem si film dost užil a hezky jsem se při něm nasmál. Jediné, co mi tolik nesedlo byla prostřední část, která je trochu ukecanější a delší, a prakticky připravuje půdu na to, co přijde za pár minut. Šílená noc je hodně povedený akční výplach, který se na Vánoce hezky hodí jako Sám doma. ()

Wade

Harbour jako Santa skvělý a scéna s komínem byla opravdu top Leguizamo si zahrál to co měl, ale všichni ostatní zbyteční hlavně všechny postavy té rodinky totální odpad a pro mě nezájem. Takže jo fajn mordování od Santy zbytek méně než průměr a celkově u mě jen za 3 hvězdy asi jsem od toho čekal moc.  55% -- 5/10 IMDb ()

bizz_mjc

Wirkola se svým neřestným Santou vrací trochu na 'død' sníh, který mu rozjel kariéru. Mix Smrtonosné pasti a Sám doma je asi silné přirovnání, ale takto se v jednoduchosti dá film popsat. Vykřesat se toho dalo víc, ale asi o nic než easy fast food zábavu ani nešlo. ()

Brain-D

Wirkola je poslední léta už určitá záruka kvalitní zábavy, kterou umí osobitě podat. David Harbour, když už nezapadl jako nový Hellboy nebo Ruský agent u Marvelu, tak tady mu role seděla jako ulitá. Velmi rychlá zábavná vánoční jednohubka a malé zavzpomínání nad o podobně brutálním Ďábleském santovi (2005). 80% ()