Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (Cinemart SK)

kajas

Komediální thriller Šílená noc odkazuje nejen na Willisovy "Smrtonosné pasti" (nabručený policista sám proti přesile padouchů), ale také na dnes už klasickou rodinnou komedii "Sám doma". Santu Clause totiž prosí o pomoc malá holčička, jejíž bohaté babičce přepadli dům nebezpeční lupiči. Santa se proti záporákům rozhodně nebojí použít brutální násilí, a tak je postaráno o podívanou plnou nápaditých akčních scén. Bezmála dvouhodinová stopáž je možná zbytečně moc, vše ale vynahrazuje dojemný závěr. Byla jsem hodně spoko a věřím v pokračování! ()

William_

Film zajímavej jen díky dobře hrajícímu Davidu Harbourovi a pár gore scénkám, kde Santa drtí potvoráky na padrť (jsou v celém filmu asi 2 nebo 3). Jinak se jedná o těžký céčko, který bych si příště pustil jen po 8 pivech. Ať už se jedná o primitivní příběh, nezáživné vedlejší postavy, tupé a nesympatické členy rodiny, oslavující tupost a jednoduchost Američanů, až po naprosto nudného hlavního záporáka. Jestli má tohle být film, kterému bych hodil plný počet hvězdiček a napsal sem jak skvěle jsem se bavil, musel bych dát Kameňáku taky pětikvald. Nebýt ČSFD projekce v Praze v kině Atlas, která byla pro pozvané členy webu zdarma, za film bych nikdy nezaplatil, byla by to totiž škoda peněz. Santa je úchyl stále zůstává nejlepším komediálním vánočním filmem, který ani po shlédnutí šílené noci za nic nevyměním. ()

M.i.k.e

Wirkola už několikrát prokázal, že pro něj žádný nápad není dost šílený a spolu s Vuorensolou patří mezi moje oblíbence na poli neotřelých kousků. Ve své novince se sice opírá o klasická vánoční klišé a Santovské legendy (ačkoliv sem nikdy předtím neviděl, že by Santa byl dřív Viking), ale ve chvíli kdy je začne kombinovat s Die Hard a přidá k tomu něco málo ze Sám doma je to přesně tak střelená zábava v jakou jsem doufal už po trailerech. Solidní trefou bylo i obsazení Davida Harboura, který stejně jako John McClane není nezničitelným hrdinou, ale když v sobě probudí prastarého válečníka, je radost ho sledovat...80% ()

Joe321

Velké nadšení, instatní klasika. Z trailerů jsem tomu vůbec nevěřil, to bude zase stejná blbost jako s Gibsonem, tak jsem o to i ztratil zájem. Je to skvělá kombinace vánočních US filmů, akčního, a takovýho toho starého Ferrellovského humoru. Má to tu vánoční atmosféru skrze hudbu a výpravu (sníh v podobných filmech vždycky vypadá strašně třeba). Dobře vybraní herci, dobře napsaný dialog. Hezky to kombinuje fantaskní prvky a realitu. I vykrádačka Sám doma zde nepůsobí v rámcí celého stylu filmu vytrženě. Za 5, podruhé příští rok to buse asi spíš za 4. Dal bych si pokračování. -Alright, who the hell are you really, huh? Some security guard who's watched too many action flicks? Some loser ex-cop stuck in a mall playing dress-up with fat kids pissing on your lap? Stop me when I get it right. -It's a little more complicated than that. -Not to me, it's not. Because I want to make it my personal mission, my holiday to-do list, to find you, and to end you, and to wipe my ass with you, and this whole fucking holiday. That's what I want for Christmas, Santa. -That is a terrible thing to want for Christmas. But maybe you and I should discuss that in person. Santa Claus is coming to town. ()

Vyhy

Sice se to k aktuálnímu období nehodí, ale konec roku se přeci jenom blíží. Mišmaš eRkového Sám doma, rodinného vánočního filmu a brutální řežby pro dospělé se celkem povedl. Santa s kladivem, pár dobrých vtípků a celkem ucházející akce. Možná bych omezil tah na rodinné štěstí a mluvení kolem toho a najednou by stopáž byla zajímavější. Prostě fajn jednohubka. ()

vydumnica

Tak toto bolo veru dosť krvavé, viac než som čakala. Na druhej strane, celkovo ma to bavilo viac, než by som čakala. Dokonca ma to dokázalo aj prekvapiť, napríklad tým, že Santa tu je akože skutočný. Nevedela som, že tu budú nejaké lietajúce soby a zázračné vrece s darčekmi. Vopred som vedela len to, že je to nejaký mix známych vianočných filmov, často spomínaných tu v recenziách, tak som bola zvedavá. Jediná sympatická postava (dievčatko nerátam) je tu vlastne ten Santa, ktorého už práca a asi ani život veľmi nebaví, má radšej alkohol ako mlieko a malých prckov už má plné zuby. Dávam 3*, ale tej krvi mohlo byť menej. A ešte nechápem, prečo sa Violent Night volá v českom preklade Šílená Noc, keď je to raz violent!!! Vlastne ešte niečo. Nemali byť tí ľudia v tom dome trochu viac vystrašení? Vyzerali byť dosť pokojní, ešte aj darčeky si začali dávať!!! A alarm? Nespustil by sa hneď v takom veľkom sídle pri požiari alebo dyme? Niektoré hlášky boli dobré a niektoré situácie vtipné. 60%. ()

bourec

Virkola točí fakt perfektní kousky. Na Šílený noci je ale znát určitej boj rejžy se studiem. Prostě studiu šel na ruku, a dal tam i zvláštní scény, kterej v mých očích film trochu srážej. Protože jinak krvavá akcička, spousta humornejch hlášek. Bohužel ten film mě až tak nebavil. 60%. ()

cariada

Celkem vtipná, ale dobře ujetá vánoční akční komedie. Pobavil mě Santa hned na začátku jak pobleje servírku z hospody, která se rozplývá že je pravý. Bylo to na půl vánoční a to nemyslím proto že se to odehrává na Vánoce ale že se tam řeší ty kraviny jestli existuje a rodinné problémy. Naštěstí banda zlodějů tomu vdechne úplně jiný nádech a je z toho krvavá jízda a hodně černého humoru. Jinak jsou pro mě vánoční filmy tabu. ()

Lenka.Vilka

Skvělý vánoční akčňák, který se zároveň tváří jako skvělý rodinný film. Něco jako animáky, tam jsou taky věci čistě pro děti a čistě pro dospělé a dohromady si to užije celá rodina. Takže je tady krev, násilí, ale zároveň Santa, který je pravý. No není to skvělé? Navíc je fajn, že žádná z postav na konci není taková, jaká byla na začátku a celkově film tímhle hodně překvapil. Alkoholický kariérně vyhořelý Santa, který postupně zjišťuje, že by to neměl vzdávat. Hodně mě zaujaly flashbacky, které diváka automaticky lákají na pokračování (návrat sobů se vzkazem od paní Claus vyloženě láká k myšlence, že noc ještě nekončí a určitě je hodně dalších zlobilů), kde by toho mohlo být víc, ale bojím se, že si film nevidělá na důstojné pokračování s Davidem, ale byla by z toho Šílená noc z Wishe :( Bavila jsem se a neudělá mi vůbec žádný problém tohle zařadit mezi moje oblíbené vánoční filmy: Smrtnosná past, Rambo, Vetřelec, Shrek  :) 4,5/5. ()

C0r0ner

Ho-ho-holy shit! Santa Claus Sám doma s Wirkolou na Vánoce, z toho nemůže vzniknout nic špatného, o čemž napoví už první scéna v hospodě. A kdyby se děj vysral na ty vztahové a rodinné zbytečnosti, mohlo to být víc, než "jenom" solidní čtyři hvězdičky. 85% ()

moviefreak

Tommy ma ako režisér každým svojim filmom neskutočne baví. Síce sa jedna o Bčka, ale poriadne krvavé a vtipné Bčka. A tento rok ma potešil už tretí "Hammer time" Thor, Samaritan a samotný Santa. Ak by som mal jednému kladivo udeliť cena úder roka, tak Santa jednoznačne výhra. A teraz poprosím krvavý prequel, ktorý nám ukáže život brutálneho warriora, z ktorého sa stal... ()

Topco

Objektívne za 3, v období Vianoc dávam 4. Má to svoje momenty, má to gule a má to aj svoje avizované odkazy (Die Hard meets Home Alone). Sympatická jednohubka, z ktorej pokojne môže byť budúca vianočná klasika. Harbourovi to pekne sadlo! ()

dubinak

Takováhle šílená jízda je na Vánoce vždycky potřeba. Tentokrát se o ni v "novém" kabátku postaral Tommy Wirkola, jehož humor patří k tomu originálnějšímu a jehož druhý díl Dead Snow byl pro mě oázou bláznivého hororového humoru. Sice kopíruje pár šablon z jiných klasik, ale umí to prodat. A jo jako je to spíš taková ta kino rychlozábava - ač jsem v kině v Pardubicích opět nestihla, poněvadž to stáhli za šest dní z programu - ale kdo chce nějakou svěží multižánrovou vánoční jízdu, která není vyloženě animák a která tu ještě nebyla, příjde si na své. Davir Harbour ideální volba pro tuto brutální santovskou postavu, ale Leguizamo už je ve svých typických rolích trochu nudný. Je to spíš tak na tři a půl, ale dlouho nic dobrého vánočního nebylo. ()

Flynn

Já se náramně bavil. Ani jsem nečekal, že si to takhle užiju. Určité momenty mě bolely za samotné zloduchy, ale co naplat. Neměli zlobit. ()

Martrix

Prvních pár minut to vypadalo na svěží nekorektnůstku, ale nakonec je to jen přehlídka bizarního zabíjení, pro které bylo potřeba najít záminku. Příběh je paskvil, mix amerických patosovin a vykrádačky "finského folklóru" ohledně Santova původu. Dobrých fórů prostě nebylo dost na to, aby zamaskovaly jak pitomý film to je. Takže Santa je opět jen další postava s velkým potenciálem ... v mizerném filmu. Harbour na to má smůlu, jemu nelze stejně jako v případě Hellboye, nebo Red Guardiana nic vyčíst. Wirkolovi asi taky ne ...scénář dělali jiní zlobiví chlapci ... kterým za to patří narvat uhlí do zádi. ()

Juto

Je to skvelá zmes filmov ,,Sám doma" a ,,Smrtonosnej pasci" a akéhokoľvek akčného vianočného filmu. Santa ako John McClane ma veľmi bavil. Tommy Wirkola režíroval čistý výbuch zábavy! 7/10 ()

carly

Ked sa niekto pokusa sediet na viacerych stolickach naraz, obvykle to skonci ako kolac psicka a macicky. Tento film je ale ako sofa, aj sa na nom dobre sedi, aj sa nan dobre pozera. Aj ked je poskladane zo vselicoho mozneho. Film zacina prijemne, rodinne, s troskou prizemnejsieho humoru. A potom postupne pridava na akcii aj agresivite. Ale stale sa tam cas od casu na povrch prebije srdce (a nielen v nieciom otvorenom hrudnom kosi) a childlike wonder. David si Santu viditelne uziva a John Leguizamo je delicious. Mala Trudi je potom uz len tou maslickou na krasnom a krvavom balicku. Paci sa mi, ze vo svojom jadre je to stale rodinny pribeh. A aj nasilie a gore su davkovane tak akurat. Nie je to o tom pouzit co najviac umelej krvi a dat zarobit make-up artistom. Film sa netaji svojim vztahom k Die Hard a Home Alone, ale viac nez vykradanie ci kopirovanie, je to pocta. Vizual je tiez krasne vianocny. A pouzitie hudby level expert. Klasicke pouzitie sentimentlanej hudby k nasilnej scene zvladnute na vybornu. ()

MightyHal

Laciný humor, CGI krev, klišé přeslazený vánoční balast a to vše v rádoby R kabátku. Neříkám nic, ná Violent Night jsem se těšil a jelikož Wirkolu mám rád (hlavně filmy na kterých se podílel co by scénárista), tak jsem na to šel hned do kina, ale nic mě nepřipravilo na to jaká sračka tohle je. Největší problém asi je v tom, že je to opravdu klasický rodinný film s R filtrem, plný laciného humoru jak z dětské komedie, kde dojde na blitky a na tisíce klišé které už byli v různých vánočních horor/komediích či v těch klasických. Což tohle by mi nornálně nevadilo, problém je že tu scénáristi s tím vším pracují nudně a nezajímavě. Kdy například hlavní zbohatlická rodina je opravdu nezajímavá plná stokrát viděných charakterů kteří se chovají a mají vtipy které byli ohrané už snad před čtyřiceti lety (například takový Secret Santa s tím pracuje mnohem lépe). Právě díky této nezajímavé rodince pak skoro celý film nefunguje. Za to může přepálená stopáž, kdy v první části dojde na menší bitku Santy a ukázání konfliktu a pak celou polovinu sledujeme klasická vánoční klišé plné těch nejklasičtějších sranců co vás napadnou při pojmu "Americká slátanina". Kdy dojde na věci jako "Santa neexistuje!" apod. Prostě je to celé brutálně předvídatelné a to že to psali scénáristi Sonica jde opravdu hodně cítit. Co se poté týče akce, tak je klasické CGI GORE, kde většina těch brutálnějších scén je očividný CGI (jako hození nepřátel do drtičky na dřevo a následný výstřik počítačově udělané krve), když ale dojde na praktičtější efekty, tak tam už se Wirkola mírnil a nic brutálního nepředvádí. Proto jedinou světlou stránkou, je snad scénka s bowlingovými koulemi. Za mě určitě film který si užijí vlastně mainstream diváci kteří moc brutálních komedií neviděli. Je to prostě popcorn s ohraným humorem a přepálenou stopáží, který kdyby neměl pseudo GORE, tak spadne do propadliště dějin. ()

A.Fish

První půlka se táhne, ale už od dob Mrtvého sněhu víme, že Wirkola to umí vynahradit druhou půlí. Tady je ale problém, že Wirkola nedostal volné ruce, čili brutalita tu je, ale né tolik. Rozhodně by prospělo zkrácení stopáže aspoň o 20 min aby film měl lepší spád. 3,5* ()