Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (Cinemart SK)

maddy

Home Alone meets Die Hard a novodobá vianočná klasika pre dospelých je na svete alebo žeby nie? Ja sa priznám, že napriem tomu, že humor Tommyho Wirkolu zbožňujem, tak Violent Night mi nakoniec ako film veľmi nesadol. Opäť sa tu ide over-the-top vo všetkých smeroch, ale mal som pocit, že tentoraz som na podobnú hovadinu už pristarý (a to som iba v mojich 30s). Tommy Wirkola tentoraz vykráda všemožné filmy a celé situácie a scény z nich viac nežby bolo žiadúce, a celá tá premisa o skutočnom Santa Clausovi, ktorý je však ožran (so original) a musí bojovať proti gangu v jednom dome viac menej zbytočná, kde tie občasné fantasy prvky skôr rušili akoby mali akékoľvek opodstatnenie v deji. Oveľa viac by ma to bavilo ukotvené v realite, kde sa jeden týpek v kostýme Santu ocitne v nesprávny čas na nesprávnom mieste a musí si v jednom dome vyřídit účty s patriou zlodejíčkov. Niečo ako Wirkolov nedávny The Trip akurát zasadený na Vianoce. Ten si totiž rád zopakujem niekoľkokrát, zatiaľ čo vo Violent Night nevidím žiaden potenciál pre repeat views. Ako jednohubka neškodné, ale Wirkola to vie aj omnoho, omnoho originálnejšie. CELKOVO: 6/10 ()

agentmiky

Tak za mě se z toho vánoční klasika nevyklube. Velká škoda! A to první upoutávky slibovaly naprosto dokonale ustřelenou černohumornou komedii. Film sází na dva výborné aspekty (to mu jednoduše upřít nemohu). David Harbour si roli přisprostlého Santy užíval plnými doušky, sežral jsem mu to i s navijákem (a pobavil i jeho background story....tématiku točící se okolo vikingského PTSD jsem rozhodně nečekal ani v těch nejdivočejších snech). A druhým aspektem je ucházející akční stránka, kde zejména jedna inkriminovaná scéna ve stodole stojí za to (to si čas od času pustím....zajímavé využití bruslí :D). Naneštěstí ale film nefunguje vůbec po příběhové stránce. Ano, v rámci žánru jsem ochotný odpouštět ledacos, ale nesmí se to nelogičnostmi přehánět. Leguizamo mi jako záporák nesedl, stejně tak ta hlavní rodinka s malou holčičkou. Jisté produkční kvality to má (produkce se ujal David Leitch), takže propadák neštěstí nenastal. Na druhou stranu...na víc než ucházející jednohubku to osobně nevidím. Za mě dávám 6,5/10 P.S. Při druhém zhlédnutí bych tolik kritický nebyl. Jasně, je to blbina, ale pekelně zábavná. David Harbour se pro tu roli narodil. Jo a CZ dabing kvalitní. Ale hodnocení i tak nechávám na stejné úrovni :D ()

Davered

Dobre fungujici kombinace krve, humoru, nadavek a sentimentu. A zaroven sance vratit se do detskych let a pripomenout si kouzlo i opravdovy vyznam Vanoc. P.S. Psychora neberte vazne, je na seznamu zlobivych deti a letos zase dostane jenom uhli. ()

Wysch

Tak jsem si dal tu loňskou vánoční bejkárnu a jako ne, že by se jednalo o pecku, je to totální kravina, ale psina to je. ()

kobejn

Ty filmy, co se točí v dnešní době, stojí všechny za hovno. Prostě je to smutnej fakt, že dneska už nikdo nedokáže natočit normální akční film jako třeba die hard. Todle se snaží bejt jako die hard, jenže má to jeden zásadní háček. Hlavní hrdina není obyč týpek, kerej se octne vše špatnou dobu na špatnym místě, ale tvůrci se mě snaží přesvěčit, že hlavní hrdina je skutečnej santa klaus, ale co to je za blbost? Tak buď natočim pohádku a nebo akční film, ale nemíchám to dohromady, takhle je to jen debilní paskvil, díky nechci. ()

Praxis

Wirkola v překvapivě hodně vánočním rodinném módu. Wirkola, který sice nadělí krvechtivému publiku roztomilé gore efekty, ale ty se tady drží dost u země a na svoje majstrštyky zdaleka nemá. Harbour se těžce vyřádil. Nicméně vrchol filmu je pro mě nestydatá vykrádačka Sám Doma, kdy si malá Trudy své dva útočníky krásně podá. Kevin nejspíš tiše závidí. Fajnovka, ale možná jsem čekal něco víc. 65% ()

ArsenalEagle

Klasicky sympatický Harbour v něčem, co se inspiruje tím nejlepším ze Smrtonosné pasti a Sám doma a jede si svou spanilou vtipně brutální jízdu od začátku do konce. Přesto kdesi v konečcích zmrzlých prstů u nohou cítím, že se z toho mohlo vytřískat ještě o dost víc a film měl na to stát se do budoucna kultovním vánočním filmem. Jako zábavná akční jednohubka ale výborné. ()

Bordoshut

6/10 – Béčko za 20 mega s velmi líbivou premisou, ale příšerně klišovitým scénářem. Violent Night je nechtěnou obětí neúspěšného vybalancování mezi kvalitní akční zábavou a únavným, již stokrát viděným kolovrátkem. Korunu tomu všemu nasazují šíleně šablonovité charaktery v podstatě všech zúčastněných (kromě padlého Santy, uznávám, že o Santovi, který je z povolání viking, jsem teda ještě neslyšel). Trošku nedopečeně také působí, když Santa Claus veškeré své kouzelné předměty, se kterými je v kontaktu už stovky let, komentuje vyhýbavým způsobem, že ještě nepochopil, jak fungují. Jasná scénáristická klička, aby se s tím nikdo nemusel zabývat. V posuzování logičnosti budu možná k tomuto filmu obecně trošku přísnější než někteří požitkáři, protože mě osobně na celé té filosofii Santy Clause hrozně triggerovalo, jak může stihnout obletět tolik domů za jedinou noc. V hloubi duše jsem doufal, že když je tady Santa bývalý vikingský válečník, tak si tu někdo dá tu práci, aby mi na tuto palčivou otázku odpověděl. Bohužel, nejenže nedošlo na Santí týmovku, ani téma toho, jak se z člověka stane Santa Claus, vůbec nepřišlo na přetřes. Z tohoto hlediska tedy veliká škoda, bylo by zajímavé se i dozvědět nějaké peprnosti o folklóru, než je tupě přijmout předložená fakta. Také dějové zvraty mě celkem zklamaly – jeden předvídatelnější než druhý. Sem tam zafungoval foreshadowing, jindy nějaký morbidní gag. Největší zklamání přišlo asi se závěrečnou akcí, která vůbec není tak úžasně nápaditá, jak se proslýchá. Vlastně je to často docela generické, případně založené na tom, že postavy berou do ruky všechno možné, co leží kolem nic, a snaží se s tím toho druhého trefit – což nepovažuju za kdovíjak originální nápad, třebaže je tu vánoční tematika. Nejvíce ikonická je asi akční scéna s malou holčičkou, která si na vetřelce v domě připravila sérii fikaných pastiček. Zde je patrná inspirace filmem Sám doma. Kterak dokázala něco takového dát dohromady tak rychle, když se za ní takřka okamžitě vydala dospělá vražedkyně, zůstává záhadou. Kdybyste se na to zeptali Tommy Wirkoly, nejspíš by vám řekl, že to nechápe, ale pravděpodobně to má spojitost s vánoční magií. Každopádně nejrůznější gagy a vtipné vánoční hlášky tvoří jednoznačně jádro filmu a vůbec to nejlepší, co Šílená noc může nabídnout. Potřeba samozřejmě zmínit také ikonický herecký výkon Davida Harboura, který svůj obličej a hlavně své srdce propůjčil na jednu šílenou noc postavě životem zhrzeného, zapšklého Santy Clause. Bez něj by zábava byla poloviční. Věřím, že mnoho lidí si film užije víc než já a půjde s hodnocením výš, ale mně zkrátka divácký požitek celou dobu kazil ten příšerně klišovitý děj a karikaturní postavy, které jsem chtěl celý film proplesknout a Davida Harboura nasadit na hlavního scénáristu, který určitě také hodně zlobil. Nemějte mi to za zlé, ale zápletka, kde se banda zločinců vloupá do domu boháčů, aby z něj ukradli peníze v trezoru..., je minimálně na rákosku. Ne-li na sobí kakanec do obličeje. Ale to už jsem se nechal unést. Vtípek na dlouhé večery: "Kvalitní akční zábava? Není to oxymóron?" Verdikt: "Hold jsem to čekal vtipnější!" () (menej) (viac)

PKD

Bylo nebylo. Ale spíše bylo. Na to, že mi tento film byl až tak lhostejný, že jsem neviděl ani tr. ani nic jiného z marketing universe, jsem nemohl učiniti na konci roku (doslova:) lepší rozhodnutí, než zkouknouti něco takového. Hračička Wirkola, zde očividně předvedl více zaujetí danou látkou, než v př. mého i tak velmi oblíbeného Jendy a Mařky, kteří ho (jak mám po tomto filmu podezření) bavili o něco méně, což je škoda. K filmu. Úvodní 4min. v Londýně je tak suprová, že bych ji natáhl i na 10min. Jen ten blijanec bych umístil poněkud stranou, páč to takto zkazilo dokonalou kouzelně vánočně znechucenou atmosphéru, kterou zase nevidím ve filmech s touto thematikou každý den. Harbour je naprosto dokonalý a mám silný dojem, že vzal Stranger Things jen proto, aby čekal mezitím na Wirkolu a jeho asi fakt životní roli. Stačilo mi jen pár minut a věděl jsem, že se pro tuto verzi Santy narodil, stejně jako Urban pro Dredda. Druhý mistr (kterého jsem neviděl ve filmu už takových 10let) John ´Violator/Luigi´ Lequizamo je stejně dokonalý a má (dle mého) ty absolutně TOP věty. V podstatě každou. Což tedy nevidím v US filmech moc často. Opět tak dokazuje, že zvládne jak kladnou, tak zápornou postavu a vy si užijete obě polohy. Babička s děsivými botoxovými rtisky, byla docela kůůl a vlastně nemohu říci nic proti žádně postavě. Ať kladné či záporné. Samoz. že nejvíce mdlá jest koretně obsazená (nedejsatan, aby měl ´´hl. hrdina´´ sexy bílou zrzku) manželka synáčka paní Lightstoneové. Holčina byla fajn. Ale musím varovati další chtivé diváky (film za sebe rozhodně doporučuji) že i přes to, že se zde již od zač. stále něco děje, tak na Santu v plné parádě i s kladivem (není to sice pův. Skullcrusher, ale i tak je efektní) si počkají dobrou hodinu. Jedno z přequapení tohoto ještě roku. Nejlépe vskutku většinou dopadnou filmy, které vás nezajímají, nefjenujete jim pozornost a pak si jen tak z nudy přečtete zdejší popisek děje a najednou víte, tohle musím viděti. Tak to bylo alespoň se mnou. P.s. pokr. je v plánu a pokud se Harbourovi splní Vánoční přání, paní Santovou bude hráti Ch.Theronová. No, rozhodně by to bylo (pro mě) velmi zajímavé viděti ty 2 v takovýchto rolích. Uvidíme.;-) Jsem rád, že tento film je zde v červených a též mám radost, že něco za pouhých 20 melounků, vydělalo prozatím 70. Hyperkorektní balast...10% ()

Tereza_T

SPOILER ALERT! Klasické vánoční poselství "mějte se rádi" tady dostalo novej kabátek na "mějte se rádi a zabijte ty, co vás rádi nemají" a tvůrci filmu přišli na 100+1 neotřelých způsobů, jak zabíjet, mrzačit a ubližovat s Vánoční tématikou. Akční scény byly tak akorát prokládány scénama rodinného dramatu a vždycky, když jsem si už začínala říkat, že je toho moc se tyhle dvě vystřídaly, takže mi nakonec stopáž slabý dvě hodinky utekla stejně rychle, jako mizí čokolády z mého adventního kalendáře. Celý to nesl na svých obřích potetovaných bedrech Thor Santa David Harbour, červený kabátek mu padl jako ulitej a stejně tak role vyhořelýho svatýho Nicolase Clause. Co musím vypíchnout dál je hudba, ten, kdo ji vybíral je člověk na správném místě, seděla k jednotlivým scénám skvěle, a navíc to na mě cáklo i trochu tý vánoční nálady. Na konci jsem chtěla začít nahlas křičet "já věřím na víly", ale přišlo mi to nevhodné :( ()

slord

Recept je prostý: zmiešame Sám doma s Die Hard, k tomu pridáme zručnosť môjho obľúbeného nórskeho tvorcu, a voilà, na svete je ďalšia vianočná klasika. Wirkola zase predvádza to čo mám na ňom rád, je to vtipné, brutálne, akčné sekvencie sú nadupané a hravé (pasáž za doprovodu Bryana Adamsa je lahôdková), ale vlastne to nešetrí ani emóciami. David Harbour ako Santa Claus je veľká castingová trefa a ten film ťahal neskutočne, fajn mi prišlo aj to, že sme sa dozvedeli niečo z jeho backstory, avšak určite by som chcel vedieť o jeho minulosti oveľa viac, ďalej tu máme malé dievča, ktoré na neho verí, a vlastne tá ich interakcia ma hrozne bavila. John Leguizamo ako antagonista fungoval viac než slušne a killy jeho pešiakov som si užíval. Bohužiaľ väčšina členov rodinky mi nebola sympatická a vlastne mi bolo jedno čo sa s nimi nakoniec stane. Ale inak vo mne prevláda veľká spokojnosť, je to zábavná akčná chuťovka so sympatickým hlavným hrdinom, ktorú si budem dávať na Vianoce pravidelne. 8/10 ()

Gorehound

V jednoduchosti je krása. Santa versus teroristi, gore, ktoré je niekedy ukázané viac a niekedy menej, ale určite sa nájdu aj lahôdkové scény, štipka detskej nostalgie, veľa nadhľadu, sneh a Vianoce. Jednoduchá, ale funkčná backstory o tom, kým bol Santa predtým, geniálne využitie vianočných songov. Bavil som sa od začiatku do konca, smial sa, potešila Beverly D'Angelo, ktorú som spoznal až počas titulkov. David Harbour akoby sa pre túto úlohu narodil. Nie je to pre intelektuálov, je to úlet, ktorý už po prvom pozretí radím medzi vianočnú klasiku. ()

Remedy

Brutálně sympatická žánrovka, ve které hoří hlavy a vybuchují těla v ultrazábavných sekvencích, nabývá už v tuto chvíli mírně kultovní status a rád si ji v budoucnu zařadím mezi své klasické předvánoční projekce, tj. vedle obou prvních Die Hard a Home Alone. Tommy Wirkola je tak trochu magor, což ovšem nijak neubírá z obrovské porce jeho talentu a pozoruhodného citu pro extrémně krvavé a vtipné scény zároveň. Violent Night je děsně nekorektní („Gertruda, to je tak jméno pro šlapku, ne?“), brutálně akční zábava, jejímž prostřednictvím nasajete tu skutečnou předvánoční náladu jako (skoro) nikde jinde. [80%] ()

raimi

Kaskadérští hoši z 87North Productions mně poslední dobou nedělají vůbec radost. Jejich akce je čím dál generičtější a přijde mi jen jako slušně odvedený korporátní řemeslo, kterýmu chybí šťáva a jakákoliv pamětihodnost. U jejich projektů Day Shift a Bullet Train jsem chcípal. Nesympatický postavy, wokeism, debilní humor a naleštěný pozlátko.  A nejinak je tomu u Violent Night. Tommy Wirkola na režisérský sesli musel po neodpustitelným hříchu v podobě Cesty za smířením pokleknout, a políbit progresivistům prsten. Dělat si srandu z woke propagandy? To by holenku nešlo. A tak Wirkola žehlí, co minule pohnojil, a já jen doufám, že se z té žumpy vyhrabe a zase natočí nějakou provokativnější záležitost. Tohle totiž není nic víc, než stupidní, kýčovitej produkt, uvědomělých pubescentů vlhkej sen. ()

PogoJoe

Mě tenhle tenhle černočerně komediální mix Die Hard, Home Alone a Bad Santa docela bavil. David Harbour je pro tuhle roli sarkastickýho Santy skvělá volba, hlášky a dialogy jsou vtipné, způsoby vraždění zloduchů často vynalézavé, když to berete s nadsázkou a víte, do čeho jdete, může to bavit i vás. Pro mě výborná předvánoční jednohubka. ()

salalala

Ano, je to přesně ten film, který rození cynikové, kteří nesnáší kýčovitou vánoční selanku, chtějí. Tommy Wirkola prokázal smysl pro velkou nadászku a černý humor a natočil podívanou, která se bude vyjímat o Štědrý večer před spaním, protože se asi nenajde nikdo, kdo by ji zařadil jakožto alternativní podívanou do prime timu. Netradiční vánoční atmosféra tu funguje výborně a už od začátku je znát značný nadhled, který je navíc v kombinaci s drsnými hláškami a leckdy černým humorem výborný. Kapitolou sama o sobě pak je akce, která je vesměs výborná, překvapivě hodně brutální, opět je z ní znát značná nadsázka, velmi šikovně se v ní využívají různé vánoční symboly a typické propriety a leckdy je do ní vtipně zasazena klasická vánoční hudba. Ocenit se pak musí i sekvence s variací na Sám doma, která je sice trochu očekávatelná, ale bezmála geniální. Hodně toho na svých bedrech táhne hláškující David Harbour, který si Santu vysloveně užívá, za zmínku pak stojí i trochu přehrávající, ale velmi dobrý John Leguizamo. O to větší je škoda, že se Wirkola nevyhýbá trochu otravnému vánočnímu sentimentu a lacinému poselství o síle svátků, z nichž si zároveň trochu střílí, což je ovšem dost kontraproduktivní. Filmu by rozhodně prospěla i o něco kratší stopáž, protože finále je zbytečně protahované a zoufale klišovité. Zároveň také platí že o příběhu se nesmí přemýšlet, protože ten většinou nedává moc smysl a je v něm hodně nelogičností, o ten ale naštěstí nejde. Violent Night je hodně příjemný pokus o netradiční vánoční film, který zaujme explicitním násilím, doplácí ale na roztahanost a určitou nutnost vánoční sentiment přece jen zachytit. 60 % ()

Steven47

Šílená noc je netradičním, ale ve své podstatě perfektním způsobem, jak se naladit na Vánoce. Harbour jako Santa Claus v depresi je skvělý a sedí mu prakticky jakákoliv poloha napříč filmem. Zbytek obsazení je taky fajn, a především ne úplně funkční rodina se povedeně stará o drtivou většinu komických situací. Hlavním pilířem je pochopitelně akce, která je dostatečně krvavá, nápaditá, a hlavně funguje až překvapivě dobře i v kombinaci s koledami. Konkrétně scéna v „kůlně“ je pravděpodobně vrcholem celého snímku. Příběh příjemně překvapí několika zvraty – některé jsou hodně čitelné, jiné zase tolik ne. Pořád se samozřejmě bavíme o dost jednoduchém a přímočarém scénáři, ale kdo by taky čekal něco jiného. Největší problém mám s množstvím vánočních klišé a přehnanou snahou hrát na emoce, která povětšinou nefunguje, a když, tak pouze v malé míře, protože to prostě do celkové atmosféry nezapadá. Nebál bych se ty necelé dvě hodiny stopáže zkrátit, zvlášť kolem poloviny se film docela táhne. Ani jednou jsem se však vyloženě nenudil a z kina jsem odcházel i přes jisté nedostatky spokojený, a hlavně dobře naladěný. 6/10 ()

AffectedFace

Home Alone meets Die Hard, akorát místo badass Willise tu máme "badass" komediálního Santu a malou holčičku, která si hraje na Kevina. Ono by to fungovalo perfektně, kdyby snímek nestřídal všechny možný žánry každý 2 minuty a spíše se zaměřil na samotnou akci, které je zde celkem málo (ke všemu na R-Rating málo brutální a celkem nepřehledná, takže žádné gore jatka s obřím kladivem nečekejte - tmavé lokace tomu také moc neprospěly - jo, vím, že je to "violent night", ale mohlo to být prostě líp zpracované). Jak to tak vypadá - Tommy Wirkola svůj počin What Happened to Monday jen tak nepřekoná. Tím nechci házet na snímek špínu, ale mohlo to dopadnout lépe a popravdě jsem od Wirkoli s vyšším rozpočtem čekal víc. Ale jinak se jedná o příjemnou béčko jednohubku, která neurazí a má svojí "kouzelnou" zábavu a dostačující stopáž. Párkrát se zasmějete, párkrát cringnete a potom se ukojíte nad rozdrceným Johnem Leguizamem. Toť vše milý diváci, Santa jede zpátky domu pro pár piveček za paní Clausovou. Čisté tři hvězdy. ()

dom156

Kdo má rád černý humor a vánoční tématiku, tak tomu mohu vřele doporučit. Masakr v podání Harboura, který je otráven z Vánoc, ale přitom má dobré srdce a umí rozdat i přijmout pár ran, je zážitek. Trochu více krvavé než by bylo zdrávo, ale jinak jsem se srdečně zasmál. Mimochodem jsem rád, že tímto povedeným snímek jsem se rozloučil s kinem Atlas na Florenci, který je bohužel od roku 2023 zrušené. ()

Trevor

Bola to zábava, oveľa lepšia ako som čakal. Tak dobre ako sa s kinoparťákom vieme zabaviť my sa nevie v kine baviť nikto. Aj pri takomto "detskom" slasheri. Aj pri písaní komentárov, aj pri hejtovaní hejterov. Šialená noc je asi najväčšie prekvapenie roka. Skvelý relax po náročnom pracovnom dni. ()