Kobra 11

• Česko Kobra 11 (viac)
Z nakrúcania  - Erdogan Atalay, Vinzenz Kiefer
Nemecko, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scenár:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (viac)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (viac)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (47)

Medzi nepriateľmi (2008) (S12E11)

Tak jak přišel, tak i Chris odešel. Divoce, plný akce a napětí. Jen ta emoční rovina tu pro mě není taková, jako při odchodu Toma, to byla prostě jednička... Burkhard mi od začátku nesednul, podle mě se na jeho dílech podepsalo to, že si od začátku nesedli s Edroganem. Pamětníky pochopitelně potěšila variace na původní hudební znělky při honičce na začátku díly. ()

Na vlastnú päsť (2008) (S13E01)

Jak velký stylový pokrok se dá udělat mezi dvěma díly ukazuje právě tento pilot, který navazuje na předchozí díl, jelikož vrah Chrise se dokázal vzpamatovat ze šíleného pádu v ohňovém vrtulníku. Plus za to, že tvůrci dokázali udržet myšlenku více jak jeden díl, což u ních nebývá zvykem. Oproti temnému a drsnému pojetí dílů s Chrisem tu máme ale novodobou Kobru, která se snaží hrát na humornou stránku, hlavní dvojka najednou sype jednu hlášku za druhou, a postupně přibývají bizardně-vtipné situace. Ben je taky úplný protipól Chrise, a je to vesměs hlavně takový lapač na ženské divačky. První část tohohle pilotu má výbornou akci, a moment, kdy Semir odpálí auto, aby sestřelil vrtulník, by překonal i mnohé vtipy s Chuckem Norrisem. Pak už to je ale vesměs jedno kobrácké klišé za druhým, zkorumpovaná police, nikomu se nedá věřit, neposlušný svědek, ohrožení příbuzných... I tak je to ale určitě jeden z lepších pilotů s Benem, není tu žádná šílená záchrana světa nebo něco takového. ()

Zrada (2008) (S13E06)

Poslední díl pro druhou šéfovou v její pozici u dálniční policie. Tímhle dílem se tak loučí šéfová, která je pro mnohé diváky tou ideální představou nadřízeného, přísná, vždy spravedlivá, empatická, věrná... Díl je taková klasická Kobra, zkorumpovaný policajti na sto padesátý způsob. Ohrožení člena týmu na dvoustý způsob. Líbilo se mi zapojení šéfky do úvodní honičky, a taky honička na dálnici uprostřed dílu, což u nových dílů už nebývá tak zvykem. I ten dálniční polygon tady vypadá tak nějak lépe a jinak, než v jiných dílech. ()

Zámena (2009) (S13E11)

První díl s novou šéfkou Kim. Tahle postava to měla u fanoušků ze začátku dost těžké, ono není se co divit, nastupovat do seriálu po takové předchůdkyni, jakou měla, to vážně není co závidět... Kim se pochopitelně seznámí v rámci všech možných nepravděpodobných klišé, o kterých už se v budoucnu nikdo nikdy nezmíní. Díl je jinak postaven na klasické kobří škatulce, tentokráte ztráta paměti, obviněný kolega... ()

Koniec sveta (2009) (S14E01)

Kobra je moje jasná dětská srdcovka, a i teď si s chutí pouštím premiéroví díly, takže jí mnohdy leccos odpustím, ale tady se vážně s kritikou nedá šetřit. Tohle je za mě určitě nejhorší pilotní díl (ten další je teda taky silné kafe), a určitě i jeden z nejhorších, a dost možná i nejhorší díl celé Kobry. Šílená zápletka okolo záchrany světa, vystřižená jak z Céčkového filmu se Seagalem, která naprosto postrádá jakoukoliv logiku směrem k dálniční policii. Semir a Ben jsou tady takovou variací na Chucka Norrise, namixovaného s Rambem a Mcclanem. Je tady vidět snad všech neduh moderní Kobry, ať už snaha o humor, někdy lepší (prostřelený průkaz) někdy horší (pes - Terminátor), dále všemožné variace na zvláštní vozidla (modrý prdítko) a neskutečně přehnaný patos. A Sturmi je regulérně nejhorší vedlejší postavou Kobry, opravdu někoho tak otravného, aby člověk pohledal. ()

Atentát (2010) (S15E01)

Podobně špatné, jako předchozí pilotní film. Ve výsledku je jejich (ne)kvalita asi tak cca podobná. Tady se sice nevezeme na vlně šílené akce, "vtipných" hlášek a patosu, ale zase tu máme záruku chuti rozkopnout televizi v podobě super chytrých dětí = super otravné děti a super emancipované blondýny = super otravná blondýna. Sturmi tentokráte neřeší své příšerné romantické problémy, a do děje se dostane až v druhé půlce, ale i tak je ho až příliš. Děj je opět totálně mimo dálnici a dálniční policii, elektro atomovka omg wtf lol. ()

72 hodín strachu (2011) (S16E01)

O něco lepší, než předchozí pilotní filmy ,ale stále dost daleko za kvalitou zlaté éry Kobry. Sturmi je tu naštěstí jen do počtu, takže neotravuje moc dlouho. Istanbul sice fajn, ale pochopitelně se Mallorce vůbec nemůže rovnat. Hotteho smrt sice emotivní, ale to je v podstatě vždy, když se po tolika letech loučí nějaká postava, ale určitě se dala zvládnout i lépe, a dopřát Hottemu nějaký zapamatování hodný odchod. Na začátku pobaví všechny fandy 80. - 90. let KITT a máme i tu nějakou osobní rovinu, kdy by asi málokoho napadlo, že ta malá holka, která je najednou Semirova dcera, tak že bude za pár let skoro hlavní postavou seriálu. ()

Anjel smrti (2012) (S17E01)

Jak mám averzi vůči pilotům k 14. a 15. sérii, tak jsem nějak zapomněl na (ne)kvalitu tohoto pilotního filmu. Tvůrci se z nějakého šíleného důvodu rozhodli jít v trendu Amerických trapných komedií, a přidali do děje několik velmi nežádoucích faktorů, jako jsou: 1. Tlustá "vtipná" policajtka, u které si divák přeje co nejhorší smrt 2. Blbou blondýnu, jejímž jediným úkolem je ukazovat dobře naplněný výstřih 3. Přechytralého nerda, který rozumí všemu, a sbalí krásnou blondýnu... Příběh je úplně stejně dementní, jako u výše zmíněných dílů. Ve výsledku tu máme takový trojblok nejhorších pilotů, a dost možná i nejhorších dilů celé Kobry. Plusové body za zabití Sturmiho, který už tak nebude otravovat v dalších dílech, a také za závěrečný odkaz na finále 3. řady. ()

Vzkriesenie (2013) (S18E01)

Ale jo, já prostě tomuhle pilotu těch 5* nakonec napálim. Prostě ta nostalgie tam je, André se vrátil naprosto šíleným způsobem, odbouralo to mnoho let zavedené situace a emoce z parádního finále 3. řady, ale stejně, prostě je to furt André, a Mark Keller za těch skoro 15 let vůbec nezestárnul. Když pak tvůrci odpálí i několik variací na původní hudební motivy, tak máte pocit, že jste se snad vrátili v čase. Tahle epizoda je prostě výborná, ale i svým způsobem i šíleně blbá zároveň :D ()

Osudové rozhodnutie (2013) (S18E07)

Benova rozlučková epizoda, která se nese v duchu jeho rozhodnutí, která musí udělat, aby ochránil svého kolegu. Velmi podařené finále, které ukazuje rozhodnutí, které jsme zatím v Kobře neviděli. Odchod od policie po takovémto rozhodnutí tak dává docela smysl. ()

Revolúcia (2014) (S18E08)

Tak tu máme zase nového parťáka... Celý dvojdíl se točí hned okolo několika záplete, do popředí se také opět dostává Semirova rodina. K paralele k 8. sérii, tak zde, o deset sérií později, dochází k rozvodu obou protagonistů, což má také vliv na Semirovo chování v práci. Vidíme tak Semira agresivního, nervozního, překračující morální hranice, jaký to nezvyk oproti dřívějšku. Jeho nový parťák sebou také přináší temnější pojetí dílů. Pryč jsou různé vtípky a narážky, vidíme více syrové akce, a závěrečná honička na dálnici je opravdu výborná, a tuhne krev v žilách. ()

Nepohodlný 1. časť (2015) (S19E09)

Tak nám krom Semira definitivně odešlo poslední pojítko se starou dobrou Kobrou. Celá část tak pochopitelně směřuje k onomu momentu, kdy daná postava odejde. Pro Semira to musí být fakt nálož, za ty roky pohřbil už tolik známých... Děj jinak projde hned několik zvraty, takže to velmi příjemně odsejpá, a akce střídá akci. ()

Nepohodlný 2. časť (2015) (S19E10)

Hned na úvod druhé části dvojdílu potěší věrné fanoušky rekapitulace s původní hudbou, což je vzhledem k smrti Dietera takové hezké pojítko s prvními řadami. Záporák z tohoto dílu je určitě jeden z těch nejlepších v novějších dílech, a jeho cesta za osobní pomstou opravdu bourá mnoho morálních zábran. Jenny je tu sice chvíli dost otravná, ale i z toho se naštěstí brzo dostane. ()

Krvná pomsta (2015) (S20E01)

Tak tu máme další temný a plně akční pilotní film s Alexem. Osobní pomsta nás tentokrát dovede až do velmi atraktivního prostředí Albánie, kde se povede i několik dost vtipných scén při Alexově sólo akcích. Semirova rodina se dostává po stopadesáté do smrtelného ohrožení, ale jako vždy se podaří vše zachránit a nastolit spravedlnost. Dobrý byl i Albánský policajt Boško, který přinesl poměrně dobrou čerstvou krev a originální charakter, kdy konečně nemáme klasicky zkorumpovaného policajta - rádoby kámoše hlavních postav. ()

Zvonkohra (2015) (S20E09)

Rozlučkový díl pro Alexe, který byl nuceně odejit kvůli špatné sledovanosti. Bohužel, za mě škoda, že se tento trend, kdy Kobra trochu přitvrdila a zvážněla, že se u diváků neuchytil. Tenhle díl je v rámci těch Alexových takový průměr. Jeho odchod není dopředu nijak znám, a vše se uděje poměrně rychle v tomto jednom díle, a je to tak tedy takové uspěchané. K tomu už 350 variace na ohrožení Semirovi rodiny... ()

Kobra, je to na vás (2016) (S20E10)

Tak tu máme opět nového parťáka, tentokráte Paula, který sebou přinesl styl dílů ala Ben, a Kobra se tak opět odprostila od temnějších dílů, a spíše sklouzává k více humornému pojetí. Začátek s tím, že Semir před skoro 20ti lety zachránil život je spíš k pobavení, hlavně díky "mladému" Atalaylovi :D. První polovina pilotu šlape docela dobře, i-když je tu ta šílenost s kovem v hlavě, to už je opravdu Céčková linka jak vyšitá. Ale jinak je tu dobrá akce, netlačí se moc na pilu s humorem, a kupodivu to i za ty roky vypadá docela originálně. Škoda druhé půlky, kde zas na scénu příjdou atomovky, zničení světa a podobné bláboly. ()

Riziko (2016) (S21E12)

Je super, že tvůrci dokázali po dvaceti letech dovyprávět příběh úplně prvního Semirova parťáka. Právě i díky němu je tenhle díl určitě jeden z těch lepších se současným parťákem Semira, tedy Paulem. Je tu taková ta příjemná retro atmosféra (staré meďák, bunda, variance na znělku...), stylem sice už viditelně moderní Kobra, ale není tu žádný přehnaný humor nebo zběsilá akce. Akorát škoda, že tu chybí typická honička na dálnici, jako bylo vždy v původních dílech. ()

Ďaleko od raja (2017) (S22E08)

To co fungovalo v Poplachu na nuda pláži, tedy narážky na Východní Německo a komunismus, už tady působí spíš trapně. Inu, opakovaný vtip... Zbytek je dost bláznivý, do děje se ZASE dostávají atomovky, dálnici nevidíme ani z rychlíku... ()

Všetko najlepšie k narodeninám (2019) (S25E01)

Tohle je teprve třetí díl, ve kterém se v epizodní roli vrací některý z dřívějších parťáků. Bohužel, oproti dílu s Frankem je tento díl zklamáním, a dokonce bych ho zařadil i mezi jedny z nejhorších v rámci Kobry. Účast Toma Becka je spíš symbolická, a ačkoliv je poměrně důležitá pro děj, tak většina času je jeho postava mimo záběr hlavního dění. Samotný děj je zde opravdu šílený, a nezavdá si se scénáristickými šílenostmi, které provázeli některé díly s Benem. Bohužel se zde také úplně překopává minulost, kdy jsou úplně ignorována fakta z prvních sérií. Co je však úplně nejhorší, je linka z minulosti, kdy byl obsazen do role Semira naprosto příšerný herec, který Erdogana nepřipomíná ani trochu, a jeho herecké schopnosti jsou o několik tříd horší. Nechápu logiku tvůrců dávat do děje linku z doby, ve které už vesměs Semira a jeho podobu známe, tohle byl opravdu velký přešlap. ()

Dedičstvo, 1. časť (2019) (S25E09)

První část dvojdílu, který slouží v dosavadní historii seriálu jako prostor pro největší hromadných odchod postav ze seriálu. Jelikož sleduju až při vysílání na Nova Action, tak už mi byli osudy postav dopředu známé, a čekal jsem tak hlavně na osud šéfky Krugerové. Její part se naplní přesně v závěru této části, ale ještě před tím se jedná o zdařilý díl, který dokáže dobře pracovat s emocemi, a připravovat diváka na závěrečně rozuzlení. Jedinou chybou je tu to, že jste stále v Kobře 11, ale ani na vteřinu tu nemáte dálnici... ()