Ostřílený detektiv, který pátrá po brutálním vrahovi mladé realitní makléřky, odhalí spletitou síť kriminálních aktivit. (Netflix)

nascendi

Po dvoch-troch filmoch, ktoré som zahodil po necelej polhodine, som mal konečne dojem, že uvidím niečo zaujímavé.  Veď zopár hercov sľubovalo  slušnú úroveň.  Dostal som nekonečne dlhú detektívku, ktorá nebola napínavá, ale vyžadovala neustálu pozornosť, aby sa divák v deji a vzťahoch nestratil, čo sa ľahko mohlo stať. Opäť som si vychutnal mizerný zvuk slovenského dabingu, kazil som si zrak čumením do tmavej obrazovky, pretože príliš veľa scén sa odohrávalo v tme prerušovanej iba svetlom bateriek, hoci stačilo zapnúť svetlo. Tak, ako v mnou neobľúbenom filme Sedem. Akurát, že tu toľko nepršalo. Celkovo pozerateľné, ale maximálne raz. ()

Arsenal83

Až fincherovský noir s hudobnými tónmi, ktoré sa niekedy zarežú pod kožu aj skúsenému narkomanovi. A Del Doro opäť ukázal, že hrať vie len očami. Ak sa človek nechá ovládnuť nastaveným tempom, tak film cíti, aj keď mu niekedy nerozumie, no nakoniec sa zrno od pleva oddelí a prináša rozuzlenie, na ktoré sa dá prísť. A preto to napätie nemusí byť dokonalé. ()

Claw

"Ještěr" do jisté míry pokračuje v tradici nastolené kultovním snímkem "Sedm". Minimálně v tom smyslu, jak kolem postav neustále stahuje smyčku, zatahuje práci do soukromí ženatého a bezdětného protagonisty a vyvolává podezření skoro na všech stranách. Film se odehrává ve světě, kde na každém lpí kousek viny či neúprosných výčitek, kde slunce snad nevychází a největším nepřítelem slušných lidí je jejich svědomí. Kouzlo příběhu netkví ani tak v originalitě, jako spíš v sebejistém provedení, které dává na frak banalitě a schematičnosti většinové tvorby Netflixu. Zpočátku připomíná "Temný případ" a těžištěm je proces vyšetřování, v němž protagonistům evidentně cosi uniká. Grant Singer ostatně distribuuje pozornost tak, aby vždy odkryl jen malou část skládačky. Pomáhá mu v tom neotřelá střihová skladba, která film místy zrychluje, vypouští potenciálně důležité záběry a někdy i zamlčuje, jaká postava se na scéně nachází. Na rozdíl od "Temného případu" ovšem nejsme na stopě maniakálního vraha, nýbrž překvapivého spiknutí. Druhá část 130minutového snímku se víc zaměřuje na vztahy mezi postavami a oprašuje špinavý policejní thriller, který byl populární třeba po přelomu tisíciletí ("Skrytá identita"). Byť už vyústění tušíme, skvěle hrajícímu Del Torovi nejde nedržet palce. A přestože je nasnadě, že snímek nechává vedlejší postavy v čele s přesvědčivě nejednostranným Timberlakem trochu poddimenzované a nevyužité, finále udeří velice silně. Přestože se "Ještěr" na klasiky žánru nechytá, jako plíživý napínák s retro vizuálem je suverénní. /80%/ ()

Happens

Sytě temné, až Skandinávsky uhrančivá atmosféra, tíživé.. takové je neskutečně povedené krimi od Netflixu. Vražda realitní agentky skrývá spletité zločiny prorůstající do zkorumpovaného vedení policie. Minimalistické herectví Benicia a naprosto fantastický soundtrack zvedají snímek do 5* úrovně. ()

Chrustyn

Chladný a plíživý thriller s velice pozvolným a nikam nespěchajícím tempem a vynikajícím Beniciem Del Torem v roli ušité na míru. Zamrzí scenáristicky nezvládnutý konec s mizivou závěrečnou gradací. Je to ale malá výtka, skvělého filmu, které už se dnes netočí. ()

marhoul

Únavný cajdák s několika zbytečnými vruty, díky kterým z filmu vzniklo hned filmů několik, a s mimořádně tupými nůžkami. Někdo to rád horké, no tohle dopadlo vlažně. Zrovna jako plaz. Ale potenciál to mělo, ne že ne. Býk je pořád býkem. ()

Yardak

Kriminálka, kde funguje vše, jak správně má. Benicio Del Toro je charismatický vyšetřovatel a film stojí především na jeho skvělém výkonu, ale výborný scénář, kamera a hudební podkres to dolaďují na maximum! Grant Singer teda fakt umí! Těším se na jeho na další projekty. Pro mě nečekaný film roku 2023! ()

Flego

Film sa ťahá ako najlepší med, scenár je prepracovaný do detailu a charizmatický Benicio Del Toro je ako čerešničkou na torte. ()

BMW12

Kriminálka, ve které poctivý detektiv Benicio Del Toro odhlauje vraha a zkorumpované prostředí policie. Benicio je ve své roli skvělý, příběh je napínavý a do poslední chvíle nevíte, jak to ve skutečnosti dopadne. Vadily mi však občas scény, ve kterých se mluvilo a zároveň hrála hlasitě hudba, tudíž nebylo jednotlivým postavám vůbec rozumět. ()

TheEvilTwin

Jak je možné, že tvůrce s jeho úplnou režisérskou prvotinou udělá na první dobrou takhle high-level vyšperkovaný thriller? Jak?! Reptile je totiž masterpiece slowburn thriller s prvotřídní, dusnou a nezaměnitelnou atmosférou zabývající se vraždou mladé makléřky - čím víc se ale detektiv dostává hlouběji do případu, tím se drasticky mění nejen jeho pohled na celý případ, ale i jeho charakter. Paranoidní halucinace, nervydrásající přerod osobnosti a mrazivé zabředávání hlouběji do případu dělají z filmu, který se jeví zpočátku a v celé první půlce jako obyčejná detektivka, thrillerové drama, jenž se postupně zarývá hluboko pod kůži diváka a vzbuzuje v něm neskutečné emoce a něvěřícnou zvědavost, co bude dál. Případ se totiž zamotává daleko složitěji než zpočátku vypadá a ukazuje, že rozhodně nejde o obyčejnou vraždu, ale o mnohem, mnohem větší intriku. V druhé půlce jsem se bavil skvěle, film si mě získal naplno na svou stranu a musím říct, že kdyby v závěru přišlo o něco doslovnější zúčtování a finální "vysvětlení", byl bych asi připraven na plnou pětku. Takhle si to musí divák z malé části trochu domýšlet. I když ve výsledku to možná ani není mínus. Výborné, mrazivé, dusné a Benicio Del Toro zas a znova dokazuje, že je to právoplatný bůh, což ostatně ukázal už v Sicariovi. Excelentní. ()

honajz

Nevidím na tom žel nic zajímavého. Ostatně mě mělo varovat, že Benicio Del Toro si to také napsal a produkoval. Scenárista je vskutku mizerný a jeho vizáž zde směšná - připomíná něco mezi Charlesem Bronsonem po flámu s načerno obarvenými vlasy a instalatérem z německého porna. Alicia je neskutečná manda a koukat na její velký zadek a tlustá stehna je fakt maso. Atmosféru to moc nemá, a na ty dvě hodiny je tam málo děje, navíc bez překvapivého zvratu. Realitka, drogy, realitka, drogy, ok, máte to? Dvě hodiny zbytečně stráveného času. Jinak ty fórky kamery se zrcadlem chtěly také nějakou inovaci, jsou staré takových osmdesát let. ()

Ivoshek

BdT hraje výborně, moc dobře se na nej kouká. Film funguje jako detektivka hlavně v prvních zhruba dvou třetinách, potom už přestane překvapovat a je předvídatelný. I tak v rámci žánru jeden z provedených kousku. ()

Janek

Sebevědomý debut, ta pomalost a ospalost nesedne každému, ale vázání záběrů, kamera a zvuk, výborné. Del Toro to celé drží na bedrech. Zpětně člověk může šťourat, ale jako zářez na Netflixu, nejspíš highlight roku. ()

claudel

Letos konečně povedené temné krimi s přesným Beniciem Del Toro v titulní roli. Tenhle počin se Netflixu vážně povedl, přitom nasadit stopáž 136 minut, aby diváka udržela v napětí je velký risk. ()

luka4615

Rozvážně plynoucí detektivka, která místo divoké akce raději sází na pomalé budování postav v čím dál tím hustší atmosféře nedůvěry. Snímek Reptile režiséra Granta Singera rovněž zaujme i precizními hereckými výkony, z nichž markantně vyčnívá tradičně spolehlivý Benicio Del Toro. Co se samotného příběhu týče, tak ten do první poloviny připomíná klasickou severskou detektivku, která se v polovině druhé začne čím dál tím vice zamotávat, přičemž ale tak nějak začnete tušit, jak to vlastně celé asi dopadne. To je dáno zejména drobnými scénáristickými nuancemi a vtahující kamerou, kterou působivě doplňuje civilní soundtrack. Ve finále tedy dostaneme velmi vydařenou komorní detektivku, jejíž nenucené tempo v dnešní uspěchané době působí jako čisté zjevení. Doufám tedy, že podobně střižených projektů bude jen a jen přibývat. Skvělá práce! (Netflix) „Can I Show You Something Strange?“ ()

JASON_X

No páni, tak tohle byla fakt zatraceně působivá oldschoolová kriminálka. A Benicio na tom má lví podíl, pro tyhle role se narodil. Atmosféra hustá že by se dala krájet, ale nečekejte žádné laciné a prvoplánové režisérské triky, napětí je dosahováno nepřímo, jen nevyzpytatelnými pohledy, temnými sny, ponurou hudbou, jste neustále v očekávání čehosi neblahého, ale vlastně se dlouho nic takového neděje, vy jen tušíte, že se něco takového stane, nebo spíš že se to jen kdykoliv může stát... A postupně vás víc a víc pohlcuje ona zvláštní zlověstnost a vy se cítíte stále víc a víc nepohodlně a stísněně... až se vám při závěrečném zúčtování vlastně uleví, že už je TO konečně tady a že už to budete mít z krku. No a když tohle opojení záhy (už při závěrečných titulcích) vyprchá, řeknete si že to vlastně byla "jen" nadprůměrně skvělá televizní inscenace, ale že na pátou hvězdu vám tam přece jenom ještě něco scházelo, třeba víc epiky, nebo nahatá Silverstonka, nebo co já vím... ()

ancientone

Stávka na istotu, remeselne perfektná, atmosférická a po všetkých stránkach funkčná žánrovka. Práca s napätím brilantná. Väčší presah nečakajte. Benicio Del Toro je frajer. ()

mm13

Novinky v thrashmetalovom žánri nepočúvam už dobrých 20 rokov. Pretože po prvej tretine každej skladby vždy presne viem, čo bude nasledovať a pri nijak zázračných motívoch (sa vyčerpali?) je to extrémna nuda... Asi je najvyšší čas sa v rámci filmu rovnako postaviť aj ku "temným kriminálkam (detektívkam)". Strašne prehľadné a po obsahovej stránke banálne... vyčerpané? ()

Morholt

Precizní kriminálka s pomalu budovaným napětí a houstnoucí atmosférou. Zpočátku to sice co do zápletky vypadá tuctově, ale jakmila hlavní hrdina začne pečlivě zaplňovat bílá místa případu, vezme to celé pro mě nečekaný směr. Herecky si film ukradl Del Toro, který prakticky nesleze ze záběru, ale baví i ostatní aˇuž je to Timberlake nebo Alicia Silverstone, která mě mile překvapila. 85% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

24.12.2023

Třetí Sicario vypadá čím dál reálněji

Třetí Sicario vypadá čím dál reálněji

31.10.2023

Je to zhruba měsíc, co jsme informovali o slovech producentů nové krimi od Netflixu Ještěr, kteří uvedli, že se v zákulisí začíná diskutovat možnost třetího Sicaria. Vynikající krimi thriller s Emily… (viac)