Pád domu Usherů

• USA The Fall of the House of Usher

Dva bezcitní sourozenci vybudují rodinnou dynastii, aby se zajistili do budoucna. Jejich plán se ale začne bortit ve chvíli, kdy jejich dědici začnou záhadně umírat. (Netflix)

mclenin

Flanagan sa stal posledné roky zárukou solídnej hororovej tvorby síce kolísajúcej kvality avšak prevažne sa pohybujúcej v priemerných až nadpriemerných hodnotách. Pád domu / rodu Usherov prináša modernizovanú poklonu klasickej tvorbe E. A. Poea. Koncepcia smrti na epizódu a tajomstvo hlbšieho pozadia udalostí udržiava zvedavosť diváka, pričom okrem zopár slabších / trápnych momentov má hneď niekoľko desivých a vyslovene nepríjemných čo vo výsledku vytvára a predstavuje dielo stojace za pozornosť diváka túžiaceho po atmosferickom, mysterióznom snímku, ideálneho do tohto "halloweenskeho" obdobia. ()

Prochy38

Už jsem se v posledním Flanaganovi ne úplně zklamal, ale začal mít pocit, že už mě nepřekvapí ba dokonce začne nudit. Děkuji moc za jasný důkaz, jak moc jsem se spletl. Perfektní záležitost. I dost koketuji s 5*. Těch odkazů na originál a autora je fakt hodně a funguje to po všech stránkách. ()

Terezinka198

Nikdy by mě nenapadlo, že po znechucení z prvního dílu bych tohle dokokoukala a ještě si to užila! Nečetla jsem si, o čem to bude, takže mě hned první díl naštval... brát si do úst velkolepá díla pana Poea a pak do nich cpát černochy (když vezmu v potaz právě osobnost Poea nebo třeba takovou jeho vlastní kočku... :D ), tak si myslím, že by se pan Poe urazil. Když ovšem pominu tento drobný fakt, že si seriál jen vypůjčuje jména postav a názvy jednotlivých veleděl tohoto velikána a oprostím se tak od vlastního znechucení vůči této velké chybě tvůrců, postupně mě seriál pohltil, aby mě v posledním díle zase nehezky vyplivl. Zrádné srdce a Jáma a kyvadlo jednoznačně nejlépe provedené díly, Černý kocour byl úsměvný... ale ten konec, ach, ten konec... :') promarněná šance, ještě do toho cpát asi nejznámější dílo pana Poea. Když ovšem pominu tyto věci, které mi jakožto milovnici literatury rvou srdce a přehnanou podělanou korektnost, když v každém díle musí být černoch, LGBTQ a podobné novodobé voloviny, opravdu jsem se bavila, jen by mě zajímalo, kde vůbec vzala Carla Gugino, zda svůj podnik provozuje už po staletí, jak je vidno z fotografií od vlivných lidí, nebo jak to s ní vlastně bylo či nebylo. ()

SatyR.film

Ako by povedali naši bratia, to bol teda "vopruz", hlavne ku koncu. Typická Flanaganovka so super kamerou, fajn hudbou, priemerným príbehom ktorý mohol fungovať ako film, no na seriál je to rozťahané až sa to nedá dopozerať, pretože človek musí dávať pozor aby nezaspal a myšlienky mu počas seriálu újdu inam, lebo je to fakt celkom nuda. Keďže nám Mike emigroval z Netflixu do Prime, počkajme si na natáčanú Kingovku, ktorá má vyjsť budúci rok. 2* ()

Eterninox

Takový Zamilovaný Shakespeare pro milovníky gotického hororu. Podobně jako Maddenův líbesbríf alžbětinskému dramatu je totiž Flanaganův House of Usher pro většinu diváků nejspíš "jen" řemeslně zručnou, ale místy zdlouhavou a repetitivní žánrovkou. Někomu, kdo má načtenou předlohu a život jejího autora, ale seriál nabízí mnohem víc - vynalézavé zpracování literární klasiky, plné symbolů, paralel, i malých pomrknutí, a ještě vylepšené štědrým rozpočtem a excelentními hereckými výkony, v čele s hypnotickou Carlou Gugino. Za mě jako cílovku tedy 90%, ale objektivně spíš tak 75%. ()

Muel

| Netflix | Dobrý horor, slabý Flanagan. Po Hauntingoch a Polnočnej omši som čakal väčší odvar, ale dostal som iba dobrú a atmosférickú, ale miestami predvídateľnú a na konci dňa trocha sklamavšiu minisériu. Prvé dva diely ma nalákali fakt dostatočne a už tam som zacítil starého dobrého Flanagana, ktorý sa hrá s pozadím, jak Aster a s očakávaniami diváka, kedy vám do xichtu niečo vyskočí presne vtedy, keď to najmenej čakáte. Ale zvyšné epizódy už mali iba rovnakú štruktúru, čiže bavilo, ale čakal som niečo komplexnejšie. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Flopik

Mike Flanagan sa konečne vrátil a House of Usher je toho dôkazom. Dúfal som presne v niečo takéto, hororovo, mysteriózny počin, ktorý pomaly bude odkrývať svoje karty a všetko vysvetlí na konci. Určite je škoda, že sa na ten horor netlačilo viacej, za mňa v tomto ohľade bolo toho príliš málo. Postavy sú to, čo ťahajú tento seriál do výšin, fantasticky zahraté, každá dostala svoj priestor za mňa výborné. Všetko pekne smeruje k nevyhnutnému koncu a ten to krásne uzavrel. V poslednej časti si to rozhodne kradne Carla pre seba. Finále teda podarené. Keby sa viac strašilo (lakačky boli solídne) bol by som teda nadšený šiel na plný. U mňa s prehľadom 4* a rozhodne po famóznom Hill House (ktorý prekonaný asi nikdy nebude) je to od Flanagana najlepší počin. Teším sa na niečo ďalšie, dúfam, že opäť s jeho dvornými hercami. ()

Batahst8

8/10. Never…………more Flanagan, more Flanagan a ještě jednou more Flanagan. Pád domu Usherů potvrzuje, že Mike Flanagan patří k nejlepším novodobým hororovým režisérům, jehož tvorbu stojí za to sledovat. To jak umí pracovat s kamerou, s kompozicí, s barvami a se světlem je neuvěřitelné. Samotný příběh mi přišel dosti dost zajímavý a originální, byl vyprávěn neskutečně poutavě a s přibývajícím časem Flanagan víc a víc napíná atmosféru. Ústřední motiv chamtivosti je dle mého výtečně vystavěn. Poeovské motivy jsou někdy trošičku zbytečné, ale někdy jsou i celkem cool. A momenty, kdy postavy vedou monology o naší době, ve které žijeme, patří k vrcholům letošního seriálového roku (např. monolog o citronech). Skvostná je též hudba od The Newton Brothers, jež dechberoucně pasuje do jednotlivých scén. A herci? Tak ti jsou všichni výborní a minimálně Carla Gugino tu podává životní výkon. Pád domu Usherů je výbornou záležitostí, se kterou mám vlastně jenom dva problémy. První je ten, že příběh i přesto, jak je zajímavý a originální, je dost předvídatelný. A druhý problém má s koncem, který jakoby mnou proplul  a nic se mnou neudělal. ()

wollo

Kdyby se to aspon netvarilo jako nejvetsi umelecky veledilo a bylo to tak o pulku kratsi, tak to mohl bejt vcelku dobrej seriál. ()

hakon

Mike Flanagan je jedním z nejšikovnějších režisérů, kteří umí navodit tempo a tíživou atmosféru u mysteriózních filmů nebo seriálů. Pád domu Usherů je sběr asi toho nejlepšího od Allana Poe a má tedy všechny ty správné dispozice, aby byl skvělým seriálém. Ale. Jakmile se rozkoukáte a zjistíte kdo je kdo, tak vás díl po dílu hodí do šablonového vyprávění. Nicméně to není na škodu tolik, jako samotné dávkování nadpřirozena. Zpočátku se dá všechno nějak vysvětlit a co ne, tak lze lehce přistoupit na rozbíhající se pravidla hry. Ale ty se začnou přibývajícími díly měnit a bohužel je to kazí pak celkový dojem nejednotné koncepce. Šavlovitost je pak zase na škodu v rámci lekaček, kterých tu je poskrovnu. Nicméně jinak Flanagan drží pevně otěže na seriálem a jeho charaktery hrají jak mají. Stříhání mezi různými časovými rovinami taky drží všechno tak nějak správně pod pokličkou a v napětí. Nicméně jde o slabší zábavu než je The Haunting. 7/10 ()

molcan2

Sledovanie bolo bolestivé, pretože príbeh House of Usher je brilantný príbeh ľudského správania. Namiesto toho, aby využili čistú hrôzu z dištancovania sa od spoločnosti a nechali svoj život obrazne povedané "zhniť", implementujú doňho prehnanú modernú škaredosť, ktorá nemá žiadnu podstatu, pokiaľ ide o genialitu všetkých Poeových poviedok. Ako človek, ktorého istým spôsobom "zachránilo" objavenie Poea v ranom veku, môžem všetkým, ktorí túto vec chvália, len povedať. Škoda. Hanba. Hanba. Kúpte si knihu, prečítajte si ju. Ale prečítajte si ju, aby ste pochopili hrôzy toho, čo si človek dokáže urobiť, a potom sa vráťte, a ak budete túto vec stále chváliť, budem veľmi prekvapený. ()

dannyyy

Bože, tohle byla tak nudná slátanina! Flanagan chtěl asi posledním kouskem Netflixu zavařit, ale kupodivu má hodnocení vysoká čísla, což nechápu. Jen díky hezkému vizuálu a některým scénám nehodnotím odpadem, ale bohužel i pod pozlaceným Trabantem, je jen bakelit. Bye, bye, Flanagan, už běž! ()

Extrakritik

Povedený seriál. Hezky natočené,stejně jako The Haunting. Nicméně musím opět vytknout homosexuální,černošské a feministické podtóny,které prolínají celý seriál. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Pád domu Usherů sklízí nadšené ohlasy

Pád domu Usherů sklízí nadšené ohlasy

24.09.2023

Hororový podzim by opět mohl patřit jednomu z nejchválenějších televizních tvůrců posledních let Mikeu Flanaganovi (The Haunting of Hill House, Půlnoční mše). Ten se totiž vrací se svým posledním… (viac)

Temná věž je údajně na dobré cestě

Temná věž je údajně na dobré cestě

10.08.2023

Oceňovaný hororový tvůrce Mike Flanagan (Půlnoční mše, The Haunting of Hill House) je od konce loňského roku potvrzeným lodivodem nové adaptace slavné fantasy série Stephena Kinga Temná věž. Projekt… (viac)

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)