Sisi

Nemecko / Rakúsko, (2021–2023), 15 h (Minutáž: 45–55 min)

Tvorcovia:

Andreas Gutzeit

Dominique Devenport, Jannik Schümann, Désirée Nosbusch, David Korbmann, Tanja Schleiff, Julia Stemberger, Marcus Grüsser, Pauline Rénevier (viac)

Skutočný príbeh Alžbety, ktorá sa na konci 19. storočia, ako mladé, bezstarostné dievča zamiluje do rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Krátko po svadbe začína zisťovať, že život na habsburskom dvore vo Viedni nie je taký jednoduchý, ako si predstavovala. Seriál sleduje výnimočný život rakúskej cisárovnej Alžbety Bavorskej, v modernom, realistickom prevedení. Predstavuje ju ako módnu ikonu, "influencerku" svojej doby. Ako silnú a odvážnu ženu, ktorá sa rozhodne vziať osud do vlastných rúk tak aby bola nielen vždy dokonale upravenou ženou a dobrou manželkou, ale najmä sebavedomou, osožnou a vplyvnou cisárovnou. (RTVS)

mira007

Rakouský seriál o císařovně Sisi tentokrát v modernějším provedení, které ukáže realistické vztahy, syrovost a atmosféru doby  víc než Sissi (1955) se Schneiderovou, nicméně autorská licence se odchyluje o historie úplně stejně, jako když Angličani točili o Ludvíku XIV. Versailles  (2015) , což bylo trochu propracovanější, ale cílilo to na stejné publikum zbraněmi sex, vztahy a akce alá akční béčko a to vše podpořeno solidní výpravou, krásnými kostými a úžasnými exteriéry. Výsledkem je taková koukatelná telenovela, která počítá s druhou řadou, protože šestý díl končí uprostřed děje. ()

NinadeL

Nový německo-rakouský seriál na téma Sisi je výjimečný tím, že si předsevzal převyprávět život císařovny Alžběty (1837-1898) konečně jako celek. Samozřejmě spadá do nové vlny obliby tohoto fenoménu společně s dalšími filmy a seriály: Die Kaiserin (2022), Corsage (2022) a Sisi & Ich (2023). Navíc všechny dosavadní filmy, televizní inscenace, divadelní hry, muzikály, cokoli vás napadne, si vždycky vybíraly jen něco. Stejně tak zdramatizované osudy jiných členů rodiny této wittelsbachské princezny. Na seznam hereček, které se kdy staly Sisi, by rozsah tohoto komentáře skutečně nestačil, proto zmíním jen svoje nejoblíbenější počiny - Elisabeth von Österreich (1931), Sissi (1955), Kronprinz Rudolfs letzte Liebe (1956) a Záskok pro Sissi (1995). ()

LiVentura

Pidlovoký hňup v čele Rakouského císařství... Asi nějaká místní současná historizující anomálie. A vůbec ti krásní opálení herci v rolích tatínka Sisi a maminky císaře, ta solarka musela být tehdy opravdu výkonná! Sisi sympatická, ale divný scénář s vyumělkovanými událostmi kolem kdysi prvních evropských celebrit je až zarážející..?! A nespravi to už ani slušná bohatá výprava. Jako císař mi připadá celou dobu hlavní pobočník císaře, o kterém si stále myslím, že kamufluje a během příběhu se s tím hnupem vymění, pak by mi to připadalo příjemnější. ()

Arsenal83

Šokujúce a nedôstojné poňatie, priam zahanbujúce, vyšla len jedna časť a to piata prvej série. Hneď prvý záber seriálu a Sisi onanuje. Potom Sisi chodí po bordeloch a učí sa sexuálnym praktikám, lebo to bolo vtedy v polovici 19. storočia úplne bežné, najmä v silne katolíckom a prudérnom Rakúsku. Ešte si aj za komornú vezme kurvu, úplne normálne, jasné, že by to prešlo! Sú tu aj trápne scény, keď sa cisárovná necháva unášať fanúšikmi na rukách ako nejaká rocková hviezda. Dominique Devenport bola inak výborne zvolená, hoci som bol spočiatku skeptický, výzorovo ale sedí. No ale keď už človek po štvrtej-piatej časti má pocit, že seriál sa dostáva do normálu, tak Sisi si nechá vylízať šušku slúžkou, pretože jej zomrelo dieťa. To je až na pľuvanec do tváre úchylákov, čo toto stvorili. Iná výtka sa týka aj dabingu za čo pôvodné znenie nemôže, ale nerozumiem, prečo naši "kvalitní" prekladatelia Uhorsko preložili rovno ako Maďarsko, keď u nás je historicky jasne zaužívaný názov do roku 1918. Ale tak tu by som vzdelanosť asi márne hľadal a scenáre prekladá zrejme google translate. ()

JASON_X

Hodnota historických faktů mizivá. Sissi husičkovitá, ale umí dobře maďarsky. Její choť Franz Josef I., kterého většina lidí zná (pokud ho vůbec zná) jako dědka s licousy z c. a k. mincí nebo poštovních známek, a kterého ve stáří už nemohli ani pustit z hajzlu, aby jim nepodělal celý Schönbrunn (Švejk), je tu prezentovaný coby osvalený bijec a dominantní macho nabušený testosteronem. Z celého seriálu jsem si nejvíc zapamatoval scénu, kterak Sissiina komorná, kurva, kterou si císařovna z rozmaru přitáhla ke dvoru, pašuje v kabelce dildo. Tenhle moment myslím vypovídá o celém seriálu (i o jeho "energii") nejlíp. A poněkud plebejská "česká" Marie Terezie, kterou jsme zkoukli nedávno, se vedle tohohle popkulturního pseudohistorického zmetku rázem jeví být vydařeným historickým seriálem. ()

slunicko2

Historizující seriál se má k realitě jako jitrnice z Lidlu k zabijačkové pochoutce. 1)  Historické okénko. Když si 16,5letá po uši zamilovaná Alžběta Amálie Evženie Bavorská brala 24. 4. 1854 svého rovněž zamilovaného o 8 let staršího bratrance, čekala ji zářná budoucnost, přinejmenším pro nejbližších 15 - 20 let. S milujícím manželem, pravda, trávila jen velmi omezený čas, zato však hodně cestovala. Později jejich vztah silně ochladl a císař si opatřil milenky. Nicméně se svou chotí udržoval i nadále přátelský vztah._____ 2)  Podstatně zajímavější než poněkud suchopárný seriál je česká Wiki s informacemi o Sisiině životě, zálibách, oblečení a smrti._____ 3)  Seriál s viditelně omezeným rozpočtem ukazuje pěkné detaily dvorského života a ceremoniálů. Děj je šťavnatý, telenovelový s velkou dávkou současného glutamátu v podobně absurdních sexuálních scén i nesmyslů o emancipované moderní ženě. Kouká se na to pěkně, ale s historií to má společného snad jen ta jména._____ 4)  A to doslova. Vídeň nahradila Riga, hudbu nahrál Slovenský národní orchestr a i v dalších ohledech cítím, že jsem krmen náhražkami - něco jako kávou z cikorky či kakaem z karobu. Nechutná to špatně, ale tohle jsem si neobjednal._____ 5)  Arsenal83*** a mnozí jiní uvádějí další výhrady, které bych ve většině podepsal také. I když Vídeň podle tvůrců filmu působí dost děsivě ve dne i v noci, císařovna se prochází městem s doprovodem dvou vojáků nebo i tajně sama._____ 6)  Nabízí se srovnání s rakouskou Sissi. Vlastně není moc co srovnávat, jsou tu jen jiné náhražky v jiné době._____ 7)  A tak to nejzajímavější pro mne je přitažlivý 29letý Jannik Schümann (císař) s parádní postavou._____ 8)  Psáno po první řadě. ()

corona

Rakúšania si natočili parádny historický paškvil, pri ktorom aj Marishkova miniséria s Romy Schneider pôsobí ako historický dokument. Neviem, kto  a či vôbec niekto im na tom spolupracoval po odbornej stránke, ale ak áno, tak by mal dotyčný historik vrátiť diplom. Byť potomkom Sisi, ktorých žije celkom dosť, tak tvorcov žalujem na nactiutŕhanie prababičky a pradedka. Cisár, ktorý bol celý život nudný a vyrovnaný najvyšší úradník ríše je tu zobrazený ako sadista a sexuálny predátor. Sisi, ktorá celý život nenávidela telesné prejavy vzťahu si za najlepšiu kamarátku a dvornú dámu zvolí vyhlásenú kurtizánu, ktorej kvality ocenil aj František Jozef. V jej službách síce bola kaderníčka Fanny, ktorá bola aj jej dôverníčkou a občas aj dvojníčkou ale to bola ctihodná vydatá pani, ktorá sa dožila pomerne vysokého veku, Nesedia kostýmy, fakty, nič, škoda času. ()

ghatos

Opravdu vystajlovanost herců dle dnešního vkusu působí v jako historickém seriálu zvláštně, ale černocha jsem tam neviděl :) . Má to výpravu, akci, nějaký dramatický oblouk...64% ()

kolemjdouc

Ten,kdo viděl původní Sisi,ten jen nevěřícně zírá.Nač se natáčí všelijaké remake když původní byly velmi populární?!Ty nové jsou tak jistě odsouzeny k záhubě.V té původní se dámy chovaly jako dámy -  tady jsem měla pocit ,že se konal bál pro štětky.Špatně ušité kostýmy ,kdy si herečky nenápadně přidržovaly šaty při těle, protože hrozilo ,že se sukně nafoukne a rozeběhne kupředu dřív ,než její nositelka. ()

Trixinka

Ano, takto nějak si představuji reálnější ztvárnění příběhu rakouské císařovny Sisi oproti původní třídílné filmové sérii. Co mi ovšem nesedlo byl výběr herců (až na Dominique Devenport - té se císařovna postupem času dala i věřit), způsob pojetí osudů hlavních postav (císař naprosté jelito na facku, císařovna si vybere jako dvorní dámu prostitutku, před svatbou pobíhá v jedněch šatech x dnů - cesta do Ischlu, projížďka na koni, hledání šatů na ples, žádost u matky císaře...). Těch nevhodných, hloupých a místy až moc moderních momentů tam bylo bohužel hodně, takže víc jak 3* dát nemohu. Ale snaha se cení. ()

bosquete odpad!

Snaha o originalitu není vždy přínosem. Škoda času na sledování. Císaře stále sledují atentátníci a působí díky prostřihům jako psychicky labilní. Bavorská princezna vypadá jako lehká holka, která se nemůže rozhodnout, zda utíkat nebo pronásledovat císaře. Ani jednomu nemůžu věřit, že by měl toho druhého rád, ač historicky to u Sisi není úplně jisté. Spousta jiných nesmyslů jako chybné oslovovaní, nedodržování etikety a chovaní, které by bylo možné dnes, ale tehdy jistě ne (zvláště u Sisi). Chybí vysvětlení historických souvislostí, takže je to celkově pouze o Sisi, kterou "terorizují" a císaři, se kterým jeho žena soupeří o moc. Vrcholem je pak prostitutka, se kterou císař spal, jako dvorní dáma císařovny Sisi a to na její přání. Sissi s Romy Schneider je sice silně zromantizovaná, ale blíže realitě, než tato nic neříkající moderna bez souvislostí a plná nesmyslů. ()

laardlad

Překvapivě to bylo celkem dobře koukatelné. I když tam spousta věcí historicky nesedí, tak člověk se při sledování rozhodně nenudí. ()

Philanthrop

Je to citovka. Je to o životě, jak by asi mohl vypadat u dvora před 170 lety, kdyby ho zaznamenával někdo s dnešním chápáním člověka a hlavně emancipace ženy. Jo, je to emancipované. A proto je to tak dobré. Podobně jako https://www.csfd.cz/film/1172586-marie-terezie/recenze/. ()

Kozlowski8

Údajně "moderně" pojatý příběh rakouské císařovny. Pokud je slovem moderní myšleno hloupoučký, naivní a mimo realitu - pak ano. Kdybych viděl jen milostný příběh z druhé poloviny 19. století, kde se (nějaká) mladá dívka (klidně třeba Bětka) zamiluje do (nějakého) krále (třeba Frantíka), řekl bych si - sice trochu hloupá, ale vcelku zábavná pohádka pro dospělé s milou a hezkou herečkou v roli Bětky a s nesympatickým Frantou. Pokud to mám ale vnímat jako historické dílo o dění na císařském dvoře za vlády císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské a vím, že to tvůrci nenatočili jako parodii, pak to u mne z tříhvězdičkové pohádky padá na odřené dvě hvězdy. 30 %. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. Do výuky dějepisu spíše nedoporučuji kvůli historickým nesrovnalostem. ()

Hermine odpad!

Je opravdu nutné, aby filmy a seriály typu Marie Antoinetta, Marie Terezie, Sisi etc., které se v posledních pěti letech točí jakožto "nově originálně pojaté" příběhy velkých postav, točili lidé závislí na drogách (možná nějakých psychofarmakách, nevím)? ()

Kreptry

Po 1. sérii (13. 1. 2022) Většina věcí už tu byla napsána a já jen souhlasím a přidávám se. Všude se píše, že se jedná o seriál přinášející nový pohled na tuto zajímavou postavu evropských dějin. Řečeno slovy z obsahu: „…univerzální a nadčasový příběh o lásce, svobodě, rodině, sebeurčení a povinnosti, oděný do půvabu dvorské módy 19. století.“ Co čekat? Ve snaze o dramatičnost si filmaři něco přidají, něco poupraví nebo zcela vynechají (bohužel často i věci, které jsou klíčové). Potom se z celého díla stává pouze dramatický útvar, ve kterém mají postavy shodou okolností stejná jména jako historické postavy a shodou okolností mají i stejné postavení ve společnosti. A to je právě případ i tohoto seriálu. Každému musí být okamžitě jasné, že je více než polovina věcí naprosto mimo skutečnost (Franz se nemohl na nejméně 6 hodin vypařit, aniž by ho nikdo nehledal a Sisi nemohla běhat po paláci v onom roztrženém úboru dva dny). Kdyby to byl příběh zasazený do 19. století, se zcela smyšlenými postavami, jmény a královstvím, tak proč ne – ať se monarcha klidně ztratí a vévodkyně si chodí v čem chce.  Ale ono je to o Sisi a Franzovi a tenhle „nový pohled“ tam jednoduše nepatří a ruší. Je tu sice pár maličkostí, které tvůrci nechali alespoň trošku podle skutečnosti – během líbánek byl Franz opravdu více ve Vídni než se Sisi a jeho matka byla opravdu taková semetrika, která jim do všeho kecala. Ovšem to málo, co je trošku podle pravdy, je excelentně převálcováno špatně datovanými historickými událostmi, které tvůrci asi losovali z klobouku kouzelníka Pokustona. „Potřebujeme nějaké drama. Tak tam frkneme tohle. Je úplně jedno, že se to stalo o 5, 10 let později…“ Je vážně otravné, když si člověk potom musí dohledávat, jak to vlastně opravdu bylo, protože i těm, kteří o tom ví jen základy ze školy, to musí přijít divné. A co teprve těm, kteří se tím zabývají... No a teď herecké výkony – Dominique Devenport se mi v roli Sisi celkem líbila. Rozhodně jsem u ní měla pocit, že se v průběhu let může stát onou životem poznamenanou ženou, kterou se stala. Jannik Schümann nebyl nic moc. Kdyby si vyměnil roli se svým „zmrskaným kamarádem bez ruky“ (David Korbmann se jmenuje), bylo by to lepší. Ten by totiž jako monarcha vypadal mnohem přesvědčivěji, a ne jako mladík, kterého právě pustili ze školy a on se nemůže rozhodnout, jestli bude hodný romantik nebo cholerický blb. Poučení do budoucna – natočte raději jeden film, ale za to pořádně. A nezkoušejte nové pohledy. Po 2. sérii (24. 11. 2023) Vyzbrojena odvahou a uklidňující větou, že jde jen a pouze o fikci, a ne o pokus ukázat Sisiin život co nejskutečněji, jsem se podívala na druhou sérii. Proč jsem to udělala úplně přesně nevím. Bylo to náročné? Trošku ano. Obzvláště první dva díly, při kterých jsem nevěděla, v jakém období se vlastně pohybujeme. Ale jak říkám, věděla jsem, do čeho jdu a možná díky tomu nejsem po konci sledování tak rozčarovaná jako po první sérii. Ve zkratce: Franz zůstal blbem a stal se z něho k tomu všemu ještě alkoholik (měl k tomu našlápnuto už v první řadě), Sisi se mírně pomátla, ale kdo by se na císařském dvoře nepomátl. A stále si stojím za tím, že hrabě Grünne by byl mnohem lepším císařem než Jannik Schümann. Netrpělivě vyhlížím třetí řadu, protože jsem nadmíru zvědavá, kam tohle všechno povede. () (menej) (viac)