Císařovna

• Nemecko Die Kaiserin (viac)

V 19. století si na Vídeňském dvoře musí rebelka Sissi a císař František Josef vybojovat svůj vztah navzdory velkému tlaku, různým intrikám i tahanicím o moc. (Netflix)

rikitiki

Sissi hraje moc hezká herečka, Franz Josef taky vzhledově ujde, ostatně jako ostatní herci – většinou jsou fakt pohlední. Hezké jsou i lokace a kostýmy kombinující historizující vzhled s lehkou moderností. Myslím, že také bylo na čase natočit něco o Sissi a vyhnout se přitom romantické pohádce ve stylu trilogie s Romy. Ale, proč do toho, bože, vložili zcela vymyšlenou a nesmyslnou zápletku o jakémsi lidovém odporu a špionce mezi dvorními dámami? Vždyť Alžbětin život sám o sobě byl mnohoznačný a pestrobarený příběh, není nutné do něj násilně roubovat vyspekulované peripetie. SHRNUTÍ: Když už do seriálu dali takový peníze, mohli aspoň s fantazií rozvíjet historická fakta a ne fantasmagorie. ()

moviefreak

Áno Sissi seriál som chcel pozerať iba kvôli mojej žene a jej úchylke na dobové kostýmy. ALE!!! Seriál je na nemecké pomery neskutočne nádherne a hlavne citlivo nakrútený, s úžasnými lokaciami, kostýmami a keď pozeráte seriál v nemčine... Mńam :D Ak milujete The Crown, tak jednoznačne povinnosť! Neviem sa dočkať druhej série... ()

mira007

Nečekal jsem, že někdo jako já, dá  během jednoho roku dva seriály o slavné císařovně Sissi. Zatímco rakouská Sisi (2021)  je jakási oddechová nenáročná telenovela (v dobrém slova smyslu), tak tohle je trochu propracovanější, výpravnější,  scénáristicky autentičtější a s lepším vykreslením té historické postavy (jestli to tedy byla taková rebelka) a působí to vůbec "realističtěji", skoro jako seriál o britské královské rodině Koruna (2016). ()

Patuse

Hojně se tu rýpe do historických nepřesností, ale tohle není dokument. Já bych proto chtěla vypíchnout věci, které jsou historicky ba naopak velmi povedené a nikde jinde se neprezentují. Seriál rozhodně nepovažuji za urážku Habsburků, ale za současné vyobrazení po revolučních let 1848, podobně jako The Crown.               Alžběta, Eržebét raději, vskutku něměla ráda oslovení Sissi a dodnes se neví, jak vzniklo - nejvíce se kloní k zvlástně psanému L v podpisu - Lissi. A opravdu měla MODRÉ oči, i když to z fotografií či portrétů není zřejmé. A děkuju, že to není žádná další Romy Schneider. Zobrazení Maxiho je dle mě nejpovedenější. Přesně takhle jsem si ho představovala - progresivního liberálala s císařkými ambicemi, oblíbeného, který v Mexiku chodil v kožených kalhotách, aby se přiblížil lidu v roce 1866 - to si Franze Josefa nepředstavíte :) Ale přilíš nedohlížící důsledkům, lehkovážný. Žofie mohla mít kulatější postavu, ale ano, to je ta žena co se provdala za ambice! Být za matku císaře! (Avšak když někdo z rodiny stonal, vždy ho opečovávala ona SAMA). V reakci na komentáře zde - ano, kolavaly zvěsti, že první dva synove jsou potomky Švedského krále Gustava IV. Adolfa či syna Napoleona II. - "Orlíka" - stačí si pustit Toulky českou minulostí na Českém rozhlasu 2 :) Pro - nehabsburský zjev obou princů (absence typického velkého spodního rtu). Proti - Žofiina velká zbožnost. O Luziwuzim jsem nikdy nepřemýšlela jako o dítěti, ale potrét jediného přiznaného arcivévody. co je na kluky, je též povedený. Hraběnka Esherházy ve mě vytváří úplně stejné pocity odporu jáké měla Alžběta :) ()

sykyntosh

Boha jeho, další seriál o Sisi... Nikdy jsem nepochopil tu popularitu této císařovny. V nejnovější "adaptaci" jejího příběhu se tvůrci rozhodli z ní udělat nebojácnou vůdkyni, která je moudřejší než ten nejstarší mudrc. Budu-li ovšem ignorovat historické bláboly, tak je seriál velice pěkně natočen, postavy jsou charismatické a dobrá je i hudba. Ovšem je to zkrátka jen další adaptace Sisiina života, který si vlastně z jejího života vzal jen inspiraci. Je to jakoby někdo vzal Hot dog, odstranil z něj párek, ten posléze nakrájel, přidal na pizzu a pak by tvrdil, že se jedná o to samé jídlo. Nechápu, proč se tvůrci rozhodli natočit další seriál o této císařovně, když v té samé době vznikal další, který je v konečném důsledku možná lepší (ale je méně epičtější, tak má méně %) a místo toho se raději nezaměřili čistě na život Františka Josefa I, jehož životní příběh je skutečně velice zajímavý a v konečném důsledku by mohl sloužit jako dobrý konkurent pro The Crown. Shrnul bych to tak, že seriál Císařovna je vlastně docela ok fiktivní příběh, ovšem velice zbytečný. 5.5/10 ()

• Seriál se nedrží historických faktů a volně si je upravuje. Například seznámení Elizabeth (Devrim Lingnau) s Františkem (Philip Froissant) je popisováno tak, že je podporovala i Františkova matka Sofie (Melika Foroutan), která však v seriálu projevovala nesouhlas, a Františkův bratr Ferdinand Maxmillian (Johannes Nussbaum) se setkání v Ischlu vůbec nezúčastnil. (Ganka)
  • Natáčelo se i na území České Republiky, konkrétně od 26. září do 27. září 2023 v Kroměříži v areálu Podzámecké zahrady. (PavelVanekArt)