V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Hem.m

Až sám se divím, jak na mě film dokázal zapůsobit. Máme skoro tříhodinový film ve kterém se skoro nic 90% času nestane a i přes to jsem se nenudil a žil v opojení ze světa Arakisu. Dokonce bych řekl, že první část tohoto filmu se mi líbila více, než uspěchaný konec. To má s knihou úplně to samé, rozvláčněné dílo na 500 stran a nejvíc se stane v posledních 50. Zakončení se mi osobně moc nelíbilo oproti knize, ale uvidíme jak dopadne třetí část. Třeba to vynahradí Déňa Vilieneuveů tam. (Kino) ()

PauloZ

Krásná audiovizuální přehlídka, ale jako převratný sci-fi epos bych to neviděl. Po skončení jsem si z toho odnesl dva poznatky. Nolanovský zvuk a vizuál trošku jak z 300. Na velkém plátně jsem si to sakra užil, ale chybí mi tam hlubší emoce a prokreslenější příběh tak abych se s tím víc ztotožnil. ()

sidzej

Pri jednotke som zíval, dej ma nebavil.....dvojka začala v podobnom duchu, našťastie v polovici filmu sa to zlomilo a začalo ma to baviť stále viac a viac a záver už bol priam orgazmickým vyvrcholením s maximálnym nahypeovaním na to ako dej bude pokračovať ďalej. Chváliť hercov, hudbu, výpravu či kostýmy nemá zmysel...každý kto rozozná umenie vie že od kamery po strih a réžiu je to precíznosť v každom ohľade, problém som mal so samotným príbehom ktorý ma moc nebral ale musím uznať že druhá polovica filmu je svojími zvratmi a epickosťou naozaj podmanivým dielom a pochváliť musím aj skvelý slovenský dabing ktorý sa podaril na jednotku . 5* nedám len kvôli prvej polovici ale keď trojka začne tam kde dvojka skončila a v tempe nepoľaví, nabudúce to môže byť za plný počet. ()

spaceboyCZ

Epicka podivana, ktera ma jedinou vadu na krase.. posledni zaber, ktery by po celem tom temer trihodinovem maratonu by nejspis mel vypadat jinak.. Ale to dozajista promineme ;) ()

kleopetra

Dokonalé. nemám slov.  Teď na mě působí i  lépe jednička, která tak zasela semínka a dvojka dokonale sklidila!!!!  Knihy jsem  četla a říkala jsem   si,  že to  nepůjde snadno  převést do filmové podoby (jako ten  starší film), ale omyl. Naprosto dokonalé!!! ()

ledzepfan

3,5.. Po metronomicky přesné první části přišlo očekávané vyvrcholení, které mé nadšení prudce schladilo i když je to ve výsledku vlastně fajn film. Bohužel, Villeneuve se naprosto bezdůvodně odklání od předlohy, klíčové motivy knihy splachuje do hajzlu a zbytečně si vymýšlí nějaké své "zlepšováky". Vůbec by ty změny nevadily, kdyby to fungovalo a drželo těžiště knihy, ale Villneuve ani Spaihts prostě nejsou geniální Herbert a podle toho to bohužel vypadá... Zklamání roku na které se ale pořád docela dobře kouká. ()

maddy

Úprimné priznám, že prvá Duna ma nezaujala. Objektívne uznávam všetky jej priam dokonalé filmárske kvality, ale subjektívne ma tie postavy a svet, v ktorom sa dej odohrával jednoducho vôbec nebavili. Dvojka našťastie dokáže tieto chyby napraviť hneď v úvode a konečne som mal pocit, že ten dej chce niečo povedať a celkové podanie príbehu s tým, či sa skutočne jedna o náboženskú posadnutosť s poverami o vyvolenom alebo iba politickú hru na pozadí s cieľom ovľádať masy dostáva zaujímave kontúry. Zároveň je Part 2 o niečo akčnejším a epickejším filmom než jednotka. O priam dokonalých technických kvalitách sa nemá zmysel rozpisovať, lebo tam Denis Villeneuve posúva auditovizuálny zážitok už tradične do najvyššej ligy. Je to dokonalá ukážka toho, že nie každý hollywoodsky stámiliónový blockbuster musí byť jeden veľký digibordel, ale digitálne triky slúžia primárne k budovaniu sveta, než k prvoplánovému ohurovaniu diváka. Akurát mám s Dunou ako so sériou stále jeden zásadný problém. Napriek tomu, že dvojka opravila mnoho mojich výhrad k deju, ktoré som mal pri prvom filme, stále sa ako človek nedotknutý knihou neviem napojiť na akúkoľvek postavu. A to je pomerne zásadný problém v takmer trojhodinovom filme silne postavenom na postavách. Nemôžem si pomôcť, ale všetky mi prídu extrémne odťažité, a tým pádom na mňa nefunguje ani ústredný vzťah Zendayi a Chalameta, a za tie tri hodiny sa nedostaví ani štipka emócie, ktorú by ten film hlavne v závere chcel z diváka ždímať. A bude to skôr réžiou Velleneuva, pretože podobne chladné sú všetky jeho filmy. Je to priam úchvatný vizuálny režisér, ktorý dokáže tvoriť (po Nolanovi) tie vizuálne najpútavejšie filmy, ale v práci s postavami je na tom už podstatne horšie. Je mi to trochu ľúto, keďže v prípade Duny sa jednoznačne jedná o inteligentnú sériu a kiežby takto vyzerali všetky súčasné blockbustery - no bohužiaľ fanúšikom tohto dunivého sveta asi nikdy úplne nebudem. Minimálne nie do času, kým ma tie postavy nebudú skutočne zaujímať. Vo výsledku tak dobré sci-fi a stále vynikajúci film, avšak k dokonalosti ešte malý krôčik chýba, aby film naplnil hype jedného z najlepší sci-fi aký sa o ňom vytvoril. CELKOVO: 8/10 ()

kareen

No dobře, tak si Villeneuve k příběhu něco přidal (Chani jako feministická nadstavba Paulova svědomí, okolnosti kolem jeho požití živé vody), ubral (Alia, Gilda, Fenring, smrt prvorozeného syna), změnil (baron na konci) nebo nevyřkl (fakt by Denise zabilo, kdyby nečtenářům jednou krátkou větou vysvětlil, jak to bude s princeznou Irulán a Chani?) Nevadí, já na to kašlu. Pokud chci přesný příběh, se všemi nuancemi a vedlejšími liniemi, mám tady milované knihy. Hlavní myšlenka zůstala zachována a dokonalá narativní adaptace, takto mnohovrstevné knihy, je stejně nemožná. Navíc, možná film přinese Herbertově Duně mnoho dalších čtenářů. Uvědomuji si, že film je především obrazové médium a v tomto ohledu se Villeneuve s kameramanem Fraserem vyřádili přímo fenomenálně. Obrazové výjevy, jak z Arrakisu, tak z černobílé Giedi Prime, jsou prostě magické a spolu se Zimmerovou velkolepou hudbou, mě svou atmosférou a epickými momenty přirazily do sedačky, stejně jako mnoho dalších diváků. Akční scény doznaly od jedničky značné zlepšení, Paulův souboj s Feyd Rauthou je něco jiného, než jeho souboj s Jamisem. Pak je tu herecké obsazení. Vůbec jsem nepochybovala, jak dobře se Chalamet zhostí přerodu Paula Atreida v Muad’diba, ale jeho tvrdost a stín temnoty, který v něm ke konci probleskoval, to bylo docela hrozivé. Austina Butlera si pamatuji jako hvězdičku u Disney Channel, to že dokáže až tak přesvědčivě ztvárnit ikonického psychopata, jsem nečekala (i když vím, že už má jednu nominaci na Oscara). Co se týká všech čtyř představitelek Benne Gesseritu… No páni! Vím, že přijde brzy seriál, ale takové obsazení, to bych brala všemi deseti. Bardema a Walkena bych si klidně ráda užila i víc a vůbec, celý herecký ansámbl je velkou ozdobou filmové série. Není pochyb o tom, že je Villeneuva Duna jedním z filmových mezníků, minimálně v žánru sci-fi, a rozhodně si zaslouží velké plátno v kině. Teď už jen doufám, že si stejnou kvalitu udrží i Mesiáš Duny, už se těším. ()

TomX2

Z filmovej Duny síce nie som až tak veľmi nadšený ani ohromený, ale 2 a 3/4 hodiny som bol ponorený do toho púštneho sveta a zo sály odišiel s pocitom, že som videl fakt dobrý film. A ak vám tento jeden pocit stačí, tak garantujem, že budete obohatený o uspokojivý filmový zážitok. Keď sa ale chcete dočkať takého veľkolepého a strhujúceho zážitku, aký vám sľubuje hype, tak je dôležité si pripomenúť, že aj keď je druhá časť divácky atraktívnejšia než prvá, stále je to Duna a tá nie je stvorená pre každého. Čo znamená, že ak sa vám nepáčil prvý diel, tak definitívne sa vám nebude páčiť ani tento. Toť k tomu, či sa Dunu oplatí vidieť alebo nie. K filmu samotnému: mierne to vybočuje od predlohy a Denis Villeneuve prichádza na vlastný spôsob, ako ten dej vyrozprávať (ak ste ortodoxní fanúšikovia predlohy a očakávate 100% podobnosť, asi sa vám to bude páčiť menej než prvý diel), ale všetko dôležité tu je zanechané a výborne sa mu podarilo priblížiť tento svet aj konzumnejším divákom. Audiovizuálna stránka je bravúrna v tom, ako vás zo stoličky dokáže preniesť do atmosféry svojho sveta a nepustiť, až dokým nezačnú titulky. Herci hrajú ako majú, s tým, že musím vyzdvihnúť najmä Austina Butlera, ktorý si svojou "slizkou krásou" kradne každú scénu pre seba. Do toho niekoľko veľmi super scén (záverečný súboj, jazda na červovi), pekne vyzdvihnutý vzťah medzi Paulom a Chani a... sem tam nejaká nuda, sem tam pocit, že to nie je až také úžasné, aké som chcel, aby to bolo. Summa summarum: Duna sa mi nedostala do vnútra a nevyvolala vo mne žiadne extrémne emócie, ale odišiel som z nej s pocitom, že som videl fakt dobrý film. ()

Praxis

Audiovizuální porno. Jsem naprosto vystřelený na Arrakis. Tohle je jedno z nejlepších sci-fi tohoto století. Možná že ho neváhám pustit do své TOP 10 nejlepších filmů. To se mi sakra dlouho nestalo. Nemám slov a musím se na to podívat znova. 95% ()

ArsenalEagle

Jedničku jsem shrnul jako audiovizuální porno, jak tedy pojmenovat pokračování, které vyprávění příběhu pomocí pixelů dotáhlo k dokonalosti? Zimmerovo zvuk je slast pro kochleární aparát, přičemž ve stejném okamžiku lítají oči po plátně a nasávají každý paprsek světla. Druhá Duna je prostě to, co jednička a ještě něco o malinko víc. Příběhově vynikající, byť se mi zhruba v polovině filmu objevil pocit, že se do kina přes střižnu nedostalo pár scén. Hlavně co se týká přerodu Paula ve vůdce bych tedy ocenil pár (desítek) minut navíc. Necelé 3 hodiny se totiž vypaří jak voda v poušti. Hlavně druhá polovina filmu se stane až zkratkovitou, což je od té první patrný rozdíl. Herecky vysoce nadstandardní, z režisérské stoličky naprosto zvládnuté. Film, který skutečně má smysl užít si v kině. ()

kobejn

Naivně jsem čekal, že to bude lepší než jednička, ale neni, je to úplně stejný - opět strašně statická, nudná, rozvláčná podívaná, která nemá jedinou dynamickou, strhující scénu. Všechno je to jen sled statických, nevzrušivých záběrů, který nestrhnou. Jakous takous dynamiku má až závěrečnej souboj Butlera s šalametem, ale pět minut nevyváží ty předchozí dvě a půl hodiny totálního nic. Fakt nechápu, jak to můžou všichni opěvovat, upřímně nad tim kroutim hlavou a nechápu. Oba dva díly Duny jsou pro mě extrémně nekoukatelnou a nudnou věcí, která se nemůže rovnat jakémukoli komerčnímu blockbusteru. Pan Vileneuv je zkrátka uspávač hadů, nikoliv režisér. Umí udělat kulisy a dojem monumentálna, ale nic se v tom nehýbě, nic tam nežije, je to totálně antifilmový. Šílený, opravdu šílený, že to všichni tak žerou. Je to snad jen davová psychóza, jinak si to neumim vysvětlit. Stádo. Nic jinýho. ()

O.Peta

Denis se tímto filmem stává nesmrtelným. Děkuji KVIFF za to, že ho před 13 lety přivezli do ČR a já tak mohl tohoto týpka sledovat už od jeho prvotin, kde ukázal nesmírný talent a právě letos doručil něco, co zůstane v dějinách kinematografie zapsáno mezi ikony. Nemám slov, Nolan tu má konkurenci těžkýho kalibru. Čekám a doufám, že pokud má být vše dokončeno jako trilogie, tak to jaké ohlasy všude jsou a jaký úspěch sklidí, donutí Denise posunout trojku ve svých prioritách mezi ty největší, ať se završení dočkáme v přijatelném časovém odstupu. Když zůstane "jen" u dvojky, jsem s tím 100% OK, ale čekám že studio a tržby budou tlačit co to půjde. Tohle je totiž střela jako prase! ()

Laxik

Jako já vím, že je to extrémně pomalá, dvě a tři čtvrtě hodiny dlouhá adaptace poloviny knížky, ale i tak mi to přišlo hrozně uspěchaný. ()

zipper111

Film byl bezva,audiovizuální orgie držící se předlohy vcelku věrně, ale musím to vidět ještě jednou a hlavně v Imaxu. Plátno bylo velký jak naše televize (Vue na Picadilly Circus), zvuk byl jak z nosu, někdo vedle mě žral celou dobu Popcorn jak úplný prase, lítal mu od huby až ke mně a hrozně u toho chrochtal, sedačky mi zlomily záda a přesto mi ty 3h utekly jak nic. Musím to prostě vidět znovu a to v Imaxu, protože tenhle zážitek,ač fajn, nebyl zrovna podle mého gusta... ()

erased

Kde byla první část Duny expozicí tajemného světa téměř neuchopitelné budoucnosti, tam je druhá část postaveným hradem z písku, ve kterém si aktéři můžou nezřízeně hrát a tak je v něm tolik akce a děje, kolik se do dvou a půl hodiny vůbec dá fyzicky nacpat. A přesto je to málo. Před dvěma lety bych nejradši na Arrakis v tom téměř bezčasém limbu nejradši zůstal další hodiny(for the record, meditativnější tempo jedničky mi celkově sedělo víc), a stejně tak bych si celého tamního dějinného kolotoče rád přidal i nyní. Villeneuve je opravdu mašina na wallpapery a celý film je jednoduše pastva pro oči. Je to ale tak unikátní, že neskromně nechci jen hostinu, nýbrž nezřízenou žranici - u každého ustřiženého záběru a každé obrazové zkratky si ukřivděně připadám, jako by mě tvůrci okrádali o něco, co nakonec semele vlna historie stejně nevyhnutelně jako ten hrad z písku. ()

slord

Ten pocit čo som zažil v kine na druhej Dune je neopísateľný, pre toto existujú veľké plátna. Jedinečný zážitok, ktorý zapôsobil nezmerateľnou silou na všetky moje zmysly, kde som cítil, že sledujem niečo výnimočné, naplňujúce, obohacujúce, monumentálne, epické. Proste filmová mágia v najrýdzejšej podobe. ()

Alementina

Četla jsem predlohu, takže krásné vizuálno mi moc nestačí. Za mě perfektní vystižení fanatismu víry a v podstatě i zneužití na straně Paula. Co mě nejvíce iritovalo byla časová linka. Chápu, že málokdy je možné se přesně držet knižní předlohy, takže chápu vynechání věcí jako např. narození a smrt dítěte Paula a Chani, co je pro hlavní děj nepodstatné, ale ve filmu to vypadá, že Paulova matka je na konci filmu stále těhotná, což je mimo, v knize Paul žil s fremeny několik let, celý jeho přerod v mesiáše trval roky. Ale vynechání postavy jeho sestry, která sehrála v příběhu svoji významnou roli... opět vizuál a kochání se vizuálnem ubírá na propracovanosti příběhu a to mi vadí (vadilo mi to i u Zóny zájmu, co jsem viděla před 14 dny). Tady je alespoň vizuál dokonalý, vystižení rodu Harkonnenů těmi černobílými záběry je perfektní.  Filmový zážitek ano, ale hysterické komentáře o snímku desetiletí bych si nechala na jindy.  ... A rozhodně se u tohohle snímku vyplatí připlatit si nejen za velké plátno, ale i za lepší sedačky, je to dlouhý a pohodlí oceníte. ()

R.A.D.A.R.

Jeden z těch šťastných případů, kdy se pokračování podařilo dorovnat kvalitě jedničky. Opět super herci a pár luxusních scén. Mluvit ale o nejepičtějším filmu za poslední desetiletí, apod., je nonsens. A ne, pořádné burácení a z vás druhého Pána prstenů neudělá. Ale na dnešní poměry určitě vysoce nadstandardní blockbuster. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl