V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

DwayneJohnson

Jestli byla jednička tak trošku lahodným předkrmem, pak je dvojka dokonalé filmové jídlo z té nejlepší, michelinské restaurace. Naprosto podmanivé, s výtečným soundtrackem a epickými bitvami, které jsou k vidění jen párkrát za život. Herci, ti už jen umocňují dojem z téhle spektakulární podívané, ze které mám ještě teď husí kůži. Takže pro mě není v tuhle chvíli absolutně důležité, jestli snad někdy do budoucna, bude další díl. Sto ze sta, pět hvězd z pěti, co v noci svítí nad všemi písečnými dunami..... ()

Slartibarkfast

Inu, zdařilý filmový kousek a vizuálem naditý spektákl, který sází především na to, umlátit diváka v sedačce zvukovými efekty. Ale nic složitého nečekejte. Spíš něco ve stylu, jako když si v “Chcete být milionářem” zvolíte možnost . Rozhodně stojí za vidění v kinech a mám tušení, že právě pro kino je toto dílko primárně určeno. Ohromit především! Věřím, že jiné médium vám kýžený efekt nepřinese. Zbyde výborný příběh, natažený na skřipec. Všem čtenářům tedy přeji zhmotnění jejich snů a těm zbylým hezký zážitek. Mně osobně tomu k dokonalosti ještě krapítek chyběl. 85% ()

eLeR

Mojím dlhodobým snom je adaptovať Dunu, ale získanie práv je dlhý proces a nemyslím si, že uspejem. Som rada, že si Denis môže plniť sen a ja mám možnosť to sledovať na vlastné oči. Jeho Duna ako celok je majstrovské dielo .. vťahujúce a dych berúce. Magické tajomno prvej časti sa preklopí do druhej, ktorá je živšia a plná veľkolepých scén. V správnej chvíli však stíchne a dojíma. Feyd-Rautha je podmanivý a Mesiáš je na správnom mieste. ()

Slarque

Všechno pokračuje tak, jak bylo rozjeto v prvním dílu. Přibylo pár dalších postav a došlo i na špičkově natočenou akci. Audiovizuální stránka filmu je stále stejně fascinující. Asi nešlo převést román Franka Herberta v podobě pouhých dvou filmů na plátna lépe. Ale ta kniha je prostě pořád o level lepší. ()

Claw

"Moc nad kořením je mocí nad vším..." "Duna 2" více než splnila všechny sliby, které si předsevzal naprosto fascinující zážitek. První film se mi moc líbil a myslel jsem si, že překonat ho bude nadlidský úkol, ale Denis Villeneuve opět dokázal, že je nejslibnějším režisérem sci-fi této doby. Na rozdíl od prvního filmu, který měl pomalé tempo a skoro všechen děj nacpaný uprostřed, díl druhý mě přikoval k sedačce hned od začátku, je zkrátka divácky vděčnější a rozebírají se tu zajímavější věci. Kamera Greiga Frasera je ještě sebevědomější než posledně a servíruje nám jeden magický záběr za druhým. Parádním příkladem úžasného vizuálu je scéna, při které je představen jeden z hlavních záporáků Feyd Rautha-Harkonnen. Objeví se zde monumentální gladiátorská aréna, která vypadá neskutečně, celá scéna je natočena v černobílé a je to přesně tento moment, kdy film nabírá na obrátkách a začíná se rozjíždět. Souboj v aréně je insane a kapitola sama o sobě, ale to už nebudu spoilovat. Hudba je opět vznešená, Hans Zimmer opět dokazuje, že je definitivním filmovým skladatelem, jeho schopnost vytvořit nadživotní hudbu s jeho schopností pochopit rozdíly mezi jednotlivými postavami a kulturami přítomnými v tomto filmu není nic jiného než dokonalost, opakující se témata a motivy jsou přítomny v celém filmu a ve spojení s vizuální stránkou a hereckými výkony, které jsou také neuvěřitelné, tvoří novodobé mistrovské dílo pečlivě vytvořené mistry svých oborů. Rebecca Ferguson, Timothée Chalamet, Javier Bardem, Austin Butler a Zendaya podávají skvělé výkony, přičemž první tři jmenovaní vynikají. Jediným negativem je, je tu vskutku důležitá nějaká znalost lore, protože bez ní bude příběh komplikovaný. Celkově si tento film zaslouží všeobecnou chválu, které se mu dostalo, a možná zaujme i ty, kterým se nelíbil ani první díl série. Snad nebudeme na pokračování čekat dlouho. /90%/ ()

classic

Hneď narovinu musím jednoznačne prehlásiť, a k tomu i azda naplno zdôrazniť, že skrátka od tohto vskutku priameho sequelu Duny; som v podstate akosi predsa očakával i oveľa viac, než čo sa mi teda napokon zhurta i dožičilo, pričom akési »naivné tvrdenia« zo strany spriaznených kritikov o tom, že sa v tomto prípade tiež jednalo i o akúsi modernú science-fiction variáciu na Hviezdne vojny, či dokonca sa ešte rovnako spomínal i taký Pán prsteňov; podľa môjho názoru ostávajú i naďalej naprosto naivnými a celkom neadekvátnymi, čiže tým pádom sú takpovediac iba vytrhnutými z kontextu; nakoľko sa ani vôbec nezakladajú na akejkoľvek bližšie skúmanej pravde; skôr presne trocha opačne: „Kanadský režisér D. Villeneuve, to tentoraz pomerne dosť prepískol so všelijakými spektakulárnymi, resp. kontraproduktívnymi vizuálnymi scénami v priamej nadväznosti na príslušne prehnané sekvencie z piesočnatého prostredia; opradené o nadštandardné vizuálne efekty, čo malo práve teraz úplne opačný efekt, ako totiž pôvodne tento hlavný tvorca zrejme i zamýšľal,” pretože sa postupne vyrysoval akýsi, »digitálny guláš«, ktorý snáď pomaly začínal byť až neznesiteľným v rámci svojho celku s akousi taktiež i súbežnou scenáristickou pachuťou, ktorá zároveň vytvárala chaotickejšiu atmosféru ohľadom celkového narábania s postavami, ku ktorým som si bohužiaľ skoro nevybudoval absolútne žiadny vrúcnejší vzťah - ak aspoň nepočítam intenzívne snaženie - ústredného protagonistu Paula "Muad’diba" Atreidesa, akéhosi nového fremenského proroka, ktorého ostatné postavy doslova vybičovali k maximálnemu výkonu, a tým sa v podstate položil i základný kameň; spočívajúci v tom mienení, že viacerí „tréneri svojho zverenca tak extrémne vyhecovali, až dosahoval nevídané výsledky, no zo začiatku bol považovaný len za veľkého outsidera, ktorý na to akože nemá predpoklady, pritom im všetkým krásne vytrel naleštené zraky?”. Americko-francúzsky predstaviteľ Timothée Hal Chalamet, stvárnil rozporuplne poňatého hrdinu, s ktorým sa ostatní účinkujúci snažili byť v jednej harmónii, čo nie vždy i plne fungovalo. Na adresu tohto mdlého pokračovania - nebudem spievať žiadne chválospevy, ako to mimochodom asi robia iní, zarytí fanúšikovia; nezaradím sa ku adorujúcej väčšine, radšej ostanem trčať v menšine, ktorá to vidí obdobne. • Slabšie 3 *! ()

Chrustyn

Denis Villeneuve pokračuje v krasojízdě a přináší nám pokračování svého monumentálního díla. Duna: Část druhá je opět epická podívaná, která ale divákovi nejde naproti a epičnost zde zobrazená je pocitově jiná než je tomu u klasických, obřích blockbusterů. Druhá Duna je na pohled a poslech obrovský film, který vypráví obrazem namísto dialogů ale zároveň se nebojí, aby se několikaset milionový trhák z velké části odehrával v malých, prázdných místnostech. Villeneuve diváka opájí krásnými obrazy ale nepřináší davové scény ani obří bitvy a ty nejepičtější scény čítají dvě desítky postav, jednu Ornithopterů a Harvester. I přes celkově větší příběhový záběr, není druhá část o moc větším filmem než byla ta první a s tím musí divák počítat při návštěvě kina. Zjednodušeně, líbila se jednička, bude se líbit dvojka a je velká pravděpodobnost, že nic epičtějšího jen tak neuvidíme a divák tak rád odpustí pomalejší úvod a zbrklou poslední třetinu. ()

dopitak

O trošku lepší dojem než jednička, ale ten scénář je zoufale slabý. Motivace Fremenů zkoušet Paula je prostě nevěrohodná! Pokud ale chcete úchvatný film z pouště, pusťte si Lawrence z Arábie! ()

Jirka_Šč

Naštěstí jsem už zapomněl obsah knihy, přistupoval v Duně 2 s otevřenou myslí a nemusel porovnávat knihu a film. Denis Villeneuve to po Duně 1, která byla víceméně úvodem do světa a děje, definitivně rozbalil! S manželkou jsme zůstali tiše sedět celé závěrečné titulky. Pokud příští rok přikráčí nějaký Oskar, nebudu se divit! ■ I patnáctiletá dcera, která na tom byla stejný den, ale nezávisle na nás, říkala, že je to lepší, než jednička. ■ Btw.: První film, na který jsem kupoval lístky do kina dvakrát. Napoprvé jsem koupil tři lístky - jenže omylem na termín o den dřív a zjistil to až den poté. Ztráta 30 euro naštve. Na a druhou stranu, dá se chybovat i na horších (a dražších) věcech. ()

Stanislaus

"Power over spice is power over all." Druhá část Duny je výpravným eposem se vším všudy: Zatímco první díl byl předkrmem o písečném světě dun, je druhá výprava na Arrakis plnohodnotným hlavním chodem, který lahodí zrakovým a sluchovým smyslům na výbornou a zároveň nabízí vyzrálý příběh, v němž se prolínají poutavé a napínavé dějové linie započaté tři roky zpět. Villeneuve by se dal označit za jakéhosi "dvorního kino-filmaře", jelikož jeho filmy z posledních let jsou názornou ukázkou toho, jak lze naplno využít možností velkého plátna a silného ozvučení pro dosažení nevídaného diváckého zážitku v podobě audiovizuálních orgií, které však nepůsobí prvoplánově a kýčovitě. Divák se na necelé tři hodiny, které v kině uplynou jako voda, noří do spletitých politických intrik a vydává se na vyvolenou cestu Spasitele, který se nebojí jít přes četné oběti a mrtvoly. Duna není ale jen dobře natočená a napsaná, nýbrž i zahraná - navíc takovou plejádu hereckých hvězd v kině člověk často nevídá. I když se jedná z audiovizuálního hlediska celkově o vymazlený projekt, velmi chválím "černobílé" scény z harkonnenské arény, které jako by evokovaly nacistické Německo a měly i přes absenci barev neuvěřitelný náboj. Jsem zvědavý, s čím přijdou tvůrci v další (a závěrečné?) části, které se snad jednou dočkáme - v tomto případě se ale čekání na kvalitu jistě vyplatí. ()

TheEvilTwin

Tady asi není moc co dodávat, jelikož tohle vystihli všichni zcela jasně. Villeneuve je bůh, film je jednoznačně jeden z nejlepších v historii kinematografie a ačkoliv mě možná bavila jednička trochu více, tak se nedá jinak než za plnou pětku. Veledílo. ()

Flego

Druhá Duna sa utopila v pieskoch púšte... To, čo zdobilo jednotku, sa vytratilo a záchranné lano podáva len "šialený" Austin Butler s vynikajúcou kreáciou. ()

rikitiki

Jestliže první díl bylo: jdeme pouští, jdeme pouští a …. po několika hodinách …. ještě furt jsme na poušti, tak tady aspoň jezdili na obřích mihulích. Pak taky neustále vraždili své služebnictvo. A nafouklý plešoun se zas máčel v tom svém inkoustovém bazénku. ….. Timothée a Zendaya jsou fakt hezký a umí hrát (a Austin Butler taky, i když zhnusněný!), ale vyprávěnka o nějakých bojích na pouštní planetě je nudná, zmatená, násilná a zejména: dlooouhá tak nesnesitelně, jako čekání na vlak Českých drah. ()

Jinny

Duna, část druhá... Neřeknu asi nic nového. Je to krásná ukázka filmařského řemesla, včetně CGI a praktických efektů. Dějově je to nabyté, že HBO by z toho udělala celou řadu seriálu - přesto ke konci je znát, že se prostřihávalo. A je to protiklad klasického podceňování diváka, které ještě posílily marvelovky. Postav je tu jak na orloji, ale v centru je samozřejmě Paul, jeho matka Jessica a láska Chani. Jessica je taková máma Jindřicha Tudora - pro synka cokoliv, ale chybí tam přirozená vřelost. Chani je holka od vedle. No a Paul. Nemůžu si pomoct, ale slyším tu hudební téma Kmotra Timothée je borec a jeho dominantní persona... /oh ()

Othello

Mám z vás velkou radost koukat jak se tlačíte zase v plném kině, dvě a půl hodiny vzdycháte, necháte se unášet a boříte prsty do opěradel sedaček když Chani konečně trefí ornitoptéru u harvesteru. Moje malé potíže s druhou Dunou jsou jen čistě subjektivní a vychází primárně z toho, že jsem mezi prvotřídním prvním a tímto druhým dílem, přečetl předlohu, která mi přišla těžkopádná a klopotná, přičemž zde vidím, nakolik s ní Villeneuve válčí, aby se mu z toho nestala ta nabízející se nudná kolekce osudových dialogů pronášených ve velkých místnostech. První díl pro mě byl tak pohlcující z toho důvodu, že se snažil efektně popsat příšernou hromadu věcí vztahujících se k dalšímu vývoje děje, čímž vytvořil obrovské neuchopitelné univerzum, v němž jsem si připadal jako niterný pozorovatel ohromného cizího světa, který jakoby fungoval v naprosté nezávislosti na mně jako divákovi. Druhý díl se již snaží vést celkem konvenční děj, jehož prostředí mu předchozí Duna rozestlala. Není to vůbec špatné a díky prvotřídní souhře všech audiovizálních aspektů to má diváka v těch důležitých momentech přesně tam, kde ho chce mít (když ne nejlepší, tak film možná obsahuje největší scény, co jsem kdy viděl), přesto já osobně jsem radši když film ovládá mě než když já ovládám film, což je největší rozdíl ve způsobu vyprávění mezi oběma díly. ()

Xeelee

Viděno v IMAXu a první část na mě působí mnohem lépe i na monitoru. První část byla láska na první pohled. Druhá část mi přišla moc nalinkovaná, směřující tam kam se musí dostat. Počkám si na druhé shlédnutí doma a uvidím, co to se mnou udělá. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl