Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiálny text distribútora)

Nach

Napadá mě paralela s 12 rozhněvaných mužů. Konference ve Wannsee se též odehrává v jedné místnosti a též v ní sedí větší počet mužů dohadující se tentokrát o tom, jakým způsobem se vyřeší židovská otázka v Evropě. Barvy jsou tlumené - chladné. Herecké výkony ve všech úlohách dokonalé. Tomu všemu vévodí Stanley Tucci v roli Eichmana a opravdu mrazivý Kenneth Branagh v roli Heyndricha. Ač se během stopáž neodehraje žádná vražda, akce, humor, film si s neuvěřitelnou lehkostí získá vaši pozornost a vybuduje kolem vás tísnivou atmosféru. Všem milovníkům kvalitní filmařiny a moderní historie obzvlášť, doporučuji! 90% ()

DruidKarel

Jistě, nejde tak o film, jako spíše o dokument s prvky filmu - ale je to stejně hodně kvalitní. Vynikající zachycení ducha té doby a každý, kdo tam u toho stolu je, si tam zasloužil být... Vedoucí Heydrich, hlavní myslitel Eichmann, pár odpůrců, ultranáckové - prostě z každé skupinky někdo... Celý film řeší židovskou otázku a to hodně vehementně. Je tam taky několik hodně dobrých citací... Až teprve válka ukáže pravou tvář člověka. , Kdo chce žít dobrý život, musí bojovat (Fridrich Nietsche). , Byl jeden chlapec, kterého milovala jeho matka stejnou měrou, jakou miloval on ji. Jeho otec jej ale ponižoval, bil a chlapec jej za to nenáviděl. Když se z chlapce stal muž, tak mu v jeho 30 letech zemřela matka. Nad jejím hrobem však neuronil ani slzičku, i když ji vehementně miloval. Když mu bylo 50 let, zemřel mu otec, kterého nenáviděl. Nad jeho hrobem neudržel své emoce a nemohl uklidnit svůj pláč. Proč plakal nad hrobem někoho, koho nenáviděl a nebrečel u hrobu své matky, kterou miloval? Protože ztratil někoho, koho nenáviděl. Už neměl koho nenávidět... Je to skvělý počin a dívá se na to moc dobře. 5* ()

Crawler-D

Podobný koncept jako 12 rozhněvaných mužů. Velmi komorní film stojí na jemných hereckých výkonů několika známých a několika neznámých herců. Je to hodně dobré, ale ne vynikající, jak píše asinus, chtělo by to napjatější atmosféru - té jsem se dočkal pouze v momentě rozhořčení Colina Firtha a když se poprvé objevil nápad s plynovými komorami. Také nelze opomenout, že úvodem a závěrem upomíná snahu o historickou rekonstrukci, k níž má film, jak je očividné, ale hrozně málo podkladů. ()

C0r0ner

Nesemlelo mě to emocionálně, asi proto, že jsem dopředu znal rozuzlení celé konference, nicméně v jakémkoli dalším ohledu je to mistrovská práce a film do žebříčku, kde je asi nejlépe, co znám, vyobrazeno bezstarostné zacházení nacistů s miliony lidských životů. 90% ()

asinus

Nedokážu si to dobře vysvětlit, ale kdykoliv čtu odbornou publikaci na téma, které je i tématem tohoto filmu, cítím znechucení, nenávist. Ani jedno z toho se u filmu nedostavilo, vše je podáno tak suše a Kenneth Branagh podle mě není správnou volbou pro Reinharda Heydricha. Abyste mě špatně nepochopili; když koukám na tento film, mám pocit jako by se po skutečné konferenci sešlo několik jiných lidí, řešilo znovu stejnou otázku, ale v mnohem uvolněnějším duchu. A v tom případě by film mohl být skutečně dobrou rekonstrukcí toho, jak to mohlo vypadat. Například Heydricha si představuji mnohem zapálenějšího pro otázky deportace židů. Ten filmový pouze s jemným úsměvem předkládá plán, který jakoby se ho ani netýkal. ()

Wormboy

Mrazivo vyborny film o jednej porade, ktorej dopredu napisany zaver, navzdy zmenil dejiny. Film je okresany o akekolvek emocie a polemizovanie nad samotnym "deportovanim" zidov z Europy, diskutuje sa nie o vysledku, ale o sposobe a metode, co najefektivnejsieho vyuzitia smrtiacich mechanizmov. 4,5/5* ()

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Stanley Tucci + nominace (2) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Kenneth Branagh ()

sulimo

Je ohavně fascinující, jak rychle, bez emocí dokázali rozhodnout o miliónech životů nevinných lidí. Ještě víc ohavný je ovšem fakt, že většina z nich z toho vyvázla beztrestně nebo s trestem, který je výsměchem spravedlnosti. Firth zase jednou dokázal, jak všestranný hercem je....... pan Darcy, britský král a rasistický nacistický právník, no, divim se, že nemá schýzu. A Kenneth Branagh opět jak jinak než dokonalost (byť ohavná). ()

Juto

Úžasný záznam rozhodujúceho, ale málo známeho okamihu v histórii ľudstva. Film dokumentuje stretnutie, ktoré sa konalo počas druhej svetovej vojny, keď druhý veliteľ SS, Reinhard Heydrich, zhromažďuje skupinu nacistických byrokratov a funkcionárov, aby „diskutovali o konečnom riešení židovskej otázky“. 8/10 ()

Machrovic

Po druhém shlédnutí musím hodnocení poupravit a přidat tak poslední pátou hvězdičku. Myslel jsem, že znovu už to nemůže být tak působivé, ale bylo tomu přesně naopak. Doufám, že to nebude znít cynicky, ale já jsem se musel občas i smát (Neumann a jeho čtyřletý plán a reakce Klopra na něj). Perfektní herecké výkony hlavních i vedlejších představitelů. ()

BoXBe

15 mužů okolo jednoho stolu. Posedlí mocí, zaslepení rasistickou a vražednou ideologií, tvůrci i loutky ďábelského nelidského systému. Chladnokrevně diskutují o vyhlazení židů z planety. Film by měl patřit k doporučené "četbě" pro všechny. Pro všechny, nejen pro ty, kteří stále nepochopili, jak obludně zrůdný byl jejich plán a jak zrůdné je tvářit se, že dělám něco ohromně lidského a přitom si nezasloužím už ani jednu minutu zůstat živ mezi lidmi, protože jsem stvůra, kterou její inteligence dohnala k tomu nejhoršímu, co kdy zažil evropský kontinent. ()

Fancipal

Ze začátku to vypadá na rutinní schůzku vysoce postavených politických a vojenských osobností Třetí říše. Když se ovšem na jednací stůl dostanou na přetřes termíny jako násilná repatriace, sterilizace nebo dušování nad efektivitou plynových komor, nestačí člověk kroutit hlavou nad tím, čeho byla skupina, očividně inteligentních osob, v zájmu státu a ideologie schopná. Paradoxně tou nejhorší a nejtragičtější osobu u stolu nejsou opulentní a arogantní nácci v uniformě, ale hloupý právní expert v podání Colina Firtha. Hlavně aby bylo všechno kodifikováno právem, že pane doktore .... Vězte. Není nic horšího, než zapálený idealista pro nesprávnou myšlenku. Film, který je naprostá povinnost pro všechny. ()

dr.fish

Myslím si, že se jedná o dost nezvládnutý snímek. V první řadě Kenneth Branagh je velmi mizerný Heydrich, hraje to úplně stejně jako toho učitele v Harry Potterovi. Několik postav ve filmu se povedlo, zbytek je velmi povrchních. Myslím si, že konference ve Wannsee ve skutečnosti probíhala velmi věcně a pragmaticky, bylo diskutováno o úřední a právní likvidaci účetní položky (neurčitého počtu miliónů Židů). Ta suchost a úřednická důslednost ve filmu téměř chybí, ač právě z toho by bývala šla největší hrůza. Zde naopak vítězí emoce, což u tvůrců ukazuje na nezvládnutí problematiky, snahu o popularizaci a zpřístupnění tématu. Je třeba si uvědomit, že to byla především pracovní schůzka na níž se řešil zapeklitý problém zatěžující státní ekonomiku a infrastrukturu, který vázal vojenské jednotky atd. A jelikož využitelnost Židů jako pracovní síly byla diskutabilní, zvítězila strana podporující likvidaci. Takovou atmosféru se tvůrcům opravdu vytvořit nepovedlo. Jistou informativní hodnotu film ale bezesporu má. 60% ()

majo25

Téma je určite atraktívna, spracovanie zasa verné svojim televíznym limitom, ktoré sa dobre cíti hlavne v interiéri. Blonďák Branagh zasa dokáže pekne rozihrať emócie. Napriek tomu, viac ako krátku epizódnu rolu film nehrá. Celé je to priehľadné, kde sa očakáva, že sa tu bude nechutne vtipkovať, že niektorí budú proti riešeniam, niektorým sa z toho zdvihne žalúdok, že niektorým nebude vyhovovať metóda alebo čas a miesto. Odkaz bol zjavný od cca prvých 5 minút, na viac hviezd mi však chýbala nadstavba. ()

Radiq

Pěkně zachycená událost, která asi nemá obdoby, protože to je fakt sviňárna a nechápu, jak to se to vůbec někdy mohlo stát. Na tohle ať se podívají Skinheadi, kteří tomu pořád nevěří. Mě známá jména byla jen Heydrich a Eichman. Akorát jsem se ztrácel v té části, kde se hádali, co udělat s židy, kteří si vzali němce a kteří jsou 1. a 2. stupně a co s jejich dětma atd. Heydrich: "Nebudeme je sterilizovat a čekat, až umřou, nebo sterilizovat a poté vyhlazovat. To by byla fraška. Mrtvý se nemnoží a neotěhotní. Smrt je nejjistější forma sterilizace." ()

Courtemanche

O této konferenci je jen minimální množství dokumentů, jen několik nicneříkajících papírů, a tak je to boj o každičkou minutku navíc. Takže roztahaný, doplněný vymyšlenými příběhy. A tohle Kenneth Branagh navíc podává s takovou vehemencí jako kdyby právě vynašel stroj času. Spíše propaganda. 2/5 ()

VaHo

Je to skvělý film, a to bez debat. Já s ním mám ale jeden problém. I když si o sobě myslím, že mám velkou fantasii prostě si nedokážu představit, že se ti skuteční lidé na té poradě tehdy bavili podobným způsobem. Představa, že dospělí a vzdělaní lidé se s takovou bezcitností domlouvají na průmyslovém vyvražďování milionů lidí je mimo mé chápání. Bojím se ale, že tak nějak to skutečně bylo. ()