Die Wannseekonferenz

(TV film)
  • Západné Nemecko Die Wannseekonferenz (viac)
všetky plagáty

V úterý 20. ledna 1942 se v domě na tichém berlínském předměstí Wannsee konala schůzka. Na pozvání Reinhard Heydricha, velitele Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, se sešlo 14 klíčových představitelů nacistické strany, SS a vládních úřadů. Setkání trvalo pouze 90 minut. Na programu jednání byl pouze jeden bod. (czerny)

Willy Kufalt

Poněkud nudné a vyčpělé zdramatizování faktografických údajů a diskuze ze záznamu jedné historicky klíčové nacistické schůze. Nulová atmosféra, slabé budování napětí, 85 minut policitkých dialogů v jedné místnosti a z mé strany jen velmi zřídkavý zájem o dění v momentech, kdy se pohlaváři dostávají do hloubky židovské otázky a řeší politické morální dilema. Ale těch okamžiků, kdy by se mnou tento exaktní náhled do zákulisí jedné kruté historie alespoň trošku pohl (zvláště v druhé polovině), bylo dost málo. Připadal jsem si jako na hodině dějepisu nebo na přednášce, jejíž smysl sice pobírám, ale klíčové body jsou mi vesměs známé a samotné podání mě i přes relativně zajímavé téma absolutně nebere. Škoda. [45%] ()

Philanthrop

Jde o hraný dokument konečného řešení židovské otázky 20. ledna 1942, jemuž předsedal náš tehdejší protektor Heydrich. Kdyby Němci vyhráli, "vyřešili" by 11 mil. evropských Židů. Je tu však k vidění i jemná psychologie názorových střetů, které nakonec ponechají nevyřešenou otázku židovských míšenců. ()

Real Tom Hardy

Ak by niekoho mrzelo, že fenomenálny počin Conspiracy z dielne HBO bol obsadený britskými hercami a hovorilo sa v angličtine a tužil po nemeckých hercoch a nemčine, nemusí zúfať. Rakúsko-nemecká produkcia sa o toto postarala už 20 rokov predtým. Obsahovo aj dramaticky idú, samozrejme, v identických šľapajach, inak štylizáciou a interiérmi jednoznačne dominuje tento. Farby sú tmavšie, steny taktiež, vizuálne film vyznieva viac serióznejšie a nemčina tomu, neprekvapivo, vniesla oveľa silnejší charakter a pocit autenticity a vtiahnutia. Nemôžem povedať, že sa k tomuto dielu budem vracať pravidelne a často ako k jeho americko-britskému náprotivku, s čistým svedomím však môžem povedať, že radosť z jeho objavenia je pomerne silná a príjemné pocity zo sledovania (v rámci filmárčiny) sú existujúce. Chýbal mi tu ale sneh, čo neviem, či filmárom odpustím x) --- Do staršej rakúskej tvorby (70s/80s) som zatiaľ zabŕdol len prostredníctvom týchto troch diel (plus Der Mann im Salz a Traumnovelle) a myslím, že je na čase objaviť niečo ďalšie. A pronto! (5.12.2021) (27.11.2023) ()

finkie

Střízlivá dokumentární rekonstrukce vycházející z originálních protokolů z jednání ve Wannsee na okraji Berlína, během něhož se nacisté definitivně rozhodli pro plán totální fyzické likvidace evropských židů (do té doby bylo stálo ve hře například jejich vysídlení na Madagaskar). Výhradu mám jen k obsazení, neboť herec představující Heydricha - kterého i sami nacističtí pohlaváři pokládali za bezcitného a amorálního psychopata - byl přece jen až moc velký sympaťák. ()

• Adolf Eichmann (Gerd Böckmann) by v skutočnosti nemal mať na sebe insígnie Waffen-SS. V tom čase pôsobil v Reichssicherheitshauptamt (Ríšsky hlavný bezpečnostný úrad). (Real Tom Hardy)
  • Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo v nemeckom Berlíne. V záberoch sa tiež objavuje skutočná vila vo Wannsee. (Real Tom Hardy)
  • Počas produkcie filmu ešte žil jeden z účastníkov konferencie, Dr. Gerhard Klopfer. Ten zomrel až v roku 1987. (Real Tom Hardy)