Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiálny text distribútora)

Remivsremi

Po celou dobu má člověk mrazení v zádech. S tou lehkostí jakou předvedli, dokázalo pár individuí rozhodnout o osudu miliónů. To se zkrátka nedá pochopit. Výborně zahrané. 90% ()

filmmovier

Krátké, ale strhující. Konverzačka, která se odehrává v jediné místnosti a po celou dobu stopáže je kamera víceméně statická - ale tentokrát nejde o francouzskou komedii, ale o odpudivé (obsahem, nikoliv zpracováním) drama podle skutečné události, ve které banda úchylných nacistů rozhoduje o budoucnosti Evropy, hoduje a trousí vtipy o Židech. Geniálně zahrané, i natočené, zejména co se dvojice Tucci - Branagh týká. Komorní, hnusné, husí kůže zaručena. Patrně jde o nejlepší válečný film, jaký byl kdy natočen. Jen se podívejte - však uvidíte proč. Dokonale vás to znechutí a po tom otevřeném konci vyloženě zamrazí - pokud tedy k tomu nedojde už dřív, jakože patrně ano. 90%. ()

Shetland

Důkaz, že i s minimální výpravou lze natočit slušný válečný snímek, který jen dokáže, že lidské životy jsou ve válce bezcenné. ()

Samuel7

Odporné, děsivé, smutné. Ale natočeno velmi přesvědčivě. V málokterém filmu tolik vynikne zvrácenost lidské povahy. A nejhorší je, kolik aktérů této konference po válce vyvázlo. ()

Beky

Škoda, že jsem se příliš neorientoval v postavách, to je ale moje chyba, užil bych si to ještě líp!!..jinak opět další mistrná ukázka, jak lze na malém prostoru, vyrobit velký film!!!, samořejmě k tomu přispívá téma a výborné herecké výkony, třeba takový Kenneth Branagh zahrál Reinarda Heydricha s takovou samozřejmostí až se mi otevírala kudla v kapse!!..opravdu strhující drama!!.. poctivých 80%!! ()

gjjm

Působí to na mě spíš jako brilantně natočený hraný dokument s dramatickými vsuvkami než jako historické drama - scénář z větší části kopíruje skutečný protokol z konference (což je dobře). V kontextu podobných filmů patří ke špičce. Přátelská srdečnost mezi vrahy a příjemná atmosféra jednání o tom, jak má probíhat největší masová vražda v dějinách lidstva vytváří absolutně děsivou a znechucující atmosféru. Skvělí herci, především Branagh v roli "hodného hocha" Heydricha a McNeice v roli přízemního a jednoduše odporného Klopfera. ()

Pavlínka9

Pro mě osobně je židovská otázka za 2.světové války hodně zajímavá a mám o ni i velký osobní zájem. Tento film je neskutečně skvěle herecky obsazený a dá se říct, že až přehlcený :) :) Že tam uvidím "kukuč" Toma Hiddlestona - to bylo veliké překvápko. Je to koncert jak hereckých postav, tak i historických postav, které tam opravdu až s velikým klidem řeší to, že chtějí zprovodit ze světa až 11milionů pro ně nepohodlných židů...a s jakým klidem a trpělivostí...Je to až nechutné, mrazí z toho a ve chvíli, kdy se jednomu z 15ti mužů udělalo tedy nevolno - byla jsem ráda, že tam vidím aspoň lehký projev lidskosti. Z toho filmu mrazí, ale je tak krásně a jednoduše natočen, že to stojí to vidět znovu a poslechnout si to, co je napsané v těch textech a o čem tak mohli diskutovat. ()

Master19

Velmi hustá esence nacismu v nejhorší formě. Odehrává se tu brutální vražda dvou milionů lidí bez jediné kapky krve - pro mě jeden z nejlepších filmů o druhé světové válce. Při úvodním představování se mi líbila odpověď na otravné vnucování úředníka zastupujícího čtyřletý plán: "Já zastupuju Bormana, stranu a plán na tisíc let..." ()

Tomatáš

Tento film je opět spíše dokumentárním ztvárněním skutečné události, z které vzešly ty nejhorší a nejtragičtější myšlenky a plány, které kdy kdo vymyslel..Neuvěřitelný a velice vypovídající film, který musí každý vidět, aby se na tyto události nikdy nezapomnělo!!! ()

Nyck

Partička vyšinutých chlapů v uniformách se sešla, aby jen tak mimochodem rozhodla o osudu pár milionů Židů. Jako nic se tam baví o plynových komorách a o tom, jak s Židy vypořádat. Při sledování filmu dostanete velkou chuť dát jim osobně do držky. Skvělý Kenneth Branagh. ()

Eleanor05

Nepamatuju si žádný jiný film, kde by se 99% děje odehrávalo v jedné místnosti, u jednoho stolu a postavy by "jen" řečnily, a přesto by to bylo tak neskutečně zábavné... ()

cross

Filmů z Druhé světové války ve kterých se neválčí, ale jenom mluví a přesto jsou napínavé a mrazivé příliš není a tento televizní projekt je přesným a troufnu si tvrdit i velmi vzácným exemplářem. Elitní herecké obsazení rozehrává partii, která i když z počátku vypadá nevinně nakonec rozhodne o životě miliónů bezúhonných lidí. Konference ve Wannsee je filmem ze kterého vás bude mrazit, protože se skutečně stal a protože otevřeně ukazuje, že s tím s čím přišel Heydrich nebyl návrh, ale přímý rozkaz všem zainteresovaným složkám zaobalený do “přátelské” rozmluvy. Silný film, žádná hudba, skvělá realizace – nenechte si ujít! ()

Johnny Violent

Jak v teple venkovského sídla žrali, chlastali, kouřili drahý žvára a trochu se hádali. Za dvě hodiny se rozhodli poslat miliony lidí do plynu. A oni tady vypadají občas skoro i lidsky. ()

Kosmik 1

Konečné řešení židovské otázky. Už jen tohle zní děsivě. Teď si představte 92 minut filmu pojednávajícího o debatě za zavřenými dveřmi, poté řešení a nakonec vyřešení této otázky, které pošle spoustu lidí do plynových komor, prakticky bez mrknutí oka. Jedna místnost, jeden stůl a pár lidí, kteří rozhodnou během chvilky o osudech miliónů. Hrozné..... ()

MiGi87

Velmi kvalitní obsazení a hrozivý námět, leč vše, co bude v průběhu filmu řečeno, zná každý divák alespoň rámcově již dopředu, tedy žádná překvapení, jen drobné odchylky v názorech a finální shoda pod tlakem. Zajímavé jako dokument, nudné jako film, jímž to je. Pro diváky krátce po konci války neobeznámené ještě s tématem by to jistě byl film velmi šokující, obzvláště ta lehkost, s jakou jsou lidé jako Heydrich schopni mluvit o masové vraždě, pro dnešního člověka je to ale jen omílání dostatečně známého tématu bez nějakého obzvláštního uměleckého dojmu. U mně tedy za 3. ()

Amputace

Válečné konverzativní drama "uvězněné" do jedné místnosti, v níž se odehraje konference mající vliv na životy milionů lidí - alespoň takto nějak bych si vyložil text distributora ještě před shlédnutím snímku. Po jeho skončení jsou však má očekávání poněkud zklamána. Především proto, že jsem očekával film, ve kterém dojde k radikálnímu vyvrcholení a jakémusi ukončení (v tomto případě spíše započetí), což dle mého nedošlo. Úroveň jednotlivých dialogů, logika argumentace a zároveň protikladná prezentace omezenosti je výborná, to bezpochyby, ale na druhou stranu zde nenacházím žádný činitěl vyvolávající to nepříjemné mrazení v zádech, který by se měl po shlédnutí filmu s tak drásavou tematikou zajisté dostavit. Ne že by za to mohli herci (Branagh a především Tucci jsou naprosto dokonale démoničtí), ani chladná komorní atmosféra, která se k obsahu skvěle hodí, ale spíš jsem postrádal cosi pro nacisty typicky kategorického. Nevím, zda-li to bylo nedostatkem reálných podkladů o této historické události, nebo neschopností výjádřit šokujicí skutečnosti naprosto neskrývaně a bez okolků, ale osudy (a především jejich zpečetění) "oněch milionů lidí" jsem zkrátka nepocítil ani na jediný okamžik. Z jediné slovní konfrontace na mě nedýchla ta moc a nekontrolovaná rozhodnost nad cizím životem (snad jen když promluvil Stanley Tucci coby Adolf Eichmann o detailním provedení plynových komor jsem pocítil cosi nepříjemného, ale stále jen těžko srovnatelného s emocemi, které ve mně vyvolal například Polanskiho Pianista), skutečné utrpení, jehož pozdější teoretickou podobu všichni dobře známe a která zde teprve získávála svůj nejhrůznější obrys. Nevím zda je chyba na mém emocionálním tachometru, ale v každém případě jsem nebyl schopen soucitu, nenávisti, ani jakéhokoli jiného vnitřního projevu. Možná to z části zavinily občas přespříliš složité dialogy (například politického rázu), možná jsem jen jednoduše nepochopil, resp. si neuvědomil váhu a důležitost probíraných faktů, ale výsledek se naprosto minul s očekáváním a zanechal mě zcela chladným. Přestože nemám po filmařské stránce nic, co bych mu vytknul, nemohu jít s hodnocením výše a dávám mu tedy 70%. PS: Mám jisté podezření, možná je to jen klamná domněnka, že někteří zdejší uživatelé nehodnotí ani tak kvalitu filmu, jako závažnost tématu, což jsou pro mě v rámci jakéhokoli umění slučitelné, ale rozhodně ne samostatně fungující atributy, mám-li tedy posuzovat finální podobu. ()

Kangaxx

"Mŕtvy muž neplodí deti. Mŕtva žena nemôže otehotnieť. Smrť je najlepšia sterilizácia." Autentická dráma o nacistickom transbüro rokovaní, ktoré predchádzalo oficiálnemu zahájeniu konečného riešenia židovskej otázky. Skvelá atmosféra, výborné výkony a historická presnosť. 5* ()

Georgex

Conspiracy je film, který se na základě nalezeného protokolu snaží přesně popsat tajnou schůzku nacistických pohlavářů, která rozhodla o osudu židů během 2. světové valky. Pár hodin, které rozhodly o osudu miliónů lidí. Je až neuvěřitelé jaké toto jednání mělo průběh. Pár nacistických pohlavářů si vychutnává připravené pohoštění, popíjí přitom nejlepší víno a prodiskutovává jednotlivé možnosti, jejíž výsledkem jsou milióny mrtvých. Jednotliví funkcionáři mají rozdílné názory, občas se pohádají, ale přes svou nenávist se lehce shodnou. Filmu se nedá z historického hlediska nic vytknout. Film se snaží vystihnout atmosféru, ve které se celé jednání neslo. Herci zvládli své role nelidských zrůd vyýborně. Neuvěřitelný je pohled na výrazy spokojenosti a nezájmu v jejich tvářích při skončení schůze. Výkon Kennetha Branagha jako Reinarda Heydricha je až děsivý, stejně tak Stanley Tucciho coby Adolfa Eichmanna, nicméně ta podobnost tam trochu schází. Při závěrečných titulcích nám tvůrci filmu sdělí jak tito nacističtí zločinci dopadli, člověku žůstává až rozum stát, že i někteří z hlavních iniciátorů holokaustu přežívali dlouhá léta od konce války. Film nejvíce ocení lidé, kteří se zajímají o historii a speciálně druhou světovou válku. Moje hodnocení 75% ()