Grázl83

Velmi sympatický film, ale děj místy přehnaný. Což je škoda, protože pak člověk neví co se stalo a co výmysl scénáristy. Dále neustálé podepisování smluv, které pak někdo prohlásí za neplatné není moc přehledné a začne to nudit. No a KGB, ta je tady k smíchu, hlavně honička na letiště. Škoda, šlo z toho vytěžit více a ideálně zkrátit. Za mě by bylo lepší to udělat více životopisně a ideálně do toho zahrnout i soudní spory o práva z devadesátých let. Lepší 3* ()

SmajdalfCZ1

Dnes budu velice stručný ... to se často nestává, ale tohle je taková pěkná pohádka před spaním, která s realitou má společné maximálně jména a názvy, ale  overall pokud neřeším realitu, tak film byl super :) ()

Tomas_PO

Nečakane výborné dielo, ktorému právom patria takéto vysoké hodnotenia. Skvelý príbeh, navyše založený na skutočnej udalosti, zaoberajúci sa hrou, ktorú sme hrali snáď všetci. Ale že má takéto neuveriteľné pozadie, to zrejme tušil málokto. Skvelé spracovaný v princípe nudný príbeh právnych naťahovačiek o distribučné práva sa ale tvorcom úžasne podarilo pretaviť v nenudiaci 2 hodinový film plný akcie, napätia, zvratov, a prekvapivo v závere aj humoru. Predsa len, zamerať sa v roku 2023 na klišoidné polarizácie sveta studenej vojny je už trochu prežitkom a tak občasný humor veľmi pomohol. ()

Zlty_Dodo

Ako sa traja hebrejci honili za pokladom zvaným Tetris a dvaja to presrali :) Ak si odmyslím prehnané propagandistické klišé s všemocnou KGB, je to zábavný snímok a vlastne napínavý až do konca. ()

Raziel811

Neřeším, zda to opravdu bylo tak či onak. Vylíčení střetu kapitalismu a komunismu je skvělé, příběh je místy až nečekaně temný a napínavý a hlavní hrdina v podání Tarona Egertona je skvěle uvěřitelný a hlavně perfektně zahraný. I kdyby Vás hry jako takové nezajímaly, tady máte rozhodně zajímavý příběh. ()

Metuje

Nevýrazný film, dokumentující vznik Tetrisu. Neurazí ani nenadchne, za pár měsíců si na film ani nevzpomenu. Dobré na rodinný večer u televize, čekal jsem však trochu víc technologického děje a nadšení hráčů, místo toho jsem se dočkal komického politikaření. Je zde také velký nesoulad v rámci hereckých výkonů. Co dobře zvládá ústřední dvojice – obchodník a programátor, to těžce nezvládají oba Maxwellové a agenti KGB v čele s Alexandrou. Co se týče grafické stránky, tak mi trochu vadilo příliš CGI a nereálný vzhled především socialistických reálií. Lehký nadprůměr. ()

Kritickej

7/10 Historickou věrnost posoudit nedokážu, ale tenhle film je svižný, režijně nápaditý (to zapracování tetrisu do scén je skvělé!) a svým způsobem i napínavý. Příjemné překvapení a pocta starým herním legendám. ()

Polux

7/10 | Tetris a dobyvatelé dostupné licence (čekající na toho, kdo dokáže dát dohromady větší balík peněz), kteří si projdou chrámem byrokracie (v zapovězené zemi, ve které zítra znamená včera a počítače s konzolemi jedno a to samé jsou), následně spolu svedou poslední aukční výpravu (o finanční grál, slibující výherci herní nesmrtelnost), která je přivede do království tantiém (nebo naopak k totálnímu bankrotu:-)) a zbytek je už dobře známá historie. Možná se vše odehrálo přesně takhle, možná se vše odehrálo úplně jinak a možná se vše odehrálo tak nějak mezi tím (jak to tak obvykle s filmy, natočenými na základě skutečných historických událostí, bývá), ale podstatný je fakt, že způsob, jakým zde tvůrci více nebo méně skutečnou/smyšlenou historku o vzniku, respektive úspěchu, jedné herní legendy, nakonec pojali, je po většinu herního, totiž filmového času velice zábavný a hodně stylový, takže koho vlastně zajímá, jak to vše bylo doopravdy? | Trailer tak trochu klamal tělem, když divákům sliboval pestrý a poměrně divoký žánrový mix, ve kterém se najde prostor pro feel-good komedii, politický thriller, legal drama, true story biopic, historické "studenoválečné" špionážní retro, rodinnou vztahovku i pro disco, pixel art, nebo tuny herních easter eggů, protože film je z podstatné části především korporátní lomeno politický thriller, ve kterém hrají primární roli obchodní vyjednávání, smluvní vztahy, licenční podmínky a produktové definice a v sekundárním plánu pak praktické ukázky korupce státní správy, vládní paranoia, perzekuce/represe obyvatel ze strany státního aparátu a celkový pohled na život obyčejných lidí v totalitní společnosti. | To ovšem není nikterak na závadu, protože hned v úvodu filmu (v podstatě už od vtipných úvodních titulků skrze obrazovku klasického Macintoshe - produkující Apple se zde nezapře:-)) nasadí tvůrci parádní tempo a zásobují diváka vydatnou dávkou dialogových přestřelek, vtipných hlášek, hravých audiovizuálních vsuvek v podobě dobové "kostičkové" (v dnešní době by se jistě řeklo pixel artové) herní grafiky, zábavných referencí na herní průmysl a konkrétní hry (CES, Go, Nintendo, Mario, Zelda, Game Boy, Sega a pochopitelně Tetris jako takový) a příjemné feel-good atmosféry, přičemž v první hektické půlhodině děje se stane tolik událostí, jako v leckterém jiném filmu za celou dobu stopáže. | Na první pohled jistě zaujmou především do děje vnořené pixel artové sekvence, které průběžně docela nápaditým způsobem shrnují aktuální dění ve filmu, až už jde o cestování po světě, které je ilustrováno ikonou letadla, pohybující se po mapě světa (připomínající sérii o nejmenovaném archeologovi:-)), klasické místopisné záběry a textové popisky, uvozující aktuální čas a místo děje, nebo doprovodné vysvětlující/glosující grafické ikony (třeba pro zdůraznění zásadního rozdílu mezi počítačem a konzolí, nebo vlastněním a nevlastněním licence:-)). Vrcholem tohoto odlehčeného přístupu je pak v traileru prozrazené stylové přepnutí celého obrazu z reálných záběrů do pixel artové grafiky, což je vynikající nápad, jehož potenciál ovšem nebyl zcela naplněn. Po zhlédnutí traileru jsem se těšil, jak si s tímto audiovizuálním prvkem tvůrci ve filmu vyhrají. K mému zklamání se tak nestalo, protože v celém filmu žádná jiná podobná hříčka již bohužel není a prezentovanou scénou automobilové honičky tvůrci v traileru ukázali doslova vše, co měli v ruce. | Film disponuje parádní dobovou atmosférou, přičemž iluze tehdejší doby s pomocí výpravy, kostýmů, lokací, vozového parku a použité (ne)původní hudby (OST nepřekvapivě obsahuje jeden nestárnoucí soudobý hit za druhým a příslušné scény díky nim fungují nepřekvapivě skvěle) je téměř dokonalá. Po herecké stránce táhne celý film svým výkonem strmě nahoru především Egerton v hlavní roli podnikavého lovce talentů, totiž licencí, za zmínku ovšem stojí taktéž Jones představující zpočátku obchodního partnera a později konkurenta a Yefremov jakožto proslulý autor "kostičkového" herního zázraku osobně. Zbytek obsazení pak předvádí slušný standard, ale ničím výraznějším se do povědomí nezapíše. | Nicméně výborná forma bohužel tvůrcům nevydrží až do konce a na povrch postupem času začnou vyplouvat jisté nedostatky. V úvodu filmu nastolené obdivuhodné tempo nedokážou tvůrci udržet po celou dobu děje a někdy v polovině filmu je tak docela patrný pokles kadence scén, přičemž výrazného zlepšení v tomto směru se divák dočká až v samotném závěru, ve kterém se tvůrci pokusí dodat filmu znovu na dramatičnosti (jak jinak než překotným útěkem a následnou automobilovou honičkou, zpestřenou zmíněným pixel artem). Nepříliš pozitivní zprávy tím bohužel nekončí. Vlastní struktura děje je od začátku až do konce stále stejná (poměrně komplikovaná licenční politika, obchodní vyjednávání a "kličkování" hlavní postavy mezi státním aparátem, vlastníky licence a konkurenčními subjekty), což by nevadilo, ovšem po určité době upadne děj tak trochu do stereotypu, což už vadí. Nepomáhá tomu ani fakt, že prvotní nálož audiovizuálních perliček (pixel artové vsuvky, herní easter eggy, slovní/obrazový humor) v pozdější části filmu do jisté míry ustupuje do pozadí a o slovo se přihlásí až na úplném konci. Zkrácení stopáže by tak filmu rozhodně prospělo. | V celkovém součtu se přes uvedené výtky jedná o povedenou retro biopic záležitost s příjemným bonusem navíc v podobě určitého edukačního prvku stran herní historie a dění za železnou oponou a to nejen pro fanoušky Tetrisu (který paradoxně ve filmu až tak podstatnou roli nehraje a na jeho místě by mohlo být ve středu zájmu všech zúčastněných stran cokoliv jiného). Po pár let starém filmově-hudebním Rocketmanovi si Egerton tímto filmově-herním kusem připisuje další vydařený příspěvek do své, čím dál tím více zajímavější, filmografie. První zástupce z letošních popkulturních "produktových" biopiců (vedle herního Tetrisu ještě sportovně-obuvní Air a mobilně-telefonní Blackberry) dopadl skvěle, tak snad podobně šťastnou trefu předvede i filmově-produktová konkurence příště a přespříště:-). | PeZet () (menej) (viac)

Kamil111

Tohle se prostě povedlo, dávno jsem se tak nepobavil. Možná i proto, že ty roky si pamatuji, a v ČSSR hry frčely také. Možná to nejde vidět na první pohled, ale autoři se vyhráli s každým detailem, i těmi v Moskvě (až na šílené akcenty některých herců). ()

Sopholojong

"Zivouci" osemdesiatkovou energiou narvana, v komouskej Moskve pendlujuca, vyjednavacska zabava s hodne dobre hrajucim a hlavne charizmatickym Taronom. Ten chlapec formujuci sa na neisteho Bonda v Kingsmanoch je prec a nastupuje do buducna ako horuce zelezo v kokolonke "Awards". Maly, nenapadny film, v ktorom nie je jedina zbytocna (nudna) scena, KGB haved je castingovo bezchybna, prolhana "kapitalisticka" haved rovnako (starsi "bachraty" Maxwell mal dostat este viac priestoru), audiovizual hravy (autonahanacka s "tetrisovskymi" prechodmi i na malom priestore vynikne ako z draheho "hollywoodaku") a takychto zabavnych, doma "pod dekou" videnych, poteseni mi mozu "streamy" lopatovat raz za tyzden. ()

Matulko_

Rozprávka pre dospelých, ktorí nutne nemusia mať vzťah ku počítačovým hrám, poňatá občas až naivne zjednodušene a občas až mrazivo realisticky (dialóg manželov pri rozpade ZSSR). Na druhej strane: viem si predstaviť, že divákovi na opačnej strane oceánu (alebo Dunaja), môže byť náročné niektoré súvislosti a (ne)mechanizmy východného bloku vysvetliť a istá miera zjednodušenia je nevyhnutná. Ak chcete takýto príbeh urobiť navyše divácky atraktívnym pre širšiu masu (na rovinu: urobiť z toho historicko-analytickú drámu o autorských právach na obidvoch stranách železnej opony asi v prípade príbehu o videohre nepovedie k oceneniam akadémie), musíte okrem zjednodušenia súvislostí aj pridať nejaké tie dochucovadlá. So 120 minútami to ešte tesne-tesne zhŕňam ako milé a zábavné. Možno tomu trochu pomáha aj skutočnosť, že nejeden večer sme so sestrou strávili striedaním sa pri šedej plastovej hand-held konzole. Pochybujem, že jej výrobca disponoval nejakými distribučnými právami. Zatmievačka. Titulky. ()

Pignon

Jestli by toto byla cesta, jak znovu porazit Říši zla, tak bych do toho šel. V tomto vyladěném Moskviči vše fungovalo a bylo to velmi koukatelné. A zase jsem o jeden dílek Tetrisu chytřejší. ()

mmirri

Slušná zábava, zasloužil by si 3*. Jenže to hraní si na skutečnost je až příliš chytlavé pro jednoduché myšlení a vlastně docela ubohé. ()

vojacekr

Ke konci trochu "bondovka" a i když to celou dobu tlačilo na pilu, nechal jsem svůj mozek vymýt a bavil se. Hodnotil bych ****, ale protože je Tetris (ten ze ZX Spectra) hrou, která mě formovala, proto hvězda navíc. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024