Na místě brutální vraždy se najde figurka z kaštanů a na základě téhle stopy pak dvojice detektivů pátrá po vrahovi, který má prsty ve zmizení dcery známé političky. (Netflix)

marhoul

V závěru to akční mouchy mělo, ovšem já, jakožto nekritický fanda dánských laskomin počínaje parádním, ve všech ohledech skvostným Forbrydelsen, který člověk musí vidět zásadně ve verzi originální, nikoli opičárně americké, přes případy Oddělení Q, koprodukční Mosty, politické Vlády či asi veškeré záběry s jedním nebo oběma Mikkelseny, vlastně snad veškerými dánskými počiny včetně dílek dogmatických, na které v naší tvůrčí Pustině dosáhnu, Kaštánek radostně vychválím až na půdu. Sledovat dánskou tvorbu je záležitost vytříbeného vkusu, oni tohle umí jako nikdo a veškeré obšlehaniny, zůstanou navždy jen odvarem silného dryáku, kterému když přijdeš na chuť, budeš mít divácký svět výrazně bohatší. Měřítka dostávají lepší rozměr, už tě pak nenadchne kde jaká splácanina s průměrně hrajícími herci, kterým nevěříš nos mezi očima, vyladíš si oko na dobrou kameru, oceníš střih, scénář, komplexní vizuál, atmosféru, perfektní postavy a budeš se hodně těšit na další cokoli, co z nich někdy vypadne. Kaštánek není strop, ne. Ale stále si drží laťku nadstandardně vysoko. Je syrový, originální, dánsky klasický. Je v něm ta esence, kterou umí jenom oni a někteří tvůrci ze Skandinávie, Islandu včetně. Danica Curcic je talentovaná lvice, která seriálu mimořádně slušela, celkově to je perfektně obsazené. Ideální na den, kdy vyměňuješ z parapetů figurky z kaštanů, které ti tam v říjnu naskládaly děti, za výzdobu adventní. Venku začíná sněžit, dáváš si čaj s chilli, prokládáš kabinetním vínem a domácí, čerstvě vyuzenou klobásou, na zprávy zásadně nekoukáš, raději se omezuješ na příležitostné stahování a sjíždění překvapivě příjemného Peče celé Slovensko, protože fakt už tě to všechno sere a potřebuješ prostě něco úplně jiného; a pak, s vanilkovým cukrem na fusách, dostaneš slinu na důstojnou, nervy žeroucí krimi. ;) Mějte se fajn. ()

sharky

Tohle mě nějak nechalo úplně chladným. Chvílemi to má dobré náběhy na atmosféru, ale nějak to celkově působí sterilně. Asi je hlavní chyba ve scénáři a strašně nezajímavých postavách, hlavně hlavní dvojice vyšetřovatelů je extrémně unylá. I když mají zajímavý background, byli mi celou dobu úplně ukradení. Odhalení pachatele se nabízí a je z ranku těch slabších. Od takhle zkušených tvůrců jsem čekal víc. ()

MontyBrogan

Seriál okrem vyšetrovania vrážd a únosov pojednáva aj o workoholizme, čo ma zaujalo, aj keď nejde o žiadnu žánrovú novinku, skôr detektívne klišé. Ale tu mi to prišlo tak nejak prirodzené, lebo čas hrá proti vyšetrovateľom, čiže keď sa nebudú venovať prípadu 24/7, vrah bude zase o krok vpred. Im zostane iba hľadať po ňom krvavé stopy. Či vlastne gaštanie figúrky. Akurát, že hlavná hrdinka tým naráža na paradox, lebo sériový vrah sa zaujíma o deti viac než ona o svoju dcéru. Dobre vypointované. Len záverečný diel už budoval napätie trochu nasilu. ()

Ivoshek

Není to špatný. Většinu času (4 díly) mě to bavilo dost, i přes nezajímavé hlavní postavy (ministryně, policajtka, policajt). Bylo to samozřejmě prekombinované už někdy kolem 3. dílu, kdy by vrah musel dělat souběžně příliš mnoho věcí a spoléhat na příliš mnoho náhod. Nicméně ke konci, aby to nějak dotáhli, tvůrci udělali z geniálního organizátora blba, co vrší chybu za chybou, úplně bez důvodu. Škoda. ()

Necrotongue

Když jsem s Kaštánkem začínal, nějak moc jsem se rozradostnil a k pilotní epizodě jsem byl docela štědrý. Další díly už mě postupně vracely do reality, začalo mi vadit, že si tvůrci nedělají velkou hlavu s logikou (či jejím ignorováním) a z hlavních vyšetřovatelů i z ostatních policistů začali dělat zoufalé figurky. Pátá epizoda tak pro mě byla malým zázrakem, ale už ta následující přinesla znovu všechno to, co mi vadilo. Pokud mohu něco bez pochybností pochválit, je to dokonalá temně- tísnivá atmosféra, kterou se Dánům dařilo držet po všech šest epizod. Seriál mě tedy nenaplnil nadšením, ale určitě nelituji toho, že jsem ho viděl. 4*- ()

luka4615

Skvěle vypointovaný seriál z dánské kuchyně, který Vás díky svému chytře napsanému scénáři chytne a nepustí. Seriál Kastanjemanden rovněž zujme i hereckými výkony či pochmurnou atmosférou, která dokonale koreluje s nádhernou severskou krajinou, což z tohoto počinu činí vtahující a návykovou záležitost, u níž zamrzí pouze její příliš pozitivní konec, který mi do nálady a tempa seriálu moc nesednul. Avšak až na tento detail se jedná o velmi vydařený projekt, který byste určitě neměli minout. Dánsko má totiž hutné kriminálky vážně skvěle zvládnuté! (Netflix) ()

Morholt

Tradičně vysoký severský standard, ačkoliv k úplnému vrcholu tu něco chybí. Série obsahuje všechny obvyklé atributy, takže tu najdete sychravou atmosféru jdoucí ruku v ruce s hnusným počasím, vyšinutého brutálního vraha a v neposlední řadě vyšetřovatele resp. vyšetřovatelku, která balancuje mezi prací a rodinou, přičemž rodina a osobní život dostávají na frak. A nebylo by to ono bez introvertního parťáka, se kterým nechce nikdo dělat. A ta šablona bez snahy ukročit mimo vymezené mantinely je asi největší bolestí, ale nejedná se o bolest nesnesitelnou. Spíš je to ten typ zdravotního defektu, který je občas trochu protivný. Herecky na pohodu a Danica Curcic mě bavila i tady. Další řadě s touto dvojicí detektivů bych se nebránil. 80% ()

jerry12

75%. Řemeslně perfektní Dexter naruby. Často jsem se však nemohl zbavit dojmu, že se opakuje celá řada známých, otřepaných a často i nudných klišé: Ženská hlavní hrdinka v poloze geniální detektivky s pochybným osobním životem a nezvládnutou rolí matky; mužský hlavní hrdina jako lehce autistický a posedlý vyvrhel s temnou minulostí; šéf, který musí být několikrát obejit, aby ústřední dvojice mohla vůbec něco odhalit; politické motivy na pozadí; symbolika v podobě vrahova podpisu; síla dětského utrpení jako čistě emoční prvek; řada tvůrčích falešných stop k odvedení pozornosti od skutečného vraha; paralela s případem z dávné minulosti; vrah s alternativní identitou, který díky svému postavení dokáže mazat stopy jako na běžícím pásu; neopatrní policisté; špatně svázaní rukojmí; spousta náhod a logicky iracionálního jednání; a tak dále, a tak dále. A jestli něco na kriminálce prostě nechcete, tak je to předvídatelnost. Když vraha předpokládáte od první scény, něco není úplně OK. Naštěstí si mě Kaštánek trochu získal stylovou (i když zase trochu nerealistickou) akcí v posledních dvou dílech, jejichž scenáristická provázanost byla excelentní a i navzdory nulovému překvapení celkem dechberoucí. K tomu tradiční severská ponurá atmoška, fascinující color grading a dusivé hudební podkresy... a to pro nenáročného diváka jako jsem já na čtyřhvězdičkový zážitek stačí. I když nutno říct, že je to na hraně. Zkrátka modernější a audiovizuálně lépe zvládnutá, ale taky scenáristicky otřepanější a emocionálně surovější variace na The Killing. Navíc od stejných tvůrců, ha. ()

argenson

Má to všechny atributy solidní severský krimi. Depresívní prostředí, ošklivý lidi a blbě zapamatovatelný jména. Plus hodně chytře vymyšlenej příběh. Škoda jen toho natahovanýho rozuzlení, který se s rádobyakční vsuvkou táhne celej šestej díl. Ty dvě luxusní finále narvaný do pěti minut se klidně daly šoupnout na konec dílu pátýho. ()

Padme_Anakin

Drsná dánská kriminálka mě hned v úvodu posadila na zadek, masakr celé rodiny na farmě byl nesmírně surový.. Vyšetřování brutálních vražd žen mě postupně vtáhlo a nepustilo až do samého konce.. Ten dějový propletenec jsem si poskládala až v páté epizodě.. Ústřední dvojice detektivů byla pozoruhodná, zcela náhodně k sobě přiděleni, časem však jeden v druhém našel spolehlivého parťáka.. Hezky a poutavě natočené, hudební podmaz zajímavý, podmanivý, herecký ansámbl mně velice příjemný, nikoho jsem neznala a to je vždycky vítaná změna.. ()

nirvana91

Za mňa verné spracovanie skvelej knižnej predlohy, od ktorej som sa nemohla odtrhnúť rovnako ako od seriálu.  Do týchto začínajúcich jesenných dní ideálne atmosférou. ()

Trevor

Typický severský triler - tajomný vrah, nefunkčné rodiny policajtov, politika a zneužívanie detí...to na ludí väčšinou zaberie. Trochu vadilo že napriek značnej inteligencii sa detektív interpolu vzdy nechá ľahko odzbrojiť, klasikou je aj nevraživosť medzi policajnými jednotkami, príbeh okolo Rosinej rodiny bol veľmi dobrý. Možno to mohlo mať o čosi viac flashbackov do minulosti, v každom prípade vydarený počin. A potešilo aj to že druhá séria už má vyznačenú trasu. ()

grogodil

Čítali ste jednu-dve krimi od Nesba? Ak áno, tak máte proste predstavu o tej typickej príbehovej kostre, na ktorú je navešané zase to isté, len s drobnymi kozmetickými obmenami. Proste videli ste jednu takúto krimi, videli ste ich všetky. Prítomnosť si ide zase v ústrety s previazanou temnou minulosťou, páchateľovi je na stope nezohratá dvojica detektívov, ktorá má samozrejme v rukáve schované namiesto esa akurát tak svoje ďalšie súkromné mindráky, vrah necháva nejaké tie "prudko sofistikované" symbolické odkazy, v ktorých je samozrejme nejaké skryté podobenstvo a občas trochu jasnovideckí vyšetrovatelia nachádzajú skryté indície v kresbách autistických detí a pod. A pre istotu si pre menej sústredených divákov všetko neustále za pochodu nahlas rekapitulujú a každú epizódu s pribudnutou mrtvolou zmenia aspoň raz podozrivého a vám je aj tak jasné, že majú nesprávneho, lebo na nájdenie skutočného páchateľa je ešte príliš skoro a bude to až ten z počiatku najmenej nápadný (a v tomto prípade navyše celkom ľahko vytipovateľný)... no a potom ďalšie a ďalšie ošúchané scénaristické klišé... Takže tento typ kriminálky.... Ale v rámci žánrovej škatuľky takejto nenáročnej preplachovej krimi je to vlastne slušné remeslo. Kriminálka, ktorá zaujme na dobu 6 hodín a potom si na ňu už málokto spomenie. Taká dobrá kulisa k žehleniu, alebo vareniu, ktorá sa po týždni vyparí z hlavy. Pri pokračovaní už nebudem. ()

sofiapetra

Kaštánek je po delší době konečně zase jeden skvělý severský kousek, od kterého se neodtrhnete (ale zase, aby nebyla mýlka, Mostu to nesahá ani po kotníky). Ještě komisařku bych tedy ale obsadila jinou herečkou, nějakou charismatičtější babou, ale nikdo se mě nezeptal.  :) ()

ibeh

Seriál byl poutavý, ale bohužel mi příliš nesedla hlavní dvojice vyšetřovatelů (jsem zmlsaná Mostem a Vraždou) a také poslední dva díly ztrácely dech. Odehrávala se tam spousta nepravděpodobných situací, které tady však nebudu popisovat kvůli spoilerům. Uvažovala jsem i o třech hvězdách, ale to si celkově seriál nezaslouží. No a zkrátka kaštánky k podzimu patří. Musím si na ně dát pozor! ()

M.i.k.e

povedená severská kriminálka se slušnou atmosférou a fajnovým vizuálem.Pachatele sem sice víceméně uhodl už v polovině,nicméně jelikož mě bavilo,dávat si dohromady co,kdo,kdy a proč,na výsledný dojem to nemá vliv.Snad jen hlavní dvojice vyšetřovatelů mohla být o něco sympatičtější,ale za moje antipatie nejspíš může i to,že Danica Curcic mi neseděla už v předchozí netflixárně Equinox a stejně jako tam,tak i tady sem měl problém jí věřit...80% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD