Planéta opíc

• Česko Planeta opic (viac)
USA, 2001, 119 min

Zoznámte sa s čudesnými opičími obyvateľmi. Žijú na svojej vlastnej planéte a ich predstava o jej riadení je veľmi krutá. Sú lační po boji a chcú ovládať. Je tu napríklad Attar (Michael Clarke Duncan) – veľká, brutálna gorila – militantný surovec. Potom je to generál Thade (Tim Roth), ktorého hitlerovské spôsoby naháňajú strach, žije tu aj divoký Krull (Cary-Hiroyuki Tagawa), ale našťastie i pôvabná a mierumilovná šimpanzica Ari (Helena Bonham Carterová) a smiešny Limbo (Paul Giamatti). A na túto zvláštnu planétu sa zrúti so svojou loďou človek. Kapitán Leo Davidson (Mark Wahlberg) sa pri jednej z akcií dostane do elektromagnetickej búrky, presunie sa časom do budúcnosti a na planétu opíc. Stane sa okamžite ich väzňom. Spoznáva ďalších zajatých ľudí, s ktorými opice zachádzajú ako so svojimi otrokmi. Celá tyranizovaná skupina hľadá spôsob, ako ľudoopov oklamať a utiecť... (TV JOJ)

becki_tu

Povedený remake slavné sci-fi klasiky ze 60.let. Solidní Wahlberg, skvělé masky a triky a především zajímavý a strhující závěr. Tima Burtona mám rád, ale tady to na ty 4* prostě není. ()

Earl_23

Jak Burtona nemusím, tak nová Planeta opic se mi moc líbila. Je to trošku paradox, protože většina ostatních uživatelů to tu vidí přesně obráceně. Závěr filmu je možná ještě lepší než u původního díla z roku 1968. Pro mě to byla příjemná a strhující podívaná, která si jistě čtyři hvězdičky zaslouží. ()

Sawy

Tak tohle bylo trapný jak pumpa na saních! Původní Planetu opic jsem viděl kdysi dávno,to jsem byl ještě malý,ale mám ji zafixovanou jako atmosférickou a přemýšlivou sci-fi klasiku.Nevím,co mělo znamenat TOHLE,už vůbec nevím,proč pořád obsazují toho Wahlberga a úplnou záhadou pro mě je,co proboha dělal na režijní stoličce Tim Burton.Ten Tim Burton,který natočil tolik skvělých a osobitých snímků.Já se u téhle frašky střídavě nudil,spal a smál se,protože tohle prostě nemohlo být myšleno vážně.Masky byly možná skvělé,ale ani to nezabránilo tomu,aby opice působily směšně.A konec,to je jeden velký nesmysl.Nevím,možná jsem to nepochopil,ale i kdyby,tak to snad ani chápat nechci.15 % ()

Lucasion

Nejnormálnější Burton. Asi není film, který má menší Burtonův podpis než Planeta opic. Zároveň se jedná o jeho slabší tvorbu. Ze začátku jsem nevěděl, zda se jedná o remake původního filmu, nebo o zcela novou verzi tohoto sci-fi příběhu. Nápad s červí dírou mě překvapil, asi tak jako zmatený konec. Herecky to je obsazeno dobře, ale bohužel žádný z herců nepodává nějaký zapamatihodný výkon. Nejlepší na filmu jsou jistě masky. Nejedná se o žádnou digitální formu, a podle toho to tak vypadá. Je to super. Navíc třeba takového Duncana v roli poznáte hned. Příběhově mě, ale tahle verze vůbec nebavila. Ztroskotání, zajetí, útěk a bitva. Nic z toho mě nezaujalo, a bitva na konci mě spíš ještě odradila. Možná mám stále v hlavě atmosférickou Planetu z roku 1968. Tahle moderní verze mě ničím nezaujala. Navíc mi přijde, že od Tima tu není patrné vůbec nic. (45 %) ()

ScarPoul

Rozhodne to nie je pôvodná planéta opíc, ale rozhodne to nie je ani nejaká druhotriedna variácia na ňu. FIlm je iný, omnoho akčnejší a viacej chrumkavejší. Wahlberg sa do postavy hodil perfektne, rovnako aj všetci zúčastnení opičiaci, ktorý dokázali aj cez - inak dokonalé masky - zahrať emócie. Hlavne Carter a Roth. Možno, že mi tam troška chýbal ten pôvodný nádych dobrodružstva, pretože toto naozaj bol skôr taký roadtrip, ale nejakú výraznejšiu výčitku nemám. Krásne depresivný koniec a zaujímavé finále. Ako pocta originálu slušne. Rovnako ako taká jednohubka, ktorá je umocnená veľmi výraznou a živočíšnou Elfmanovou hudbou. ()

Lacike

Ked som videl pred rokmi prvykrat tento film, tak som nebol nadseny z myslienky remaku genialnej jednotky. Tentokrat som sa predsalen uz trochu tesil, lebo technicka stranka originalu si zazluzi moderny upgrade. A to je prakticky to jedine, co sa remaku podarilo. Opicakov oproti najnovsej verzii stale este hraju ludia v maskach, vdaka comu to aj po 16tich rokoch vyzera famozne. Oproti originalu je ovela lepsie prepracovana mimika a chôdza opic. Takisto je tu ovela viac druhov. Bohuzial po dejovej stranke to je strasne nezazivne vdaka nezaujimavym postavam a tuctovej zapletke. Behom filmu som mal pocit, ze to nie je ani remake uplne prveho filmu ale skôr serialu Planeta opic. Kedze tu je nielen podobna hierarchia medzi opicami a ludmi, ktori hovoria, ale dej je o tom, ze sa cestuje z bodu A do bodu B so zaporakmi v pätach. Este v prvej polovici filmu je zaujimave sledovat celu tu hierarchiu a druhy opic, ale akonahle sa v druhej polovici rozputa hon, tak to vôbec nefunguje, lebo vas nezaujimaju postavy. Wahlbergova postava je namysleny idiot, ktory sa zaujima len o seba. Vlastne vsetky ludske postavy su otravne, co rychlo pochopil aj aspon trochu charizmaticky Kris Kristofferson a tak sa z filmu co najskôr vyparil. Z opic jednoznacne kraluje vtipny Paul Giamatti a napriek minimu slov dostatocne charizmaticky a vynimocne kladny Cary-Hiroyuki Tagawa u ktoreho sa cely cas tesite, kedy to rozbali naplno a da po pysku zaporakovmu poskokovi Michael Clarke Duncanovi. Hlavnym zaporakom prekvapivo nie je gorila ale simpanz Tim Roth. ktory hadze celkom drsne pozy a neustale poskakuje az to je obcas vtipne, co asi nebol zamer. No a korunu celej katastrofe dodava zaver so sokujucou pointou, ktora nedava ziadny zmysel. Asi ju chceli nejak vysvetlit v pokracovani, ku ktoremu nastastie nedoslo. Vysledkom je vizualne stale nadherny film s nezazivnym pribehom a imbecilnou pointou. Az ma to mrzi, lebo by som si rad pozrel film odohravajuci sa v tom obdobi planety opic, ktory by bol natoceny sucasnymi technologiami. 4/10. ()

BoPo

Spojenie Tim Burton a Planeta opic malo dopadnúť oveľa lepšie. V podstate na dlhú dobu Burton tento námet zabil rovnako, ako Batmana na dlhé roky zabil Joel Schumacher. Irónia, že? ()

Terva

Planeta opic podle Tima Burtona s maskami Ricka Bakera, z efektama Billa Georgeho, hudbou Danny Elfmana, kamerou Philippeho Rousselota a podle novely Pierre Boulleho. Film se tváří jako divadelní představení, obraz jakoby nechtěl opustit svou danou hranici a pohledy do dálky vyvolávají pocit nakresleného plátna. A i když se jedná o cestování časem, jsem spokojen ze starší verzí. ()

Pink.Panther

Remake? Ale ne, svým způsobem originál, drahá transmutace sci-fi na burtonovskou pohádku - po anglicku fantasy. A na klasickou předlohu raději rychle zapomeňte. ()

JohnCZ

Mainstreamový remake původní Planety opic, který se nebere ani trochu vážně. Naštěstí si tento snímek jde svým směrem a neznásilňuje svého předchůdce. Efekty, masky a výprava celkově je na hodně vysoké úrovni, příběh je už moc přímočarý a průběh děje očekávaný. Zato závěr se opět povedl, byl až nečekanně mrazivý. Pochválit musím povedenou hudbu, zejména tu u závěrečných titulků. Celkový dojem je hodně pozitivní, film mi připadá tady na ČSFD značně podhodnocený. ()

m.krudenc

Tim Burton vyšel z jeho obvyklých "Fantasy pohádek" a konečně přešel na jiný tip filmů. Což se mu opravdu povedlo. Skvělý děj, po technické a vizuální stránce taktéž. Prostě moc hezká podívaná. ()

corpsy

Po výtvarnej stránke neskutočne pôsobivý film. Už vopred bolo jasné, kto sa podujme výrobou opičích masiek. Dlhoročný špecialista ( TARZAN, GORILY V HMLE, VEĽKÝ JOE ), Rick Baker. A zhostil sa jej na jedničku. Maskovaný ľudia tu vyzerajú dokonalo, sú takmer na nerozoznanie od svojich zvieracích originálov. Naopak, Burtonova réžia sa tentokrát obmedzila na obyčajné poctivé remeslo a Tim svoju rozprávkovo - temnú poetiku nechal doma. Podobne sú na tom aj herci. Tí v maskách sa snažia, ostatní sú v priemere. A keďže dejová línia sa značne odlišuje od verzie z roku 1968, môžme skôr hovoriť o prerozprávaní ako o remaku. Slušná sci-fi, ktorá časom možno aj skultovneje. ()

Falcor

Light verze známé postapokalyptické opičárny, ovšem s efekty a maskami poplatnými dnešních filmovým a finančním možnostem, zápletkou pubertální, leč zábavnou jak pro "scifisty", tak pro "nescifisty" (ti to stejně označí za blbost, je to sci-fi), celé jemně okořeněné týmem Tima Burtona. A navíc, mít za kamaráda nějakého zoofila, asi bych pro něho měl, po shlédnudí některých opičích xichtíků zde, najednou i určité pochopení. Ale to bych byl pěknej vůl, co? I když, to bych pak již asi ani nechtěl mít takového kamaráda...kdo ví, co by... ()

liquido26

Já myslím, že si Burton za svou Planetu opic čtyři hvězdičky v klidu zaslouží. Nepohltilo mě to sice tak jako geniální film z roku 1968, ale myslím, že si Tim ostudu nezkazil:-) a já se rozhodně nenudil (no zezačátku trošičku jo, ale pak film nabral na obrátkách). Příběh, pravda, za tím původním zůstává trochu pozadu. Burton spíš sází na akční scény a happy end (i když ne tak úplný). No ale po pravdě tím koncem jsem byl úplně nejvíc zmaten. Zatímco ve verzi z roku 1968 byl konec hořce ironický a hlavně logický, tady jsem nevěděl, co si o tom mám myslet. Také je zde hodně docela zásadních změn - např. lidi umí mluvit, opice nepoužívají střelné zbraně. Všechny slabiny, které Burtonova Planeta opic má oproti původní verzi však Pan Režisér dohání skvělou atmosférou a úžasnými opičími make-upy (oproti těm z původního filmu jsou pestré a rozmanité). Mark Wahlberg je dobrej herec, ale charismatu Charltona hestona nedosahuje a taky jakožto moderní hollywoodský akční hrdina působí moc suverénně a vše mu až příliš hladce prochází. To chudák Charlton to měl horší. Ostatně Charlton Heston i Linda Harrisonová, kteří hráli v původní Planetě ústřední dvojici se ve filmu objeví v menších rolích. ()

khedy

Jsem velkým fanouškem původní Planety opic a tento remake mě ani trochu neuráží. Tim Burton se své role chytl dobře, jen ho trochu zastiňuje původní verze a podle toho také vypadá zdejší hodnocení. ()

Kryton

Pro mě zklamaní a to hned dvojité. Jednak originálu se to nedotklo a ani nepřekonalo. Ono to ani nejde , když dopředu už víte jak to celé je. Napodruhé jsem čekal od Burtona něco lepšího než-li průměrný spektákl , kde se podlě mě musel držet zkrátka. Sice jsou masky výborné a i planeta je provedena hezky. Nic naplat , když je to celé prázdné a průměrné. Time stálo ti to za to?! ()

Zemřel herec David Warner

01.03.2014

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Jeho nejvýraznější rolí byl bezesporu dobrácký obr Coffey ze Zelené míle, za jehož ztvárnění získal nominaci na Oscara. Jeho mohutná přítomnost (výška 196 cm) však byla nepřehlédnutelná v jakémkoli… (viac)