Vražda v divadle

• Česko Vražda v Londýně (viac)

Na divadelných doskách v londýnskom West Ende je dlhoročná hra Pasca na myši hitom a filmový Hollywood klope na dvere. Arogantný americký režisér Leo Kopernick (Adrien Brody), v USA zaradený na čiernu listinu, dostane za úlohu zadaptovať na filmové plátno záhadnú vraždu podľa scenára Mervyna Cockera-Norrisa (David Oyelowo). Avšak s podmienkou, že producenti nemôžu hru sfilmovať skôr ako šesť mesiacov po skončení jej divadelného predstavenia. Keď sa zrazu v zákulisí začnú hromadiť mŕtvoly, cynický detektív Scotland Yardu inšpektor Stoppard (Sam Rockwell) a nadšená policajná nováčička strážmajsterka Stalkerová (Saoirse Ronan) musia na ceste k identifikácii vraha zladiť svoje osobné rozdiely a pracovné zvyklosti. (CinemArt SK)

silentname

Tom George si na svoj filmový debut zvolil celkom zaujímavý nápad. Konkrétne sa rozhodol priniesť trošku satiru do starého známeho konceptu detektívok od Agathy Christie. Dokonca sa film zameriava na jej divadelnú hru "The Mousetrap". A máme tu viacero vecí, ktoré ma bavili. V prvom rade ide o satiru. Takže sa film rozhodol celé toto poňať ako komédiu. A mnoho fórov fungujú a dokonca viete pochopiť čo adresujú. Plus keď vidím Sama Rockwella ako unudeného patetického detektíva, ktorý na mňa pôsobí ako keby si niekto požičal Harryho Holea z knižnej série Jo Nesba, o zábavu je postarané. No rovnako funguje aj jeho partnerka strážmajsterka Stalkerová. Mimochodom... chudák dievča s takým priezviskom. Ale vystihuje to miestami aj jej charakter. A potom je tu spracovanie, ktoré na mňa tak trošku pôsobí, že réžie sa ujala práve naša fiktívna obeť Leo Kopernick. A funguje to skvele. Tento film je vlastne tak trošku spracovaný v štýle, ako si niekto iný myslel, že tak by sa detektívky robiť nemali a treba dodržiavať pravidlá a podobne. Ja som si to skutočne užil a bavilo ma to, akurát som mal pocit, že v strede trošku filmu dochádzal dych a začal trošku prešľapovať. Humoru bolo menej a snažil sa nás zamotať, no nejakým spôsobom mu to moc nešlo. Pôsobí to viac nasilu, než nejaký reálny dobrý moment. A trošku to spomalí tempo. Ale nie je toho moc, čo by som "See How They Run" mohol vytknúť. Niektoré fóry sú možno predvídateľné a je tu pár scénok, čo som si povedal, že možno to nebol úplne najlepšíe nápad, ale nenašiel som tu nič, čo by nejako vyslovene prekážalo. Z kina som odchádzal spokojný a rozveselený. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Vcelku vzrušujúce a zábavné divadlo, hlavne zo začiatku. Veľa sarkazmu, ktorý rozosmeje, film si robí srandu sám zo seba, no smerom ku koncu už prestanete aj riešiť, kto má byť vrahom, začne to byť jedno. Film pripomína detektívky Agathy Christie, ale ako detektívka funguje len pár desiatok minút. ()

Chrustyn

Retro komediální detektivka jak od Wese Andersona. Pocta a zároveň výsměch klasikám od Agathy Christie, která funguje při interakci postav mezi sebou, výborným hereckým obsazením ale ztrácí na scénáři a na nevýrazné zápletce, která je zde trochu navíc a skoro působí jako kulisa pro další dialog. ()

Jirka_Šč

Škoda. Poměrně dlouho se mě See How They Run bavilo - atmosféra, dělení obrazu (často pohled na stejnou postavu z různých úhlů), hyperaktivní policistka ztvárněná Saoirse Ronan, vtipné narážky na detektivky Agathy Christie (SPOILER: vypravěč zlikvidovaný hned v úvodu), chemie mezi hlavní dvojicí policistů, Adrien Brody. Jenže pak se děj sestěhoval do jednoho domu a šlo to do kelu. Tvůrci se snažili být vtipní, originální, ironičtí, dlouhou dobu to vycházelo a pak - najednou - toho bylo už moc. Konec filmu se mi nelíbil, což je škoda. ()

Stanislaus

Mám rád detektivky, zejména pak ty z pera Agathy Christie, takže Vražda v Londýně byla pro mě povinnou návštěvou kina. Tvůrcům se podařilo vytvořit detektivku, která je věrná stylu Christie, a navíc si humorným způsobem dělá srandu ze samotného krimižánru, aniž by ho nějak dehonestovala. Velký podíl na tom mělo přesně vybrané herecké obsazení, kde excelovali zejména Ronan, Rockwell a Brody, kterým padly jejich role jako ulité. Odhalení zloducha bylo pro mě překvapivé a samotný závěr byl jen třešničkou na parodickém dortu upečeném ze zločinu, návštěv zubařů, ukvapených závěrů a jedné Pasti na myš. ()

TheEvilTwin

See How They Run se svým stylem může hrdě řadit k dalším detektivkám typu Orient Express, Smrt na Nilu či Knives out a jelikož těchto žánrovek je drasticky málo a jsou víceméně schopny se zavděčit širokému publiku, beru je všema deseti. Nejlepší na tom je, že je originálně zábavný a je parodií na svůj vlastní “Agatha Christie” žánr, neustále se strefuje do klišé těchto filmů a poměrně šikovně servíruje hlášky. Na druhou stranu po stránce detektivní se výše zmíněným nemůže ani zdaleka rovnat, příběh není zamotaný ani složitý, jak bychom si na tento žánr přáli, žádné tajemství nás zde nečekají a postava detektiva není nikterak charakteristická. Stejně tak všechny vedlejší postavy jsou prostě “jen” do počtu, nevybudujeme si k nim vztah a hádám, že zítra už si je ani nevybavím. Zde tkví ale zásadní a asi pro mě největší problém, protože největší devizou Christie kriminálek je právě snaha diváka uhádnout vraha a fandit svému oblíbenci. Zábavu film na daný moment obstará, ale v celém žánru je to zatím ten nejslabší kousek a pokud má člověk nabitý movie list stejně jako já, klidně může snímek bez výčitek vynechat. ()

Necrotongue

Ne, nebudu se tvářit, že mě film ohromil, protože se to nestalo. Byla to pro mě taková tříhvězdičková záležitost, které jsem čtvrtou pěticípou přihodil za skvěle obsazenou ústřední dvojici. Na Sama Rockwella je prostě spoleh a snaživá konstábl Stalker v podání Saoirse Ronan mě mocně bavila. Zpočátku to vypadalo, že bych se mohl hodně dobře bavit, ale střed snímku pro mě tak trochu usnul, protože tvůrci nedokázali udržet potřebný tah na branku. Možná to bylo i tím, jak moc se snažili zavděčit hlídačům politické korektnosti, takže představili Londýn 53’ jako světové centrum tolerance. Na to, jak jsem se na film těšil, jsem byl nakonec vcelku zklamán, ale neberu to zas příliš tragicky, protože určitě nešlo o ztrátu času. / "Ze které části Francie jste, pane?" "Z Belgie." / Poučení: Do přestřelek si ber i kuši pro případ, že by ti selhal revolver. 4*- ()

mm13

Také slabé, až mám pocit, že sa vlastne ani veľmi nesnažili. Dramaturgické dno, že keby sa Rockwell s Ronankou hoci rozkrájali, nič tomu nepomôžu... ale tiež sa nešli zrovna pretrhnúť. Definícia šedi. ()

Morholt

Skvěle obsazené stylizované nic. Pokud čekáte vtipnou detektivku alá Agatha Christie, kdy bude zábavné hádat, kdo je asi vrah, nechte se zajít chuť. Jediné, co si budu chvilku pamatovat, je snuděný Rockwell a překvapivě rozkošná Saoirse Ronan. Ztráta času. 15% ()

Lacike

Milovníci zaprdených detektíviek to určite milovať. Ja som sa pri tom nudil rovnako ako u všetkých ostatných detektívok. A to napriek tomu, že ich to zároveň paroduje, vďaka čomu som tomu dal šancu. Radšej si ale znova pozriem Scream alebo Galaxy Quest, ktorý si robia srandu zo žánrov, ktoré mám oveľa radšej. Proste toto nebol film pre mňa. Ale výprava bola pekná. Tak za ňu dávam jednu hviezdu. 1/10. ()

ScarPoul

V zásade úsmevná a dobre zvládnutá jednohubka. Jej doménou je parodizácia žánru a zároveň jeho využitie k prerozprávaniu tradičného detektívneho príbehu. Odľahčený mód funguje tak na polovicu. Niektoré vtipy prešumia kvôli nezáživnej forme a nedobrému načasovaniu, iné zase fungujú na výbornú. Tomovi Georgeovi ešte chýba nejaká tá skúsenosť, aby vytvoril konzistentnú vec. Taktu mu výrazne pomáhajú herci. Kupodivu všetci sú tu lepší ako Rockwell, ktorý jediný je tu bezcharakterný čudák. Chápem prečo, ale aj tak. Takáto postava sa k nemu veľmi nehodí. V zásade ale pozitívna vec, ktorá funguje viac, ako by som predpokladal, hoci nie v scénach v ktorých by to bolo potrebné. Byť v postavách viac hĺbky bolo by to o hviezdu naviac. ()

Padme_Anakin

Zdařilá detektivka dle mého gusta, říznutá humorem, nadsázkou, má to styl i nadhled.. Trojice herců - Sam Rockwell, Adrien Brody a Saoirse Ronanová - báječná, velice příjemný zážitek.. Vyšetřování vraždy nesnesitelného režiséra zajímavé i působivé a k tomu půvabný hudební podmaz, u mě filmová spokojenost.. ()

liquido26

3,5 ... Zábavné krimi, které bych ocenil možná ještě víc, kdybych viděl Mousetrap. JInak se mi ale líbilo to propojení fiktivního příběhu se skutečnými lidmi. Objeví se tu například Richard Attenborough. ()

Tony.cs

Takový utahaný, nemastný, neslaný. Vtipů tu trochu je, ale nic extrémního. Takový zvláštní a vůbec jsem si to jako detektivku neužil. ()

kinderman

K žánru klasické detektivky lze přistoupit buď otravně (Na nože), vizuálně opulentně (Poirot podle Branagha), nebo opravdu zábavně, jak to dokázali tvůrci tohoto filmu, jehož scenáristu podezřívám z toho, že si nastudoval nejen romány A. Christie, ale také Cimrmanův Záskok. Potěšilo několik referencí na kinematografii počátku 50. let a výkon S. Rockwella, který musel být tlumený, protože dvě vyšetřovatelská třeštidla by byla k nesnesení. ()

M.i.k.e

po čertech zábavná hříčka, která si na jedné straně bere na paškál všechny ty klasické detektivky a nepokrytě si z nich dělá srandu a na straně druhé jim vzdává hold a sama funguje velmi dobře jako jedna z nich. Rockwell je opět vynikající a konečně v jedné z hlavních rolí a Saoirse Ronan je zkrátka okouzlující a tahle role jí sedla jako už dlouho ne. Na režijní debut u velkého filmu skvělá práce...80% ()

Aljak

Nie som síce žiadny milovník detektívok, ale sem tam si nejakú pozriem. Tu ma zaujalo najmä atraktívne divadelné prostredie, a samozrejme aj herecké obsadenie. Avšak film ma celkovo až tak nechytil a nezaujal. Spád deja bol veľmi biedny a dialógy mdlé, bez typického britského dôvtipu, ktorý by som tu očakával (keďže film situovali do Londýna). Postava čudáckeho pasívneho inšpektora Stoppad mi nebola vôbec sympatická, a tak to celé zachraňovala Miss Stalker, ktorá to celé ako tak oživila. Ani záverečné odhalenie vraha neprinieslo žiadny waw efekt, takže za mňa max. 2* ()

Vyhy

Detektivních příběhů je jako šafránu, takže jsem za každý obdobný počin fakt rád. Zde se to celkem povedlo a i když to bylo šmrncnuté komedií, tak se to naštěstí drželo v mezích fajn vtipků. Abych byl více spokojen, tak mi tam něco málo chybělo, ale jako celek jsem si to užil. ()