5. októbra 2017 uverejnil denník New York Times článok, ktorý otriasol Hollywoodom v základoch. Text odhalil jedného z najvýznamnejších filmových producentov Harveyho Weinsteina (okrem iného majiteľa šiestich Oscarov v najprestížnejšej kategórii Najlepší film) ako sexuálneho predátora. Producent celé desaťročia zneužíval svoje mocenské postavenie a "predával" svoju filmovú kariéru za sexuálne služby. Roky mu to prechádzalo, pričom svoje obete buď umlčal peniazmi, alebo ich profesionálne zničil. Nenašiel sa nikto, kto by sa mu chcel otvorene postaviť. Do nerovného súboja sa pustili až dve reportérky New York Times, Jodi Kantor (Zoe Kazan) a Megan Twohey (Carey Mulligan), ktoré vedeli, že alfou a omegou ich reportáže bude nájsť ženu, ktorá sa nebojí prehovoriť. Pri hľadaní Weinsteinovej obete, ktorá sa prestáva báť, si postupne uvedomujú, že materiál, ktorý pripravujú, môže mať hlboký vplyv nielen na údajného násilníka a jeho obete, ale aj na celú spoločnosť a jej vnímanie pojmu "sexuálne násilie". (CinemArt SK)

jhrasko

Jedným dychom. Maria Schrader nehodnotí, len zaznamenáva, konštatuje. Dokumentaristicky presne, bez zbytočných odbočiek, s castom, ktorý je všetko, len nie hviezdny, ale o to autentickejší a  údernejší. Výber vedľajších postáv, S.Morton, J.Ehle, P.Clarkson akoby konzultovala so mnou, dokonalé herecké prítomnosti. Komentár najznámejšieho miestneho predátora som ani nezačal čítať, strata času. Btw, ktorých 6 filmov Harvey Weinsteina získalo Oscara, vážený distribútor? ()

maddy

Spotlight (#MeToo Version). Porovnanie s oscarovým snímkom sa v prípade She Said žiada hlavne z dôvodu žurnalistického prostredia, inak sú to pomerne odlišné filmy. Tam kde bol Spotlight formou hravý, divácky vďačný film, She Said si vďaka réžii Marie Schrader drží po celý čas pomerný divácky odstup, netlačí nijako na pílu v oblasti citou a vlastne ani v zobrazovaní sexuálneho násilia o ktorom pojednáva. Podobne ako skvelý seriál Unorthodox sa režisérka nepokúša o filmovú rekonštrukciu udalostí, ale skôr o ich opis a to najhoršie sa odohráva "iba" na pozadí, akoby za slovami, ktorým ho opisujú jednotlivé obete. Napriek tomu sa pomaly, postupne dokáže divákovi dostať pod kožu a v závere priniesť zadosťučinenie a poklonu dvom odvážnym novinárkam za to, že sa im podarilo dostať na kolená aj takého niekoho akým bol v Hollywoode práve Weinstein. Vo výsledku tak skvelo zahrané (pre Carey Mulligan mám večnú slabosť) a na prvý pohľad možno o niečo obyčajnejšie spracovanie skutočných udalostí, ale o to viac citlivejšie a v samotnom jadre silnejšie. CELKOVO: 7/10 ()

Davered

Pridana hodnota oproti puvodnimu clanku prakticky nulova. Naopak, kdyz se to snazi o "filmovost," at uz flashbacky nebo dost vlezlou hudbou, je to jen k neprospechu veci. Vysledek si pak paradoxne zachovava az prilisny odstup a chlad, ktery na presvedcivosti take neprida. ()

vydumnica

She Said je veľmi pútavo natočená dráma, nenudila som sa ani chvíľku. Myslím si, že takáto silná téma si zaslúžila takýto film, podľa mňa to najlepšie o #MeToo. Až sa divím, že to celé neprasklo skôr. Veľmi ma potešil casting, nomináciu na Golden Globe by som okrem Carey Mulligan dala aj Zoe Kazan, myslím si, že obidve boli výborné (Zoe možno ešte viac). Milým prekvapením je pre mňa Jennifer Ehle, ktorú som spoznala až ku koncu filmu "jaaaaj veď to je skvelá Elizabeth Bennet z Pride and Prejudice" a tiež mi chvíľku trvalo, kým som zaregistrovala Patriciu Clarkson. Herecké výkony sú tu ozaj obdivuhodné a film stojí za pozretie. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať aj súkromné životy Jodi a Megan, obdivovala som ich odvahu a snahu, ale aj ich ľutovala, aké ťažké to museli mať, ale hlavne preto, že nemali veľmi čas na to vychutnať si čas s rodinou - najmä u Megan, tehotenstvo a prvé mesiace s bábätkom, akoby jej to všetko tak trochu unikalo popri tej veľkej story, aspoň že ich veľká obeta stála za to! Váham medzi 4 a 5* a som rada, že môj prvý tohtoročný film nebola nejaká blbosť. 85%. ()

M.i.k.e

Příběh dvou novinářek New York Times, které se i přes řadu překážek rozhodly odhalit kauzy zneužívání žen Harvey Weinsteinem a stály tak (aniž by to tušily) na počátku hnutí MeToo. Osobně mám moc rád tahle novinářská dramata (tím spíš když jsou postaveny na reálném základě) a She said svým starším sourozencům rozhodně nedělá ostudu. I když je dopředu jasné kudy se bude děj ubírat a jaký bude výsledek, vůbec to ničemu nevadí. Je totiž hodně zajímavé sledovat doslova mravenčí práci investigativních novinářů a novinářek, kteří , jdou kolikrát hlavou proti zdi a výsledek není úplně zaručen. Je pravdou, že She said postrádá drive třeba Spotlightu a na všechno jde přes až skoro dokumentární styl, zároveň se ale vyhýbá zbytečnému patosu a přehnaným emocím a tuhle snahu o maximální uvěřitelnost je třeba ocenit. Když pak člověk vidí jaká zvěrstva se děla kolik životů to stálo (ne nutně formou smrti) a kolik dalo práce to celé odhalit, tak mě docela mrzí, že se to pak v mnoha ohledech překlopilo na úplně špatnou stranu a šlo to z extrému do extrému. Weinstein je nicméně tam kde patří a už tam měl být dávno...70% ()

Aljak

Iniciatíva #MeToo otriasla celým svetom, a tak je zaujímavý pohľad na to, kde to všetko začalo. Veľká škoda, že to trvalo tak dlho a všetky tie obete sexuálneho obťažovania a zneužívania celé roky mlčali. Ale lepšie neskôr ako nikdy, aj keď sa obávam, že tieto praktiky na pracoviskách veľkých bossov ani dnes úplne neskončili (ale snáď je ich aspoň oveľa menej). Film mal kvalitné herecké obsadenie (Carey a Zoe boli skvelé), ale to spracovanie mi miestami prišlo až príliš ťažkopádne a strnulé. Nič to však nemení na celkom výsledku, ktorý určite presiahol hranice priemeru. 3* ()

Streeper

Je to hodně dobrý film, který mi dost příblížil kauzu s Weinsteinem, o které jsem věděla spíš jen povrchově. Nicméně mi ale přišlo, že tomu filmu pořád něco chybí, přišlo mi to takové mdlé a bez jiskry. Koukat se na to dalo, vydržela jsem to celou dobu, i když Carey Mulligan moc jako herečku nemusím a není mi příliš sympatická, tak se na to dívat dalo. Místy jsem měla i hustí kůži a slzy v očích. Je to hodně silné téma a věřím, že takových případů bylo a je v Hollywoodu daleko daleko víc. Jsem ráda, že to dopadlo jak to dopadlo a ještě tím, že použili reálné nahrávky s Weinstem tomu dodali na autentičnosti a měla jsem z filmu lepší zážitek. ()

Juto

Celkovo je „Keď prehovorila“ pravdivým a surovým popisom zneužívania žien. Nie je to očarujúce ani nič podobné - tento film vyzerá ako dokument a je znepokojujúci a dobre zahraný. 6,5/10 ()

moviefilm

Je to nesmierne slušný film. Má veľmi solídne herecké výkony výkony a strih, tie však nedokážu zachrániť to, že filmu často chýba emócia. Je to nesmierne vážna téma, ale film je chladný a ťažko sa doň "ponára". Možno je to tým, že celá vec je príliš čerstvá a tak o nej nemožno rozprávať s filmárskou slobodou. Počkať tak desať rokov a možno by sa zopakoval podobný oscarový úspech, ako v prípade tematicky podobného Spotlight, ktorého mi She Said často pripomínal. ()

UhLee

(8/10). Jednou za čas se podívám na filmy podle skutečné události, které se točí ohledně významných amerických událostí, které výrazně ovlivnily jejich náturu a smýšlení. She Said sázelo na velmi silné a rezonující téma, které je v mnoha zemích světa naprosté tabu. Téma znásilnění je velice citlivé a křehké. Film měl v rukávu docela silné trumfy. Tím největším bylo určitě samotné téma, které diváky k obrazovkám zkrátka přiláká. Přece jenom je to téma pořád čerstvé, rány nejsou nikdy zcela zaceleny a svědectví skutečných hereček, které Harvey Weinstein zostudil tomu dodávalo zase o něco větší rozměr. Především příběh herečky Ashley Judd byl pomyslným emocionálním climaxem, který mě nejvíce chytil za srdce. Zajisté to byla i samotná režisérka, kterou jsem si velice oblíbil díky NEFLIX minisérii Unorthodox, která se taktéž zabývala velice silným tématem, a to bylo utlačování žen díky ortodoxnímu náboženskému vyznání. Tohle byl pro režisérku přece jenom daleko větší šálek kávy, ale myslím si že s tím poprala s narostou něžností a grácií. Herecké obsazení bylo taktéž trefou do černého, protože Carey Mulligan už ve filmu Promising Young Woman ukázala, že jí role silných žen neskutečně sednou. Její herecký výkon byl nesmírně autentický a společně se Zoe Kazan tvořily výborný novinářský pár. Myslím si, že bylo skvěle vybalancované množství prostoru, které dostal na obrazovce sám predátor a jsem rád, že tu největší porci dostaly oběti a samotný případ. Tento příběh je zároveň i nesmírně silným svědectvím, které může dodat odvahu nebohým obětem, které sbírají odvahu, aby také vystoupily a postavily se tomuto démonovi čelem. Byl jsem zvědavý, jak toto téma zamává s mou poněkud senzitivní povahou. Byl to velice silný, emotivní zážitek, který hraničil s dojetím. ()

Tosi

Film se tak strašně snažil zdůrazňovat důležitost svýho případu, až přes ty strojený a nezáživný dialogy zapomněl na diváka. ()

Johnny.ARN

A to teraz každé tri roky bude povinne vznikať jeden mňautú-feministicko-šikonózny film? Už to tu bolo, prepralo sa to, dôkazy sú stále nejasné a vždy je to tvrdenie proti tvrdeniu. Jasné, máme tu nejaké platby za mlčanie, ale ako bolo aj v snímku povedané, pri tak obrovských korporátoch to je bežné. Netvrdím, že sa to nestalo, neobhajujem toho vypaseného žida, len vravím, jeden kvalitný film tu už je a toto pre mňa neprinieslo nič nové. 2 z 5 ()

elanius

(83/2023) / Ale hej, nakoniec fajn. Páčilo sa mi, že si ide film tak trochu vlastnou cestou a namiesto prvoplánových emócií ide skôr cez poctivé stvárnenie práce novinárskeho teamu, ktorá nakoniec viedla k celkom šokujúcemu odhaleniu a aj k odsúdeniu. Mulligan je skvelá, poslednú dobu som ju videl ešte v pár filmoch a mám rád ako hrá svoje postavy, civilne, uveriteľne. Zoe Kazan je výborná tiež. Myslím si, že tento film bol potrebný, ja som sa čo to nového dozvedel a aj ako osveta to funguje. Dobrá filmárčina klasického strihu. (8/10) ()

rumczeis

Hrozně utahaný popis událostí vedoucí k odhalení sexuálních skandálů kolem filmového producenta Weinsteina. Klidně to mohlo mít třetinovou stopáž a neztratilo by to nic. Viděl jsem spoustu filmů a minisérií ze žurnalistického prostředí, ale tohle byla nějvětší nuda. ()

vyfuk

Na tyhle témata je asi ještě brzy. Neříkám, že si to nezaslouží film. Ale asi ne v době, kdy není úplně zajet nějaký přirozený postulát přirozenosti této věci. Jinak nic nezpochybňuji. Až na film samotný, který když vypadá, že se rozjede, tak vlastně končí. Není z toho cítit ten drajv jako ve Spotlightu, který i tak mi přišel dost odměřený. Ale dobře zvládnutý. To zde moc říct nejde. Což nějak sedí na nominace filmu. Je vidět, že téma není automaticky kvalita. ()

blackkocour

Harvey Wepřík si mříže určitě zaslouží, sto padesáti kilové prasce, co si za zdí natáčení mohlo dovolit všechno, co mu fetištická fantazie jen dovolila, a mohla volně projevit. Případy jako jsou u sexuálního harašení (aneb s politiky stále netančíme..), které nejvíce postihujou převážně ženy, jsou celá léta odložena do šuplíku, a desítky let na něho nikdo nesáhne, protože jo, vy si řeknete, proč to teda nenahlásily už dříve, a dlouhá letá měli pod(če)pičí? Ale ano, některé vzaly krom šmínek i odvahu, a opravdu to nahlásily u policie, ale kdo by věřil mladý pipině, že jim Bill Cosby sahal pod sukní? Víte, takový sexualní pervezák se nikdy neprojeví navenek až moc podezřele, a jsou to ve většině případu sympaťáci, slušný lidé (něco jako Flanders), a Cosby je televizní tatínek století, oblíbený v každém rodinném obyváku, takže buď je to feministická pinda, co mu chce jen uškodit. Pak se to táhle jako psí hovno z koberce, a natočí se něco jako Spotlight 2, ale ne, tohle byl dvou hodinový táhnoucí sopel, který se ještě utřel do rukávu, a lepil se ještě dva dny. Taková rada, určitě se najde méně než hodinovej dokument, který shrne to nejdůležitější, co byste měli vědět, ne vymyšlenou omáčku kolem pro efekt přiběhového aparátu. Nebo co dokáže youtube video za 10 minut, a ušetří to čas. ()

sedm.1

Hele, asi takhle, já bych to zase nebral zas až tak vážně. Jednak všichni přeci víme, jaký jsou amící puritáni, že by se tam jeden i bál na druhého jen mrknout, a jednak, můj osobní názor, za mě se celá ta myšlenka kolem hnutí Mee Too již posunula až do absurdna, kdy dochází spíš až už ke zneužívání samotné podstaty oné ideologie, a s nějakým obtěžováním a zneužíváním žen to nemá pomalu nic společného. To je již ale mimo film, takže k němu. Když tedy pominu onu jeho samotnou ústřední myšlenku, tedy kauzu kolem Harveyho Weinsteina, tak si dovolím She Said označit za velmi zdařilí snímek, který disponuje zajímavými dialogy, výraznou gradací a nenudícím spádem, k čemuž přispělo především polopatické zpracování, nezabývající se zbytečnostmi a nějakými intelektuálně filozofickými úvahami, prostě jednoduchá, přímočará zápletka, s jasnými fakty a poselstvím. To, že se pak s oním poselstvím plně neztotožňuji, a myslím, že nebudu sám, je ovšem věc každého jednotlivce, nicméně si myslím, že by se v tomto případě tím potenciální divák neměl nechat ovlivnit, jelikož by to byla škoda. Co mi ale přeci jen výsledný dojem po celou dobu narušovalo, bylo ústřední duo postav novinářek, respektive především jejich hereckých představitelek, kdy jak Mulligan, tak Kazan nejsou vážně ani trochu sympatické dámy a ani z těch jejich výkonů jsem zde nebyl ani na chvíli zrovna odvázaný, takže za mě dost nepovedený casting, a když už jsem u těch negativ, tak tu podle mě nefungoval jeden z nejzásadnějších prvků pro celý ten film, a to emoce, o které se tu tvůrci a jednotlivé postavy svými rádoby dramatickými výstupy sice snažili prakticky non-stop, ale upřímně, za mě to dělali způsobem, který mi přišel spíš naivní, než přesvědčivý. Jinak mi zde chyběl ještě krapet pohled i z druhé strany, takto She Said totiž působí jen jako vyloženě jednosměrně útočící dravec, kterého nezajímají jakékoliv další okolnosti, ale možná proto byl i natočen, aby přesně tak působil, no nevím, nevím. Zkrátka názorově nejsem s touto podívanou úplně zajedno, jelikož já osobně v celé té kauze nacházím spoustu otazníků, které zde ovšem tvůrci jaksi nehodlali ani nastínit, natož řešit, nicméně když se od toho oprostím, tak mohu upřímně konstatovat, že se jedná určitě o velmi kvalitě zpracovanou podívanou, která má co nabídnout. ()

BOURQUE

(Very) True-based scenár je napísaný priamočiare, informácie dávkuje primerane (ale občas budete mať kvôli väčšiemu počtu mien malý neprehľaď) a aj bez dynamickejších scén dokáže udržať pozornosť diváka až do konca. Film predovšetkým zachytáva investigatívnu prácu dvoch novinárok The New York Times, ktoré spoločným úsilím pátrali po H. Weinsteinovi, ktorý sexuálne obťažoval nemalý počet slečien. Zverejnený novinársky článok, ako je to konštatované aj na konci filmu, odštartoval také veci, ktoré mimo iné viedli aj ku vzniku hnutiu Me Too. Z druhej strany film je však aj poctou pred investigatívnymi novinármi, ktorí pre vypátranie a zverejnenie skutočných udalostí, aj na úkor vlastného rodinného života, sú schopní pracovať od nevidím do nevidím. __ Herecké duo Carey Mulligan / Zoe Kazan je dobrá, podobne ako chémia medzi nimi (nebol by som prekvapený, keby niekto z nich dostala nomináciu na Oscara, prípadne keby celý film by bol nominovaný na Oscara - už len z hľadiska témy, ktorú spracuje), z vedľajších postáv sa aspoň trochu zviditeľnili Patricia Clarkson a Andre Braugher. __ Film, ktorý po dlhšom čase sa priblížil ku Spotlight. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()