Médium

(festivalový názov)
  • Thajsko Rang Zong (viac)

Filmový štáb přijíždí do Thajska zdokumentovat příběh jedné zvláštní rodiny. Postarší šamanka Nim je – podobně jako všechny ženy v její rodině – posedlá bohyní, která jí umožňuje léčit vesničany z duševních neduhů. Její neteř a nástupnice Mink šamanství odmítá. Když si její tělo začne procházet spirituální i fyzickou proměnou, z obyčejného dokumentu se rázem stane zneklidňující found footage film. Mrazivá atmosféra spolehlivě vyleká i otrlého diváka. (Febiofest)

MichelSmith

Beštiálne úchylné s pocitom reálneho trasúceho strachu,v prechode poklidného dokumentu,nadväzne vystreknutého do takej zbesilosti a fekálnej hrôzy,že Roots od Sepultury budete počúvať jedine cez deň! ()

E´Tonno

Konečne som sa dnes dostal k novému filmu Banjong Pisanthanakuna a hneď môžem napísať, že nie som z neho sklamaný. Historické pozadie postáv aj všetko vo filme je kvalitne vysvetlené, avšak vyžiadalo si to daň, ktorou je stopáž 129 minút - to už je viac než dosť. Osobne mi film jeho dokumentárnym štýlom pripomínal Noroi, ale first person kamera chvalabohu väčšinu filmu nebola moc roztrasená a...zvykol som si. Osobne sa mi najviac páči záber z auta v 53. minúte, zúfalá Mink a jej odraz v okne auta. Ideálny materiál na obal fyzického nosiču. Záver je zvládnutý výborne a nesklamal - najskôr sa mi pri šamanskom rituáli síce zdvihli kútiky, ale následne aj správne strnuli. 67% ()

Flopik

Obrovské prekvapenie, bál som sa tej dĺžky ale film aj napriek tomu, že má cez dve hodiny udržal moju pozornosť po celý čas. Je to nakrútené zaujímavým spôsobom, cez kamery tímu ktorý skúma šamanov, ale nakrútené je to naozaj veľmi kvalitne. Príbeh mi sadol, tak isto aj miestna kultúra a prostredie, ktoré nemohlo byť lepšie. Je tam exorcizmus, rituály a na konci prekvapivo aj dosť krvi začo obrovsky chválim.  V noci sa nato nepozerá úplne príjemne a potešia aj nejaké ľakačky. Na konci je síce logika postáv úplne mimo, to však nemám problém odpustiť. U mňa za 4* ale jednu milerád prihodím, nakoľko ma to 2 hodiny udržalo v napätí. Rozhodne doporučujem. ()

Warhorr

Podobně jako nejnovější Paranormal Activity:Next of kin, i tady mi přišlo, že se rejža snaží o nějaký experiment místo toho, aby se jednalo o čistokrevný FF. Nevím proč mají tvůrci tendenci u zaběhnutých věcí a faktorů, které fungují, neustále něco menit či inovovat. Za prvé, nelíbí se mi tady stopáž, to je abnormální přepal. První půlka filmu pro mě byla doslova utrpením. Nudný, táhlý, nezajímavý, žádný tempo, prostě děs. Za druhé, jak už jsem se zmínil, opět to není čistý FF. Kamera působí místy až moc profesionálne a ztrácí na věrohodnosti těch třesoucích se záběrů v rukou amatéra, co přišel natočit dokument. Navíc mě štvala i ta hudba, která nemá v FF prostě co dělat a temnější atmosféru to u mě určitě nenaladí. Za třetí, nechci použít slovo jako kopírka či vykradačka, ale režisér se nechal zřejmě až moc inspirovat Vymítačem ďábla a sérií Paranormal Activity a trochu jsem v tom cejtil i REC. Posledních cca 30 minut je však víc než slušná jízda s uspokojujícím gore a to celý snímek zachránilo. Normálně bych dal za 2* ale jelikož FF za poslední roky dost vymřelo a pro mě jakožto fanouška subžánru je každý nový počin vzácností, tak hodím za 3*. ()

Extrakritik

Čekal jsem kravinu,ale doufal jsem,že to bude dobrý. Rejžu mám totiž rád. Nicméně dočkal jsem se ještě větší kraviny,než jsem doufal. Škoda. ()

Patriot.X

V Thajsku si zjevně na nějaké komorní vymítání nepotrpí. Nicméně, v případě neúspěchu rituálu jeví se tento způsob za účasti mnoha osob jako kontraproduktivní. Bíle odění přicmrndávači hlavního vymítače by mohli vyprávět. Ale nemůžou. ()

Mamlas odpad!

Takový amatérský výblujek, sem tam se tam něco třepotá, sem tam se tam někdo šklebí. Jako fakt hrozné a bez jakékoli šance se na to dívat. (1%) ()

B3n

Tento film asi nebude pre každého. Kto čaká akčnú zábavu, bude sklamaný, pretože príbeh sa buduje postupne, Pokojne by sa dal skrátiť aj o hodinu. Mňa to asi zastihlo v tej správnej nálade, pretože sa mi to celkom pozdávalo, aj keď druhýkrát by som si to už nepozrel. Nemôžem si pomôcť, ale ázijské horory sú o stupeň strašidelnejšie ako tie americké. Je tam niečo, čo vyvoláva strach, keď sa neprirodzene vykrútená postava začne pohybovať. Môže to znamenať, že sme sa ako ľudia niekedy v priebehu evolúcie museli s takýmto niečím už stretnúť a boli to také intenzívne zážitky, že sa nám to vpísalo do DNA do kolónky "utekaj"? Ktovie... ()

xxmurphyxx

Nevyužitý potenciál. Nedvíhajte svoje nádeje na najstrašidelnejší film  roku 2021 ako tu niektoré prehypované recenzie od ľudí, ktorých zjavne vystraší aj piskot čajníka píšu. Je to úplne obyčajná hra na bububu dokument o Thajských šamanoch kde sledujeme jedno posadnutie, snahu o jeho exorcizmus a následky konania dvoch z postáv ústiacich v očakávaný shitstorm. Film má cez dve hodiny z čoho reálne sa niečo viac začne diať možno pol hodinku pred koncom a aj to je dosť predvídateľné a neoriginálne s dosť nelogickým chovaním postáv, takže všetci tí, čakajúci na nejakú dávku zimomriavok si riadne počkajú. Normálne mi slow burn formát nevadí a pokiaľ je zvládnutý mám ho rád, lenže tu je tá atmosféra filmu po viac ako dve tretiny filmu maximálne bezpohlavná, jednoducho si len tak plynie ospalým tempom s pár akože creppy scénkami, ktoré sú ale dosť slabé. Koniec sa síce dobre rozbehne ale zase je to sto krát videný námet posadnutých chodiacich po štyroch a vykrúcajúcich sa do kdejakých krkolomných póz. Niečo s čím prišiel film The Grudge pre 18timi rokmi a od vtedy to každý len s určitými obmenami dojí. Pár nepríjemných scénok sa tu nájde ale to je na dve hodiny fakt málo. Pri tom námet aj zasadenie je vcelku originálne a pre našinca neopozerané, to je ostatne aj jediný dôvod prečo som to dopozeral. A hlavne som sa dozvedel, prečo nemá Kaufland kurva žiadne vajcia poslednú dobu. Ak má niekto chuť na niečo podobné z podobnej lokality vrelo odporúčam Impetigore od Joka Anwara. ()

J.Mayen

Ani poradne nevim jak hodnotit, kdybych mel hodnotit poslednich 40 minut filmu tak bych mozna dal 3-4 hvezdy,ale proc proboha udelat z vymitani hned zombie apocalypsu? A proc musi mit film 2 a ctvrt hodiny? Priznam se, ze jsem si ho rozkouskoval po 10 ti minutach na kazdy den, abych ho nemusel pretacet, protoze tak nezazivny zacatek jsem uz velmi dlouho nemel moznost jinde videt. Co naopak musim pochvalit, tak byl vyber hudby do pozadi, ktera mela tu spravnou atmosferu. Taky bych zde nasel par veci, ze kterych se mi jezily chlupy a ktery jsou typicky prave pro Asii, tohle Evropan, nebo American natocit neumi (SPOILER:moceni posedly holky na stole, zabiti psa, plny kondom poveseny na skrini, krvava damska vlozka pod posteli apod apod.). Byl jsem dost zmatenej, jak byl film natocen, slo o FF? Nebo nejaky hybrid? Kdo to vsechno vlastne natacel? Kdo byl za kamerou? Stejne se budu drzet spis niz. ()

brasek odpad!

Od začiatku strašná nuda, nezáživná atmosféra kvázi hororu. Snímok asi mal byť pôvodne snáď nejaký dokument o thajskom folklóre. Nabudúce sa bude treba vyhnúť tomuto režisérovi, lebo jeho dva snímky čo som doteraz videl sú iba premrhaným časom. ()

Ace.A.T.L.

Zajímavý, hlavně z pohledu diváka, co nezná šamanský rituály a všechno kolem. Jako většina asijských hororů, to má svůj speifickej styl, kterej tomu nelze odpárat. Temný to je dost, ale pro mě to ke konci dost kleslo na tématu a hrozně se to přeplácalo. Celkem se mi to líbilo. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()

Accuphose

Jsem ochotnej tolerovat délku snímku a pomalé tempo, výměnou za budování atmosféry, uvěřitelnosti, a tvorby vztahu diváka k postavám. Tady je to celé pojato dokumentární formou, a vzpomněl jsem si u toho okamžitě na "Záhadu Blair Witch." Celé je to sympatické a po počínající nudě to malinko po hodině nabere obrátky. Vše by se dalo ospravedlnit, kdyby se kvůli slabé dramaturgii tvůrci neuchýlili ke střídání naprosto dechberoucích scén, pečlivě naplánovaných a scén, kdy se postavy v klíčových momentech chovají naprosto debilně a nedokážou dělat to, co je třeba. Moc mě to mrzí, a vážně nevím, kam až to kvůli tomu nechám spadnout. Dám jednu hvězdu za super nápady, dobrou kameru, místy dobrou atmosféru. Jinak by si ten film ode mne vysloužil odpad. Naprosto promrhanej potenciál. A bohužel se ukazuje, že Asiaté často mají super nápady a koule na to, natočit super film, teda půlku filmu... ()

Sopholojong

Banjong robi dalsiu sluzbu hororovemu zanru ako onehdy Evans tomu akcnemu, natocenim Raidu. Rovnako maly rozpocet, skor doku/FF forma, ale s velkym tvorcovskym srdcom a mnozstvom zanrovych perliciek par excellence - odtrhnuta hlava Bayana, sexualne hratky na pracovisku, odnesenie batolata a neskor nieco s nim (tam sa mi urobilo az nevolno), uvarenie psa a samotne infarktove finale (kopy nechutnych zvratenosti, ale skvele vypointovanych) v tej schatranej budove, ktore hravo konkuruje prvym dvom (uz) referencnym klasikam tandemu Plaza/Balaguero. Skoda len uz viacerymi kritizovaneho zdlhavejsieho uvodu, avsak potrebneho na vtiahnutie do deja a spojitosti. Maly milimeter chyba k dokonalosti. ()