Osem hôr

• Česko Osm hor (viac)
Trailer 4

Pietro je chlapec z rušného talianskeho mesta, Bruno je chlapec z Bohom zabudnutej alpskej dediny. Jeden sa každé leto vracia do hôr s rodičmi, druhý kopce nikdy neopúšťa. Zdieľajú lásku k majestátnym vrcholom, zložitý vzťah k vlastným otcom a časom si obaja  nechajú narásť husté brady. Tak ako príroda rastie, oschýna a znovu rozkvitá, mení sa aj ich priateľstvo. Strata v Pietrovom živote ho po mnohých rokoch zavedie naspäť na vidiek a opätovné stretnutie s Brunom zmení jeho pohľad na svet. Za adaptáciu rovnomennej knihy Paola Cognettiho o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivale v Cannes. (ASFK)

POMO

Nejnudnější postavy, dialogy a vůbec příběh, jaký můžete vidět ve filmu z hor. Ve filmu z hor, navíc vykastrovaně nasnímaném do formátu 4:3. ()

J*A*S*M

Trochu kýč (což ostatně u van Groeningena není nic nezvyklého), v tomhle konkrétním případě mi to ale nevadí. Vizuálně nádherné, formát obrazu tomu za mne dodává analogový dojem příjemného retra. Kdyby se redukoval, nebo zcela zmizel voiceover dospělého Pietra, byl by film o minimálně deset procent lepší. Ani přes relativně bohatou stopáž jsem se ale nenudil, což oceňuji slabší čtyřkou. (56th KVIFF) ()

Marigold

Kultivované, hezké, ale taky doslovné, předvídatelné a operující s takovým tím "cestovatelským patosem pravého poznání", který mě krapet irituje. ()

Anderton

Európsky koprodukčný mix Skrotenej hory (bez sexu) a Medenej veže (bez poriadneho konfliktu). Dĺžka je možno prepálená, respektíve ide možno viac materiál pre minisériu, kde by sme sa v každej časti venovali jednému obdobiu a časové skoky by nepôsobili tak unáhlené. Herci sú uveriteľní a výborne chápu, o čo v scenári ide; o jedno veľké, celoživotné priateľstvo medzi dvoma mužmi.  Aj o tom je život, nielen o milostných vzťahoch. Implicitný náznak homosexuality tu síce je, ale pre ústrednú myšlienku o nezničiteľnom priateľstve je to v podstate jedno, akú majú obaja chlapi orientáciu. Nakoniec ale filmu najviac dominujú krásne zábery horskej prírody. 70% ()

Slarque

Příběh jednoho celoživotního přátelství pod štíty hor. Trochu mě překvapil formát obrazu 4:3, ale působivé to je i v něm. Pak bych asi ubral voiceoveru. Jinak je to pěkné, přehledné, dobře odvyprávěné i zahrané. ()

Othello

Místy až nesnesitelně neinvazivní, čitelný a prostý příběh, jehož vyústění by se dalo charakterizovat jako "je to tak jak to je, nic proti ničemu a neuděláš nic". Můžete si do toho pak projektovat co potřebujete - cynický nihilismus o nemožnosti naplnění či motivační esoteriku o smyslu života v neustálém hledání. Dle toho se také bude odvíjet váš vztah k tomuhle filmu. Já ale jakmile vidím bílého evropana, jak neironicky nachází sám sebe někde v Nepálu, vydávám smrtelný chropot. ()

Brennos

Musím souhlasit s tím, že volit formát 4:3 u vizuálního filmu z hor je skoro až nešťastné. Záběry byly krásné... a byly by úžasné v širokém formátu. Film samotný trochu doplácí na délku, ale jinak příjemně plyne, dá vyniknout přírodě... zásadní myšlenku ani emoce nepřinese, ale možná donutí zamyslet se alespoň samotného diváka. KVIFF 2022 ()

aquiver

Snímek blížící se legendám Útěku do divočiny či Zkrocené hoře. Sice tu není tak akcentovaná kritika světa a vůbec se tu nevyskytuje homosexualita, tenhle příběh přátelství v Alpách a Himálajích má hodně co sdělovat i ukazovat. Divácky vděčná artovka s úžasnou hudbou - třeba tato scéna. Má to hloubku. A na konci vše viděné dává smysl. Nádherný příběh o životě zobrazující dlouhou trasu... 80 % ()

PanTumnus

Myslím že popisek, Zkrocená hora ale bez sexu, není úplně přesný. Náznaky homosexuality v něm nejsou. Osm hor je film o přátelství. Konkrétně o přátelství, kdy jeden stojí celý život na místě, zatímco ten druhý to odmítá. Formát 4:3 všemu dodává melancholický punc. Což je příhodné, neboť příběh implikuje, že jde o vzpomínku. Vše sráží délka a občasná prázdnost scén. ()

Winster

Viděno ve Světozoru. Je to s podivem, ja tyhle hledajici filmy nemusim vzdycky je to takove nafouknoute nic. Tenhle snimek na vsak udelal dojem, ze tam neni zadny hrani si na neco…Proste to je. Velice se mi libil soundtrack. Vlastne me pak napadlo, ze neco takoveho mam a znam. A nepotrebujete k tomu ani hory nebo Nepal, spis spolecnou rec a zazitky. ()

Belphegor

Snímek vypovídá o znovunalezeném přátelství dvou můžu v alpských horách, kde se každý rok potkávají v chalupě, kterou společně postavili. Pomalé tempo by někoho mohlo odradit, ale mě snímek vtáhl, i když není vůbec krátký. Příběh je jednoduchý s komorními myšlenkovými tóny a řeší se především život dvou aktérů, jejich vztahu k horáctví a nalézání sebe sama. Velmi dobře z toho dýchá atmosféra v podstatě úplně jiného světa a jiných problémů, které ve mě zanechaly hluboký pocit a úctu k lidem, kteří se rozhodli takový život žít. Vyvolává to ve mě touhu po cestovní a osvobození z civilizace, podle mě film vyhrál cenu poroty v Cannes festivalu zaslouženě. Delikátní a kouzelné. ()

Tysca

Kniha mě kdysi uhranula a film to nezkazil. Žasnu. (A proto ani hudbě u závěrečných titulků se nepodařilo mi dojem otrávit:)). ()

Súvisiace novinky

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

V úterý dopoledne proběhla další tisková konference k blížícímu se 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, na níž byli mimo jiné oznámeni členové porot jednotlivých soutěžních…

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové…