Osem hôr

• Česko Osm hor (viac)

Pietro je chlapec z rušného talianskeho mesta, Bruno je chlapec z Bohom zabudnutej alpskej dediny. Jeden sa každé leto vracia do hôr s rodičmi, druhý kopce nikdy neopúšťa. Zdieľajú lásku k majestátnym vrcholom, zložitý vzťah k vlastným otcom a časom si obaja  nechajú narásť husté brady. Tak ako príroda rastie, oschýna a znovu rozkvitá, mení sa aj ich priateľstvo. Strata v Pietrovom živote ho po mnohých rokoch zavedie naspäť na vidiek a opätovné stretnutie s Brunom zmení jeho pohľad na svet. Za adaptáciu rovnomennej knihy Paola Cognettiho o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivale v Cannes. (ASFK)

Anderton

Európsky koprodukčný mix Skrotenej hory (bez sexu) a Medenej veže (bez poriadneho konfliktu). Dĺžka je možno prepálená, respektíve ide možno viac materiál pre minisériu, kde by sme sa v každej časti venovali jednému obdobiu a časové skoky by nepôsobili tak unáhlené. Herci sú uveriteľní a výborne chápu, o čo v scenári ide; o jedno veľké, celoživotné priateľstvo medzi dvoma mužmi.  Aj o tom je život, nielen o milostných vzťahoch. Implicitný náznak homosexuality tu síce je, ale pre ústrednú myšlienku o nezničiteľnom priateľstve je to v podstate jedno, akú majú obaja chlapi orientáciu. Nakoniec ale filmu najviac dominujú krásne zábery horskej prírody. 70% ()

POMO

Nejnudnější postavy, dialogy a vůbec příběh, jaký můžete vidět ve filmu z hor. Ve filmu z hor, navíc vykastrovaně nasnímaném do formátu 4:3. ()

J*A*S*M

Trochu kýč (což ostatně u van Groeningena není nic nezvyklého), v tomhle konkrétním případě mi to ale nevadí. Vizuálně nádherné, formát obrazu tomu za mne dodává analogový dojem příjemného retra. Kdyby se redukoval, nebo zcela zmizel voiceover dospělého Pietra, byl by film o minimálně deset procent lepší. Ani přes relativně bohatou stopáž jsem se ale nenudil, což oceňuji slabší čtyřkou. (56th KVIFF) ()

Marigold

Kultivované, hezké, ale taky doslovné, předvídatelné a operující s takovým tím "cestovatelským patosem pravého poznání", který mě krapet irituje. ()

Dzeyna

Hory moc hezké, příběh poněkud monotónní a to, že z celé Itálie vybrali zrovna dva ošklivé Italy tomu taky nepřidalo. ()

nascendi

Pokojne plynúci dva a pol hodinový film z vysokohorského prostredia ma, ako je to už v poslednej dobe zvykom, nenadchol ani nesklamal. Nie je to film, ktorý by ma niečím prekvapil a dokonca ma ani ničím nezaujal. Prijal som ho ako sled dialógov a obrázkov, nebol som potešený krásnymi obrázkami prírody, lebo od hraného filmu očakávam niečo iné, ako od prírodopisného. ()

Slarque

Příběh jednoho celoživotního přátelství pod štíty hor. Trochu mě překvapil formát obrazu 4:3, ale působivé to je i v něm. Pak bych asi ubral voiceoveru. Jinak je to pěkné, přehledné, dobře odvyprávěné i zahrané. ()

Chrustyn

Zpočátku příjemné s atmosférou nádherných Alp. Později roztahané a stojící na místě. Nakonec nic nezanechávající. A za formát 4:3 bych v dnešní době dával tvůrcům po hubě. ()

Arsenal83

Vizuálne veľmi pekné, ale to som už minule povedal, že na pekné scenérie mi stačí aj Živá panoráma na RTVS, obsah hrá významnú úlohu, no za dve a pol hodiny ho bolo pramálo. Je to také rozjímanie o priateľstve a vzťahoch medzi otcom a synom. Film o horách a mužskom svete, ale nie pre každého muža. ()

Othello

Místy až nesnesitelně neinvazivní, čitelný a prostý příběh, jehož vyústění by se dalo charakterizovat jako "je to tak jak to je, nic proti ničemu a neuděláš nic". Můžete si do toho pak projektovat co potřebujete - cynický nihilismus o nemožnosti naplnění či motivační esoteriku o smyslu života v neustálém hledání. Dle toho se také bude odvíjet váš vztah k tomuhle filmu. Já ale jakmile vidím bílého evropana, jak neironicky nachází sám sebe někde v Nepálu, vydávám smrtelný chropot. ()

Lukrecie

Čekala jsem mnohem více, za mě hodně nadhodnocený. Filmu jsem nevěřila a nedotkl se mě. Nezanechal žádné emoce ani extra dojem. Souhlasím s komentářem POMO. ()

Brennos

Musím souhlasit s tím, že volit formát 4:3 u vizuálního filmu z hor je skoro až nešťastné. Záběry byly krásné... a byly by úžasné v širokém formátu. Film samotný trochu doplácí na délku, ale jinak příjemně plyne, dá vyniknout přírodě... zásadní myšlenku ani emoce nepřinese, ale možná donutí zamyslet se alespoň samotného diváka. KVIFF 2022 ()

Aljak

Úvodná fáza, kde boli Pietro a Bruno ešte malí chlapci, bola skvelá! Avšak po tom ako skočil dej vpred, keď sa z chlapcov stali muži, tak moje nadšenie upadlo. Dej sa dostal to akejsi slepej uličky a zo svižného filmu a stala tak trochu nuda. Jediné, čo udržiavalo moju pozornosť, boli majestátne scenérie Alp a bavila ma aj atmosféra Himalájí, ktorá aspoň trochu vytiahla zaujímavosť deju. Ale inak sa to dosť vlieklo. Už som len čakal, ako sa to medzi Pietrom a Brunom vyvinie - ale našťastie zostalo len pri priateľstve (prekvapivo). 3* ()

LEGACY

Ohromně silný příběh, kde mě celou dobu trápil fakt, že jsem věděl o stratistiplném konci. Musím se přiznat, že oddání se divokosti přírody, kdy jde člověk bezhlavě do extrému až za hranu, je moje a už zítra začíná moje putování, kdy budu říjen-listopad stanovat na západním pobřeží deštivého a už asi i chladného Irska. Stopáž je tady zcela adekvátní, perfektně představila pouta mezi oběma horaly, jejich vztah k horám, lidem, i celoživotní snaze se přiblížit člověku, kterým chtějí být. Záběry z Alp jsou nadpozemské, značení tras jsem zažíval i já, kdy nás můj táta vzal poprvé do Fatry a ta představa pietně vzdát hold postavením horské chaty je prostě noblesní a hrozně inspirující. V Tatrách člověka v horkých chatách hned napadá jaké to asi je žít v oblacích, odpověď, zcela omračující, ale daň se platí s přirážkou. Každopádně lidi jsou různí, co je pro jednoho bláznovina, je pro druhého modla a žít a zemřít pro to, co milujete, v co věříte, v čem jste jako ryby ve vodě, kde na sobě necítíte tlak, to za to mnohdy stojí. Pietrova evoluce byla taková moje, no a z Bruna mám v sobě maličko taky - každopádně na rozdíl od něj mám tu rodinu, které mě drží daleko od myšlenek na strávení zimy někde mimo civilizaci. Však to byla má sestra, kdo mně film ukázal, bravo, kandidát na film roku jak vyšitý. ()

Maynard.

Je s podivem, že sem vůbec dvou a půl hodinový dráma dokoukal na jeden zátah a pozor, dokonce bez usnutí :o). Kdo bych (podle názvu) čekal, že se tady bude lozit po horách, tak je vedle. Tady se sice na hory podíváš, ale jen párkrát a už vůbec ne na hory, kde ti jde o kejhák. Co teda vůůbec nechápu, tak proč je to takle dlouhý. Na druhou stranu, kdy se člověk mže podívat na italskej filmek. ()

Danikaa

Je na čo pozerať, je tu krásna hudba, zaujímavé celoživotné priateľstvo dvoch mužov, čo sa tak často nevidí. Ale je to fakt hroooozne dlhé a ten formát pri takomto filme sa vážne nedá odpustiť. 3,56 *, by bolo optimálne, tak som to zaokrúhlila :). ()

Chmur

Přes dlouhou stopáž trochu zkratkovitě odvyprávěný příběh hlubokého přátelství a hledání sebe sama. Film táhnou z průměru lehce nahoru krásné záběry hor a několik scén nutících člověka k zamyšlení. Formát 4:3 považuji pro tento typ filmu za vyloženě nešťastný. ()

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové… (viac)