Čierny telefón

• Česko Černý telefon (viac)

Finney Shaw je trinásťročný chlapec, ktorému zmení život sadistický vrah. Ten ho unesie a uväzní vo zvukotesnej pivnici, kde nemá zmysel volať o pomoc. V miestnosti z ktorej zdanlivo niet úniku, sa nachádza telefón, aký by ste už len ťažko našli. Finneyho spoločníkmi sa na druhej strane linky stanú predchádzajúce únoscove obete. Tie majú jeden spoločný cieľ – postarať sa o to, aby Finneyho príbeh neskončil tak tragicky ako ten ich. (Cinemart SK)

YumiOkami

vidím v tom toho sinistera. dokonalý retro záběry, napínavý scény.. a ethan hawke byl úžasnej! — někdo si stěžoval na to, že the grabber nemá žádnou backstory. já souhlasím, chtěla jsem o něm (aspoň na konci) vědět něco víc; přece jen to byla nejzajímavější postava. overall skvělej HOROR. (aLe YuMi tO nEbyL hoRoR.. shut up.) || ❝𝐉𝐞𝐬𝐮𝐬? 𝐖𝐡𝐚𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐟𝐮𝐜𝐤.❞ 🎭📞 ()

elanius

(69/2022) / Nie som z tohto filmu tak ohúrený ako som možno pred pozretím čakal. Oproti väčšine konkurencie je to trochu vyzretejší materiál, ale okrem solídneho príbehu a slušného viziálu neponúka nič moc navyše oproti žánrovému štandardu. Trochu chýba moment prekvapenia alebo silnejšie finále. Samotný nápad s telefónom je fajn, ale na úplný wow efekt je to málo mystery a vlastne tá nadprirodzenosť vyšumí trochu do stratena a príbehu nič nepridá. Nemám pocit, že The Black Phone jednoducho prekonal alebo posunul hranice žánru. (5/10) ()

hroubek

Povedený a napínavý thriller říznutý hororovou atmosférou. Černý telefon si mě získal svým úderným trailerem, který sliboval nepříjemnou podívanou. Osobně mě dost těší, že trailery neklamaly tělem a já dostal film, jenž se mi líbil. Sice o horor ve výsledku tolik nejde, ale to nic nemění na tom, že je to dobře natočený film. Režisér Scott Derrickson má v tomto žánru dost zkušeností, a zde to předvádí od začátku až do konce. Nikam nespěchá, krásně buduje příběh a nechává nás poznat postavy, abychom si k nim vybudovali vztah a báli se o ně. Derrickson skvěle pracuje s atmosférou a napětím. Obyčejné scény zde působí nepříjemně a režisér si hraje s námi a naším očekáváním toho, co se bude dít. Díky tomuto přístupu film nenudí a dokáže několikrát překvapit. Derrickson zbytečně neplýtvá "hororovými momenty", a spíše se soustředí na atmosféru s pocity beznaděje. A funguje to velmi dobře, díky přesně obsazeným hercům. Mason Thames svou roli zvládl moc dobře a já mu ji v pohodě věřil. Madeleine McGraw hraje parádně a využívá naplno svou vděčnou postavu, navíc je hodně sympatická. Ethan Hawke si svou roli užívá a je v ní správně děsivý. Film má pár logických lapsů, ale ze všeho nejvíce mě vadilo, že policisté a vlastně i občané města se chovají dost laxně k tomu, co se v jejich městě děje (něco podobného bylo i v TO - a to jak v knize, tak i filmu). Nezlobil bych se, kdyby měl film o pár minut méně, jelikož pak by byl údernější. Černý telefon je povedený a dobře natočený hororový thriller. ()

Antek

Začnu trochu obloukem. Joe Hill je fajn spisovatel -  a to slovíčko „fajn“ je důležité, protože je jenom fajn. Svému otci konkurovat nemůže, i když talentu určitě podědil hodně (jeho komiksová série „Zámek a klíč“ je geniální a jako taková v jeho bibliografii o to více ční). Mívá skvělé nápady, ale ony nápady už nedokáže přetavit do něčeho hutnějšího. Snad ještě očividnější je to u jeho povídek, jejichž nosná idea by se dala vtěsnat do jedné úderné věty, přičemž při rozepsání do několika stránek je to už složitější. A teď uvažte, že někdo vezme podobnou „fajn“ povídku a pokusí se ji přetavit do celovečerního filmu. Co jste dokázali u povídky ještě jakžtakž strávit, u dlouhometrážního filmu nevydržíte. Černý telefon má v první třetině skvělou atmosféru, jakmile ale dojde na samotné uvěznění, dochází snímku dech a začíná přešlapovat na místě, jenom aby nasbíral potřebné minuty. Pak už Derrickson zoufale tápe a neštítí se ani recyklování téhož, čímž Hillův příběh roztříští do jakýchsi levelů, jejichž obtížnost postupně graduje (a jejichž poznávacím znamením není finální boss, ale pokaždé jiné dítě, které hlavnímu hrdinovi radí). Ve finále pak dostaneme makabrózní příběh o dospívání, jehož pointa je až příliš průhledná a očekávatelná. ()

Brain-D

Scott kvůli neshodám s MCU a natočení pokračování Doctora Strange se vrací i přes povedený první díl zpět do svého prostředí. Návrat do 70.tých let, kdy letěli horory či kung-fu mlátičky a v Americe vzniklo snad nejvíce případu únosů dětí. Tahle povídka vypráví o jednom takovém, který bude určitě blízko skutečnosti. Vizualizace dobové kamery, která nás ještě více vtahuje do 70.tých let je zajímavá a působí dokumentárně pro uvědomění, že se opravdu takové zvěrstva děli. Ethan Hawke s neustále nasazenou maskou a charismem, kde stačí jeho hlas pro nastolení nejistoty či strachu. Obsazené dětské postavy v hlavních rolích se chovají na svůj věk, tak vše působí uvěřitelně a hmatatelně. Rozhodně jeden z nejlepších hororů posledních let, který je opravdu velmi dobře natočený. 70% ()

JohnSmith

Jako nebylo to špatný, řekl bych spíš thriller než horor, ale od Derricksona jsem čekal víc hororu. Tohle bylo sice pěkně natočené, ale hororových situací tu bylo asi tak 0 a ani to napětí moc nebylo, škoda. ()

lykan9

Joe Hill je velmi zajímavý spisovatel a jeho styl se podobá Stephenu Kingovi. Proto jsem se i těšil na filmové zpracování jeho Černého telefonu. A nebyl jsem nijak zklamán. Ethan Hawke je v roli záporáka epesní a ani výkony mnohem mladších a neskušenějších herců nebyly nijak špatné. Je sice pravdou, že do doby, než se mladý Finney octne ve sklepě, tak je film táhlý a nudný, ale následně se skvěle rozjede a začne být správně napínavý. Za mě jako fandu obdobných knih a jejich filmových zpracování palec nahoru. ()

stitch7

/// No, upřímně to byla celkem blbina. Ale když blbost šikovně natočíte, může se u ní divák docela slušně bavit. V podstatě jde o jen o únos, který je obohacený o nepříliš dobře vysvětlené prvky nadpřirozena a tajemna. I tak ale snímek hodnotím lépe, než jsem čekal - trailer byl fakt strašný, naštěstí se ve filmu "straší" zesilováním zvuku jen párkrát. Přemýšlel jsem o čtyřech hvězdách, ale nijaký konec to celkem zazdil, bohužel. A o té scéně s kabelem a kobercem se radši nebudeme bavit, jo? Pokud je tohle nejvíc očekávaný horor roku, jsou na tom horory fakt špatně. ()

zigíš

Ničím převratný v zajetých žánrových mantinelech pohybující se kidnap/survival horůrek (sem tam bu bu, občas duch). Ale přišlo mi, že každá postava je skvěle napsána. Ne přímo reálně, ale uvěřitelně v rámci mikrosvěta amerického předměstí (aspoň já si takhle plus mínus US suburb představuju). Hill prostě psát umí a Derrickson ví jak s citem pro atmošku adaptovat. I když pravda, u něj je to s kvalitou jak na houpajdě: pátý Pekelník pecka, Klaatu barada nikto fakt nikto, Sinister jízda a Deliver Us from Evil jsem si nepamatoval hodinu po projekci, natož teď (ano Strange nepočítám, toho mohl točit fakt kdokoliv:) Na každý pád, já se bavil ..a na moment uvažoval i o absolutním hodnocení ! ()

Jaro.Krafcik

No tak sme sa nedočkali, stretnutie od marca s veľkým filmovým fanúšikom. Fakt to bola premiéra naposledy nového Batmana. Namiesto priemery je to pre mňa smútok. Teraz ale k filmu. Horor som dlho nepozeral a v kine ani nepamätám. Tento bol trochu viac thriller. Určite by to v kine malo svoju atmosféru keďže tmavých scén obsahuje čierny telefón priveľa. Skvelý Ethan Hawke ako maskovaný unosca deti. Proste paráda ale k dokonalosti tomu niečo chýbalo. Možno tá návšteva kina s overeným fanúšikom. Snáď nám to výjde niekedy v auguste. Inak zaujímavé že databáza udáva rok 2021 aj keď je to novinka, ktorá sa dostala do kín v tomto roku. Zaujímavé aj to ako klesli percentá, zaslúži si to byť v červených číslach. Už len z toho dôvodu že film je to dobrý a hororový expert hodnotil ako hodnotil. 4* ()

Skeksis

Asi dvadsaťkilové deti zniesli viac úderov, ako šampióni MMA, a ešte boli schopné normálne sa pohybovať a utekať. Blbosť na entú aj s celým čiernym telefónom. Aj celý priebeh, aj všetko. Ale aspoň sa film nehral na niečo viac, ako je. Nijaké mudrovanie. Zase týrané deti, šikana, zase klaun s balónmi, zase dieťa na bicykli v daždi v žltom pršiplášti... Proste variácia IT. ()

Anet21

⚪Thriller (áno, nie horor) tak prázdny a bez atmosféry, až sa divák na konci pýta, prečo vôbec vznikol.⚪Ale po poriadku, aby sme sa uviedli do kontextu - film vznikol na motívy poviedky Joea Hilla (syna S. Kinga) Černý telefon, ktorá u nás vyšla v zborníku ,,Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy." Ako názov hovorí, poviedka je krátky literárny útvar a tak sa do jej obsahu veľa nezmestí, čiže sa v nej odohrá len to nevyhnutné = chlapca unesie na parkovisku tučný mastný plešatý chlap - zavrie ho v pivnici - chlapec zistí, že je to známy vrah a unášač detí - v pivnici je primontovaný vraj nefunkčný telefón, no chlapec ho počuje zvoniť - na druhej strane je duch jeho tiež uneseného mŕtveho kamaráta zo školy, ktorý mu poradí, aby slúchadlo utrhol, naplnil jeho konce pieskom, a tým útočníka zpacifikoval - chlapec ho poslúchne a únoscu v závere zabije. Koniec. Nič viac a nič menej, stručné, vcelku priame a hlavne krátke lineárne rozprávanie.⚪A tam je problém - túžba adaptovať krátku, niekoľkostranovú poviedku do skoro 2-hodinové filmu je scenáristická samovražda.⚪Pretože sa, logicky, nie je o čo oprieť, scenárista vymýšľa akékoľvek zápletky, len aby dej natiahol na požadovanú stopáž - život chlapca a jeho sestry, motív tyranského otca alkoholika, ktorý ich bije, motív šikany chlapca v miestnej škole, motív prvej lásky chlapca k spolužiačke, motív vizionárskej sestry, ktorej vízie ale nie sú k ničomu a predovšetkým - motív čierneho telefónu, ktorý je tu tak nadužívaný, až to bolí - hlavnému hrdinovi totiž musia zavolať skoro všetky (ak nie všetky) obete únoscu, pričom s ním každá prediskutuje svoj život, ako zomrela a rovnako vytrénuje hrdinu či mu poskytne cenné rady, ako prežiť. Záver, kedy únosca robí jednu chybu za druhou a je zneškodnený 13-ročným chlapcom je k smiechu a vynára sa otázka, ako by niekto takto grambľavý vôbec mohol nepozorovane unášať a zabíjať ľudí (čo sa už ale nedalo veriť ani v poviedke).⚪ Atmosféra filmu je skoro nulová, samotný únos neprináša divákovi žiadne emócie, i unesený chlapec neprejavuje žiadne klasické emócie uneseného a je už od počiatku ,,drsným" hrdinom, dej je často vyplnený zbytočnou vatou, napr. pátrania polície, ktorá ale nemá žiadny význam a aj motív vízií z traileru je úplne zbytočný, hrdinovi v konečnom dôsledku nijako nepomôže a ten sa oslobodí sám.⚪Hlavný hrdina, ktorý vyzerá ako druhé zrodenie Ch. Balea predvádza štandardný detský výkon, E. Hawke určite predvádza niečo, keďže je ale 95% filmu maskovaný a počuť len jeho hlas, herecký koncert asi neodohrá.⚪Čo je posledná poznámka - v poslednej dobe do našej popkultúry, hlavne tej hororovej, s enormnou popularitou (znova) vstúpili rôzne dark web videá s maskovanými protagonistami, popularita rôznych masiek a statických manekýnových tvárí v hororoch, na čom si chcel trošku popularity nahnať aj tento film - áno, samotná maska je dizajnovo zaujímavá, aj striedanie emócií na nej je fajn, ale aký má skutočný význam vo filme? Na čo ju únosca nosí? V poviedke je únoscom tučný mastný škaredý chlap, to by pre dostatočný strach diváka nestačilo? Či potom by nebolo možné ukázať na plátne vyrysovanú Hawkeovu postavu?⚪Trailer nalákal na možný fajn psychohoror, no v skutočnosti ide sťažka o krimi-thriller, ktorý sa dve hodiny samoúčelne krúti sám v sebe, pričom krátky minifilm by mu svedčal oveľa viac.⚪ () (menej) (viac)

TroiMae

Nedosahuje to Sinisterských kvalit (Scott Derrickson se nezapře), ale středoškolská vintage atmosféra 70. let a la Stranger Things tvoří příjemnou letní povídku (Joe Hill, tedy Joseph King, syn Stephena Kinga) a jak praví jeden z aktérů, diváci si zaslouží vidět krev. Jinak nedostanou lekci. ()

jefff

Dobře natočený thriller, který má náboj, atmosféru a skvělého Hawkea v hlavní roli. Bohužel je ho tam docela málo. Horor je to spíš okrajově a ten funguje jen místy. Jako temný thriller je Černý telefon skvělým filmem. ()

Lottr

Hororová událost roku to určitě není, ale jako napínavý film s prvky hororu je to velmi příjemná podívaná. Hlavní hrdina i jeho sestra jsou sympatické postavy, kterým jsem opravdu fandil. Bavila i první třetina před samotným únosem, která se odehrává ve škole a kde je školní prostředí mnohdy drsnější, než život u únosce ve sklepě. Mrzí mě, že se více nepracovalo s postavou Ethana Hawka, kde zůstává nezodpovězená spousta otázek. Jaké jsou jeho motivy, proč nosí masku a kdo to vlastně vůbec je? Tohle mi tu hrozně chybělo a film mi tímhle připadá prostě neúplný a nedodělaný. Chci prostě vědět víc a vidět hlouběji. Z Událostí ve sklepě s neustále zvonícím telefonem a s hlasy unesených dětí příjemně mrazí v zádech, občas se ukáže i nějaká ta drsnější scéna, ale nic co by člověka budilo ze spaní. Celkově dobré, ale mohlo být i o něco lepší, váhám mezi 3 až 4 * Spoiler: Alternativní konec, který by mě potěšil. Finney vychází zachráněný na konci filmu z domu, tak jako v originále, šťastný, že je konečně venku, živý a zdravý. Policajti v protějším domě nacházejí předchozí oběti Chmatáka v hrobech ve sklepě a mezi nimi i pohřbeného Finneyho, kterému dojde, že ve sklepě u únosce nepřežil. No nebyl by to rozhodně zajímavější konec? ()

zsn odpad!

Po dlouhé době jsem dala horor a končím, stojí to rok od roku víc a víc za hovno. Ta americká továrna je tak laciná a změna v nedohlednu. ()

blackkocour

kdo volá? Co? Ne, neprší tady. Co? Jak zkúšáš?? On zkúšá jestli to funguje, no. Ty si blbý nebo co, já mám jednání. A běž do řiti ty hňupe.. Naserte si Stranger Things! #podzimnisklizen [2022] ()

netahlo

Otazka na administratory, nemohl by tady byt nejakej filtr, kterej by mi ukazal jenom cesky komentare? Ta slovenska hatmatilka se neda cist! ()

xLIGHTx

Spočiatku nič extra. Možno prvých štyridsaťpäť minút je to taký priemer (ešte k tomu tu bol predtým nemalý hype a keďže prehypeované veci častokrát sklamú, obavy boli aj tu, ale imho tu to nie je hádam až tak tragické), našťastie asi od druhej polovice to začne byť zaujímavejšie a ku koncu to má celkom slušné "grády". O "majstrštyk" nejde, ale vyzerá, že Scottovi Derricksonovi sa druhá spolupráca s Ethanom Hawkeom oplatila (ten tu celkom pekne, podarene, kvalitne a uveriteľne vystrája ;) a rolu nebezpečného zvrhlíka, ktorý unáša deti s démonickou maskou na tvári si dosť užíva ;). (Jedna z mála možností ho vidieť hrať záporáka, ale inak mohol tu dostať o niečo viacej priestoru, je ho tu trochu menej, ako by sa asi čakalo.) Aj detský hrdina, hoci spočiatku nie veľmi sympatický, to zahral akurátne. Nejde o čistokrvný horor, viac je to thriller/krimi s hororovými pasážami. Avšak celkovo spokojnosť. Za štyri čierne balóniky, teda, (slabšie) štyri hviezdy. ;) ()

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

31.05.2023

Hraná adaptace animovaného hitu studia DreamWorks Animation Jak vycvičit draka konečně našla své lidské představitele. Oba herci pak údajně byli vybráni i proto, že by se mohli v sérii zdržet i na… (viac)

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení

13.07.2022

Třináctiletý kluk uvězněný sadistickým vrahem ve zvukotěsném sklepě. Na jeho stěně visí odpojený černý telefon. Ten však jednoho dne zazvoní. Ve sluchátku se ozývají předchozí vrahovy oběti, které… (viac)