Zbav nás všeho zlého

• USA Deliver Us from Evil

Katolický farář Oliver O´Grady znásilnil stovku dětí. Jeho zpověď umožňuje nahlédnout do korupční hierarchie církve, jejíž představitelé mu poskytovali ochranu, ačkoliv o jeho jednání věděli. (oficiálny text distribútora)

Slasher

Katolickou církev beru v součtu za vůbec největší zlořádstvo v dějinách a tady případ O’Gradyho je jen jeden malý současný příklad za všechno. Nic není černobilý a neříkám, že ta instituce nemá na triku i hodně dobrýho, nicméně... m*dat tu bandu dědků s pánbíčkářskou imunitou. A velkou devizou snímku je, že se v něm zpovídá sám obžalovaný. Dobré v kombinaci se SPOTLIGHT. ()

Marek1991

Keďže som katolík a v Boha verím, je pre mňa ťažké počúvať, že tí ľudia stratili vieru a cirkev považujú za zbytočnú alebo zlú, napriek tomu, čo sa im stalo. Avšak dá sa to z ľudského hľadiska chápať. Čo sa nedá chápať je postoj kardinálov a vysokého vedenia cirkvi k týmto otázkam. Zatĺkaním iba vyrobili väčšiu nedôveru, umožnili ďalšie sexuálne delikty a umožnili mnohým násilníkom behať si voľne po slobode a ubližovať druhým. O tejto veci treba hovoriť, nie ako sa ukázalo napríklad na tomto filme, že prekladali kňaza a ten si bez toho, aby niekto poznal jeho minulosť páchal zločiny. Pedofília a homosexualita sú zvrátené úchylky, aj keď osobne aj občas nad týmto svojím uvažovaním pochybujem a je o to horšie, ak je to spojené s násilníkmi a naviac v cirkvi, tam kde by mali zastupovať Boha na Zemi, mali by ísť príkladom. Tento dokument bol dobrým krokom, bol zaujímavo prepracovaný, no mohol byť viac, jedná sa tu totiž o veľkú tému, ktorá je svojím obsahom široká a tiahne sa stáročia. Viete, cirkev dokáže ľudí exkomunikovať za rôzne činy, čiže majú akoby nemožnosť sa dostať do neba, čo stále trocha nechápem, keďže rozhodovať o tom bude iba Boh. Taktiež to, či ste boli veriaci alebo nie, tým pádom nemusí hrať najväčšiu rolu, aj keď sa zdá, že je to podstatné najmä u tých, ktorým sa taká príležitosť spoznať dané náboženstvo naskytla. Nemyslím si, že kresťanstvo a cirkev nás ľudí sú len pravidlá, nemyslím si, že treba mlčať a držať krok, tak ako bolo povedané vo filme, pravý katolík je revolucionár, nebojí sa bojovať za správne veci, nebojí sa ťažkým veciam postaviť čelom a to je mi vlastné. Kristus sa mal nahnevať iba keď vstúpil do chrámu, ako bolo povedané vo filme, teraz to neviem isto, či to bolo iba vtedy, ale je to akýsi symbol toho, že medzi nami ani v tejto hierarchii nie je všetko v poriadku a vina spadá na viacerých. Najmä bývalý pápež Benedikt XVI. si za to vypočul veľa kritiky, pretože mal možnosť s tým niečo robiť ešte keď bol len kardinálom, či neskôr, samozrejme aj Ján Pavol II. si za to určitú kritiku odniesol, lebo aj keď sa k nemu možno všetko, možno veľa, či len veľmi málo nedostalo, tak bol v jej čele tu na Zemi ako osoba zastupujúca Boha a preto jednať starými zvykmi bolo zlé. Nastal tu odliv kresťanov, nárast nedôvery, strata viery a nehorázne sumy vyplatené na odškodnom, na ktoré sa zbierali katolíci po celom svete. Od roku 2006 a s nárastom podobných výpovedí sa začalo konať intenzívnejšie, ale stále to nie je najlepšie, aj keď už sa aj samotní pápeži ospravedlňujú a jednajú rázne najmä u ľudí, ktorí sú duševne chorí a dostali sa na určité funkcie. Je mi tých obetí ľúto, tento dokument je účelový, čiastočne svoju úlohu splnil, no mohol sa na to pozrieť viac a aj trochu obšírnejšie, aby to nevyznievalo tak, že Boh neexistuje, lebo mi ľudia si navzájom ubližujeme a on do toho nechce zasiahnuť nami viditeľným povrchným spôsobom. Napríklad, že niekoho nepostihne infarkt alebo ho netrafí blesk alebo niečo podobné, či že sa niekomu niečo prisnije, či dostane vnuknutie a rázom všetko toto, čo sa deje napríklad na malých deťoch zastaví. Skúste sa na to pozerať s nadhľadom, aj keď tu je ťažké niečo také, lebo tí ľudia ozaj trpeli a sú obete. Ľudia by mali prestať byť poslušné ovce pri nesprávnostiach, mali by sa ozvať a bojovať, no nestrácať vieru a mimochodom pýtam sa, vyšetrovacie orgány štátov robili čo? Delikty treba nahlasovať a vyšetrovať, kňazi predsa nie sú imúnny tunajším zákonom, veď prečo by takých nemali poslať do väzenia, dokonca aj keď sa zločinov dopustili v inom štáte, ale ten delikt je trestný aj v štáte, do ktorého utiekli. Názov dokumentu je dobrý, tiež ma mrzí, že to niektorí zobrali ako možnosť kopnúť si do cirkvi, do kresťanov, do viery v Boha, aj keď mnohí ani nevedia, aký zmysel má ich život vo vesmíre, z kade sú a kam smerujú. Želám vám všetkým mier, lásku, odvahu, silu a chápavosť. () (menej) (viac)

KOZEL84

Kdy už lidi konečně přestanou být debilové a přestanou poslouchat a přiživovat ty nelogické,pokrytecké žvásty?Obzvlášt když jim je předkládají zkorumpovaní,bezpáteřní,darmožroutští a ještě k tomu úchylní (!!!!) hajzlové v čele s tím šaškem ve Vatikánu.Mě prostě pod pojmem církev vyskočí pojem zlo.Jenom at je žalujou a dřou z peněz (nakradených do poslední mince).Téma je za 5,zpracování na 3.PS:Kdyby toho ten hajzl litoval tak by spáchal sebevraždu.Že má vůbec tu drzost lézt před kameru.Hovado!! ()

Marze

Myslim ze hlavni padouch si neuvedomuje,jake psychicke nasledky jeho ciny na svych obetech mely.V dokumentu se z toho vzpovida jen asiatka a beloch.Ostatni obeti jen mlati prazdnou slamu vzteku a nepusti si nas blize k telu.Kamarad mi jednou rikal, jak je hrozne,ze kdyz porazite a zmrzacite nekoho autem,dostanete velmi maly trest (dnes tedy uz se pristupuje take k financni kompenzaci),ale za zneuiti deti jsou extremne vysoke tresty.Tento postoj cirkve je patrny i v tomto dokumentu. Rekl jsem,ze toto zanecha horsi nasledky nez porazeni autem.Osobne je pro ne zahadou jak muze byt pro zeny sahani na kundu a kuzi tak psychicky devastujici,z toho jde az strach. ()

NinonL

Odjakživa zastávám názor, že víra v Boha nemá s církevním mocenským konglomerátem, založeném na vyvolávání strachu a pocitů viny v lidech, nic společného. Je mi líto všech, co potřebují, tuhle berličku. Protože to není berlička, ale nenasytná a krvelačná chobotnice, schopná ve jménu vlastní moci a vlivu, čehokoliv. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (viac)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (viac)