Systémový inžinier firmy FedEx Chuck Noland (Tom Hanks) má svoj osobný a pracovný život rozvrhnutý doslova na minúty - a jeho večne uponáhľaná profesia ho často nečakane odvádza ďaleko od milovanej Kelly Frearsovej (Helen Hunt), ktorú by si raz rád vzal za manželku. Chuckov hektický životný štýl sa dramaticky zmení, keď sa lietadlo, ktorým na Štedrý deň cestuje z USA do Ázie (ako inak, opäť raz za prácou), dostane do búrky a následne sa zrúti do Pacifického oceánu! Chuck katastrofu síce prežije, ocitne sa však na najodľahlejšom a najosamelejšom mieste, aké si kedy vedel predstaviť – na opustenom ostrove! Zbavený „barličiek" civilizácie i vnútorného pocitu večnej časovej tiesne zisťuje, že k tomu, aby si uchránil holý život si najprv musí zaistiť vodu, jedlo a aspoň provizórne útočisko. Keď prekoná i to, pochopí, že jeho najväčším nepriateľom v tomto exotickom vyhnanstve bude... Samota. Ale ako sa jej ubrániť a ako ju prekonať, keď nádej na záchranu je viac než mizivá? Hm... (oficiálny text distribútora)

Doski

Výborné drama. Film se drží celou dobu od začátku do konce. Konec je však jeden z nejlepších. Takový sad happy end, jestli se to vůbec dá říct. Tom Hanks samozřejmě výborný a Wilson neskutečný. Očista na pustém ostrově by možná prospěla v malé míře většině lidstva. Scénář (i s málo slovy), kamera i režie výborná práce. 85% ()

kratina

Jak úspěšně filmařsky ztroskotat na liduprázdném (lidožrouty nepočítám :-) ostrově, přežít, zachovat si naději i zdravý rozum a zachovat i ducha literární předlohy? Přesně takhle. Myslím, že Daniel Defoe by měl z Toma Hankse opravdu radost. ()

Armin82

Dvou a půl hodinový film, skoro žádný slova a mě jich teď taky moc nenapadá. Snímek Trosečník je opravdu jeden z těch filmů, kterej musíte vidět. Spolupráce Zemeckise a Hankse to sice první nebyla, ale opět je výsledek výbornej. Příběhů o trosečnících už bylo nespočet, ale tenhle mě zaujal nejvíc. Důvody? Vynikající Tom Hanks! On má prostě čuch na kvalitní filmy a také umí své role kvalitně zahrát. Sledovat ho, jak se pere s nemilosrdnou přírodou, bolavým zubem, zakládáním ohně, pokusy o návrat do civilizace nebo jeho drastický hubnutí, byl opravdu zážitek. Člověka to úplně vtáhne do děje a začně přemýšlet, jak by si poradil on. A troufám si tvrdit, že většina z nás, by nepřežila ani měsíc. K dokonalosti dotaženo parádní hudbou Alana Silvestriho, nápadem s němým kamarádem Wilsonem a koncem, který mě překvapil. Neskončilo to klasickým ,,hepyjendem,, ale byla nám dopřána i část po šťastném návratu, která je taky nemálo emotivní ---->100% ()

Dzvandzi

Jeden z mála filmů u kterého mě opravdu mrzí, že dávám pouze 4* a to za některé zdlouhavé, místy i nudné scény. Ale to bude asi tím scénářem, protože jinak zde opravdu všechno klaplo. Herectví Toma Hankse, soundtrack a hlavně ten nápad s jeho kamarádem Wilsonem. Vždycky si na tento snímek rád vzpomenu a kdykoliv hraje v televizi, tak se sledováním neváhám a zpříjemním si den..:) ()

Durgas

Ani neviem, prečo sa mi tento film tak dlho vyhýbal. Veľmi sa mi to páčilo a neviem si predstaviť, že by tam niečo mohlo byť spravené ešte lepšie, než bolo. Hanks ako obvykle perfektný. Nemám prečo nedať plnú. ()

GTS_PUNK

Chuck Noland (Tom Hanks), zamestnanec spoločnosti FedEx, si myslí, že si konečne užije doma Vianoce so svojou rodinou. Vtom mu však zapípa pager a musí znovu nasadnúť do lietadla a venovať sa biznisu. Lenže let, na ktorý práve nasadol naberie nečakaný smer a po technickej poruche sa zrúti do Tichého oceánu. Chuck ako jediný prežije a skonči vyplavený sám na neznámom ostrove, ktorý sa na nasledujúce štyri roky stane jeho domovom. Z Chucka sa stal stroskotanec. Režisér Robert Zemeckis, ktorý dal filmovému svetu kult v podobe Forresta Gumpa, tentokrát obsadzuje Toma Hanksa do ďalšieho svojho filmu, v ktorom pojednáva o samote jednotlivca vo veľkom svete. Aj keď medzi týmito dvoma dielami možno nájsť istú skrytú paralelu, príbeh tohto snímku z roku 2000 je prerozprávaný podstatne inak, a takisto sa zameriava na iné skutočnosti. Jeho príbehový základ tvorí spomínaná postava Chucka Nolanda a jeho posadnutosť prácou vo FedExe. Časovo vyťažený a zaneprázdnený muž sa zrazu ocitá sám na ľudoprázdnom ostrove. Iba on, pár balíkov z havarovaného lietadla a volejbalová lopta značka Wilson. Prvý deň, druhý deň, desiaty deň, divák sleduje ako sa Chuck musí vysporadúvať s obmedzenými možnosťami, ktoré mu ostrov na prežitie ponúka. On z nich však vždy vyťaží maximum a nájde práve to, čo potrebuje. Je otázne, do akej miery by v skutočnosti človek dokázal v podobných podmienkach prežiť. Samozrejme, závisí to od viacerých faktorov, akými sú napríklad biodiverzita daného ostrova, čí snáď ešte dôležitejšia psychická odolnosť jednotlivca pri záťažových situáciách, akou by podobný scenár určite bol. Ale dobre, je to film a je logické, že Zemeckis nenechá hlavnú postavu po polhodine umrieť na hlad a šialenstvo. Radšej s ňou ďalej pracuje, buduje jej charakter a vďaka minimu monológov dáva divákovi šancu dostať sa k Hanksovej postave čo najbližšie a vybudovať si k nej vzťah. Divák jej zrazu začne čím ďalej, tým viac fandiť a dúfať, že sa mu jedného dňa podarí z ostrova dostať späť do civilizácie. Práve charakter hlavnej postavy je na filme vôbec tým najzaujímavejším. Schopnosť udržať si akú-takú príčetnosť na opustenom ostrove si dokáže udržať vďaka volejbalovej lopte Wilson, s ktorou sa rozpráva. Čo za normálnych okolností predstavuje hranicu šialenstva, je v podobných situáciách možnou záchranou mentálneho zdravia. A to nielen v prípade tohto Zemeckisovho filmu, ale aj v skutočnosti. Komunikácia je základ a dodáva nádej. Pozadie, na ktorom je hlavný príbeh postavený, takisto stojí za zmienku. Hoci je príbeh lásky menším hnacím motorom celého filmu a má peknú myšlienku, ostrovné dianie prekonať nedokáže. Film okrem iného ponúka aj famózny a emotívny soundtrack od Alana Silvestriho, ktorý k príbehu dokonale pasuje a dokresľuje ho. Cast Away určite nemožno označiť ako novodobý príbeh Robinsona Crusoa. Je to príbeh Chucka Nolanda. Vo všetkých smeroch jedinečný, s famóznym hercom v hlavnej úlohe a bezpochyby príbehovo zaujímavý. Avšak nie až tak zaujímavý, aby sa z neho išiel divák takpovediac "zblázniť". Samozrejme, že sa jedná o kvalitný a pozerateľný snímok s dobrým námetom a storytellingom, ale stále tomu niečo chýba. Alebo snáď je v ňom niečo navyše? Prílišná priamočiarosť, jednoduchosť prežívania na ostrove či snáď očakávaný happy end? To nech posúdi každý jeden divák sám. Určite sa však jedná o film, ktorý neurazí ani náročnejšieho diváka, a ktorý svojím spôsobom možno zaradiť medzi divácky ľahšie stráviteľné filmové kúsky, hoci zobrazuje pomerne náročný námet. Hlavná postava, skvelý soundtrack a myšlienka filmu približujú dielo Roberta Zemeckisa k hranici nadpriemernosti, ku ktorej dosiahnutiu mu však chýba ešte niečo málo navyše. () (menej) (viac)

Psycho.R

Trosečníka jsem poprvé viděl ve staré Karose cestou do Španělska a celkem příjemně mi zpříjemnil cestu (a mě zapomněli na odpočívadle s hajzlíkama v Německu. ()

src

Pro vetsinu lidi 2,5 hodiny nudy, pro me jeden z nejlepsich filmu. Tom Hanks predvadi uzasny vykon v teto one-man show. ()

Tiiso

Skorem dokonalá, dobrodružná, vážná a zároveň romantická záležitost, která prostě stárnutím zraje. Film je určen hlavně pro příznivce Toma Hankse, jelikož nesmí člověk zapomenout, že Robert Zemckis Hankse v 38. minutě filmu posadí na liduprázdný ostrov a my se hodinu na nikoho jiného nedíváme. V mých očích je zde Tom Hanks opět excelující. Od chvíle kdy ztroskotá na ostrově, dokáži s ním prožívat všechny jeho nezdary a radosti jakobych je prožíval sám. A tomu se říká: režisérův zářez. Druhá osoba ve filmu, kterou mám rád je kromě Helen Huntové ještě Mr. Wilson. Při záverečných titulkách se moc povedlo zvukovým mistrům, jak hudba ustupuje do pozadí až slyšíte jen šumění mořských vln. ()

winstonik

Nič proti tomu, však aj pornofilm má svoje dejové pravidlá. A melodráma tiež. Ale prečo do tohto nudného žánru šliapol Zemeckis s Hanksom? Toť záhada. ()

DjMetal

Mozem povedat, ze keby v celom filme hral iba Tom Hanks, tak aj vtedy sa mi bude pacit tento film.Trosecnik, ktory prekona take ze ´´sialenstvo´´ a dostane sa napokon domov.S*U*P*E*R ()

Alojs

Wilson rulez. Trosečníka rád zmiňuji v nejrůznějších filmových polemikách. Alespoň když dojde na vztah s neživotným prostředkem na plátně. Trosečník je na Zemeckisovy poměry nebývale vážný a úvodní havárie letadla je natolik sugestivní, až jsem zíral. Tempo snímku je však pomalejší. Zemeckis se jen málokdy rozhodne zařadit vyšší stupeň, pozvolna se prodírá jak městskou, tak ostrovní džunglí. Trosečník je jedním velkým "One Man Show". Hezký film, s řadou smutných prvků. Rád se k němu vracím. Měl jsem pocit, že jsem na ostrově společně s Hanksem. ()

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Lesní duch) se po desíti letech vrátí k žánru, který ho kdysi proslavil. Kultovní režisér chystá zatím nepojmenovaný horor, který by měl být kombinací Misery… (viac)

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (viac)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (viac)